ВIРТУАЛЬНА ВИСТАВКА

«Видатні імена в музиці» 
 

Україна — батьківщина багатьох талановитих людей, які зробили значний внесок у формування світового мистецького простору.

Книги, які відділ документів з питань мистецтва представляє на цій виставці, познайомлять вас із українськими композиторами, які завжди відрізнялися своєю самобутністю: вони поєднували у своїй музиці український фольклор та нові європейські тенденції, досліджували шляхи розвитку музики через призму історії свого народу.

Автор виставки - відділ мистецтв

Перегляд виставки  

Надія Гуменюк 
 

Надія Гуменюк — відома українська письменниця, журналістка та документалістка. Дружина відомого волинського письменника Володимира Лиса. Поезії Надії Гуменюк властиво громадянське звучання, філософське осмислення світу, щирість; вся вона пронизана ліричним струменем, балансує десь на межі жорстокої дійсності та пошуку ідеалу, земного та небесного, скороминущого та вічного.

Її мову справедливо називають легкою, доступною та поетичною, стиль – поєднанням життєвого досвіду, таланту й літературної традиції. Її поезії порівнюють з класикою, що надихає образністю, а кожну книгу вважають явищем.

Книги Надії Гуменюк є дуже різножанровими. Це і проза, і поезія, і драматургія, і дитяча література. Безперечно, цільова аудиторія письменниці дуже широка, адже кожен знайде в неї видання на свій смак. Книги письменниці є однією з окрас різнобарвної літературної палітри.

Переможниця багатьох конкурсів, володарка гран-прі Міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова» (за роман «Вересові меди») та 2-ї премії конкурсу «Гранд-Коронація» (за роман «Та, що ламає вітер»).

Сподіваємось, шанувальникам таланту цієї чудової авторки, запропонований список книг дозволить задовольнити читацькі інтереси.

Автор виставки – відділ читальних залів.

Перегляд виставки  

Військова справа (Зарубіжний досвід) 
 

«Недосяжне почуття спільності,
що народжується з вогню та смертельної небезпеки».
Стівен Крейн «Червоний знак відваги», 1893 рік

Реалії російсько-українською війни поставили перед нашою армією надскладні задачі. Адже задля перемоги в сучасному озброєному протистоянні недостатньо лише вміти поводитися зі зброєю та влучно стріляти.

Змінюючись надзвичайно швидко, Україна йде шляхом модернізації армії та здійснює перехід на стандарти НАТО. Такі зміни стосуються її структури, озброєнь, системи управління та кадрової політики. Тим цінніший для нас зарубіжний досвід у військовій справі.

Книги цієї тематики охоплюють всі питання військової теорії і практики, пов'язані з військовим будівництвом, підготовкою і діями Збройних сил, у мирний і воєнний час, підготовки населення країни на випадок війни.

Це система знань, необхідних військовослужбовцям і військовозобов'язаним для успішного виконання свого військового обов'язку.
Представлені на виставці книжки мають на меті надати практичну допомогу не тільки військовослужбовцям, а й усім бажаючим, хто прагне ближче ознайомитися з певними напрямками військової науки.

Автор виставки – відділ зберігання основного фонду


Перегляд виставки  

«Справжній митець - вуста всесвіту» 
 

Володимир Григорович Дрозд – багатогранна та суперечлива постать літературного життя XX століття. За покликанням В. Дрозд письменник, поет, драматург, журналіст, публіцист, рецензент, редактор. Він автор різнопланових творів за жанром і за тематикою.

Розпочавши літературну працю як новеліст («Люблю сині зорі», 1962), Володимир Дрозд швидко утвердився в українській літературі як романіст і повістяр. Творча спадщина письменника вражає: 14 романів, 17 повістей, майже 3 сотні оповідань, новел, есеїв, нарисів, публіцистичних статей, рецензій, 2 збірки поезій, триактна п'єса «Леви на воротях», публікації у колективних збірках.

У 80-х роках В. Дрозд працював першим головним редактором журналу «Київ», який відзначився сміливими публікаціями заборонених творів українських авторів.

Апогеєм його творчості стала незавершена багатотомна епопея «Листя землі» – справжня енциклопедія історії поліського краю за останні сто років. Саме за цей роман В. Дрозд був відзначений Шевченківською премією в 1992 р. і ним митець вінчав свій земний і творчий шлях.
Усі твори письменника можна поділити на традиційну і химерну прозу.

Твори В. Дрозда унікальні, їх міфологія та актуальність, їхня глибина та повчальність – неоціненні. Літературознавець Микола Жулинський так характеризує особливості творчого письма Володимира Дрозда: «Свої думки, переживання, сподівання і відчуття письменник змушений був уже в перших своїх новелах і оповіданнях «загортати» в фольклорно-фантастичні шати… застосовувати народний гумор,…небилицю… завдяки творчому використанню… небилиць, міфообразів…, алегорій, травестії, легенд, сказань, сміху, гумору, іронії, сатири, гротеску, дотепу, жарту відкрив безмежні можливості …творення новаторської поетики національної словесної творчості».

Запрошуємо до перегляду виставки:


Перегляд виставки  

«Художня галактика Валерія Шевчука» 
 

Валерій Шевчук – український письменник-шестидесятник, новеліст, майстер готичного роману, носій української традиції зокрема ренесансної та барокової.
В кінці 50-х починав як поет і новеліст. Дебютував оповіданням «Настунька» про Т.Шевченка, писав статті до журналів «Вітчизна», «Літературна газета», також історичні й фольклорно-фантастичні книжки.
Ужинок автора – більше 40 художніх книг. Валерій Шевчук – автор різножанрової прози, не озираючись на офіційні приписи, кон’юктуру, створив власну, неповторну, художню галактику. Його вартісний внесок у літературну спадщину: романи, повісті, оповідання, есеї, новели, п’єси, казки, етюди, автобіографія, поезії.
В. Шевчук як «шістдесятник», тяжіє до книжності, культурництва, бачить світ через них, тому його ліричні герої – книжники.
Вирізняється три напрямки творчості письменника: історична проза, твори, що відображають сучасне життя і літературознавчі праці (близько 500 статей).
У 1988 р. письменник став лауреатом Державної премії України ім. Т. Шевченко за роман-триптих «Три листки за вікном».
Ми пропонуємо ознайомитися з книжковою виставкою творів Валерія Шевчука, серед яких історичний роман-притча, роман-травестія, готичний роман, роман-балада, роман-триптих, філософський роман, повість. Також В. Шевчук — автор сучасних модерних драм, автобіографічно-мемуарних творів.

Автор виставки –відділ абонемента

Перегляд виставки  

Українки в історії 
 

Українки — це сильні та талановиті, наполегливі та працьовиті, розумні й дуже впливові жінки, які багато сторіч змінювали історію не лише власної держави, а й усього світу. Вони ставали королевами, впливали на світову політику, писали книжки та робили наукові відкриття, досягали вершин у спорті або вражали світ своєю красою.

Тепер жінка у вишиванці з'являється на світових наукових конгресах, під українським прапором гордо стоять наші спортивні красуні, наша прекрасна половина представляє свої мистецькі шедеври на світових майданчиках.

Ми пригадаємо тих наших жінок, які зробили все можливе і неможливе, щоб ми нині могли гордо сказати: "Я - українка!"

Ця підбірка книг – зібрання успіху й тріумфу жінок нашого народу. Це своєрідний літературний пам’ятник українкам, які незважаючи ні на що, всупереч політичним заборонам, утискам влади й нерідко спротиву суспільства, все ж досягли майстерності й вершин у своїй діяльності, формуючі український характер та впливаючі на розвиток суспільства загалом.

Автор виставки – відділ читальних залів.


Перегляд виставки  

Софія Київська – пам’ятка української архітектури 
 

Софійський собор, або Софія Київська – собор XI століття у Києві. Початково збудований у візантійському стилі, після численних руйнувань, у XVII—XVIII ст. був реставрований та перебудований. Після проведених робіт собор змінив свій вигляд і тепер є зразком українського бароко. Софія Київська є однією з небагатьох уцілілих споруд часів Київської Русі, що розташована у самому центрі столиці України.

З перших років існування Собор Святої Софії став не лише головним духовним, культурним, а й політичним центром Київської Русі. У соборі проводили церемонії посадження на київський престол князів, зустрічали іноземних послів; на площі перед ним збиралося київське віче; при Софіївському соборі велося літописання і була створена Ярославом Мудрим перша відома у Київській Русі бібліотека, яка містила понад 1000 книг.

Софіївський собор входить до складу Національного заповідника «Софія Київська», який об'єднує й інші пам’ятки архітектури і живопису – Золоті Ворота, Андріївську та Кирилівську церкви, Судацьку фортецю.


Автор виставки – сектор рідкісних і цінних документів


Перегляд виставки  

«По закону воєнного часу» 
 

В умовах сьогодення досить гостро постає проблема, пов’язана із недостатньою правовою обізнаністю населення в силу стрімкої зміни законодавства у різних сферах, що зумовлюється воєнним станом у країні та необхідністю швидкого реагуванням на проблеми, що виникають у суспільстві. Правова обізнаність – це запорука захищеності кожного громадянина. Тож, до вашої уваги видання, які розширять ваші знання з питань законодавства України в період правового режиму воєнного стану.

Автор виставки – відділ наукової інформації і бібліографії.


Перегляд виставки  

Перепустка у світ літератури: перші опубліковані твори відомих письменників 
 

Природжений письменник пише, тому що йому є що сказати і висловити це він може лише на письмі. Якщо вас притягує чистий аркуш паперу, якщо ви готові всім пожертвувати заради того, щоб повідати світові думки, які тісняться у вас у голові, шукаючи виходу, якщо ви знаєте, що писатимете, незважаючи на провали, незважаючи на ворожість критиків, якщо ви, як Пруст, відчуваєте звільнення і тріумф, коли вам вдається однією вдалою фразою точно описати людину, предмет або почуття, тоді в добрий час!

Андре Моруа


Письменники починають свій шлях у світ літератури не заради популярності чи грошей. Головна мотивація – щире внутрішнє бажання поділитися своїми думками, ідеями, історіями.

Письменницька праця – це постійний баланс між хаосом і ладом, режимом і натхненням. Це – ризик, страх, сумніви та водночас величезна творча свобода. Це – можливість створювати цілі світи та знайомити з ними інших людей.

Звичайно, цей шлях непростий, він потребує багатьох жертв. Але для справжнього письменника мотивація виходить ізсередини. І заради можливості висловити свій внутрішній світ багато хто готовий долати всі труднощі цієї професії.
Для цієї виставки ми взяли перші видані твори зарубіжних письменників і доповнили її цікавими фактами про ці книги та їхніх авторів.

Для когось дебют був успішним, для когось – провальним. Ці великі автори вже давно зарекомендували себе як майстри пера. Але саме з цих творів починався їхній тернистий шлях у світ письменництва.

Автор виставки – відділ зберігання основного фонду.


Перегляд виставки  

У світі книжкових скарбів ДОУНБ. 
 

«Духовна скарбниця краю» – так називають одну із найстаріших бібліотек України – Дніпропетровську обласну універсальну наукову бібліотеку. За 190 років існування сотні тисяч користувачів знайшли в книгозбірні необхідну, цікаву і корисну інформацію. Від початку свого шляху бібліотека стала джерелом інформації та мудрості, духовного збагачення читачів на кращих зразках української та світової культури.

Зберігаючи та примножуючи безцінні надбання книжкових колекцій, бібліотека прагне зробити інформаційні багатства доступними для широких верств суспільства.

Представляємо до вашої уваги перлини фонду нашої книгозбірні, невеличку частину дивовижних книжкових скарбів, унікальні та рідкісні видання, в яких зібрана вся культурна спадщина України.

Автор виставки – сектор рідкісних і цінних документів

Перегляд виставки  

«Сонячні барви декоративного розпису» 
 

Петриківський розпис – унікальне явище в українській культурі. Протягом віків за його допомогою люди створювали красу навколо себе, виписуючи на стінах, печах, посуді дивовижні яскраві квіти, яких, можливо, вже й немає на наших полях. Але ці квіти назавжди застиглі у яскравих орнаментах петриківського розпису.

Це мистецтво давно перетнуло межі не тільки селища Петриківки, а й Дніпропетровської області та України. У грудні 2013 року Петриківський розпис підкорив світ і першим з українських об’єктів був включений ЮНЕСКО до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.

Книги, які відділ документів з питань мистецтва представляє на цій виставці, подарують можливість долучитися до унікального мистецтва Петриківського розпису, допоможуть у розвитку творчих здібностей та фантазії, навчать правильно підбирати кольори та компонувати елементи декору.
Автор виставки - відділ мистецтв

Перегляд виставки  

Книжкові магазини 
 

колекція видань зі штампами книжкових магазинів України

У XIX ст. Катеринослав – звичайне губернське місто на теренах імперії з невеликою кількістю населення. Справжній розвиток міста розпочався після організації промислового видобування донецького вугілля та криворізької залізної руди, поклади якої було відкрито Олександром Полем, а також відкриття залізниці між цими промисловими районами з мостом через р. Дніпро.

Катеринослав швидко перетворився на один з найбільших промислових центрів півдня та сходу України. Зросла кількість населення, особливо письменного. Це стало поштовхом для розвитку книжкової справи у місті.

До вашої уваги видання з власницькими штампами книжкових магазинів України, які зберігаються у книжковій колекції сектору рідкісних і цінних видань бібліотеки. Публікація підготовлена за матеріалам з фонду ДОУНБ та даними відомого краєзнавця М. Чабана.

Автор виставки – сектор рідкісних і цінних документів


Перегляд виставки  

Пекло війни 1939-1945 
 

1 вересня 1939 року із нападу Німеччини на Польщу розпочалася Друга світова війна.

«Пам’ятаємо. Перемагаємо» − таким гаслом послуговуємося, відзначаючи дні пам’яті та примирення нині. Важливо пам’ятати справжню історію Другої світової війни, щоб перемагати в нинішній. Ця війна була і залишається величезною катастрофою в історії людства. Її жертвами стали до 70 мільйонів людей. З них приблизно від 8 до 10 мільйонів – українців, це майже чверть усього тогочасного населення України. Брали участь 62 із існуючих на той момент 73 держав, а це − 80 % людства. Друга світова, як історична подія, і як історичний образ, міф-символ, продовжує відігравати суттєву роль у духовному й політичному житті соціуму, є невід’ємною частиною його історичної свідомості. Тема війни постійно перебуває в епіцентрі палких суспільних дискусій і гострої політичної боротьби.

Сподіваємося, що дана підбірка допоможе зрозуміти головний урок подій 1939-1945 років: така війна не повинна повторитися знову. І запорукою цього може бути лише правда про неї.
Автор виставки – відділ читальних залів




Перегляд виставки  

Як народжуються ємоції 
 

Емоції та почуття мають не одну певну функцію, а кілька. Перш за все, емоції і почуття, як і всі інші психічні процеси, являють собою відображення реальної дійсності, але тільки у формі переживання. Щодня у нашому житті відбувається чимало подій, які не зали¬шають нас байдужими і викликають різні емоції та почуття. Світ почуттів — необмежений, кожен з вас у цю хвилину щось переживає.

Запропонована література повідає вам про те, що таке почуття та емоції, які вони бувають, як розпізнати емоційний стан людини за її зовнішнім виглядом; чи потрібно контролювати наші почуття та як це можна зробити.

Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Мовний фронт: українськи словники 
 

Як відомо, культура, побут, народні звичаї, історичне минуле нерозривно пов’язані з певним розвитком мови. Спливає час, змінюються всі сфери життя, і це не може не позначитися на розвитку мови. Вона трансформується, збагачується, набуває нового забарвлення. Вивченням мови, оволодінння мовними засобами комунікації й духовної діяльності триває протягом усього життя людини. Надійними помічниками для кожного з нас на цьому шляху опанування мови стають якісні словники. Тож, до вашої уваги видання які стануть вам у нагоді.

Автор виставки – відділ наукової інформації і бібліографії.

Перегляд виставки  

«Перша сцена країни» 
 

Чи любите ви театр? Кожен з тих, хто ствердно відповість на це запитання, згадуватиме своє. Одні – прем’єрні вистави та радісний гомін, що їх супроводжує, другі – запах куліс, треті – зоряні ролі театральних кумирів, яких так рясно вродила сцена Національного академічного драматичного театру імені Івана Франка в Києві.

В книгах, які ми пропонуємо для віртуального перегляду, ви знайдете розповіді про людей театру – акторів, режисерів, сценографів, адміністративних працівників і всіх, хто створює диво мистецтва.


Автор виставки - відділ мистецтв

Перегляд виставки  

Єднаймо Україну Тарасовим словом 
 

9 березня відзначається день народження українського поета та художника Тараса Григоровича Шевченка. Тарас Шевченко, відомий також як Кобзар, народився 9 березня 1814 року на Черкащині. Його талант проявився у написанні поезій та прози, художній та графічній творчості, громадській діяльності, філософії, політиці, фольклористиці. Шевченко був одним з найвидатніших майстрів українського образотворчого мистецтва. Він працював у галузях станкового живопису, графіки, монументально-декоративного розпису та скульптури, досконало володів технікою акварелі, олії, малюнка олівцем і пером. Він є автором понад тисячі мистецьких творів (не збереглося більше 160).

Тарас Шевченко залишив нам неоціненні духовні надбання – твори і світлу добру пам’ять про себе. Він пробуджував любов до України, кликав сильних на подвиги, уселяв у слабких надію й віру. Т.Г. Шевченко – завжди сучасний, актуальний, щоразу звертаючись до його слів, нові покоління знаходять у них потрібне, цікаве, злободенне.

Ця підбірка літератури стане в нагоді всім тим, хто шанує, знає й по-справжньому пропагує творчість геніального українського поета.

Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Іван Мазепа: видатний Гетьман, та всеосяжний романтик. 
 

Іван Мазепа – один із найславніших гетьманів України, знакова особистість, найяскравіша, найвидатніша, постать української історії, борець за інтереси України своєї Батьківщини. Іван Мазепа одним із перших виплекав ідею самостійної незалежної України. Втіленню цієї ідеї в життя він присвятив все своє життя, поставивши за мету вибороти звільнення українського народу від панування чужинців.

Став першим українським гетьманом, який незмінно тримав гетьманську булаву упродовж майже 22 років. Гетьман Війська Запорозького, Голова козацької держави. Належав до родини відомої правобережної української шляхти.

Освічена людина, Мазепа знав кілька іноземних мов, опікувався навчальними Закладами, сприяв книговидавництву. Коштом Івана Мазепи було збудовано, реставровано та оздоблено велику кiлькicть церковних та громадських споруд.
Книжкові видання, які запропоновані вашій увазі, розповідають про життя та діяльність гетьмана та відкривають маловідомі факти з його життя.

Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

«Жінки та інтелектуальна власність – каталізатор інновацій і творчості». 
 

Виставка присвячена Міжнародному дню жінок та дівчат в науці. В Україні жінки займають достойне місце в науці. І хоча шлях науковця тернистий, сповнений світлих сподівань та мрій про втілення неможливого, а то і виходу, як говорив І. Франко «поза межі можливого», наука існуватиме завжди і буде приваблювати усіх цікавих, адже людина саме завдяки своєму невсипущому прагненню до пізнання, вічному жеврінню «чистого розуму» залишається людиною. Знання та пізнання збільшують можливості людини у її взаємодії зі світом, збагачують напрями та сфери людської життєдіяльності. І. Кант називав науку організованим знанням, а мудрість – організованим життям. Проте наука є не тільки знання, але й свідомість, тобто вміння користуватися знанням як треба. Роль науки у суспільстві постійно зростає, а її соціальний престиж ставить високі вимоги до знань про науку. Потрібно пам’ятати, що рівень науково-дослідної діяльності у вищій школі, розвиток навичок самостійного творчого мислення є важливим фактором, який визначає інтелектуальний науковий потенціал і висоту духовного зростання країни, компетентність її кадрів, забезпечує можливість та потреби для постійного самостійного оновлення своїх знань і швидку адаптацію надалі до мінливих умов діяльності та розвитку нового в науці. Як чоловіки, так й жінки – це передусім люди, які мають дбати про прогресивний розвиток людства, а тому є однаково цінними в науковій діяльності.

Перегляд виставки  

Епоси країн світу 
 

Епос (дав.-гр. ἔπος — «слово», «оповідання») у віршованій формі розповідає про події, які нібито відбувалися у минулому, немов здійснювалися насправді, й оповідач бачив їх на власні очі. Виникає у фольклорі у вигляді казки, епічної поеми, історико-героїчних пісень, билин. До XVIII століття епос був головним жанром літератури. Сказання, не втрачаючи своєї життєвості, протягом багатьох століть розвивалися, збагачувались новим змістом, грали величезну виховну й організуючу роль. У своїй творчості народ оспівував найвищі ідеали свободи та патріотизму, висвітлював шляхетність, мужність, героїзм, хоробрість і волелюбність героїв-богатирів. До уваги читачів героїчні епоси різних народів: вірменський, кабардинський, осетинський, латиський, естонський та киргизький.

Автор виставки – сектор рідкісних і цінних документів

Перегляд виставки  

Український фольклор — безцінна духовна скарбниця нації 
 

Серед мистецького багатства українського народу значне місце посідає усна народна творчість — фольклор. З далекої давнини приносить вона сучаснику думки, мрії, сподівання народу, відтворює його боротьбу проти гнобителів чи іноземних поневолювачів. Можна сказати, що усна народна творчість складає поетичну біографію народу, історію його трудового життя і боротьби за волю і незалежність, історію ратних подвигів його славних синів. Багатством і різноманітністю жанрів відзначається творчість українського народу. Вона є і безцінною духовною скарбницею нації. Цікаво, щофольклор в перекладі означає — народна мудрість. Узятий з різних джерел на основі безпосередніх спостережень над навколишнім життям, він відтворює історію, культуру, побут, традиції, вірування народу в казках, прислів’ях, загадках та усмішках, піснях, думах, баладах та билинах.

Наша виставка познайомить вас з українським фольклором, дорогоцінним художнім надбанням народу, витвором його поетичної душі, котрий необхідно знати й цінувати.


Автор виставки – відділ зберігання основного фонду


Перегляд виставки  

«Уроки досягнення досконалості» 
 

Кожному підприємцю знайоме це відчуття: момент відчаю, коли все, що ти усвідомлюєш,- це велетенська прірва між тим, де ти є зараз, і тим, як ти уявляєш своє життя і бізнес. Коли досягнеш успіху, то люди бачитимуть лише успіх, якщо зазнаєш поразки – бачитимуть лише поразку. Люди рідко помічають поворотні моменти, які могли повести зовсім у іншому напрямку. Та саме на таких поворотних етапах засвоюються найважливіші уроки про бізнес і життя.

Сподіваємось, що ці книги стануть корисними для всіх – студентів, підприємців, менеджерів, членів команди, які хочуть зробити свою організацію ліпшою, або просто людина, яка прагне максимально реалізувати свій потенціал.

Автор виставки –відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Актуальна тема воєнного часу: Психологічна допомога військовослужбовцям 
 

Військова психологія — це дуже важлива сфера прикладної психології, що досліджує психологічні проблеми виникаючі в процесі підготовки військовослужбовців і ведення війни. Цілком очевидно, що інтерес до даної науки значно виріс після початку повномасштабного вторгнення.

Військовослужбовці знаходяться у екстремальних умовах. Тому вони в групі ризику по виникненню різноманітних порушень психіки. Те ж саме стосується членів їх сімей, які теж страждають від надмірних переживань та викликаних ними патологічних станів, особливо зараз під час війни. Завдання військового психолога — надати кваліфіковану допомогу представникам цих обох груп. Для цього спеціаліст повинен не тільки добре знати теоретичні основи, але й володіти рядом спеціальних технік, які він використовуватиме у своїй роботі.

Незалежно від вашого рівня знань та зацікавленості, запропоновані книги дадуть вам можливість дізнатися більше про важливий світ військової психології та поглибити ваші знання в цій сфері.

Автор виставки –відділ читальних залів

Перегляд виставки  

«Повернення культурної спадщини України» 
 

(презентація факсимільних видань видавництва «Горобець»)

2009 року ТОВ «Видавництво «Горобець» започаткувало проєкт «Повертаємо в Україну культурну спадщину», метою якого є повернення у вигляді факсимільних копій давніх українських рукописних книг, які створені на теренах Русі-України та волею долі розпорошені по Світу. Проєкт отримав підтримку Українського культурного фонду. Завдяки проєкту, середньовічні рукописні пам’ятки, що знаходяться поза межами України, стають доступними як науковцям, так і всім, хто цікавиться історією, культурою та мовою нашої держави.

До вашої уваги видання, які видавництво ТОВ "Горобець" подарувало ДОУНБ

Автор виставки – сектор рідкісних і цінних документів


Перегляд виставки  

Прислів'я та приказки 
 

Прислів'я та приказки – це важлива частина фольклорної спадщини, одне з найцінніших духовних надбань кожного народу. У гранично стислій, найлаконічнішій формі в них узагальнено історичний та соціальний досвід, набутий сотнями поколінь у боротьбі за своє існування, відбито звичаї, світогляд кожного народу.

Найдавніший жанр усної народної творчості, прислів’я та приказки творилися народом упродовж багатьох століть. Короткі влучні вислови, у яких мудрість віків: життєвий досвід попередніх поколінь, сконденсована думка про явища природи, про працю і побут, про взаємини людей між собою, морально-етичні закони, які формувалися віками і передавалися у спадок наступним поколінням.

Пропонуємо допитливому читачеві поринути у прекрасний захоплюючий світ усної народної творчості народів світу. Ви обов’язково знайдете на сторінках книжок щось цікаве та несподіване для себе. І цілком можливо, збагатите свою мову влучною арабською, латинською, шведською або японською примовкою.

Автор виставки – відділ зберігання основного фонду


Перегляд виставки  

До мови доторкнемося серцем! 
 

Українська мова є невіддільною частиною нашого українства й промовистим виявом нашої належності до української землі. Вона – велика частина нашої національної ідеї поруч із гербом, гімном та прапором. Тому необхідно шанобливо ставитися до мови і пам’ятати, що це золотий запас душі народу, з якого ми виростаємо і яким живемо.

Автор виставки – відділ наукової інформації і бібліографії.


Перегляд виставки  

«Бунтівний романтик Микола Хвильовий» 
 

За творчим обдарованням Микола Хвильовий був поетом, самобутнім майстром психологічної новели з елементами романтизму, неперевершеним памфлетистом, засновником знаменитої літературної полеміки 1925 -1928 рр. Йому судилося стати однією із найбільш знакових постатей доби Розстріляного відродження.

Микола Григорович дебютував як поет. Перші його поетичні збірки–«Молодість», «Досвітні симфонії», поема «В електричний вік» були зустрінуті найавторитетнішими тогочасними критиками як явище значне. А збірці «Сині етюди» була притаманна стильова самобутність, дещо новаторське. Книгу новел «Осінь» («Елегія», «Я (Романтика)», «Силуети», «На глухім шляху») можна вважати вершиною творчості Хвильового. Але розквіт його таланту припав на нищівні «сталінські репресії». Ідеологічні розбіжності і передчуття наближення тотального терору призвели до того, що поет скоротив собі віку. Проте все, здійснене Хвильовим, зосталося у скарбниці української культури як одна з неперевершених її сторінок.

Бажаєте дізнатися більше про митця – пропонуємо погортати літературу, яка є у нашій бібліотеці.


Автор виставки – відділ абонемента


Перегляд виставки  

Аграрна наука - виробництво 
 

Так уже ведеться, що українське село, в основному, працює, а не святкує. Але щороку у третю неділю листопада, країна відзначає день сільських трудівників. Це світле свято всіх хліборобів, всіх працівників-аграріїв!

Україна селянська – це не тільки гектари чорнозему чи центнери збіжжя. Україна – це сільська честь, це правда рідного краю, це гордість предків за своїх нащадків, що й зараз зберігають вікові цінності праці на землі. Так було завжди: ми – народ міцних, вікових сільськогосподарських традицій.

Все міняється в цьому світі, уряди приходять і йдуть, політичні зірки сходять і гаснуть на нашому небосхилі, укрупнюються і ростуть міста. А сільська праця, як і раніше, необхідна всім і кожному. Плодами праці сільських жителів користується кожна людина в нашій країні.

У патентно-технічному відділі демонструється виставка - перегляд лише невиличкої частини видань з фонду, присвячених сільському господарству. Українських працівників сільського господарства, студентів, які навчаються сільськогосподарським професіям, справжніх трудівників та дбайливих господарів, які щодня розумом, серцем, невтомними руками зберігають багато століть нашу благодатну ниву, запрошуємо ознайомитися з виставкою.

Автор виставки – патентно-технічний відділ

Перегляд виставки  

Григорій Сковорода. Життя наше - це подорож 
 

Григорій Савич Сковорода – найвидатніша постать у культурному й літературному житті України XVIII ст. Великий народний мислитель, просвітитель і письменник, він у своїх творах розвивав цілий комплекс ідей, актуальних для своєго часу, виражав передові погляди українського громадянства. Відображав світогляд, стиль, спосіб мислення, живу душу українського народу. Мандруючи Україною і світами, він цікавився життям, звичаями, мистецтвом, віруваннями інших народів, вкраплював у свої твори враження від спостереженого й почутого. Стрижень його філософії – самопізнання, внутрішній світ людини, її внутрішній космос, всесвіт. «Пізнай себе!» – вчив він.

Автор виставки – сектор рідкісних і цінних документів


Перегляд виставки  

Козацьки вожді України 
 

Історія українського козацтва є невід’ємною й органічною частиною історії України. Здавна найбільш мужні, відважні й загартовані в боях з ворогами своєї землі представники українського народу організовувалися в окрему історичну спільноту – козацтво. Головними козацькими чеснотами були мужність, відвага, гідність, честь та патріотизм. Козацькими ватажками були неординарні, харизматичні особистості, які були уособленням міцності національного характеру, здатними до самопожертви заради Вітчизні. Тож, до вашої уваги книги які допоможуть дізнатися більше про славетних козацьких лицарів що виборювали справедливість, щастя та кращу долю для рідної землі.

Автор виставки відділ наукової інформації і бібліографії.


Перегляд виставки  

Таємниці рослинного царства. 
 

Рослинний світ Землі вражає багатством і розмаїттям. Він охоплює організми, різноманітні за своїм зовнішнім виглядом, формою та величиною – від гігантських баобабів та струнких пальм тропіків до дрібних мохів та лишайників, що покривають тундри Півночі. До світу рослин відносяться і гігантські ліси Сибіру та Амазонки, і крихітні гриби або пліснява, що покриває дерев'яні будови. І якою б великою не була прірва між окремими представниками рослинного світу, всі вони належать до царства природи.

Рослинний світ забезпечує людство надзвичайно різноманітними ресурсами: продовольчими, лікувальними, промисловими, сільськогосподарськими, рекреаційними.

Завдяки представленим виданням ви дізнаєтесь багато нового про рослини, які живуть поруч з нами.

Автор виставки – сектор рідкісних і цінних документів

Перегляд виставки  

Історія медицини 
 

XIX століття – початок технічної революції та доба культурного злету для значної частини народів світу. Література, музика, театральне та образотворче мистецтво, народження кінематографа – важко перелічити всі грані прориву людства на ниві прекрасного.

Не стояла осторонь у ті часи й наука про охорону здоров’я людини, попередження хвороб, власне хвороби, методи та засоби їх визначення і лікування, тобто медицина. Становлення мікробіології, впровадження у хірургію антисептики, гігієна, фізіотерапія, психіатрія тощо, все це зумовило докорінні зміни в різних галузях медицини.
Представляємо колекцію дисертацій з різних галузей медицини кінця ХІХ – початку ХХ століть, які були допущені до захисту у Військово-Медичній Академії.

Автор виставки – сектор рідкісних і цінних документів

Перегляд виставки  

Найзагадковіші українські традиції 
 

Велесова ніч — сучасне свято, що наслідує слов'янські язичницькі обряди низки інших свят, присвячуючи їх богові Велесу. За легендою у цю ніч душі всіх померлих приходять на землю та блукають вулицями.
Велес – це дохристиянський, язичницький бог. Його вважали богом мистецтва, музики, поезії, краси, таланту, щастя та любові. Він покровитель усіх творчих людей, волхвів, віщунів та ясновидців. А також опікун усього живого. Вважали, що саме він відповідальний за розквіт людської душі. Святкувалась Велесова ніч з 31 жовтня на 1 листопада, коли душі усіх померлих спускалися на землю.

Також наші предки вірили, що у цю ніч можна отримати відповіді на найскладніші питання. Велесова ніч – це час містичний, тож люди вірили, що їхні бажання у цю ніч можуть здійснитись.

Завдяки представленим цікавим виданням ви дізнаєтесь про народні вірування, пов’язані з календарними святами, із життєвим циклом людини: сватанням та весіллям, народженням дитини, хрестинами, похованням. Також про обряди та прикмети, які не тільки описують їх, але й пояснює, які щоденні справи та потреби лягли у їхню основу. Вам буде запропонована можливість розглянути феномен українського козацтва, його еволюцію, показано, як формувалися міфічні уявлення про козаків.
Автор виставки – відділ читальних залів


Перегляд виставки  

Віртуальна виставка «Книжковий світ фентезі та магії» 
 

Навіщо ж читати фентезі якщо у світі є багато цікавих книжок різнопланових жанрів? Але фентезі той жанр, до якого ніхто не ставиться байдуже.

За допомогою літератури жанру фентезі читач отримує досвід абсолютно нових світів, створених автором, у яких безліч нових химерних тварин, рис та істот типу ельфів чи гоблінів, чар та магії, карколомних пригод та небезпек. Це те, що неможливо знайти в жодних інших книгах. А для дітей це ще гарний тренажер уяви, без якої важко жити у сучасному світі.

Отже, читайте запропоновані видання та надихайтесь…

Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Перлини архітектурної спадщини 
 

Кожна видатна пам'ятка архітектури має свою долю, невіддільну від доль всього людства. Єгипетські піраміди, давньогрецькі святилища, візантійські храми, лицарські замки, собори Києва, Мілана, Флоренції, палаци Пекіна, Версаля, Гранади, Парижа… Усе це спадщина розуму і таланту цілих поколінь архітекторів, які прагнули висловити в камені найвищу красу.

Починаючи з давніх-давен, люди прагнули створити на населеній ними території такі споруди, які відповідали б своєму вищому призначенню, будь то фортеця, замок чи храм.

Автор виставки - відділ мистецтв

Перегляд виставки  

Стратегія успішного виховання дитини 
 

Діти — це наше багатство, яке потрібно берегти й плекати, а головне виховувати. Батькам чудово відомо, що ці завдання не з найлегших, скоріше навпаки, бо потребують величезних зусиль з обох сторін.

Діти рідко бувають слухняними, тому батькам треба запастися терпінням і розумінням того, що вони відкривають для себе світ. Будь-яку ситуацію можна пояснити, або показати на прикладі, що робити можна, а що ні. Крик чи покарання не принесуть результату, а навпаки стануть приводом до агресії малечі, яка згодом проявлятиметься не тільки на батьках, а й інших людях.

Тож ми підготували літературу, що містить поради, які потрібно обов'язково враховувати виховуючи свою малечу.

Автор виставки –відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Віртуальна виставка Найцікавіші міста України 
 

Дуже часто, в пошуках яскравих емоцій і незабутніх вражень, ми замислюємося над тим, де відпочити за кордоном, але при цьому забуваємо про «скарби» власної країни, які за деякими показниками нічим не поступаються іноземним, а іноді навіть перевершують їх! Україна - держава з дивовижними місцями, мальовничими пейзажами, чудовими об'єктами архітектури і старовинними історичними пам'ятками. Кожне українське місто прекрасне і унікальне по-своєму. Тож, до вашої уваги - трійка найцікавіших міст України.

Автор виставки відділ наукової інформації і бібліографії

Перегляд виставки  

Провославна моя Україна 
 

28 липня, День Хрещення Русі, відзначено як особливу дату в церковному і цивільному календарі. Свідченням духовної та історичної значущості події, яку сьогодні згадують як віруючі, так навіть і невіруючі люди, є сама докорінна зміна в житті язичницького слов’яно-варязького суспільства, яке завдяки хрещенню отримало нові моральні орієнтири, наукову й культурну просвіту, а головне – преобразилося та знайшло свою самосвідомість як віруючий християнський народ.


Одночасно з духовним просвітництвом слов’яни здобули і книжкове. Серед перших книг, які набули поширення на Русі, були не тільки Євангеліє та богослужбова література, а й перша збірка законів візантійського зразка. Таким чином, разом з Христовим вченням про любов і милість Церква принесла на Русь і візантійську культуру.


В умовах інформаційної війни ця література буде корисною для релігієзнавців, культурологів та всіх, хто цікавиться історією християнства.

Автор виставки – відділ читальних залів


Перегляд виставки  

Зелений розмай України 
 

Виставка присвячена важливості захисту довкілля в нашій країні. Впродовж останніх років найактуальнішими загрозами для України називали війну, корупцію та проблеми економіки. Нині згадують екологічні проблеми нарівні з цими традиційними загрозами.

Автор виставки – патентно-технічний відділ

Перегляд виставки  

«Мистецтво спілкування» 
 

Хто з нас не любить поспілкуватися у гарній компанії? Спілкування – це невідємна частина нашого життя. Але в житті ми спілкуємося з різними людьми у різних ситуаціях і тут не обійтися без уміння знаходити спільну мову будь з ким. Мистецтво спілкування – це комунікабельність людини, вміння долати перешкоди у розмові та не загострювати конфлікти.

Спілкування має приносити користь та бути цікавим не тільки тобі, але й співрозмовнику. Тому пам’ятай, що між тобою і твоїми друзями, колегами, рідними повинен бути діалог, а не монолог.
Тож якщо хочеш оволодіти навичкою ефективного спілкування, використовуй поради для кращої комунікації.

Почни читати книги про вміння спілкуватись. Рекомендуємо наступну літературу:
Автор виставки –відділ читальних залів

Перегляд виставки  

На тернах пам яті 
 


Щорічно 22 червня Україні, так само як і у світі, відзначають День пам’яті та примирення. Цей день встановлений задля вшанування подвигу українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, що забрала життя від 50 до 85 мільйонів людей у всьому світі. Він покликаний і для висловлення поваги всім борцям проти нацизму та увічнення пам’яті про загиблих.

Запропоновані видання дають розуміння необхідності переосмислення подій Другої світової війни, розкривають місце і роль України, внесок українського та інших народів у перемогу над нацизмом, розповідають сувору правду про ті важкі роки, коли кожен день відбувався подвиг, висвітлюють різні аспекти життя українців в умовах воєнного часу.


Автор виставкивідділ читальних залів

Перегляд виставки  

Творці слов’янської писемності 
 

Писемність, мова — то є душа кожної нації, її святині, її найцінніший скарб… В мові — наша давня й нова культура, ознака нації та народу! Завдяки збереженню мови Україна вистояла на тернистому шляху до становлення сильної самостійної держави.

Брати Кирило і Мефодій – просвітителі, творці слов’янської абетки, перших пам'яток слов'янської писемності й старослов'янської мови, проповідники християнства.

Цікаво, що Кирило та Мефодій не мали за мету створити слов’янську абетку. Вони прагнули перекласти Біблію на мову, зрозумілу слов’янам. А абетка була лиш для засобом для цього. Кирило взяв за основу грецький алфавіт і адаптував його, суттєво змінивши, щоб передати слов’янську звукову систему. А допомагав йому в богоугодній справі освіти слов’янських народів старший брат Мефодій.

Створення абетки дало потужний поштовх для розвитку слов’янської культури і поширення християнства. Мова, яку запровадили Кирило й Мефодій, стала мовою східнослов'янських народів, отже, й українського. Імена Кирила й Мефодія навічно записані в історію слов'ян.

Автор виставки – сектор рідкісних і цінних документів


Перегляд виставки  

Країна дитинства 
 

Хай небо буде чистим, без хмаринок.
Хай сонечко лоскоче до безтями!
Нехай здоровими зростають діти
І хай щасливі будуть наші мами!

Щороку в перший день літа відзначається Міжнародний день захисту дітей - прекрасне свято радості та одвічної надії. Адже саме в дітях ми хочемо бачити здійснення своїх мрій і сподівань. Прагнемо, щоб вони росли здоровими та радісними, прославляли свої родини і рідний край. У малечі не повинно бути нещасливого дитинства, і за це маємо відповідати ми, дорослі.
Закликаємо усіх сьогодні й кожного наступного дня зігрівати теплом і любов'ю кожне дитяче серце, об'єднувати зусилля заради майбутнього, і тоді маленькі громадяни виростуть достойними людьми й неодмінно стануть гордістю України. Запропонована література буде цікава як дітям так і їхнім батькам
Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

«Енеїда» – перлина української літератури 
 

Важко знайти якийсь інший знаковий твір в українській літературі, який би сприймався так неоднозначно впродовж більше як двох століть. Ще поширюючись у рукописних списках, незакінчена «Енеїда» викликала захоплення у читачів і слухачів різних верств.

У 1798 році побачило світ перше видання поеми «Енеїда» Івана Котляревського. З висоти нашого часу подія сприймається як свідчення початку нової доби: зародження нової української літератури і українського національного відродження.

Наразі «Енеїда» Івана Котляревського вважається першим твором нової української літератури. Її багато критикували, ба навіть звинувачували автора у насмішкуватому ставленні до українців, у висміюванні власної історії та культури. Проте, з іншого боку, поема просякнута ностальгією за козацькими часами, які тоді сприймалися як зовсім недавнє минуле. Саме вона заклала підвалини краснȯго письменства розмовною українською мовою – тією, якою спілкувалася і яку розуміла абсолютна більшість мешканців України.

Народна українська мова в «Енеїді» та бурлескний гумор зробили цей твір визначною пам'яткою українського письменства.
Відділ зберігання основного фонду представляє вашій увазі видання «Енеїди» різних років, які ілюстровані видатними художниками, і зберігаються в центральному книгосховищі та доступні для замовлення.

Автор виставки – відділ зберігання основного фонду


Перегляд виставки  

Дивосвіт українського мистецтва 
 

Українське мистецтво — сукупність усіх творів мистецтва, створених за всю історію розвитку України. Український народ за свою багатовікову історію створив самобутнє національне мистецтво. Адже без особливого укладу життя і без мистецтва не існувало жодного народу. Національне мистецтво завжди посідало в житті українського народу одне з найважливіших місць, являлося засобом спілкування і єднання людей.

Художні альбоми показують українське мистецтво у всій його красі та розмаїтті, відображають широку панораму творчих здобутків митців нашої країни.

Автор виставки – сектор рідкісних і цінних документів

Перегляд виставки  

Україна моя вишивана 
 

19 травня відзначаємо Всесвітній день вишиванки – міжнародне свято, покликане зберегти українські народні традиції через етнічний вишитий одяг. У День вишиванки кожен, хто хоче підкреслити своє українське походження, а також просто підтримати Україну, може одягнути вишиванку.

Український народ крізь віки проніс любов до вишиванки та зберіг традиції вишивання одягу. В кожному регіоні України є свої традиції вишивання, свій символізм елементів орнаменту на одязі. Вишиванка має величезне значення для кожного українця не лише як народне святкове вбрання, а й як складова українського культурного надбання.

Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Війна за свідомість 
 

Війна, розв'язана росією проти України, занурила країну і світ в нову реальність. В цій реальності є агресор і є нація, що героїчно б'ється за свою свободу і незалежність. Ця боротьба продемонструвала всьому світу цілу гамму почуттів, рис і станів українців.

БІЛЬ, який відчув кожен, спочатку немов паралізував думки та дії. Але ж це війна і вона народила ЛЮТЬ. Тисячі вбитих невинних людей, зруйновані будинки та знищені цілі міста, але НАДІЯ на відновлення країни живе і міцніє з кожним днем. Українці — це нація, якій притаманна ЛЮДЯНІСТЬ, а ЧЕСТЬ — це не просто слово, а почуття власної гідності.

Війна ще триває, але вже маємо ВЕЛИКІ ПЕРЕМОГИ. Про них варто пам'ятати, вони гідні того, аби про них говорити і головне — їх ніколи не можна зраджувати.
Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Творці української нацїї 
 

Перечитуючи деякі сторінки історії України, часом може здаватися, що багато подій перегукується із сьогоденням. Та це й не дивно — історія, як відомо, рухається по спіралі. І якщо ми, українці, вважаємо себе мудрим народом, то маємо враховувати досвід своїх героїчних предків, учитися на їхніх помилках і намагатися запобігати новим.

Запропонована добірка літератури присвячена величним історичним постатям, з якими насамперед асоціюється становлення державності та незалежності України.
Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

«Розмаїття народного мистецтва» 
 

Народне мистецтво є складним, багатогранним явищем культури. Воно охоплює всі види народної творчості – музику, танці, пісні, фольклор, будівництво, прикладне мистецтво.

Українське народне мистецтво виникло в сиву давнину серед чарівної природи, краса якої наповнювала душу працьовитого народа мрією про щастя, дарувала творчу наснагу.

Народне мистецтво створене народом і поширене між ним, відображає його смаки та вподобання, поняття про красу. Далеко за межами України славиться її самобутнє декоративне мистецтво. Представлені видання ознайомлять з розмаїттям народного мистецтва.

Автор виставки - відділ мистецтв

Перегляд виставки  

Подорожуємо Україною 
 

Україна – країна з багатою історією, тож не дивним є розмаїття як природних, так і рукотворних пам’яток: високі гори і просторі степи, затишні містечка і гучні мегаполіси, суворі твердині і розкішні палаци. Україна – край, де пам’яток стільки, що вистачить не на один рік мандрівок. Бажаєте побачити країну у всій її красі, але не визначилися, що подивитися в Україні? Книги допоможуть вам втілити в життя ваши мрії про ідеальну подорож.

Завдяки книжкам з фонду відділу наукової інформації і бібліографії ви зможете вирушити у віртуальну мандрівку заповідним світом; зануритись у синяву річок і морок таємничих печер; помилуватися буянням барв; відвідати мальовничі міста України; насолодитися архітектурою нашої країни; зацікавитися історією середньовічних замків та наблизитися до величі святих храмів.

Автор виставки відділ наукової інформації і бібліографії


Перегляд виставки  

«Перлини авторського права» 
 

Всесвітній день книги та авторського права відзначають щорічно, починаючи з 1996 року. Зважаючи на те, що «в історичному розумінні книга є найбільш потужним фактором поширення знання і найбільш надійним засобом його збереження», День книги покликаний наголосити на фундаментальній важливості книжки та її незамінності в інформаційному суспільстві. Одна з головних його цілей – промоція читання і книговидання, привернення уваги до культури писемного слова, а також до питань авторського права і захисту інтелектуальної власності. Авторське право — це сукупність прав, які належать автору у зв'язку зі створенням і використанням твору літератури, науки, мистецтва. Авторське право захищає зовнішню форму вираження твору (роман, малюнок, збірник, фотографія та інше), тобто їхнє «матеріальне втілення».

Автор виставки – патентно-технічний відділ

Перегляд виставки  

Керуй своїм життям 
 

Коли життя позбавлене позитиву, дуже важливо об’єктивно оцінити свій стан. Адже від поганого настрою до депресії — всього-на-всього тимчасова неуважність до себе.
Поганий настрій, відсутність задоволення від життя — ти маєш право сумувати, це не вияв слабкості, не показник невдачі.

У повсякденному житті, невелика порція страху може бути корисною: вона тримає нас у напрузі та мотивує. Утім, коли страх і невпевненість "затуляють" здоровий глузд, ці нездорові розумові процеси можуть затьмарити розум і завадити реалізації поставленої мети. Крім того, постійне занепокоєння, невпевненість у собі та ірраціональний страх, можуть викликати безліч проблем зі здоров'ям.
Однак, ваше здоров’я та безпека – найважливіші. Якщо ви досягли дна, саме час відштовхнутися від нього.

Вирішуйте психологічні питання швидко, не відкладайте на потім і будьте щасливими зараз. На допомогу вам - невеликий огляд літератури про те, як бути трохи щасливішим.
Автор виставки – відділ читальних залів


Перегляд виставки  

Першодрукар Іван Федоров (Федорович) 
 

(до 450-річчя із часу заснування у Львові Іваном Федоровим друкарні)

Перші друкарні на землях України виникли саме у Львові – в осередку політичної, економічної та культурної активності міщанства, і в Острозі – резиденції найбагатшого та найвпливовішого тогочасного українського магната Костянтина-Василя Острозького. Це була доба, коли й освіченому духовенству, й причетним до освіти мирянам стала зрозумілою потреба забезпечити всі храми уніфікованими церковно-літургічними книгами, а школи – навчальними виданнями.

Для виникнення друкарства саме у Львові щасливою обставиною стало те, що тут поєдналися інтереси та плани львівських українських міщан і мандрівного друкаря Івана Федорова, який вирішив відкрити власне підприємство, стати не лише друкарем, а й видавцем. Постать Івана Федорова посідає одне з найпочесніших місць в історії української культури.

Автор виставки – сектор рідкісних і цінних документів


Перегляд виставки  

«Майстри сцени» 
 

«Такі українські актори, як Кропивницький, Заньковецька, Саксаганський, Садовський — блискуча плеяда майстрів української сцени — вписані золотими літерами на скрижалі історії світового мистецтва… Той, хто бачив гру українських акторів, зберіг світлу пам’ять на все життя». Ці слова К. С. Станіславського на початку ХХ ст. (в 1911 р.) сказані про тих, хто створив новий український театр, що дістав в історії української культури назву «Театр корифеїв».

Автор виставки - відділ мистецтв

Перегляд виставки  

«Чиста Україна – чиста Земля» 
 

Виставка присвячена актуальній темі – екологічні загрози, пов’язані з глобальною зміною клімату та погіршенням стану довкілля, які посіли останніми роками посіли перші позиції серед ризиків світового розвитку.

Автор виставки – патентно-технічний відділ

Перегляд виставки  

«Щасливий дар – творити для дітей» 
 

Наталя Забіла – письменниця, творчість якої надає можливість поринути у чарівний дивосвіт дитинства. Дитячі захоплення Наталі Забіли художнім словом, музикою, живописом вплинули на її розвиток і художні смаки. І вже в дитинстві вона пробувала писати вірші, казки, оповідання. Перший вірш Наталі, який мав назву «Війна — війні», був надрукований 1924 році у Кам’янець-Подільській газеті «Червоний кордон».

У 1926 році вийшла перша книжка її поезій «Далекий край», а 1927 — перша книжка для дітей — оповідання «За волю» та «Повість про Червоного звіра».

Наталя Забіла остаточно переходить на творчу роботу у 1930 році, маючи вже десяток невеличких за обсягом книжок. Більше половини з тих поетичних і прозових збірочок адресувалися юному читачеві: «Пригоди з автобусом» (1928), «У морі» (1929), «Про Тарасика й Марисю» (1930). Одним з найкращих творів Наталі Забіли є цикл віршованих оповідань «Ясоччина книжка» (1934). Вона редагувала журнал «Барвінок» до 1947 року і в повоєнний час випустила кілька ліричних збірок поезії для дорослих. У юних читачів великою популярністю користуються збірки: «Під ясним сонцем» (1949), «Веселим малюкам» (1959), «У широкий світ» (1960), «Оповідання, казки, повісті» (1962), «Стояла собі хатка» (1974), «Рідний Київ» (1977, 1982), а також «Вибрані твори» в чотирьох томах (1984).

Творчий доробок Наталі Забіли характеризується різноманітністю тем і жанрів. А набутий фах історика надихає письменницю на створення п’єси-фантазії «Перший крок» (1968) та драматичної поеми «Троянові діти», яка є поетичним переказом «Слова про Ігорів похід».

Наталя Львівна плідно працювала як перекладач з французької, польської та інших мов. Твори самої письменниці перекладалися багатьма мовами.
За час своєї літературної діяльності вона видала близько 200 книжок для дітей, переважно для дошкільного та молодшого шкільного віку.

Наталя Львівна Забіла – письменниця, перекладачка, яка першою в Україні відзначена премією Лесі Українки.
Автор виставки - відділ абонемента

Перегляд виставки  

«Дивосвіт різдвяних свят» 
 

Зима… За вікном холод, мороз, а оселі тепло і затишно. Ледь чутно потріскують запалені свічки. Будинок сповнений смолистим ароматом хвої, запашної випічки, що зберігає тепло маминих рук, а на святковому столі – кутя. Здалеку долинають звуки колядки:
Коляд, коляд, колядниця,
Добра з медом паляниця…

Це – Різдво. Його ми чекаємо з нетерпінням і трепетом, до нього готуємося. З дитинства і на все життя це одне з найулюбленіших свят.

У патентно-технічному відділі відвідувачі можуть ознайомитися з виданнями українських видавників, і дізнатися про найбільші свята – як церковні, так і світські – та обрядові дійства, характерні для них; про страви, якими наші пращури частували гостей. Тож запрошуємо вас поринути в чарівний, почасти магічний і дуже смачний світ, зітканий із українських звичаїв і традицій.

Автор виставки – патентно-технічний відділ

Перегляд виставки  

Микола Куліш – Великий Протестант «Українського Розстріляного Відродження» 
 

Микола Гурович Куліш – сміливий новатор, один з засновників української модерної драматургії. Співпраця М. Куліша з реформатором сцени Л. Курбасом у «Березолі» наблизила постановки його п’єс до кращих світових зразків.
Хист до написання п’єс М. Куліш виявляє під час навчання в громадській чоловічій гімназії. Як всебічно розвинений юнак він випускає рукописний журнал, пише вірші, ставить аматорські вистави.
Перебуваючи на фронті у 1915 – 1917 роках, письменник не полишає писати вірші, а також одноактові п’єси для солдатського драмгуртка.

Після громадянської війни М, Куліш на культосвітній роботі у рідних Олешках, яка вимагала постійних поїздок по району. М. Куліш на власні очі бачив страшну трагедію голоду 1921 року. Побачене спонукало драматурга до написання першого твору – драми “97”.

Переїхавши до Одеси у 1922 р., Микола Куліш працює в губнаросвіті і остаточно закінчує драму “97” (1924 р.), прем’єра якої відбувається в Харкові 1924 року в театрі ім. Франка. За рік після написання “97” було поставлено її в Нью-Йорку та інших містах США.

Але починався процес знищення новітньої української літератури – це переслідування найталановитіших письменників (І. Дніпровський, Майк Йогансен, Микола Куліш, Петро Панч, Юрій Смолич, Павло Тичина, Юрій Яновський та ін.)
В цей час М. Куліш створює п’єси “Отак загинув Гуска”, “Хулій Хулина”, де комедійне переплітається з трагедійним началом. Соціалізм як утопічна “хвора мрія” знахолить своє відображення у “Народному Малахії” (1927). Прем’єра цієї резонансної п’єси відбулася на сцені “Березолю” 31 березня 1928 року, але була нищівно розкритикована та знята з репертуару.

В мелодрамах “Зона” (1926) та “Закут” (1929) драматург безпосередньо звертається до теми переродження революційної ідеї. А тема знищення села знаходить своє місце в драмах “Комуна в степах” (1925, 1931) та “Прощай, село!” (1933).
1934 року М. Куліша виключають з Комуністичної партії за написання “антипартійних націоналістичних п’єс”. А 8 грудня під час похорону найближчого друга – І. Дніпровського – М. Куліша прямо з вулиці енкаведисти забирають у свій “воронок”. На закритому судовому слуханні 27-28 березня 1935 року велику групу “націоналістів”, серед них і Миколу Куліша, засудили на 10 років спецтаборів. Тримали його на Соловках як небезпечного злочинця, після чого Миколу було розстріляно із великою групою української інтелігенції у лісі під Сандармохом (Карелія).

Микола Куліш - засновник нової течії у драматичному мистецтві пройшов тернистий, страдницький шлях і залишив по собі оригінальні, яскраві твори. Розквіт його таланту припав на 20-ті – початок 30-х років – період відродження, розвитку та трагедії України.

Автор виставки - відділ абонемента



Перегляд виставки  

«Різдвяні історії» 
 

Різдвяна пора — завжди особлива. Це час, коли кожен по-своєму шукає, подібно до біблійних мудреців, особливу яскраву зорю, що здатна зігріти душу і вказати шлях до затишку, злагоди і вмиротворення. Часи змінюються, а от прагнення вільно жити у мирі, любові і з чистою совістю — незмінне.
Автор виставкивідділ читальних залів

Перегляд виставки  

Карта світу 
 

Кожна країна має своїх «зіркових» авторів. До уваги читача представлені книги із серії "Карта світу", найпопулярніші твори письменників сучасної літератури різних країн. Широкий асортимент дозволить кожному знайти щось цікаве, не залежно від віку, вподобань та інтересів.

Тонко прописані образи героїв, несподівані повороти сюжетів, актуальність тем, до того ж жанри самі різні: трилери, детективи, романи, історичні труди, а тому кожен зможе знайти для себе твір до душі.

І все це для того, щоб читач отримав максимальне задоволення та користь від читання.
Автор виставкивідділ читальних залів

Перегляд виставки  

Основи інноваційної та інженерної творчості. 
 

Видання, представлені на виставці призвані викликати зацікавленість промисловців і бізнесових структур до напрацьованих новітніх розробок, їх використання та запровадження в господарський обіг і соціально-культурну сферу життєдіяльності людини, стимулювати процеси комерціалізації інтелектуального продукту наукових і авторських колективів, індивідуальних винахідників і раціоналізаторів, а також посприяти вихованню винахідницького резерву.
Автор виставки – патентно-технічний відділ


Перегляд виставки  

«Формула щастя» 
 

Якщо є щось, з чим люди різних національностей і політичних поглядів можуть погодитися, так це те, що вони хочуть бути щасливими. Щастя – це природний стан людини, в якому вона, на жаль, перебуває далеко не завжди, але до якого постійно прагне… Пошуки щастя – масштабне філософське питання. І кожен, хто бачить щастя у чомусь своєму – неодмінно таки буде правий! …

Чи існує алгоритм, математична формула, що дозволяє самостійно побудувати своє щастя, незважаючи на зовнішні обставини?
Так, до вашої уваги невеликий огляд літератури про те, як бути трохи щасливішим.

Автор виставки- відділ читальних залів

Перегляд виставки  

«Вітаміни в банку» 
 

На виставці представлені видання, які зацікавлять домогосподарок, полюбляючих домашнє консервування. Провірені і популярні рецепти консервів з різних видів м’яса та птиці, річної та морської риби, грибів, овочів і фруктів.

Автор виставки – патентно-технічний відділ

Перегляд виставки  

«Жіноче обличчя винахідництва» 
 

Щорічно українські вчені створюють тисячі винаходів. Навіть тільки цим, без сумніву, варто пишатися. Одні відразу отримують світове визнання, інші – чекають на фінансування чи проходять довгий і важкий шлях до цього. Існують, на жаль, й такі, що залишаються лише грандіозною ідеєю.
Автор виставки – патентно-технічний відділ


Перегляд виставки  

«Наука, технології, інтелект в інноваційних процесах» 
 

Одне з головних завдань нашої країни полягає у підвищенні науково-технічного рівня та конкурентоспроможності продукції. Вирішення цього завдання в першу чергу пов'язане з винаходом, розробкою та освоєнням нових машин, приладів, обладнання, нових технологій та матеріалів. Видання, представлені на виставці можуть стати в нагоді всім, хто працює в різних галузях та просто цікавиться новими розробками та технологіями.
Автор виставки – патентно-технічний відділ


Перегляд виставки  

«Новації – невичерпний ресурс економіки» 
 

Новації є невід’ємною і пріоритетною складовою перетворень та змін в сучасному економічному просторі.На цій виставці підібрані видання, які висвітлюють сучасні питання розвитку української ринкової економіки.

Автор виставки – патентно-технічний відділ

Перегляд виставки  

«Голос, що полонив увесь світ» 
 

Соломія Крушельницька - славетна українська співачка, що своїм талантом підкорила увесь світ. Після кожної прем'єри критики давали українській оперній співачці новий театральний псевдонім. Її називали неперевершена Аїда, найпривабливіша Батерфляй та єдина у світі Джоконда. Соломія Крушельницька не мала жодних обмежень у виборі репертуару: вона не тільки володіла неперевершеним сопрано у три октави, а ще й могла співати на восьми мовах. Контракти на виступи надходили з нью-йоркської "Метрополітен опера", лондонського "Ковент-Ґардена", а в італійській "Ла Скалі" її приймали, як свою. Там досі висить її портрет. Запрошуючи українку, оперні агенти отримували практично 100-відсоткову гарантію аншлагів.
Автор виставки - відділ мистецтв

Перегляд виставки  

Неоголошена війна 
 

Війна — це подія, яку треба не тільки пережити, але й осмислити. Вона не тільки руйнує, але часто веде до згуртування народу, до емоційного, культурного, морального, етичного сплеску. Вона об’єднує людей у єдиному пориві проти спільного ворога.

Не стоять «осторонь» від цієї боротьби і письменники, поети, художники, композитори... Вони завжди стверджували, що війна суперечить «людському» в людині, оскільки закликає братися за зброю чоловіків, старих, підлітків, жінок.

Сховатися від війни неможливо. Вона переслідуватиме нас навіть у зоні комфорту. Ця виставка є свого роду енциклопедією війн.

Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

«Сміливий новатор в українській літературі ХХ століття» 
 

(до 120-річчя від дня народження Ю.І. Яновського, українського прозаїка, драматурга, поета).

Юрій Іванович Яновський — багатогранний український письменник, хист якого набув свого розквіту у таких жанрах, як новела, драматургія, публіцистика та поезія. Це ще одна трагічна постать в українській літературі, талановитий майстер, який за десять років молодого життя створив свої найкращі твори, що збагатили нашу літературу.

Юрій Яновський разом з Миколою Хвильовим — один з найвизначніших романтиків в українській літературі першої половини XX ст., зокрема співець морської романтики, найяскравіше представленої в першому його романі «Майстер корабля». У 1945 році працював кореспондентом на Нюрнберзькому процесі. Найвизначнішим твором Яновського повоєнного часу став роман «Жива вода» (1947), в якому письменник втілив ідею невмирущості нації, відроджуваної після воєнної катастрофи. Гостро критикований за націоналізм, Яновський змушений був переробити цей роман згідно з принципами соцреалізму, перевидати його в далеко слабшому варіанті під іншою назвою «Мир» (1956).

Тривалий час Ю. Яновський витримував тиск безнастанних репресій і капітулював щойно під кінець життя збіркою з мистецького погляду анемічних «Київських оповідань» (1948). Попри це, твори Яновського нарівні з творчістю таких визначних майстрів слова, як П.Тичина, М.Хвильовий, М.Зеров, М.Рильський, Є.Плужник, увійшли в класичний фонд літератури українського відродження першої половини XX ст.

Літературна спадщина письменника здобула широке визнання читачів. Його твори двічі виходили п'ятитомними виданнями. Кращі з них перекладені багатьма мовами, опубліковані в Болгарії, Німеччині, Польщі, Угорщині, Чехословаччині, Австрії, Італії, Франції.

Автор виставки - відділ абонемента


Перегляд виставки  

Подорожі світом. 
 

Більша частина нашого життя проходить за роботою, сімейними або побутовими справами. Озираючись назад, ми розуміємо, що багато часу витратили на те, щоб заробити гроші, отримати освіту, виростити дітей. І якщо не міняти обстановку і постійно перебувати в однотипній атмосфері, можна втратити себе і втратити інтерес до життя.

Подорожі допомагають нам відпочити від побуту, забути про роботу, струсити з себе стрес і проблеми, а також переоцінити своє життя. Відвідуючи інші країни або міста ми по-новому оцінюємо світ, а також краще пізнаємо себе. Лише в подорожах виходить повністю розслабитися, відкритися і впорядкувати свої думки.

Книжки, представлені на цій виставці допоможуть читачеві відправитись у подорож не залишаючи зручного дивану, та не виходячи із дому.
Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Українська державність 
 

Важливою віхою в історії нашого народу, який впродовж багатьох століть відчайдушно боровся за свою землю, свободу і незалежність, стало ухвалення Верховною Радою закону про встановлення Дня Державності України.

Зародження ранньої української державності почалося ще з VІ століття з Антського царства, яке Михайло Грушевський називав давньоукраїнською державою, а антів – давніми українцями.
В історичних джерелах середньовічну Українську державу з центром у Києві – Києво-Руську – називали Русь або Руська земля, основою її були сучасні українські землі. Давньоруська держава, що в середині IX століття вже підписала договір з могутньою Візантійською імперією, стала фундаментом, на якому постала сучасна Україна.

Книжки, представлені на даній виставці стануть у нагоді не лише історикам і дослідникам, але й звичайним читачам, яких цікавить процес становлення української державності.


Перегляд виставки  

Від авторів літературних премій. 
 

З кожним роком кількість книг росте, і іноді важко з усього потоку друкованих видань виділити дійсно значимі твори. Тому створюються спеціальні комісії, які присуджують авторам творів різні премії.
Літературні премії віддзеркалюють спільну роботу й інтереси авторів, редакторів, видавців, літературних агентів і літературних критиків, рекламістів, преси і книжкової торгівлі.

Премії - це визнання письменницького таланту. Та й самі літературні премії бувають різні: міжнародні, державні, обласні, районні тощо. Найстарішою і найпрестижнішою премією з літератури є Нобелівська. Вперше її було вручено у 1901 р. І досягти вищої літературної сходинки – мрія кожного письменника. Твори, що представлені на цій виставці ознайомлять вас з історіями та авторами, які вже отримали певні відзнаки.

Автор виставки – відділ читальних залів


Перегляд виставки  

Виставка-перегляд «Україна- аграрна країна» 
 

«Україна-аграрна країна» Відвідувачі ознайомились з виданнями присвяченими сьогоденням агрономії України. Глобальне потепління, яке зумовлює більш ранні дати посівів, жнив і збирання винограду, зміну граничних для показників культур. Вирішенню питання, яке місце у глобальному потеплінні посідає сільське господарство? Є воно одним із джерел потепління або ж одним із розв’язків проблеми?

Кліматичні умови України перебувають під істотним впливом змін світового клімату. За останнє століття внаслідок цього впливу на території країни відзначають загальну тенденцію до зростання кількості атмосферних опадів та певне підвищення температурних показників.

Тому для збереження високого і сталого рівня врожайності в умовах природного зволоження ґрунтово-екологічних зон дуже важливо спрямовувати всі агротехнічні прийоми технології вирощування культур на накопичення, збереження і раціональне використання ґрунтової вологи посівами протягом усього вегетаційного періоду.

Автор виставки – патентно-технічний відділ


Перегляд виставки  

Книжково-ілюстративна виставка «Творці майбутнього» 
 

Життя доводить, що в складних умовах, в умовах, що постійно змінюються, найкраще орієнтується, приймає рішення, працює людина творча, гнучка, креативна, здатна до нових ідей і задумів, нових підходів, нових рішень. Творчість не виростає на порожньому місці, творчість – властивість, як правило професіоналів своєї справи, які ефективно працюють у тій, чи іншій галузі з зацікавленністю. Творчість – це здатність виконувати роботу, яка одночасно є як новаторською (тобто оригінальною, несподіваною), так і корисною.


Перегляд виставки  

Сковорода - не лише український Сократ, він — громадянин світу 
 

(до 300-річчя від дня народження видатного українського філософа-просвітителя Григорія Савича Сковороди)

«Філософ і поет, оригінальний і незалежний мислитель, бунтар думкою і самим способом свого життя…височить він над нашою землею, мов творіння геніальних зодчих Київської Русі, возноситься, мов бурунення народної душі у вільнолюбній козаччині й невпокоренності гайдамацтва, промовляє до нас з глибини віків задушевністю своєї поетичної сопілки, що розлунюється мов сумовито-задумливе бриніння невмирущої народної пісні».
П. Загребельний

Філософська спадщина минулого відіграє велику роль в сучасній літературі. Слово Григорія Сковороди стало життєдайним джерелом для багатьох літературознавців, мистецтвознавців, поетів та письменників. Великий народний мислитель, просвітитель і письменник, він у своїх творах розвинув цілу низку ідей, актуальних для свого часу, висловлюючи передові погляди українського суспільства. Наблизивши давню українську прозу й поезію до тієї межі, за якою здійнялася нова українська література, він став важливою постаттю на шляху розвитку української художньої словесності. Його поетична й прозова творчість стала органічним складником нового письменства, яке розвивало гуманістичні, демократичні ідеї, вводячи в літературу самобутні образи простих українців. Творчість Сковороди передувала Котляревському та Шевченкові, які вчилися на його життєвому прикладі.

Григорій Сковорода – це філософ, вчення якого про любов, свободу і життя зберігає актуальність через багато століть після смерті автора. Через роки та століття його талант бентежить людський розум і душу. Його спадщина – наче криниця з живою водою, до якої линуть, прагнучи торкнутися його мудрого слова. Письменник-публіцист, дослідник-сковородинознавець Володимир Стадниченко зазначив: «Як і мудрець Конфуцій, Сковорода без перебільшення наш сучасник, наш співрозмовник на кожен день».
Автор виставки - відділ зберігання основного фонду

Перегляд виставки  

Книжкова обитель. 
 

Бібліотеки – найкращі місця для проживання книг. В них можна читати улюблені видання, або брати їх додому.
В кожному місті, великому чи маленькому, навіть у селі, є бібліотека. Кожна людина в своєму житті відвідує її безліч разів.
Звісно, хтось частіше заходить до бібліотеки, а хтось – менше. Але немає такої людини, яка б не була у цій «книжковій обителі» хоча б один раз.

Чому людина йде до бібліотеки? На це питання легко відповісти, бо саме в книжках міститься різна інформація. Про що б ти не захотів дізнатись, усе можна знайти в книжках. Недарма книгу називають духовним скарбом людства.

У творах, що представлені на цій виставці мова йде саме про книжки та їх «обителі» - бібліотеки та книгарні.
Отже, приходьте до «книжкової обителі» до будинку, де «живуть» книжки!

Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Вірні та віддані друзі. Безстрашні захисники. 
 

Тварина стала вірним другом людини ще в прадавні часи, коли наші пращури змогли її приручити. І тепер ми вже не можемо уявити наше життя без кота - поважного та вусатого мишолова. А комусь до вподоби крихітний хом’ячок, кумедна морська свинка або пухнастий довговухий кролик чи папуга. Іноді тварин називають нашими меншими братами. А брати як відомо, потребують доброго, уважного ставлення до себе.Тварини відчувають турботу, ласку і господареві відповідають тим же.

Собака — перша домашня тварина, яке з давніх часів біля людини. Тисячі років вона заслужено користується славою кращого друга й помічника людини.

На цій виставці зібрані найкращі історії про наших вірних друзів, які допомагають людям у складних життєвих ситуаціях.
Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Віртуальна виставка «Вишивальні традиції України» 
 

Вишивання – один з найдавніших видів декоративно-ужиткового світового мистецтва. Українське вишивання виникло давно і корені його сягають глибини віків. Вишиті ниткою знаки на полотні – це інформація, що дійшла до нас через товщу тисячоліть про погляди, почуття і художнє мислення наших пращурів. Народні орнаменти – то закодовані знання наших предків про першооснови буття на Землі. У минулі часи протягом тисячоліть передавалися знання і вміння з народного вишивання від бабусі, мами до дочки, онучки. Українські жінки відносилися до процесу вишивання як до священнодійства: сідали до шиття з молитвою, зверталися за поміччю до святої Варвари, вважаючи її разом з Матір’ю Божою покровителькою усіх вишивальниць. Ніколи не переривалася віковічна вишивальна ниточка в трудолюбивих жіночих руках, бо кожне наступне покоління збагачувало народну вишивку і передавало цей безцінний скарб, отриманий від предків, своїм нащадкам. В Україні вишивати вміли скрізь, але кожен район мав свої улюблені кольори, свої місцеві узори і техніку виконання. З покоління в покоління передавалися секрети вишивання. Вишивка й сьогодні живе повнокровним життям: прикрашає інтер’єр, одяг, надає йому своєрідності й неповторності.

Автор виставки - відділ мистецтв

Перегляд виставки  

Зберігайте спокій та читайте книги! 
 

Низка досліджень довела, що читання не лише розвиває в нас емпатію, а й заспокоює та допомагає впоратись із тривожністю та стресом. Читання знижує частоту скорочень серця і розслабляє організм. Читання відволікає від проблем та дає можливість відпочити душею. Занурюючись у книгу, ми переймаємося долею героїв, проживаємо та відчуваємо їхні життя. Це дозволяє забути про власні негаразди та пережити тяжкі події, відрефлексувати свої переживання та зберегти розум.

Перегляд виставки  

Андрій Кокотюха: якісний ретродетектив по-львівськи 
 

Андрій Кокотюха — сучасний український письменник, сценарист, журналіст. Автор великої кількості художніх, документальних і науково-популярних книжок. Динамічна та пізнавальна серія «Ретророман» складається з семи видань. Кожна книжка розповідає про пригоди молодого адвоката Клима Кошового напередодні та під час воєнних подій ХХ століття. Письменник зумів показати політичне, соціальне й етнічне різнобарв’я західного краю. Кримінальні події відбуваються на вулицях і площах старого Львова, що додає романам особливого шарму та колориту.


Перегляд виставки  

Юрій Андрухович: творчий провокатор і пророк 
 

Юрій Андрухович – багатогранний, як і сюжетні лінії його численних творів. Він – автор понад десятка романів, а також поетичних збірок, есеїв і оповідань. Його вірші покладені на музику українськими гуртами. Літературні критики визначають письменника як одного з найяскравіших представників постмодернізму. Творчість Андруховича має значний вплив на перебіг сьогоднішнього літературного процесу в Україні, з його іменем пов'язані перші факти неупередженого зацікавлення сучасною українською літературою на Заході.

Перегляд виставки  

Василь Шкляр: романи, де живе душа 
 

Український прозаїк, автор численних бестселерів Василь Шкляр відомий своїми патріотично-звитяжними романами історичної тематики. Його герої – незмінні борці за українську незалежність, щирі патріоти, готові покласти голову за свою країну. Всі книжки мають дещо пригодницький характер, де майже немає любовної лінії. Магія романів письменника в тому, що прочитуються вони дуже швидко, за один-два вечори, але герої його книг у пам’яті читачів залишаються назавжди.


Перегляд виставки  

Світлана Талан: книги, які пробуджують чуття 
 

Українська письменниця пише романи в жанрі «реальних історій», які їй підказує життя. Всі її твори на гостру соціальну тематику. Незмінним лишається єдине: головна героїня її книжок — жінка-українка, вольова, зворушлива, ніжна, чуттєва, яка іноді помиляється, але її завжди веде за собою любов: до чоловіка, до дітей, до батьківщини.

Перегляд виставки  

В очікуванні на виставу: віртуальна виставка до 100 річчя з часу заснування Лесем Курбасом театру «Березіль» 
 

Незважаючи на те, що курбасівська бібліографія складається з багатьох томів, ніяк не можна сказати, що творчій доробок цього геніального реформатора української сцени отримав всебічний аналіз. Курбасівська тема є невичерпною, в першу чергу тому, що його театральне вчення в значній мірі націлене у майбутнє. Воно вимагає осмислення не тільки як факт історії нашої культури, але і як можлива модель її подальшого розвитку.



Перегляд виставки  

Щасливе виховання 
 

Найкращий спосіб зробити дітей хорошими - це зробити їх щасливими.
О.Уальд

Дитинство - найважливіша пора життя, коли формується характер, уподобання, моральні переконання. Дуже важливо, щоб воно було щасливим. Як знайти правильний підхід у вихованні? Як зробити так, щоб дитина чула вас і прислухалася до вас? Як з нею спілкуватися? Як мінімізувати або й зовсім усунути небажану поведінку та заохотити кращу. Як виховувати без покарання, не попадаючи в пастку емоцій?

На виставці представлена добірка літератури з педагогіки з сучасними реаліями та найактуальнішими психологічними підходами та ідеями. Фахівці дають цінні практичні поради та відповіді на всі запитання.

Автор виставки – відділ читальних залів


Перегляд виставки  

Загадкова Україна 
 

Окремими жанрами оповідальної творчості українського народу є міфи, легенди, вірування, замовляння, заклинання. В легендах переважає ймовірне, фантастичне. Вони схожі з казкою своїм незвичайним, дивовижним в поєднанні з реальним. У легендах жива дійсність пояснюється давніми міфічними і пізнішими християнськими уявленнями і віруваннями про надлюдські істоти і потойбічні сили. Міф — це розповідь, що передає уявлення наших далеких предків про створення світу, його будову, про богів і демонів, різних фантастичних істот. Ці твори мають велике пізнавальне значення, оскільки в них відображено одвічний протест народу проти соціальної несправедливості і його ненависть до гнобителів та зовнішніх загарбників. Українська міфологія, багатство фольклору, усна народна творчість – все це і більше зібрано під обкладинками книг, які пропонуємо до уваги читачів.

В кожній книзі автори розкривають словесність і писемні пам’ятки, особливості музичних інструментів наших пращурів, героїв казок, билин і міфів, описують чарівні речі й місця, а також звичаї і обряди, ритуали дохристиянської доби, часів двовір’я та християнства.


Перегляд виставки  

Смачна випічка 
 

Як хочеться іноді побалувати себе легкими десертами!
Однак у магазинах ми все частіше зустрічаємо не дуже корисні або недостатньо смачні насолоди,і замість насолоди відчуваємо суцільні розчарування. Ця виставка допоможе виправити ситуацію, адже вона включає кращі рецептилегких десертів, які можна приготувати буквально з того, що є під рукою. Смачного!

Перегляд виставки  

Оскароносні сценарії літературних екранізацій 
 

Екранізація художнього твору – це завжди виклик. Літературні сюжети актуальні в усі часи. Вони привертають до себе увагу не лише читачів, а й талановитих кінорежисерів.
Проте, екранізувати відому книгу - завдання важке і відповідальне, оскільки бажано зберегти її дух, особливу чарівність та дотриматися близькості до тексту. Глядачі, знайомі з літературним твором, завжди прискипливо порівнюють книгу та фільм. Саме тому створення якісного сценарію – це половина успіху екранізації.

На думку лінгвістів і перекладачів, англійський термін «adapted screenplay» слід перекладати як «сценарій екранізації».

У сучасному кінематографі є багато чудових прикладів, коли адаптований сценарій на базі літературного твору отримував премію Американської академії кіномистецтва «Оскар».
Дотримуючись хронологічної послідовності, у цій виставці ми пригадаємо декілька знаменитих книг, які стали оскароносними сценаріями для непересічних кінострічок.


Перегляд виставки  

Діти з порушеннями 
 

Особлива дитина – перш за все дитина,
а потім уже особлива.
Л.С.Виготський

Кожна дитина України має право на здобуття освіти в тій формі, та за тих умов, що відповідають її фізичному та інтелектуальному розвитку.
Обов’язок батьків – не лише дати життя дитині, а й допомогти їй реалізувати свій інтелектуальний і соціальний потенціал, а це потребує постійної, кропіткої праці.
Приєднуючись до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» та до Міжнародного дня людей з особливими можливостями, пропонуємо тематичний перегляд книг, що надійшли з Українського інституту книги.


Перегляд виставки  

«Біль! Повна душа болю!» 
 

до 90-річчя від дня народження Григора Михайловича Тютюнника (1931-1980), українського прозаїка.

Українську художню прозу неможливо уявити без вагомої літературної спадщини Григора Михайловича Тютюнника. Письменник у своїй творчості обрав жанр традиційний для української літератури – оповідання, коротка повість. Його твори вирізнялися колоритним зображенням побуту сучасного села, рідкісним знанням мови та психології народу, соковитим гумором. Правдивість зображуваних характерів, художня майстерність у відтворенні людських вчинків, емоцій – це те, чим найбільше приваблює він читача. «Безмежно талановитий, він умів словесно, експромтом, накидати таку виразну життєву картину, що тільки записуй – і до друку. А працював непоквапом, інколи – важко, нещадно правлячи себе, бо до літератури ставився з святешною шанобою» (Борис Олійник).
Тютюнник - представник покоління шістдесятників. Сміливість, принциповість, непокірність, безкомпромісність дорого коштували Григорові Михайловичу. Друкували його твори в Україні неохоче, нещадно критикували кожен новий твір (деякі так і не були опубліковані за життя письменника), а ім'я Григора Тютюнника радянська цензура занесла до «чорних списків». Тютюнник констатував: «Я написав лишень півправду — тож мене викидають з літератури. А коли б я написав усю правду, то що: мене треба знищити?».

За підрахунками бібліографів, письменник написав близько 40 новел, 5 повістей (одна — незавершена), низку нарисів, статей, спогадів, перекладав твори В. Шукшина, Е. Распе та ін. В 1979 році журнал «Сельская молодежь» нагородив його медаллю «Золотое перо» за багаторічне творче співробітництво. Григір Тютюнник Лауреат премії ім. Лесі Українки (1980), Державної премії УРСР ім. Тараса Шевченка (1989, посмертно).

Автор виставки – відділ абонемента

Перегляд виставки  

Видатні бренди світу 
 

Слово “бренд” нині відоме всім – кожен хоч раз замислювався над його значенням.
Це більше ніж просто назва чи логотип. Це впізнавана емоція, яку викликає компанія, продукт або певна відома особа. У процесі брендингу формуються правильний образ та комунікації, через які люди сприйматимуть його.

У кожен бренд втілено певні принципи, якими керувалися його творці. Ми купуємо не лише товар, а й цінності, що за ним стоять, а іноді він сам стає цінністю.

Як же вийти за рамки успішної компанії і стати світовим брендом? Як найефективніше взаємодіяти з клієнтами, конкурентами і партнерами? Як визначити провідну ідею, найцінніші можливості своїх товарів та послуг, розвиватися і створювати нові торговельні марки та ринки? Відповіді на всі ці запитання, ви знайдете у книжках, з якими ми пропонуємо ознайомитися на нашій ілюстративно-документальній виставці, присвяченій розвитку відомих світових брендів.

Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

«Цікавинки для всієї родини». 
 

У століття інформаційних технологій ми практично забули, що таке книга. Стара, добра паперова подруга в години навчання або дозвілля. Ви, напевно, пам’ятаєте ще хрускіт сторінок щойно купленої книги, запах чорнила. Мудрість, укладена в її обіймах, окриляє нас. Ось тому пропонуємо вам підбірку – «Цікавинки для всієї родини».
На ній представлені декілька книг подружжя та співавторів Марини та Сергія Дяченко - українські письменники-фантасти, сценаристи та редактори.
Також буде приємно ознайомитися с творчістю англійської журналістки і письменниці Джоджо Мойєс, яка входить в число найбільш затребуваних авторів в сучасній літературі. Її перу належить вже понад десяток художніх творів, створених в жанрі любовного роману.
Радимо почитати й книжки із циклу Дискосвіт одного з найпопулярніших британських письменників, автора гумористичних романів у жанрі фентезі - Сер Те́ренс Де́від Джон «Террі» Пратчетт. Його книжки вже мають безліч екранізацій, що підходять до перегляду як дітям, так і дорослим.Якщо дитину ваблять наука, експерименти та відкриття, цікави книжки Ларрі Ґоніка допоможуть дізнатися багато нового з області фізики, хімії та алгебри. Книжки створені в вигляді коміксів з кумедними малюнками.

Чудові пригодницькі книги серії «Дитячий детектив» Олександра Есаулова захоплюють своїми загадками та таємничими подіями.
Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

«Чарівність творчості» 
 

(до 95-річчя Альтшуллера Генріха Сауловича)




Перегляд виставки  

«Ювелірна» самоідентифікація: історія українських прикрас 
 

Україна — країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним строям будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність та ідеальне виконання — все це етноприкраси. Що саме носили в давні часи? Чи актуальні прабабусині аксесуари сьогодні? Чим прикрашають себе сучасні українці? Спробуємо розібратися.


Перегляд виставки  

Історія України очима українських письменників 
 

«На віртуальній виставці «Історія України очима українських письменників» запропоновані твори сучасних українських авторів і присвячені вони певній історичній події або видатній персоні нашої історії. Виставка цікава тим, що кожен роман побудован на реальному історичному сюжеті, який відтворює в художній формі якусь епоху, певний період історії України.

Історичні романи завжди вважалися класикою літератури та занурювали нас у простір палацових інтриг та любовних трагедій. Сьогодні ми оглянемо вісім історичних романів, з яких можна багато чого дізнатися»

Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Українські дерев'яні церкви: фольклор в архітектурі 
 

На території України збереглося найбільше у світі дерев’яних церков, – понад 2 500. Українські дерев'яні храми – прекрасні й автентичні пам'ятки, в яких, напевно, найбільше виражені національні риси архітектури. Козацькі церкви Лівобережжя, храми Поділля, шедеври закарпатської дерев’яної готики, які не мають аналогів у світі, відомі лише обмеженому колу фахівців і аматорів, залишаючись поза увагою внутрішнього туризму, та й суспільства взагалі. Вони вражають своїми формами, досконалістю, різноманіттям, ідеальним поєднанням конструкції, функції та краси. Українські дерев’яні церкви зачаровують своєю гармонією й ідеально вписуються у ландшафтне середовище і можуть стати візитною карткою нашої країни.

У науково-популярному виданні «Дерев’яні церкви України» автор у стислій і доступній формі розкриває типологічні, конструктивно-технічні та мистецькі особливості традиційних дерев’яних храмів, висвітлює їхній духовний зміст. На конкретних пам’ятках, що збереглися до наших днів, продемонстровано різнобарв’я творчих здобутків будівничих у зведенні храмових споруд у різних регіонах України. Кожна, представлена у виданні, пам’ятка супроводжується коротким історичним нарисом і архітектурно-мистецькою характеристикою.


Перегляд виставки  

«Книги про книги» 
 

Мрія книголюба – заварити ароматну каву або чай, загорнутися в щось тепле та приємне на дотик і зануритись у читання. Щоб зробити його цілком ідеальним, бажано вибрати історії про тих, хто обожнює читати, гортати сторінки, вдихати запах паперу та старих і нових видань. Взяти з полиці книги про писання, читання, світосприйняття, про взаємовідносини читача та письменника, про бібліотеки та книжкові магазини тощо. На сторінках таких творів ведуться гострі дискусії, відбуваються захопливі дебати, а іноді ллються щирі сповіді про улюблені книжки.


Перегляд виставки  

«Пісня розкаже історію України» 
 

Пісенна лірика – одне з найбільших надбань українського народу. Українську пісню легко впізнати вже за першими акордами. Надзвичайні мелодійність, гармонія, поетичність, чуйність, життєлюбність є невід’ємними рисами нашої пісні.

Тематика та жанрова палітра українських пісень складається майже з усіх проявів життя народу – від героїчних, історичних та козацьких до найдетальніших побутових, обрядових та ігрових, пісень про кохання та про жіночу долю, а також жартівливих, гумористичних, сатиричних.

Видання, представлені читачам, познайомлять їх з українською пісенною творчістю та перенесуть у чарівний світ мелодійності, поетичності, гармонійності й краси української пісні.

Автор виставки - відділ мистецтв

Перегляд виставки  

Маленька філософія життя! 
 

Дитячі очі... Вони вміють віднайти красу в оточуючому, вловити мить і подарувати її світові.
У кожному віці діти ставлять запитання. У молодшому віці цікавляться, що таке дружба, чому немає справедливості тощо. Підлітки можуть краще мислити абстрактно, і їхня тривога щодо світу, що їх оточує, може зростати. Особливо, якщо їм нікому висловити ці думки.

Запитайте, що турбує підлітків, і вони підкинуть безліч філософських питань. Чому ми повинні дбати про виживання людства? Хто відповідає за добробут майбутніх поколінь? Чи кожен має право на житло? Що таке освіта? Чому страждають добрі люди?

У сучасному інфопросторі здатність самостійно міркувати, оцінювати те, що відбувається, стає критично важливою для виживання і навіть психічного здоров’я кожної людини. Саме тому запропоновані видання можуть бути корисними та цікавими для вас і ваших дітей.

Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Магія життя 
 

Щастя - це коли тебе розуміють,
велике щастя - це коли тебе люблять,
справжнє щастя - це коли любиш ти.

Омар Хайям

Сучасне життя диктує свої закони, її постійно зростаючий темп змушує нас все більше і більше часу присвячувати роботі, забуваючи про все на світі. Чи не втрачаємо ми щось важливе, не жертвуємо тілесним і психічним здоров'ям, спокоєм в будинку і світом в душі, чи не відкладаємо щастя? Зовсім трохи бажання і крапелька завзятості - і перед вами відкриється шлях до нового, щасливого життя. І знайти цей шлях допоможе віртуальна виставка книг з психології.

Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Радість виховання 
 

"Навчити людину бути щасливою не можна, але
виховати її так, щоб вона була щасливою, можна".
Антон Макаренко

Як виховувати дітей? Інколи ми думаємо, що це дуже просте запитання. Але іноді воно заганяє нас у глухий кут. Все, що ми знали про виховання, в ці моменти не приходить нам на допомогу. В нашому спілкуванні з дитиною та у відносинах з нею все має значення.

Правильне виховання являє собою не тільки фізичний догляд та навчання елементарних навичок, але й емоційний ріст та здоров’я, за допомогою яких з часом сформується сильна та психологічно стабільна особистість. Велику роль також відіграє вміння передати, що таке добро та зло, підготувати до несправедливості та інших досить важких та суперечливих аспектів сучасного життя, коли навіть доросла людина може розгубитись.

Від правильного та коректного виховання залежить і поведінка дитини в дорослому віці, її життя, вибраний шлях, успішність тощо. Не можна нехтувати майбутнім своєї дитини та покладатись лише на власну інтуїцію.

Ця література підкаже як вирішувати конфлікти з дітьми, та робити так, щоб вони вас слухали. Як виховувати без покарання, не попадаючи в пастку емоцій.
Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Змінюється світ – змінюємось ми! 
 

«Світ змінюється безперервно у всіх його проявах. У сучасному світі багато уваги приділяється успіху. Кожна людина прагне розкрити свій потенціал та реалізуватись у житті.
Наше повсякденне життя побудоване на взаємодії із світом, соціальними контактами, спілкуванням. Під час такої взаємодії ми намагаємось певним чином представити себе іншим для того щоб вони сприймали нас, наприклад, компетентними у певній сфері.

Розвиток людини не можна зводити до простого накопичення нею знань, умінь та навичок з різних галузей науки і практичної діяльності. Розвиток полягає передусім в якісних змінах психічної діяльності, в переходах від її нижчих щаблів до вищих, у виникненні нових рис пам'яті, сприймання, уявлення, мислення, волі, характеру тощо.

Дані книги допоможуть сформувати та розвинути успішну особистість, як у дорослого, так і у дитини.»
Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Чемерис та його улюблені герої 
 

«Валентин Чемерис - талановитий прозаїк, письменник – галерник, людина для якої література була не просто заняттям, а самим життям. Він є автором багатьох романів, серед них історичні: „Ольвія” (чотири масових видання, Всеукраїнська літературна Аркадієвська премія 2009), „Скандал в імператорському сімействі”, „Смерть Атея” (літературна премія ім. Д.Яворницького), „Епірська відьма, або Олімпіада - цариця македонська”, „Фортеця на Бористені”, „Генерали імперії” та багато інших. Він був хрещеним батьком нашого «Бористена». Він немов зірка, яка згасла у порожнечі Всесвіту, а її світло ще мчить назустріч іншим зорям та планетам…»
Фідель Сухоніс, редактор журналу "Бористен"

Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Валентин Лукич Чемерис: знавець минувшини, що дивиться в майбутнє 
 

(До 85-річчя від дня народження Валентина Чемериса (8 липня 1936 – 4 грудня 2016)

“І сьогодні я вважаю (і твердо переконаний), що найкраще, і найблагородніше, і найсвятіше, але найтяжче, найневдячніше у світі заняття, що прирівнюється і до солодкої праці, і водночас до каторжної прикутого до весел галерника – так ось таке воно, писання книг. А тому письменство для мене було, є і буде, аж доки житиму на цьому світі, життям, його сенсом, вірою в завтра. Це мій кисень для дихання, кров для життя, все те, без чого я вже не можу жити.”
(В.Чемерис).

Валентин Лукич Чемерис – заслужений працівник культури, багатогранний прозаїк, унікальна особистість у вітчизняній літературі. Творча спадщина письменника - справжня скарбниця національної культури. Вона вміщує різножанрові твори: гумористично-сатиричні, історичні, пригодницько-фантастичні, дитячі, автобіографічні. Але найпомітніше місце в творчості Валентина Чемериса займають історичні художні твори. "Зі шкільної лави притягувала мене до себе історія українського народу" (В.Чемерис).

Його романи “Ольвія”, “Смерть Атея”, “Сини змієногої богині” присвячені історії стародавньої Скіфії, однієї з найцікавіших і найяскравіших сторінок історії України. Скіфи були одним із тих племен, які істотно вплинули на культурний розвиток українців. Шукаючи глибинне коріння свого народу, занурюючись у таємниці легендарної епохи, автор цікаво інтерпретує історичний матеріал, надаючи подіям минулого емоційного окрасу. Чемерис використовує яскраві образи, які пробуджують уяву, залишаючи слід в душі, викликаючи гордість за свій народ.

Україна має давню й величну культуру та історію, досвід боротьби за самовизначення, свободу та незалежність. Тому від ставлення до історичного минулого, досягнень нашіх предків залежить, яким будуть прийдешні покоління. Історично-художня проза письменника формує ставлення читача до минулого своєї держави, виховує патріотизм, дає розуміння, що наше майбутнє залежить тільки від нас самих. “Письменником зроблена величезна, кропітка робота з вивчення історичного матеріалу того періоду, а його вміле подання виконує благородну патріотичну місію: надихає серця й душі сучасників “міццю духа і огнем любові” (І. Франко) до своєі багатостраждальної і разом із тим великої Вітчизни» (Антоненко Тетяна).

Автор – відділ зберігання основного фонду


Перегляд виставки  

«Мистецтво красномовства» 
 

У свій час ще Платон казав, що "красномовство належить до тих мистецтв, які усе здійснюють і усього досягають словом... Адже воно зібрало й тримає у своїх руках, можна сказати, сили усіх мистецтв!"
Красномовство - це мистецтво говорити так, щоб ті, до кого ми звертаємося, слухали нас не лише без труднощів, але із задоволенням, і щоб захоплені метою й підбурені самолюбством, вони захотіли глибше у неї проникнути.

Уміння гарно висловлюватись завжди вважалося талантом. Людина, яка вільно оперує мовою, має дар переконання, силу слова, спроможна досягти небачених висот. Бути красномовним – це бути освіченим, талановитим, високоморальним та високодуховним.

Оволодіти словом, його гіпнотичною силою допоможуть наступні видання!
Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Життя видатних дітей 
 

«Погодьтесь, що всі наші таланти, навички та вміння ми починаємо розвивати, будучи ще дитиною. Візьмемо хоча б приклади відомих особистостей, які багато чого досягли в житті. Вони були занурені в свою стихію з ранніх років. Мова піде про диво-дітей, дітей вундеркіндів.

Вундеркінд – це людина, яка з дитинства демонструє величезний талант в будь-якій конкретній області. Це ті блискучі неперевершені уми, які мислять за рамками того на що здатний звичайний людський розум. Досі вчені не знають точних причин розвитку подібних феноменальних умів.

Багато хто з нас витрачає роки, щоб досягти майстерності і досконалості в конкретній області, а талановитим умам вундеркіндів це підвладне вже в дитинстві.
Видатний французький письменник Антуан де Сент-Екзюпері стверджував, що «всі ми родом з дитинства». Дорослі досягнення ґрунтуються на дитячих спогадах та мріях. Ті, кому пощастило вчасно виявити свій талант, щасливі та відомі всьому світові.

Історії геніального дитинства із серії «Життя видатних дітей» можуть допомогти виявити саме той неповторний талант, що приведе до успіху.»


Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Ретроромани і герої часу 
 

Ретроромани - є піджанром детективу в літературі або кінематографі, події якого розгортаються в минулому. Допускається розслідування детективом з нашого часу подій і злочинів, які відбувалися в далекому минулому. По суті це - історичний роман з детективною сюжетно-утворюючою лінією.

Однією з основних вимог до автора - достовірний опис обраної епохи, але неодмінне згадування історичних подій, але включення в розповідь історичних особистостей не є обов'язковою умовою. Головне - у читача має скластися думка, що події могли статися з героями в заданому минулому. Як в будь-якому художньому творі тут також присутні вигадка і авторська оцінка історичних особистостей і певних подій.

Запропонована література занурить читача в захоплюючий світ забороненого кохання, містики, кримінальних історій з елементами фантастики.

Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

«Знамениті українці» 
 

Видання серії знайомлять читачів з видатними особистостями України, які звеличували український народ своїми діяннями, розумом і талантом, які визначили подальший шлях української державності. У книгах містяться короткі життєписи найбільш відомих українців, що добилися видатних успіхів у різних сферах діяльності людини. Читачі дізнаються не лише про основні етапи їхньої творчої біографії, але й про особливості характеру, звичаї, захоплення і особисте життя.


Перегляд виставки  

«Поезія – слово! Поезія – пісня! Поезія – вільна душа!» 
 

Змінюються часи і влада, змінюється життя і людський світогляд, але незмінними залишаються найвищі істини, незмінною лишається людська потреба любити й творити. Поезія надихає, звеличує, веде на подвиги. Вірші найвідоміших поетів світу окриляють закоханих романтиків, запалюють відчайдушних любителів пригод, спонукають до боротьби за свої права; бувають гостріші за меч та сильніші за будь-яку зброю або ж мелодійні та ніжні, як спів солов’я. Поезія, може стати відповіддю на найгостріші та найглибші духовні запити сучасної людини, але для цього необхідно привернути до неї якнайширшу громадську увагу.

Для всіх любителів поетичного слова підготовлені збірки авторів, які варті уваги, бо їхнім інструментом є слово як символ людського духу, який зміцнює силу та солідарність людства. Тож запрошуємо до перегляду виставки, побути наодинці з думками творців цих чудових віршів, відкрити для себе їхній внутрішній світ і настрій.


Перегляд виставки  

Володимир Малик – «Дюма української літератури», що закохав весь світ в історію України 
 

(до 100-річчя від дня народження)

Серед художніх творів, у яких відображено історичне минуле українського народу, помітне місце посідають романи Володимира Кириловича Малика. Завдяки його творам не тільки Україна, але й увесь світ не перестає захоплюватися великою історією українського народу, його непереможними духом героями, мужністю та відвагою людей, що віддавали свої життя за свободу рідної України.

Вже декілька десятиліть твори Володимира Малика читає уся Україна: від дітей і юнаків до дорослої аудиторії. Ніхто до нього не зміг так інтригуюче, захоплююче передати героїчне минуле країни, наповнене неймовірними драматичними колізіями, таємницями і пригодами. Виваженість думки, чистота помислів та виняткова щирість і чесність були характерними рисами автора. Недарма деякі літературні критики порівнюють твори Володимира Кириловича з творами Олександра Дюма.

Головним досягненням Володимира Малика вважаються його історичні романи: тетралогія «Таємний посол», а також романи «Князь Кий», «Чумацький шлях», «Горить свіча», «Черлені щити». Вони прочитуються на одному диханні і в душі залишають прекрасне світле почуття гордості за те, що ти живеш в такій великій країні з багатою, легендарною історією.


Автор виставки – відділ абонемента


Перегляд виставки  

«Цікава наука» 
 

«Вся наука є не чим іншим, як удосконаленням повсякденного мислення».
Альберт Енштейн

Не секрет, що математика, астрономія, хімія та біологія — цікаві та захоплююючі науки.
Завдяки цим книгам ви навчитесь логічно мислити і грамотно, чітко формулювати свої думки, робити вірні логічні висновки; розвинете в собі здатність швидко міркувати і приймати рішення.
Запропонована література занурить читача в фантастичний світ астрономії, тут ви знайдете пояснення багатьом космічним явищам, а також відкриєте для себе світ позаземних цивілізацій.

Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Портрет успішної жінки 
 

«Ми бачимо їх навколо нас – успішні жінки є в кожній сфері життя. Вони, схоже, мають чіткий напрямок і знають, що вони роблять. Успішна жінка одночасно зайнята і задоволена своєю справою.

Як стати успішною жінкою? Це питання, напевно, задавала собі кожна із нас. Насправді, для цього не треба так багато часу, як ви думаєте. Це лише залежить від різноманітних психологічних тренувань, які допоможуть вам розвиватися.

Насамперед треба зрозуміти, що успіх – це не престиж, популярність або багато прихильників у соціальній мережі, які обожнюють вас. Досягти успіху набагато простіше. Треба знайти те, що приносить задоволення та досягти балансу між мріями та результатами.

До Вашої уваги наступні видання, які допоможуть Вам стати успішними, сильними і незалежними жінками.»
Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

«Ландшафтний дизайн: краса і комфорт» 
 

Для того, щоб зробити своє житло і присадибну ділянку максимально затишними і комфортними, люди здавна використовують основи ландшафтного дизайну. Якщо ви хочете створити свій прекрасний заміський сад або мініатюрний - на власному балконі - познайомтеся з книгами цієї віртуальної виставки. Ви знайдете відповіді на всі питання: від проектування і планування ділянки - до квітників, овочевих грядок і садових фігурок. Ви познайомитеся з багатьма стилями ландшафтного дизайну і дізнаєтеся масу дизайнерських «секретів» і прийомів, завдяки яким можна зробити улюблений куточок, садок, балкон таким, як на обкладинці глянцевого журналу.

Автор виставки - відділ мистецтв

Перегляд виставки  

Життя в гармонії 
 

В епоху, коли у світі існує нескінченна кількість релігій та релігійних течій, все більшого значення набуває питання їх гармонійного співіснування. У перший тиждень лютого в світі відзначається Тиждень гармонійних міжконфесійних відносин, який має на мету привернути увагу людей до зусиль, що вживаються релігійними лідерами, міжконфесійними рухами та окремими людьми щодо взаємоповаги та взаєморозуміння між послідовниками різних віросповідань і конфесій. Ця ініціатива була запропонована королем Йорданії Абдаллою ІІ, і з 2011 року відзначається щорічно відповідно до резолюції Генеральної Асамблеї ООН від 20 жовтня 2010 року.

Це питання є доволі актуальним, адже Україну можна вважати багатонаціональною та різнокультурною країною. Тож налагоджена взаємодія та порозуміння між різними релігійними угрупуваннями та віруваннями є запорукою мирного співіснування та процвітання держави в цілому.

Автор виставки – відділ читальних залів


Перегляд виставки  

Живи, Україно, живи для краси, для слави, для правди і волі 
 

«День Гідності та Свободи – свято, що відзначається щороку на честь початку двох революцій: Помаранчевої Революції (2004) та Революції Гідності (2013).

Саме 21 листопада 2013 року розпочалися перші протестні акції громадськості у відповідь на рішення тодішньої влади щодо припинення курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Попрання законодавчо закріплених пріоритетів зовнішньої політики нашої країни викликала обурення українців.

Для суспільства стало очевидним, що країна стрімко рухається до цілковитого авторитаризму, корупції, свавілля, репресій та терору. Саме це й змусило українців вийти спочатку на вулиці Києва, а потім й інших міст України.
Видання, що представлені на даній виставці ознайомлять з подіями, які сталися майже 7 років тому. Про це ніхто не розкаже краще ніж безпосередні учасники Революції Гідності та Свободи.»


Автор виставки – відділ читальних залів


Перегляд виставки  

Інформаційна грамотність громадян 
 

Чим більше знаєш, тим більше можеш.
Е. Абу

Підвищення цифрової грамотності - як окремої людини, так і населення цілої країни - має величезне значення. Що стосується рівня цифрової грамотності індивіда, він впливає на здатність людини адаптуватися під вимоги часу, на те, чи зможе він в умовах колосальних обсягів інформації знаходить потрібні дані, передавати їх, користуватися можливостями, які дають цифрові мультимедіа, чи зможе зберегти себе від інформаційних загроз та викликів. Що ж стосується всієї країни, то загальний рівень цифрової грамотності населення в цілому складається з рівнів інформаційної освіти кожного окремого громадянина. І це, в свою чергу, впливає на культурний рівень народу, аж до того, чи зможе він в епоху цифрової економіки допомогти країні вийти на передові позиції в сфері інновацій. Все більше країн і організацій приділяють величезну увагу ролі та значенню цифрової грамотності своїх громадян.

Автор виставки – відділ періодики


Перегляд виставки  

Леся Українка: квітка Ломикамінь 
 

(до 150-річчя від дня народження Лесі Українки (Лариси Петрівни Косач-Квітки) (1871-1913)

«Інтелект, поетична інтуїція, глибока ніжність жіночої психіки, сильна творча воля, орлиний лет душі, яка уміє відмежувати себе від життєвої торговиці і без галасу творити собі образ вищої людини, вільної людини, - оте все сплелося в творчості Лесі Українки в одну гармонійну цілість».
Микола Євшан

Це ніжне і дзвінке ім’я належить до найвеличніших імен нашого народу. Геніальна поетеса і культурна героїня, Леся Українка вивела українську літературу та мову на принципово новий рівень. Усе своє нелегке життя вона присвятила творчості на пошану рідній Україні. Поезія Лесі Українки насичена глибоченною мудрістю, часом нестерпним болем, а часом життєрадісністю, захопленістю, оптимізмом і вірою. Проста людина, яка помилялась, співчувала, плакала і посміхалась, відчувала і кохала. Вона стала символом епохи і дороговказом для багатьох українців. Сильна людина, котра втілювала собою волю і мудрість, талант і щирість, котра з такою безсумнівною силою прометеївської гідності, з такою майже нелюдською болісною чистотою сконцентрувала в собі всенародну думу про гордливу зневагу до всіляких кайданів і бойовий заклик до честі й непримиренності.

Цю виставку ми присвячуємо їй - Великий жінці, поетесі, доньці України.

Автор – відділ зберігання основного фонду


Перегляд виставки  

Виховання з обґрунтуванням! 
 

«Дитинство – найважливіша доба в житті. Саме в цьому віці слід шукати ключі до поразок і перемог дорослої людини. Дорослі, що відповідають за дитину, повинні бути особливо чуйні й дбайливі – вони виховують майбутнє світу.

Цілеспрямований виховний процес неможливий без передбачення його результатів, що налаштовує дитячу педагогіку на прогностичні дослідження тенденцій, перспектив розвитку людства, проблем, які доведеться вирішувати системі виховання, в тому числі й дошкільного. Йдеться не тільки про планування розвитку таких закладів, кадрового і методичного забезпечення, а й про формування необхідних людині майбутнього особистих якостей, умінь і навичок, основи яких закладаються в юні роки.

Дані книги стануть у нагоді психологам, вихователям, батькам і допоможуть зробити дитинство яскравим, розумним, щасливим.»
Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

Суперпам`ять – запам`ятати все!!! 
 

«У часи постійного передозування інформацією не дивно, що ми можемо забувати навіть елементарні речі. В певний час ми замислюємося, що можна зробити для покращення пам’яті.
Існує дві взаємовиключні думки психологів відносно природи пам’яті. Одні з них вважають, що пам’ять дається людині від народження в готовому вигляді, і як би ми не намагалися її тренувати, істотних результатів з її поліпшення ми не отримаємо. Друга група психологів вважає, що пам’ять можна виховувати. Істина, як завжди, знаходиться десь посередині.

Звучить дивно, але пам’ять потрібно тримати у тонусі так само, як і м’язи. Якщо вона тренується, то працює нормально, якщо ні — деградує. Тому, якщо хочеться, щоб пам’ять працювала ефективно, треба її тренувати. Сформулювати низку практичних рекомендацій для підвищення ефективності роботи пам’яті допоможуть наступні видання.»

Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

«Сяйво різдвяних свят» 
 

До вашої уваги представленні цікаві видання кулінарного мистецтва. Які страви притаманні різдвяному українському столу? Як прикрасити святковий стіл, аби всі гості були в захваті? Або які смаколики краще спекти до свята? Відповіді на ці питання ви знайдете на сторінках представлених книг.

Автор виставки – патентно-технічний відділ


Перегляд виставки  

Літературна подорож столицями Європи 
 

Найкраще місто - це те, де людина щаслива.
Еріх Марія Ремарк «Ніч в Лісабоні»

Місто. Його атмосфера, дух, непередаваний колорит, беззаперечна роль у житті людини завжди цікавили літераторів. Саме тому міста дуже часто ставали повноправними героями літературних творів. Для деяких письменників місто - засіб формування його типу людини, для інших - самостійне тіло, яке живе і має рівні права зі своїми мешканцями.

Іноді опис міста в художніх творах подається детально, докладно і точно, жителі міста з ним тісно пов'язані і психологічно він впливає на них, їхні вчинки і почуття. Іноді місто лише незримо присутнє в оповіді, створюючи необхідний фон та настрій.

Образ міста допомагає письменникові глибше занурити свого читача в світ персонажа (реальний або вигаданий), пояснити мотиви його вчинків, служить канвою для основного сюжету твору.

Згадаємо літературні твори, що дають читачеві змогу «прогулятися» деякими європейськими столицями.

Автор – відділ зберігання основного фонду


Перегляд виставки  

«Думати, уявляти, створювати» 
 

В патентному-технічному відділі до вашої уваги представлена виставка з питань теорії вирішення винахідницьких задач. Цікаві історії з винахідництва, творчого шляху творців, а також ефективні методики винахідництва – про все це ви дізнаєтесь завітавши до нас. На цій виставці кожен знайде для себе щось цікаве.



Перегляд виставки  

«Природне землеробство – перспективи розвитку» 
 

До вашої уваги представлені цікаві примірники літератури з агрономії. Якщо ви огородник-любитель або студент сільськогосподарських спеціальностей, то ви не залишитесь байдужим до виставки.

Всі матеріали взяті з фондів патентно-технічного відділу.


Перегляд виставки  

«Позитивне батьківство» 
 

Насильство — це своєрідна інфекція, яка існує в суспільстві постійно. Протидія насильству повинна стати для кожного повсякденною культурною практикою, лише так суспільство зможе припинити насилля. Воно має бути зорієнтоване на високі загальнолюдські цінності, не може бути терпимим до проявів жорстокого поводження з дітьми, зневажання їхніх інтересів, оскільки це має тяжкі соціальні наслідки: формуються соціально дезадаптовані, малоосвічені особистості, а головне — насильство знову породжує ту ж саму жорстокість. Виховання дитини — справа нелегка, дуже вже багато в ній складових і спірних моментів. Часто процес виховання перетворюється на нескінченну боротьбу, в якій необхідно вижити ціною мінімальних втрат. Тож пропонуємо вашій увазі книги, що допоможуть у вихованні успішної та щасливої дитини.


Перегляд виставки  

«Детектив майстра і майстер детектива» 
 

(до 50-річчя з дня народження Андрія Кокотюхи)

«Детектив – це не лише для мене головний жанр, це
головний жанр для всієї літератури, і, не побоюся цього слова,
головний код для культури. Тому, що він показує світ не таким,
як він є, а таким, яким він має бути».

А.Кокотюха

Андрія Кокотюху називають майстром справжнього і завжди різного детективу: ретро-роману, історичного, готичного, кримінального тощо. Детектив - жанр унікальний і універсальний. Можна легко вплести любовну лінію, висловити філософські міркування і небанальний погляд на історичні події. Можна перетворити героя в антигероя, а потім показати його справжнє, зовсім вже несподіване обличчя. Можна ... Та хіба мало що можна придумати ще, переслідуючи головну мету - прикувати увагу читача до того, що відбувається і утримувати його до останньої сторінки! І це вдається Андрію Кокотюсі!

Знайомимось з детективами!


Перегляд виставки  

«Психологія спілкування» 
 

Досить часто буває, що невпевненість у власних силах та низька самооцінка заважають нам реалізувати себе у повній мірі… Але вихід є!!! І в цьому вам допоможуть книжки, які представлені на виставці «Психологія спілкування».Вивчення даної літератури дозволить читачеві вільно та тактично висловлюватись, володіти культурою мовлення, гнучкості та креативності у спілкуванні, до аналізу та оцінки комунікативної діяльності співрозмовника, до ефективної взаємодії у суспільній діяльності (запобігання та розв’язання конфліктів, прийняття спільного рішення); надасть можливість адекватно застосовувати психологічні прийоми.

Автор виставки – відділ читальних залів


Перегляд виставки  

«Феномен української ідентичності» 
 

Чи гарно ми знаємо свою рідну мову? Що робимо для того, аби покращити її знання в межах країни і поширити у світі? Наша сьогоднішня виставка присвячена книжкам, покликаним підняти нашу мовну культуру на якісно новий рівень. Розмовляймо вишукано, пишімо грамотно!


Перегляд виставки  

«Читай та слухай: літературні саундтреки до улюблених книг» 
 

Література і музика за допомогою образів відображають дійсність у різний спосіб, але роблять це спорідненими специфічними засобами. Сприйняття музики йде від емоційного переживання до осмислення, а естетичне сприйняття літератури – від конкретики слова, за допомогою уяви, та фантазії. І завдяки цим відмінностям музика та література прекрасно доповнюють, збагачують один одного. Завдяки взаємодії слова та музики утворюється особлива насиченість літературного полотна, у якому стає можливим максимально рельєфно й глибоко, експресивно й виважено, тонко й проникливо передати таїну людської емоції та думки, ледь вловимі порухи душі й навіть, певною мірою, включити читача в цей простір. Саме музика у творах дозволяє підтримати ефект кінематографічності, виконуючи роль своєрідного саундтреку.


Перегляд виставки  

«Україна на шляху до Незалежності» 
 

Шлях України до Незалежності, до створення суверенної держави був довгим, складним і тернистим. Незалежність України – заслуга не лише певних політичних сил та рухів, а й усього народу, багатьох його поколінь. Багато українців пожертвували своїм життям заради цієї прекрасної мети – об'єднати всі етнічні українські землі й створити умови для розвитку багатоетнічного українського народу, його мови, культури, традицій. Лише наприкінці ХХ століття мрія Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Тараса Шевченка, Івана Франка, мільйонів простих людей стала реальністю.Успіх нинішнього українського державотворення значною мірою залежить від того, чи зуміємо ми об’єктивно проаналізувати власний історичний досвід, зокрема, усвідомити, як формувалася і функціонувала українська державницька ідея.


Перегляд виставки  

«Бізнес з нуля»: книги для майбутніх геніїв бізнесу 
 

Усі керівники успішних нині компаній колись були початківцями, які тільки мріяли побудувати прибутковий бізнес. Кожен лідер колись пробував керувати персоналом, робив помилки і вчився на них. Реальний досвід цих людей становить величезну цінність як для новачків у бізнесі, так і для досвідчених підприємців, які прагнуть не просто утримувати на плаву свою компанію, але і вести її до лідерства на ринку. Пропонуємо вам список книг з продажу, фінансів, бізнесу та менеджменту, кожна з яких готова послужити потужним мотиватором для підприємця будь-якого рівня.



Перегляд виставки  

Симфонічна музика України: музичні твори композиторів Придніпров’я 
 

Люди освічені стверджують, що не любити симфонічну музику неможливо. Коли вперше потрапляєш на концерт симфонічного оркестру, або на виставу до оперного театру – дійство, яке відбувається – вражає. Багаточисленний ансамбль музикантів - професіоналів, велика кількість різноманітних інструментів, кожен з яких звучить окремо. Але виходить диригент з «чарівною» паличкою і починає відбуватись щось неймовірне: оркестр стає цілісним і натхненним, звуки зливаються у гармонійну картину, час перестає існувати… Це важко передати словами. Це потрібно тільки слухати!
Що включає поняття симфоні́чна музика? Це музична творчість, що охоплює різні види і форми творів, написаних для симфонічного оркестру: симфонії, симфонічні поеми, концерти для інструментів, соло і оркестру, сюїти, увертюри та ін.
Формування симфонічної музики припадає на першу половину 18-го століття і пов’язане насамперед з іменами італійських композиторів А. Вівальді, А. Кореллі, Дж. Б. Самартіні та німецьких композиторів Й. С. Баха, Г. Ф. Генделя, Г. Ф. Телемана.
В Україні перші симфонічні твори з'явилися в кінці 18 ст. («Концертна симфонія» Д. Бортнянського, «Українська симфонія» невідомого автора). У 19 ст. постали оркестрові увертюри М. Вербицького, симфонія і фантазія М. Лисенка, симфонія М. Колачевського, симфонія і фантазії В. Сокальського.
Значного розвитку українська симфонічна музика досягла у 20 столітті. Її визначніші представники: Л. Ревуцький, Б. Лятошинський, В. Косенко, П. Сениця, С. Людкевич, М. Колесса, А. Рудницький, К. Данькевич, Д. Клєбанов, А. Штогаренко, К. Доліінчен, Г. Майборода, М. Дремлюга, В. Губаренко, Л. Колодуб, В.Сильвестров, Є.Станкович, І.Карабиць.
Мають свій внесок до музичної скарбниці нашої країни і композитори- земляки, дніпряни. На сторінках віртуальної виставки знайомимо Вас, шановний користувач, з окремими їх творами та з біографічними довідками про музикантів, які зберігаються у фондах нашої бібліотеки. Приємним додатком до тексту стануть відео фрагменти розміщені на сторінках виставки.


Перегляд виставки  

«Як стати переможцем»: книги, які допоможуть стати успішним 
 

Кожен з нас час від часу задумується над тим, як стати успішним, заробити більше грошей чи втілити в життя геніальну ідею. Цей список, звичайно, можна продовжувати, але головне тут — не просто зануритись у власні роздуми, а знайти підґрунтя, від якого можна відштовхнутись, і почати щось робити. Тому ми підготували добірку літератури, яка допоможе вам відшукати відповіді на запитання, які торкаються теми успіху та саморозвитку.



Перегляд виставки  

«Наукове навколо»: книг для тих, хто хоче знати все на світі 
 

Науково-популярна література поєднує приємне з корисним: простими словами розповідає про складні речі. До вашої уваги пропонується цікава інформація в доступному форматі, яка змінить ваш погляд на багато речей. Кожна з книг – це практично ще одна освіта, яку ви можете здобути самостійно за кілька вечорів уважного читання.



Перегляд виставки  

«Наші мотиви – наші дії»: книги, які надихають і мотивують 
 

У кожного може трапитися так, що пропадає бажання взагалі працювати, настає свого роду творча криза. В нашій добірці ви знайдете книги, які допоможуть вийти з цього стану, надихнуть на продуктивну роботу, креативні ідеї та постійне бажання навчатися, дізнаватися щось нове. Хочете зарядитися позитивною енергією, кожен новий день зустрічаючи з посмішкою? Тоді наша добірка книг вам точно сподобається!



Перегляд виставки  

«Конституція - фундамент державності та прав людини» 
 

До уваги читачів пропонується видання, які допоможуть у вивчанні питання про історію Конституції України та застосування конституційного права людини.

Автор виставки – відділ читальних залів



Перегляд виставки  

Конституція - від козаків до сьогодення 
 

«Коли держава правується у згоді з розумом, ганебні бідність і злидні»

Конфуцій


Конституції є найважливішим здобутком національної політико-правової думки будь-якої держави, втіленням найкращих здобутків державотворення, а у ряді країн — нормативним закріпленням перемоги у революціях, війнах за незалежність тощо. Недаремно і для України, і для більшості країн світу день прийняття конституції став найважливішим загальнонаціональним святом.

Історія української конституції у часовому просторі налічує декілька століть. Біля її джерел лежать такі відомі науковому світові пам’ятки вітчизняної правової культури, як «Руська Правда», «Литовські статути», акти періоду козацької держави Богдана Хмельницького (зокрема «Березневі статті»), Конституція Пилипа Орлика тощо. Будучи органічною складовою історії національного державотворення, історія українських конституцій (політико-правові умови підготовки проектів конституцій, їхнє затвердження, дія та інше) певною мірою увібрала в себе весь трагізм багатовікової боротьби українського народу за свою національну державність.
Через весь цей непростий шлях проходить і утверджується думка про те, що українці – вільний народ і заслуговують на власну суверенну державу.

Автор виставки - відділ зберігання основного фонду


Перегляд виставки  

Якісне харчування – здоров’я нації 
 

Як правильно розпочати здорове харчування; як контролювати особливе харчування (діабетичне, дієтичне); які страви можна приготувати на свята і на кожен день аби було і смачно, і корисно. Все це ви зможете знайти у фондах патентно-технічного відділу.



Перегляд виставки  

«Творчі крила освіти» 
 

Проблема обдарованості в наш час стає все більш актуальною. Це насамперед пов'язано з потребою суспільства в неординарних творчих особистостях. Раннє виявлення, навчання і виховання обдарованих і талановитих дітей є одним із головних завдань удосконалення системи освіти.

Обдарована молодь – майбутнє нації, її інтелектуальна еліта, гордість і честь України. Саме на сучасному етапі модернізації освіти проблема підтримки обдарованості набуває особливого значення, оскільки обдарованість і розвиток творчих здібностей особистості виступають умовою перетворення, оновлення та гармонійного розвитку нашої держави.

Як працювати з такими дітьми, розвивати їхні таланти, стимулювати до роботи над собою? Ці та інші проблеми розглянуто в матеріалах виставки. Виділено деякі напрями підготовки обдарованої й талановитої молоді у вищій школі на прикладах українських досліджень і досвіду зарубіжних країн. Акцентується увага на деяких напрямах державної політики в Україні на підтримку обдарованої й талановитої молоді як потужного потенціалу творення майбутнього країни.

Автор виставки – відділ періодики

Перегляд виставки  

Креативна майстерня 
 

Їжа, вода та повітря – це те, що потрібне усім звичайним людям. Креативити, винаходити та придумувати – це те, що потрібно людям творчим. Чи задумувались ви, як зароджуються нові цікаві ідеї, що можуть змінити життя, іноді навіть мільйонів людей?, а також, що надихнуло великих творців на створення шедеврів?

Ера комп’ютерних технологій, у якій стрімко удосконалюються різні гаджети, аніме, «круті» ігри, інколи відволікають молодь від інших видів творчості: малювання, конструювання, рукоділля, а також від книжок, які розвивають візуальну пам'ять, об’ємне мислення, творчу фантазію. Читання книг – один з ефективних способів для розвитку креативності та творчості.
Творчій молоді часто не вистачає самоорганізації та мотивації до дій, через що вони стоять на місці, хоча можуть досягти набагато більших висот.

Якщо ви давно мріяли навчитися малювати, але так і не змогли мотивувати себе до самонавчання, або хотіли вдосконалити свої творчі здібності, але досі не знайшли для цього часу, то варто надихнутися легкими в прочитанні книгами для розвитку креативу.
Пропонуємо вам видання, які допоможуть вам розвинути свою творчість, та створити оригінальні вироби своїми руками.

Автор виставки - відділ мистецтв

Перегляд виставки  

«Менеджмент життя» 
 

Книги для саморозвитку та особистісного зростання

Літературні твори, поза всяких сумнівів, здатні змінити свідомість і перевернути уявлення про суспільство і людину в ньому.
Гарна книга може навчити, надихнути, вразити і навіть змінити ставлення читача до певних речей. Втім, хорошу літературу не завжди так легко знайти, як здається на перший погляд.
НВ публікує та презентуємо справжні літературні шедеври, відомі у всьому світі, так і менш відомі твори популярних письменників, які несуть смислове навантаження.


Перегляд виставки  

Богдан Хмельницький: літературний портрет 
 

(до відзначення 425 років від дня народження Богдана Хмельницького)

«Він народився володарем, умів приховувати свої наміри,
у вирішальні моменти не вагався – всюди сильна воля і залізна рука»
Історик Л. Кубаля.


З-поміж безлічі державних діячів, з якими має справу історія української нації, поодиноко виділяються ті, що ввібрали в себе мудрість народу, дану віками. До таких належить Богдан Зіновій Хмельницький – гетьман Війська Запорізького, державний діяч, український полководець часів другої половини XVII століття.

У світовій історії важко знайти другого такого історичного діяча, на чию долю випало б стільки протилежних за суттю і формою оцінок від сучасників і нащадків.

Але не можна заперечити той факт, що це саме він зв'язав перервану ще в середині XVII віку нитку української державності, і створена Хмельницьким нова українська козацька держава знову ввела український народ у сім'ю самостійних народів зі своїм власним національним життям.

Художня література завжди цікавилася образом Богдана Хмельницького, неоднозначної і неповторної особистості в історії України, гетьмана козачого, що втілив у собі «народну геніальність у всьому: в розумі, обдарованості, буйнощах, нестриманості натури, у великій мрії про волю для рідної країни».

Вважаємо незайвим вкотре перегорнути сторінки книг, присвячених видатному Українцю, зануритися в епоху, коли він жив і творив, та згадати, яким гетьман Війська Запорізького увійшов в історію.


Автор виставки - Відділ здерігання основного фонду

Перегляд виставки  

"Європа: знана і незнана" 
 

Стара-добра Європа. Здається, ми знаємо про неї якщо не все, то багато що. Але з її країнами пов’язані по-справжньому дивовижні факти, про які відомо далеко не всім…


Перегляд виставки  

Виставка нових видань 2020 
 

Зима - час читання у тиші бібліотечної зали! Патентно-технічний відділ запрошує відвідати виставку нових надходжень книжкових та періодичних видань, що надійшли до фонду у січні та знайти для себе свою родзинку! Чекаємо на Вас!




Перегляд виставки  

«Різдвяно-новорічний калейдоскоп» (Виставка-інсталяція) 
 

Патентно-технічний відділ поздоровляє всіх користувачів і відвідувачів нашої бібліотеки з Новим роком! Бажаємо Вам, щоб 2020-й рік для кожного з нас, для кожної сім’ї, для наших колективів, для всієї української родини був успішним! Миру, добра, любові, зростання добробуту, нових ідей і захопливих перспектив!
Подорож до чарівного, загадкового світу книжок ми пропонуємо здійснити з нашою виставкою «Різдвяно-новорічний калейдоскоп». Рецепти святкових блюд, допоможуть відвідувачам без проблем приготувати домашню смакоту з простих та доступних інгредієнтів! А ще здійснити подорож до приготування святкових страв народів світу!
Відкрийте для себе чарівний світ приготування їжі по-новому і завітайте до перегляду до патентно-технічного відділу!


Перегляд виставки  

Книги для теплого, затишного сімейного читання 
 


Щастя – це дитяча мрія, що втілилась у зрілому віці

Зигмунд Фройд


Для мільйонів людей різдвяні й новорічні свята — це час, який вони проводять разом з сім’єю і друзями, час відновлення тісних зав’язків, вони сповнені надіями на майбутнє, їх очікують і весело святкують. Можна з родиною сходити на ковзанку, в театр або в музей, а ще можна присвятити кілька затишних вечорів читанню.


Перегляд виставки  

«Чотири Великих Творіння» китайської літератури 
 

Китайська література - одна з найдавніших літератур в світі, яка несе на собі чіткий відбиток первозданної культури п'яти тисячоліть.
У числі її пам'яток виділяються кілька найбільш значущих творів, що вплинули на розвиток як самої китайської культури, так і на світову літературну традицію. Серед них - «Си да мин чжу» («Чотири Великих Творіння»), чотири великих романа, перекладені десятками мов світу.
«Троєцарствиє» (Саньго яньї) — XIV ст., «Річкові заплави» (Шуй ху чжуань) — XIV ст., «Подорож на Захід» (Си ю цзи) — XVI ст, «Сон у червоному теремі» (Хун лоу мэн) — XVIII ст.
До створення «Сну в червоному теремі» четвертим великим романом вважалися «Квіти сливи в золотій вазі».
Без цих самобутніх творів неможливо уявити китайську духовну культуру.
Вони дотепер користуються великою популярністю як у Китаї, так і за кордоном, регулярно перевидаються, за їх мотивами ставлять театральні постановки, знімають фільми і навіть мультфільми. І кожен ерудит або просто поціновувач літератури, маючи бажання, зможе ознайомитися з ними в стінах нашої бібліотеки і потім похвалитися знанням захоплюючих історій, описаних в цих виняткових романах.

Автор виставки - Центр художньої літератури

Перегляд виставки  

«Дорога до зірок» 
 

На виставці представлена література з фонду патентного відділу. Становлення України як самостійної держави неможливе без об’єктивного трактування її справжньої історії. Історія зародження й розвитку ракетно-космічної техніки привертає увагу істориків, а також спеціалістів, які освоюють космос. Значне місце в літературі яка призначена для учнівської молоді, відведена аналізу творчої діяльності видатних учених і конструкторів. Виставка буде цікава для всих верств населення.

Автор виставки – патентно-технічний відділ

Перегляд виставки  

Проектне навчання: коротко про головне 
 

Проектне навчання (project-based learning) дедалі більше набирає обертів, оскільки є дуже ефективним і актуальним підходом до викладання та навчання. Численні дослідження (про них – далі) вказують на те, що після його успішного впровадження в учнів покращується мотивація до навчання та підвищується рівень досягнень. Також така форма роботи допомагає реалізувати частково програму ранньої профорієнтації учнів, аби в майбутньому випускники свідомо обирали професію і навчальний заклад.


Автор виставки – відділ періодики


Перегляд виставки  

Повернення книг про архітектурні шедеври 
 

Окраса міст - в архітектурних спорудах. Про них написано багато книг. В книжковій колекції відділу мистецтв є унікальні цінні видання в яких розміщені плани архітектурних пам’яток, окремих залів та їх частин з описаннями, кресленнями та розрахунками: дверей, колон, брам. Кажуть, що чим старіша книга, тим більшу цінність вона має. Сьогодні багато з цих книг залишилось забутими, адже видані вони були на початку ХХ століття в 30-і – 50-і роки, одна з них навіть 1911 року. Змінилися часи, прийшли нові технології у будівництво, які потребують нових інформаційних видань, а старі залишилися на полицях бібліотек та хіба що у бібліофілів, які розуміють їх цінність. В книгах, які ми пропонуємо для віртуального перегляду ви знайдете оригінальні проекти та креслення, в тому числі малих архітектурних форм: лавочок, альтанок, пам’ятників. Деяких архітектурних шедеврів ми не можемо знайти і сьогодні, ось чому ці книги ми взяли в рідкісний фонд для користування нашими читачами.

Автор виставки – відділ мистецтв

Перегляд виставки  

Романтик степових просторів 
 

Віктор Олександрович Веретенников (посилання на статтю ДніпроКультура https://www.dnipro.libr.dp.ua/index.php?route=information/project&prj_id=485) – особистість відома в Україні: визнаний письменник, автор понад десятка книг, відомий підприємець і політик, один із кінопродюсерів українського кіно, президент дитячо-юнацького фестивалю мистецтв «Зі злагодою у серці».
Літературною діяльністю почав займатися порівняно пізно, cпочатку була поезія, спроба в журналістиці, згодом оповідання і повісті, потім романи, кіносценарії, публіцистика тощо.
Автор говорить: «Я писав романи, тому що хотів донести до людей красу і первозданність моєї головної героїні – Природи Землі. Знімав фільми, запрошуючи кращих акторів України, щоб разом з ними нагадати про нестаріючі духовні цінності українського народу, показати ту спрагу життя і любові, якої так не вистачає теперішньому поколінню»
Запрошуємо до книжкової виставки «Романтик степових просторів», книги якої очищають душу і ви наче зливаєтеся в єдине ціле з Природою.


Автор виставки – відділ абонемент

Перегляд виставки  

Повернення книг-вигнанців 
 

За радянських часів суспільство перебувало під тотальним контролем з боку партійного апарату. Всі сфери життя суспільства ретельно цензурувалися.
Більша частина цензури припадала на літературу.
Саме держава визначала списки того, що можна читати, а що не можна.
У переважній більшості випадків діяв принцип, сформульований ще в Стародавньому Римі: "Nomina sunt odiosа" ("Імена ненависні").
Бібліотеки час від часу отримували списки книг, що підлягали вилученню з фондів.
Достатньою причиною вилучення вважалася еміграція письменника, його політична позиція, участь у правозахисних організаціях або друкування його творів на Заході. Автор оголошувався неблагонадійним, а його твори не гідними знаходитися в радянській бібліотеці.
І зовсім не мало значення, що іноді перелічені книжки були абсолютно нешкідливими, нейтральними.
Пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку збережених книжок, свого часу вилучених з фонду ДОУНБ. Будемо раді, якщо серед них знайдуться ті, що ви давно хотіли прочитати.


Автор виставки – відділ збереження основного фонду


Перегляд виставки  

Німеччина – країна винаходів 
 

2018 рік, оголошений роком Німеччини в Україні, відділ патентно - технічної літератури відкрив річною виставкою, де представлені видання з цікавою і часом несподіваною інформацією.



Автор виставки – патентно-технічний відділ

Перегляд виставки  

Новації – невичерпні ресурси економіки 
 

Співробітники патентно-технічного відділу презентують віртуальну виставку літератури з проблем інтелектуальної власності які знаходяться у фондах ДОУНБ, приурочену до Дня винахідника і раціоналізатора України. На виставці розкрито поняття інтелектуальної власності, визначено інституційно - правове поле її функціювання.
Всіх зацікавлених запрошуємо до читальної зали патентно-технічного відділу, де експонуєтеся розгорнута тематична виставка.


Автор виставки – патентно-технічний відділ

Перегляд виставки  

Cвято минулого, майбутнього й сьогодення 
 

(До Дня Хрещення Русі).

Згідно з «Повістю минулих літ», в 6496 році від сотворіння світу, тобто в 988 році, київський князь Володимир Святославович прийняв рішення хреститись і того ж року посольство Константинопільського патріарха Миколи II Хрисоверга похрестило киян у водах Дніпра.
Для унормування церковного життя у своїй державі Володимир видав Устав, призначивши десятину на утримання церкви, та визначив права духовенства. Таким чином, Володимир дав структурне оформлення нової релігії. На чолі церкви стояв київський митрополит. У великих містах перебували єпископи, які вирішували всі церковні справи своїх єпархій. Митрополити та єпископи володіли землями, селами й містами. Церква мала власні військо, суд і законодавство. Першим митрополитом, про якого існує згадка в писаних джерелах, був грек Теотемпт. З прийняттям християнства на Русі поширилася писемність. Володимир закладав школи, будував церкви.

Християнська віра, стала з часом серцем і душею українського народу й держави, основою нашої культури, звичаїв і обрядів.

Представлена виставка - це колекція книг, пов'язаних з інформацією, яка дає можливість всебічно розглянути історію Хрещення Русі, історію та сьогодення святинь православного світу – Лавр, монастирів та храмів; зрозуміти процеси зв'язані з богослов'ям та духовністю. Допоможе тим , хто бажає глибше зрозуміти основи православної віри, таїнства церкви, хід богослужіння, богословське значення іконографії.

Автор виставки – відділ читальних залів.

Перегляд виставки  

Подорож у минуле Європи 
 

Виставка "Подорож у минуле Європи" знайомить з багатьма рідкісними книгами з історії різних країн Європи. Пропонуємо вашій увазі огляд деяких з них, сподіваємось, найбільш цікавих та змістовних для читання сучасною людиною.
Європейську минувшину ніколи не можна відтворити в усій її сукупності і складності, проте її можна озирнути лише побіжно, можна відчути тільки окремі її фрагменти, і кожна спроба підступитись до неї – вибіркова.
Книга з фонду сектору рідкісних і цінних документів, яка є неоціненним довідковим твором і водночас історичним, повним культурно-історичних знань про Європу. Її автор Норман Дейвіс – видатний англійський історик, професор Оксфордського університету.


Автор виставки – сектор рідкісних та цінних документів

Перегляд виставки  

Прозора Україна. 
 

В рамках інформаційно – просвітницької антикорупційної компанії

Cьогодні вже жодна країна не може вважати себе "застрахованою" від корупції. Світ глобалізується, а отже, корупція стає вже не проблемою окремих країн, а планетарною проблемою.
У звітах авторитетних міжнародних організацій протягом багатьох років традиційно відзначається, що Україна з часу набуття нею незалежності перебуває під значним впливом корупції. Корупція без постійної протидії їй має властивість розширюватися.
Державна антикорупційна політика України формується і реалізується за умов, коли у суспільстві нівелюється різниця між правомірною та неправомірною поведінкою. Таке становище вимагає зростання ваги несилових (політичних, економічних, соціальних, енергетичних, екологічних, інформаційних тощо) складових забезпечення антикорупційної політики.
Основу виставки складає колекція книг, пов'язаних з інформацією, яка дає можливість зрозуміти процеси зв'язані з підвищенням корупційної небезпеки та протидії цій глобальній проблемі.


Автор виставки – відділ читальних залів


Перегляд виставки  

«Із забуття – в безсмертя» 
 



Ім’я Василя Стуса вже давно вийшло за межі України, стало символом нескореності України, гідності Людини, яка виборола право лишатися нею в нелюдських обставинах. Василь Стус — поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, правозахисник, Герой України, совість української нації.

Василь Стус — людина рідкісної моральної чистоти, чуйний син, надійний чоловік, дбайливий батько. Поет жив Україною. Ця всепоглинаюча любов була сенсом його життя і відчувалася в кожній поетичній збірці. Чи поет писав про дружину і сина, про себе і свою самоту та німоту, про дроти Мордовії чи сопки Колими, життя чи смерть — завжди і скрізь названа або не названа відчувалася Батьківщина. В. Стус виступав водночас як талановитий поет і уважний наставник молодших авторів. Він дбав, щоб молодим талантам не перешкоджали реалізуватися. Василь працював багато і плідно, навіть у неймовірно складних обставинах. Він живе серед нас своїми творами, своєю стійкістю, непохитністю людини, яка протистояла тоталітарному режиму і вистояла, щоб ми могли лишатися людьми.
Поет жив, творив і загинув, щоб український народ мав те, на що заслуговує — Свободу, Незалежність, Право на рідну мову, Історичну пам’ять, Самобутню культуру.

Автор виставки – відділ читальних залів


Перегляд виставки  

Сузір’я талановитих співаків 
 


Наша Вітчизна віддавна славилася співаками. Ще за часу Київської Русі існували школи, де навчали дітей професійному співу. А фрески Софіївського собору у Києві зберегли зображення співаків і музикантів – наших пращурів.
Українська вокальна школа своїм формуванням завдячує видатному музично-громадському діячу, талановитому композитору, хоровому диригенту і фольклористу, високопрофесійному піаністу і педагогу Миколі Лисенку. Фундатор національної композиторської школи, він сприяв становленню і української опери.
Україна дала світові ціле сузір’я талановитих співаків: С. Крушельницька, М. Литвиненко-Вольгемут, І. Паторжинський, М. Донець, Б. Гмиря, А. Солов’яненко. Є Мірошниченко та ін. Саме співаки найбільше спричинилися до популяризації українського музичного мистецтва за кордоном. Адже небагато знайдеться країн (майже на всіх континентах), де б не виступали наші вокалісти на оперних чи концертних сценах, і які сміливо включають до свого репертуару національні композиції та українські народні пісні.
Мета цієї виставки – познайомити користувачів бібліотеки з книгами та публікаціями про видатних вокалістів України та нашого краю.


Автор виставки - відділ мистецтв

Перегляд виставки  

Японія-країна незвичайних винаходів 
 

З метою активізації двостороннього співробітництва, зміцнення зв’язків між Україною та Японією, 2017 рік оголошено Роком Японії в Україні. Японія – це країна хмарочосів і найдавніших храмів, гейш,і сакури. Нанотехнології тут дивовижним чином поєднуються зі стародавніми традиціями. Японія посідає одне з перших місць у світі за кількістю патентів. Напевно, немає на світі іншої такої країни, яка зуміла б підняти прогрес до немислимих висот.




Автор виставкипатентно-технічний відділ

Перегляд виставки  

«Український мандрівний філософ Григорій Сковорода» (255-річчя від дня народження) 
 

Великі люди знаменують собою історію краю та нації. Ця виставка – про одного з найбільших й найзагадковіших християнських філософів світу, постать якого височить на межі двох періодів історії. Григорій Савич Сковорода своїми творами пророче проникає в нашу епоху любов’ю до всього живого. В його біографії дуже багато суперечностей та містики. Його одночасно причислюють до масонської ложі та до ліку святих. Він був людиною із непростим, але дуже наповненим духовним життям. Минуло вже декілька століть, а його твори «Пізнай в собі людину» та «Сад божественних пісень» і досі не втрачають своєї актуальності. Чи не це є показником безперечного таланту видатного філософа? Зростаючи у середовищі мудрої праведності, Сковорода з ранніх літ відзначався схильністю до зосередженості на своєму внутрішньому світі, твердістю духу, великим бажанням до науки і знань. І, безперечно, його вплив на літературу та філософію важко переоцінити, бо неможливо знайти в світі людини талановитішої та мудрішої ніж Григорій Савич Сковорода.

Автор виставки – відділ читальних залів

Перегляд виставки  

«Дніпро – мистецький! 
 

Дніпропетровщина – це унікальний край України, колиска багатих культурних традицій і талановитих митців.
Наша земля подарувала нам багатьох видатних співаків, музикантів, майстрів сцени та образотворчого мистецтва. Ми пишаємось тим, що петриківський розпис став не тільки візитною карткою Придніпров’я, але й увійшов до списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО, що саме у нас є таке унікальне явище як театр одного актора «Крик». Музичний фестиваль «Музика без меж» кожного року збирає все більше учасників з усього світу, в нашому національному історичному музеї – найбільша в Європі колекція половецьких кам’яних скульптур, роботи вихованців дитячо-юнацького кіноцентру «Веснянка» перемагають на конкурсах в Україні і за її межами. І таких яскравих прикладів можна наводити багато.

Довідка: Нині в області діють 14 професійних театрів, Будинок органної та камерної музики, філармонія ім. Л. Когана, 3 концертні організації, 2 державних цирки, 26 музеїв комунальної форми власності А в 571 клубові і будинку культури налічують 214 колективів художньої самодіяльності, що мають звання “народний” та “зразковий”. Підготовку фахівців для галузі здійснюють 6 вищих митецьких навчальних заклади. Для підростаючого покоління працюють 87 шкіл естетичного виховання, серед яких: музичні, художні та театральні.

Багато закладів культури розташовані у межах міста Дніпра, про них розповідають книги із фонду нашої бібліотеки. Пропонуємо познайомитися з ними віртуально, а всіх зацікавлених у більш докладній інформації чекаємо у відділі мистецтв


Автор виставки - відділ мистецтв

Перегляд виставки  

«Найбільший творець живої історії …» 
 


В історії української науки і культури кінця XIX — першої третини XX ст. одне із почесних місць по праву належить Михайлу Сергійовичу Грушевському - видатному вченому, історику, педагогу, людині широкої ерудиції та надзвичайної працьовитості. Володіючи енциклопедичними науковими знаннями, здатністю всебічно аналізувати і в художній формі відтворювати історичні процеси, він яскраво виявив себе в багатьох галузях знань: історії, археографії, літературознавстві, фольклористиці та ін. Але насамперед М. С. Грушевський - це визначний історик і патріот свого народу, який створив перше найбільш повне, узагальнююче дослідження з історії України від найдавніших часів до другої половини XVII ст. Він прожив своє плідне життя на зламі століть: 34 роки у XIX столітті (народився в 1866 році) і 34 роки в XXстолітті (помер у 1934 році). Ця, певною мірою, умовна межа, що поділила навпіл життя геніальної людини, причетної відразу до двох століть, була для українського народу початком національного відродження й боротьби за державність. Михайлові Грушевському відкрито меморіальні дошки уВідні,Празі,Варшаві,Холмі,Тбілісі,Казані,Москві, а у 2015 році в центрі Києва на фасаді будинку за адресоювул. Січових Стрільців, 75 намалювалистінописз найбільшим у світі портретом Михайла Грушевського (площа стінопису складає 160 м²).

Автор виставки – відділ читальних залів


Перегляд виставки  

Українське кіно 
 

Українське кіно з початку свого існування було своєрідним носієм української культури. Це кіно, у якому панує художній образний світ, де присутні гіперболи і асоціації. Твори українського поетичного кіно формуються під знаком української поезії та поетичної прози, супроводжуються музичними образами народної пісенності.
Нещодавно відділ документів з питань мистецтв отримав чудову колекцію відреставрованих фільмів за участі провідного актора українського кіно 1960-х – 1970-х років Івана Миколайчука та кінематографіста Юрія Іллєнка, зібрання українських німих фільмів 1920-х років в новому музичному супроводі та повну колекцію кінематографічної спадщини Олександра Довженка. Ці збірки представлені на відеоносіях у цифровому форматі DVD. До нас вони надійшли з Національного центру Олександра Довженка - державного кіноархіву художніх фільмів України.

Мета виставки: познайомити користувачів з витоками українського кінематографу, з кіно, яке апелює до почуття прекрасного, людської душі та розуму, звертається до яскравих образів, ідей, народних уявлень і мотивів…


Автор виставки - відділ мистецтв


Перегляд виставки  

«Навколо світу за 80 книг, або Подорож на дивані» 
 


Центр художньої літературі пропонує всім бажаючім здійснити саму бюджетну кругосвітню подорож – «Навколо світу за 80 книг, або Подорож на дивані». Мета подорожі прочитати 80 книг, дія кожної з яких відбувається в одній з країн світу, так щоб близько познайомитися з цими країнами.
Згідно з ідеєю виставки, автор не обов'язково повинен бути родом з країни, яку він описує. Якщо американець пише про Занзібарі, книга зарахується Занзібару.
Ну що? В дорогу!

Автор виставки - Центр художньої літератури

Перегляд виставки  

«Славний кошовий отаман війська запорозьких низових козаків» 
 

(до 410 річчя від дня народження Івана Дмитровича Сірка)

Вступ:

Ой не вітер в полі грає,
Не орел літає –
Ото ж Сірко з товариством
По степу гуляє!

Іван Сірко – одна з найколоритніших постатей української історії. Вісім разів Запорозька Січ обирала Івана Дмитровича Сірка кошовим отаманом. За все існування Січі жоден кошовий отаман не мав такої любові й шани серед січового товариства. Великий талант полководця, особиста хоробрість, мужність і відвага поєднувалися в ньому з безмежною відданістю народній справі. Ще за життя Івана Сірка про нього ходили легенди, його ім'я було оспіване у віршах, думах та піснях. Знаменитий лист запорозьких козаків турецькому султанові народна пам'ять пов'язала саме з цим легендарним кошовим. На всесвітньовідомій картині Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану» відтворено образ Сірка. І в сьогодення він приходить героєм історичних романів і поем, легенд і переказів.

Додаткову інформацію можна одержати в «Електроннім каталозі» та в базі даних «Періодичних видань» викладених на сайті бібліотеки.

Автор виставки – відділ читальних залів.




Перегляд виставки  

Інформаційна війна – зброя масового знищення! 
 

Війна інформації на сьогодні стала одним з найнебезпечніших видів зброї. Користуватися компроматами, виливанням бруду, підкиданням неправдивої інформації, намагання за допомогою інформації ввести в оману стало для багатьох сенсом життя.
Інформація має вплив на маси, тобто за умови вдалого маніпулювання свідомістю мас можна досягти практично будь-якої мети: знищити опонента, прибрати з дороги конкурентів чи розпалити війну, як це було з Іраком.
Що ж, журналісти тримають у руках зброю, тільки не завжди використовують її за призначенням. На тлі останніх подій, які відбуваються в Україні можна зрозуміти, що основна боротьба між політичними силами відбувається за допомогою інформації, тобто в країні почалася інформаційна війна…


Автор виставки - відділ періодики

Перегляд виставки  

Таємниці синельниківського підпілля 
 

Підпільний рух у часи війни залишив по собі численні загадки, які чи будуть колись до кінця розгадані. Довгий час вивчення синельниківського підпілля було під негласною забороною. Так само не афішували ім’я одного з його членів – Віктора Георгієвського.
Портрет відчайдушного месника на прізвисько «Гарячий», Героя Радянського Союзу довгий час прикрашав Музей Комсомольської слави у Дніпропетровську, разом із тим відомості про нього були засекречені навіть наприкінці 1990-х років. Хто ж він: один із керівників підпілля, командир диверсійної групи, месник-одинак чи… зрадник?
Повішений фашистами за три дні до визволення Синельникового, чи убитий справжнім зрадником, чи самогубець? Де і коли це сталося? І чому всі, хто знав ім’я зрадника, боялися його назвати? Чому мати Віктора збожеволіла після бесіди в КДБ? Куди і чому зникли документи, пов’язані з синельниківським підпіллям?
На всі ці питання намагається знайти відповідь авторка книги, двоюрідна племінниця Віктора Георгієвського.
А ще вона досліджує італійсько-польський рід Болондзь, роздумує над долею Іуди та Христа, знаходить зв’язок між легендарним і таємничим підпільником і не менш легендарною постаттю гетьмана Івана Мазепи.

Пропонуємо вашій увазі мультимедійну презентацію книги:
Романчук Л.А. Жовті сліди на гарячому попелі, або Слід на потертій фотографії: Хронікально-історичний есей / Романчук Л.А.– Дніпропетровськ: Січ, 1998.– 167 с.


Автор виставки - відділ краєзнавства

Переглянути презентацію

Україна-єдина! 
 

(До дня соборності України 22 січня)

22 січня Україна святкує Свято Соборності та Свободи. Цього дня у 1919 році було ухвалено Акт Злуки Української Народної Республіки та Західної Української Народної Республіки. Даті судилося стати знаменною в історії України, перетворившись на загальнонаціональне свято − День Соборності та Свободи.
Реальна соборність України сьогодні означає не просто підпорядкованість українських земель, а громадянське порозуміння усіх регіонів нашої країни. Це національна ідея, яка зумовлює консолідацію українців. Адже всі ми є єдиним народом. Відчуття єдності допомагає нам будувати свою державу, свою правду і свою волю, як заповідав Великий Кобзар українського народу Тарас Григорович Шевченко. Бо саме в єдності - наша сила і наше майбутнє!

Автор виставки – відділ періодики

Список літератури

Перегляд виставки  

Казкар української етнографії 
 

(до 75-річчя від дня народження В. Скуратівського)

Він розкрив та зберіг для своїх сучасників та нащадків первозданність стародавніх вірувань, звичаїв, легенд, в його творах першоджерела української народності вони пронизані світом та добром. Ім'я цього видатного автора - Василь Скуратівській.
Український народознавець, письменник, видавець, народився 25 жовтня 1939 року в селянській родині, де свято чтили давні народні традиції. Письменником вирішив стати свідомо вже у 13 років. Його перші вірші та новели друкувати відмовлялися, але юнак виявився настирним і надсилав свої творіння до тих пір поки не з'явилася його перша публікація.
Визнання до нього приходить під час публікації першого циклу народознавчих матеріалів «Зелене полум'я сосни» у газеті «Молодь України» (1983 р.) Під впливом фольклорно-етнографічної експедиції «Чумацькими шляхами», яку Василь Скуратівський очолював більше 20 років, у 1987 році виходить його книга «Берегиня» - одна з перших в історії новітньої України народознавча книга.
Василь Скуратівській написав понад 20 книг, серед яких «Покуть», «Погостини», «Святвечір», «Дідух», «Вінець», «Український дух», «Русалії», «Кухоль меду», «Я сам про себе розкажу». Його перу також належать публіцистичні твори, збірки легенд, переказів, вірувань, поезій та збірки художньої прози «Мамина молитва».

Автор виставки – відділ читальних залів



Перегляд виставки  

ДМИТРО ЧИЖЕВСЬКИЙ — ФУНДАТОР ПОНЯТТЯ "ФІЛОСОФІЯ СЕРЦЯ" 
 

Дмитро Іванович Чижевський — філософ, історик, славіст, гуманітарій-енциклопедист; яскрава самобутня людина, вчений, наділений неабиякими здібностями і безоглядно відданий науці. Народився в Україні, вважав себе українцем, але майже все своє життя жив і працював за кордоном — така випала йому доля. За кордоном — у переносному сенсі — він знаходиться і зараз. Адже більшість його наукових творів досі не перекладена і не видана українською мовою. І тому Дмитро Чижевський сьогодні більше відомий у Чехії, Словаччині, Польщі, Німеччині, ніж на своїй батьківщині. Між тим його внесок не тільки в українську, а й у світову культуру вельми помітний. Дмитро Чижевський вперше здійснив систематизацію історико-філософського процесу в Україні (започаткували цей напрям дослідження Кл.Ганкевич та В.Щурат). Його загальне бачення становлення й розвитку історії української філософії відзначає реальний початок історико-філософського українознавства як самостійної галузі.

Виставку підготували фахівці відділу періодики
2014 р.


Перегляд виставки  

«Зірка світової славістики» 
 

(до 120 річчя від дня народження Д.І. Чижевського)

Дмитро Іванович Чижевський (1894-1977) — учений-енциклопедист, культуролог, філософ, літературознавець, релігієзнавець, лінгвіст, славіст, дослідник української і слов'янської літератур, історії культури, філософії, релігійної думки й слов'янської духовності.
Наукова діяльність стала основою його життя: професор Українського вільного університету, викладач університетів Галле, Єни, Марбургу, Кельна…
У кінці життя світогляду Д.Чижевського був притаманний космополітизм. Вчений був палко переконаний, що «найважливішим культурним чинником є особисті зв'язки людей, передусім через кордони, що є в Європі такі затісні для націй…Культурні зв'язки народів я вважаю вагомішими за політичні», — твердив мислитель.
Пропонуємо вашій увазі твори видатного вченого.

Додаткову інформацію можна одержати в «Електроннім каталозі» та в базі даних «Періодичних видань» викладених на сайті бібліотеки.

Автор виставки – відділ читальних залів.



Перегляд виставки  

Т.Г.Шевченко 
 

Незважаючи на символічний масштаб постаті Шевченка, й досі залишається дилема, коли з одного боку Т. Шевченко нібито відомий і зрозумілий широким масам, а з іншого, ми знаємо, що зрозуміти його може тільки освічена людина. У багатьох випадках ми усе-таки маємо справу зі спрощеним варіантом поезії Т. Шевченка, сконструйованим ідеологіями. Саме ідеології дали ужитковий, одновимірний, статичний образ поета, позбавленим глибини, з яким рішуче не погоджується чимало українців, насамперед молоді. І тому ця виставка присвячена нестандартним поглядам на постать відомого митця.

В ілюстрації до виставці використано зображення:
http://www.politarena.org.ua/uploads/posts/2013-09/1379664190_429_shevchenko-logo.jpg



Виставку підготували фахівці відділу періодики
2014 р.


Перегляд виставки  

95-а річниця Бою під Кру́тами 
 

На виставці представлено статті із періодичних видань, присвячені 95-ої річниці Бою під Кру́тами — бою що відбувся 16 (29) січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам'ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та 300-ми київськими студентами, що захищали підступи до Києва. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді, яка загинула в нерівному бою біля Крутів. Трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності у боротьбі за незалежну Україну.


Перегляд виставки  

Про жінок замовте слово 
 

Віртуальну виставку підготовлено до Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства проти жінок.
Офіційно цей день був оголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1999 році, але відзначатиметься він почав з 1981 року в пам'ять про трагічну загибель сестер Мірабаль, які були по-звірячому вбито за наказом домініканського правителя Рафаеля Трухильо в Домініканській Республіці в 1960 році.
Таким чином ООН намагалась привернути увагу до всесвітньої проблеми — порушення прав жінок. Чому виникла така потреба? У багатьох культурах до жінок ставляться як до людей другого сорту. Упередження щодо них надзвичайно глибоко вкорінені. Насилля над жінками є незмінною проблемою, навіть у розвинених країнах. Проблема насильства щодо жінки є надзвичайно актуальною в Україні. Без подолання цього згубного явища у суспільстві неможливо створити сприятливі умови для самореалізації людини, вільного її волевиявлення, розвитку паритетної демократії, реалізації принципу рівних прав, свобод і можливостей для жінок і чоловіків.
Мета виставки - звернути увагу на проблему насильства над жінками. Виставка дає можливість ознайомитись з цією проблемою, закликає не мовчати про випадки насилля над жінкою. Для виставки підготовлено частину матеріалів з фонду відділу періодики. Вашої увазі представлено початкові сторінки статей. З повними текстами Ви можете ознайомитись у відділі періодичних видань за адресою: пр. К. Маркса, 18.

Ще більше інформації з цієї тематики можно отримати в «Єлектронному каталозі» на сайті бібліотеки.

Автор выставки – отдел периодики.

Перегляд виставки  

«Гуманист, мыслитель, педагог» (к 95-летию со дня рождения В.А. Сухомлинского ) 
 

«Человек рождается не для того, чтобы исчезнуть безвестной пылинкой.
Человек рождается, чтобы оставить по себе след вечный».

В.А. Сухомлинский

Идеи Сухомлинского

Этот год является значительным для педагогических коллективов нашего государства выдающейся датой - 95-летием со дня рождения одного из самых известных отечественных педагогов, психолога, исследователя и публициста, общественного деятеля, труд которого приобрел мировое значение - Василия Александровича Сухомлинского. Всю свою жизнь он посвятил педагогической деятельности, школе, детям. Его педагогическое наследие насчитывает более 40 книг, 600 статей, 1 200 миниатюр-сказок, притч, новелл для детей; его произведения переиздавалась огромными тиражами, а книга «Сердце отдаю детям» вышла тридцатью языками мира. Его идеи, научно-методические разработки, практический опыт сейчас воплощаются в образовательно-воспитательных системах европейских стран, Японии, Америки. Современная педагогика рассматривает и его самого, и его педагогическое наследие в развитии, в контексте современной действительности.

Читальный зал предлагает вам просмотреть виртуальную выставку «Гуманист, мыслитель, педагог», посвященную В.А. Сухомлинскому.

Перегляд виставки  

Голос Книги! «Спочатку була класика» 
 

Кожна книга має свій голос.

Хто не любить читати книг? А ще тримати її в руках й уявляти в яких місцях побувала ця книга, або хто міг її тримати, що з нею відбувалося. Глянцевий запах сучасності або вікова мудрість пожовклих фоліантів – запах часу, тактильні відчуття при читанні, смак від прочитаного і… неповторний, чаруючий голос Книги. Бо кожна книга має свій голос!

Аудіокнижний фонд (понад 500 дисків) відділу абонемента (Клочко-6) розпочинає знайомство зі своїми найцікавішими вибірками голосової книги. Перша вибірка «Спочатку була класика» - це радіоспектаклі у виконанні відомих артистів за класичними художніми творами, які складають три розділи:

1. «Російська класика в переказі» (радіоспектаклі класиків російської літератури)

2. «Обрані зарубіжною класикою» (аудіо книги класиків зарубіжної літератури)

3. «Голос української класики».

Ваш вибір – читати або слухати!



Перегляд виставки  

До 70-річчя визволення України 
 

Згідно Указу Президента «Про заходи з відзначення у 2015 році 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни» та Закону «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років» Україна відзначає 70-річчя Перемоги над нацистською Німеччиною та її союзниками у Другій світовій війні. Воїни-українці зробили вагомий внесок у перемогу. На фронтах і у тилу загинув кожний 5-й житель України. Серед вищих офіцерів, командуючих фронтами й арміями було чимало українців. Найвідоміші з них – А. Єременко, С. Тимошенко, Р. Маліновський, Н. Ватутін, І. Черняхівський, П. Рибалко, К. Москаленко, П. Жмаченко й інші. Ратний подвиг багатьох українців відзначений вищими нагородами. Серед них – 2072 визнані гідними звання Героя Радянського Союзу. З 115 двічі Героїв Радянського Союзу – 32 українця, а найкращий ас союзної авіації Іван Кожедуб – тричі. Із 7 мільйонів орденів і медалей, вручених офіцерам і солдатам Червоної Армії, 2,5 мільйони одержали жителі України. Україна зробила значний внесок у перемогу над нацизмом та союзниками Німеччини. На боці Об’єднаних Націй воювали українці у складі армій Великої Британії та Канади (45 тис. осіб), Польщі (120 тис.), СРСР (більше 6 млн), США (80 тис.) і Франції (6 тис.), а також визвольного руху в самій Україні (100 тис. в УПА) – разом 7 млн осіб. ДОУНБ представляє ілюстровану виставку матеріалів з власних фондів, які розкривають велич подвигу народу України.

Виставку підготували фахівці бібліографічного відділу

перегляд виставки  

Безмежний геній науки 
 

Відділ читальних залів пропонує переглянути віртуальну виставку «Безмежний геній науки», присвячену 150-річчю від дня народження академіка В.І.Вернадського. Література представлена на виставці розкриває різноманітні сторони життя та діяльності геніального вченого, українського філософа, природознавця, мислителя, засновника геохімії, біогеохімії та радіогеології, космізму, одного із засновників та першого президента Української академії наук, засновника першої наукової бібліотеки в Україні (нині названої його ім’ям), засновника вчення про ноосферу. Матеріали виставки знайомлять з роботами В.І.Вернадського, з його дослідженнями та відкриттями, з його філософською спадщиною, з особистим листуванням та перепискою, а також з документальними матеріалами, спогадами рідних, друзів та соратників Володимира Івановича Вернадського.

Додаткову інформацію можна одержати в «Електронім каталозі» та
в «Базі даних періодичних видань» викладених на сайті бібліотеки.


перегляд виставки  

Кавалери солдатської слави. Визволителі Дніпропетровщини 
 



перегляд виставки  

Визволителі Дніпропетровщини 
 

Віртуальна виставка «Визволителі Дніпропетровщини» складається з невеликої кількості книг, але кожна з них надзвичайно ємна, бо являє собою список героїв, які воювали за визволення нашого краю від німецько-фашистської окупації, віддали свою молодість, здоров’я, а часто й саме життя.
Тут представлені й Герої Радянського Союзу, і кавалери ордену Слави, генерали, рядові, представники різних родів війська, уродженці Дніпропетровщини та різних місцевостей великої країни. Книги видані протягом 1960–2000-х років, вони відрізняються обсягом, оформленням, поліграфією, але їх об’єднує повага до Героїв-визволителів, яким ми нині завдячуємо мирним життям.
Книги, представлені тут, можна знайти в краєзнавчому відділі ДОУНБ за адресою: пр. К. Маркса, 18, III поверх, краєзнавчий відділ.

перегляд виставки  

Поезія різних років 
 

«Ось вона - зустріч з поетом -
В серці незримі сліди…»


Н. Нікуліна.

Восени 2012 року до нашої бібліотеки завітала відома українська поетеса, перекладачка, журналіст, публіцист, співачка і художник, заслужений діяч мистецтв Тамара Артемівна Севернюк з Чернівців. Була вона тут у своїх справах на запрошення Дніпропетровського Національного університету.
За її словами, «мене потягнуло до бібліотеки споконвічна поетова любов до книги і бібліотек».
Оскільки я була першою, з ким Тамара Артемівна спілкувалася в нашій бібліотеці, вона через мене подарувала нам 5 книг, серед яких одна - це брошурка Юхима Гусара про творчість Тамари Севернюк «… І дихають серцем слова: штрихи до портрета Т. А Севернюк». - Чернівці: Букрек, 2010. - 72 с., іл. - (Серія «Золоті імена Буковини»).
Зустріч була короткою, тому що Т. А Севернюк поспішала до Чернівців на поїзд. Але і за цей час, дивлячись в її розумні, ледь печальні, ласкаві очі, я відчула її щиросердість, шляхетність і простоту.
Вийшли друком вже 27 книг Т. А Севернюк. Всі вони мають єдину, загальну рису - вони освітлені сповідальністю, любов’ю до Батьківщини, слова, природи, людей.
Її поезія інтелектуальна, але вона не страждає штучністю та складністю, в ній вражає сила слова, дивовижна глибина, несподівані кольори і відтінки, загостреність почуттів. Завжди - від серця, завжди - правдива. Її вірши зцілюють, відкривають нове, високе прозріння. Слова слухаються поетесу, як диригента - оркестр. І народжуються мелодії її музичних, вишуканих віршів.
Вражає довіра поетеси до людей, вона живе і творить з відкритим, люблячим і вірним серцем:..продовження в бібліографії


перегляд виставки  
бібліографія  

Искусство малых форм 
 

Открытка старая и всегда - новая

Конец XIX - начало XX века неофициально называют «Золотым веком открытки». Их использовали не только как новый вид почтового отправления, но и как предмет коллекционирования и изучения. Открытки выпускались на любой вкус и интерес. Можно было составить подборку видов какого-либо города или изображений цветов и животных, юмористических сюжетов или открыток, изданных с благотворительными целями.
Художественная оригинальная открытка появляется в самом конце XIX века, в тот период, когда в искусство вошел стиль модерн. Идеалом художников эпохи модерна стало создание единой художественной среды, каждый элемент которой тщательно продумывается и исполняет свою роль…
Фонд открыток отдела документов по вопросам искусств, насчитывает около 500 комплектов (в каждом комплекте 14-16 открыток), и отражает в миниатюре, практически все виды изобразительного искусства: живопись, графику, скульптуру, декоративно-прикладное искусство…
На данной выставке представлены открытки, иллюстрирующие великие литературные произведения, Н. Гоголя, В. Шекспира, Л. Толстого, Ф. Достоевского, М. Пришвина и др. С помощью миниатюрных изображений на этих открытках, в полной мере раскрыто мастерство выдающихся художников-иллюстраторов, таких как А. Лаптев, И. Глазунов, К. Соколов, М. Ромадин и другие.


перегляд виставки  

«Велике бачиться на відстані» 
 

Шановні колеги!

В цьому році виповнилося 80-років найвідомішому, єдиному спеціалізованому видавництву в Україні - видавництву «Мистецтво». Кожна бібліотека має в своїх фондах його унікальні видання: художні книги та фотоальбоми, літературу з естетики, театру, кіно, історії, культурології, етнографії та народознавства, дитячу літературу, календарі та листівки. З 1932 року видавництво випускало унікальну мистецьку літературу, що має загальнодержавне значення й прилучає читачів до невичерпних джерел вітчизняної та світової культури.
Про видавництво читати…
http://seytut14.ru/index.php?option=com_content&view=article&id=606&Itemid=82

http://nation.org.ua/articles/articles11896.htm


Звертаємо вашу увагу на книгу-альбом мистецтвознавця Т. Кари-Васильєвої, яка стала лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка в 2012 році, «Історія української вишивки» (видавництво «Мистецтво»). Декілька примірників цієї книги має і наша бібліотека, а також цінну колекцію цього видавництва за час свого існування.

Див. електронний каталог http://www.libr.dp.ua
перегляд виставки  

Педагогічні інновації в освіті України 
 


Девіз освітян:
«Твори, придумуй, пробуй, але не зашкодь дитині»


У сьогоднішньому динамічному світі, що швидко змінюється, дитині потрібні не тільки знання, але й достатній рівень життєвої компетентності, сформованість таких особистісних якостей, які допоможуть знайти своє місце у житті, визначитись з колом своїх інтересів та уподобань, стати активним членом суспільства і щасливою, упевненою у власних силах людиною.
Нині створюється нова педагогіка, характерною ознакою якої є інноваційність – здатність до оновлення, відкритість новому. Подолання кризи сучасної освіти можливе завдяки інтенсивному реформуванню її відповідно до вимог часу, у процесі формування нової системи загальної освіти, яка поступово змінюватиме традиційну.
Мета освіти ХХІ століття – креативна інноваційна особистість.
Відділ читальних залів приготував для Вас добірку літератури.
Пропонуємо до вашої уваги матеріали з таких питань:
• інтерактивні технології
• інформаційні технології
• інтерактивні форми роботи з обдарованими дітьми
• вальдорфська педагогіка
• технологія проектів
• технологія «Створення студії успіху»
• структура діяльності «Веселкової школи»

Більш повну інформацію про літературу з питань педагогіки можна знайти в електронному каталозі,та базі даних періодичних видань нашої бібліотеки.


перегляд виставки  

Мой 20 век 
 

ХХ век пережил много разных эпох. Только в России было несколько революций и войн, сменилось несколько режимов. История, культура, политика долго еще будут изучаться учеными и историками, но ощутить дух века нам позволят люди, которые родились и жили в это непростое время, чьи воспоминания пронесены и осмыслены через всю свою жизнь.
Серия «Мой 20 век» возникла из идеи запечатлеть уходящий век глазами тех, кто является символом своего времени — в России и за ее пределами. Ее составляют истории жизни политиков и бизнесменов, деятелей искусства и науки, писателей, военных и спортсменов.
В книги включены материалы, помогающие постичь масштаб поистине уникальных личностей, выдержки из дневников, статьи, переписки с выдающимися современниками.
С представленными книгами вы можете ознакомиться в читальном зале.
перегляд виставки  

Яскравий світ захоплень 
 

Кожна людина має якість уподобання, про щось мріє, прагне до чогось незвичайного, хоче проявити себе в чомусь, тому з задоволенням виконує ту чи іншу роботу. І дуже добре, якщо захоплення і мрії збігаються. Виставка - популяризує фонд відділу і допомогає відвідувачам знайти своє захоплення, або розширити знання про ті або інші захоплення.
Особливо популярна книга «Все о пчеловодстве. Практические советы пчеловодам»./ Сост. А.С. Забобенко.- Донецьк: ПКФ «БАО», 1999.- 352 с. Цінність цієї книги в тому, що вона розрахована як на початківців так і на професіоналів бджоловодів. А якщо використовувати ті поради які в ній є, а їх в книзі майже 500, то можна досягти великих позитивних результатів.
А ще серед осіб жіночої статі особливу увагу до себе привертає книга: «Как украсить блюда». - М.: Изд-во Эксмо, 2005.- 120 с.
В цій книзі дуже популярно наведено про те як прикрасити наше життя не тільки до свят але і як зробити кожне прийняття їжі незабутнім і приємним. Всі прикраси про які йде мова дуже прості до виконання.

перегляд виставки  

День Соборності та Свободи України 
 

День Соборності — свято України, що відзначається щороку 22 січня в день проголошення Акту возз'єднання Української Народної Республіки й Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулося в 1919 році.
Офіційно в Україні День соборності відзначався з 1999 року.
Свято встановлено в Україні «…враховуючи велике політичне та історичне значення об'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…» згідно з Указом Президента України «Про День соборності України» від 21 січня 1999 р.
30 грудня 2011 року указом Президента України В. Януковича День соборності на офіційному рівні було скасовано, натомість встановлено «День Соборності та Свободи України».

Відділ періодики підготував виставку матеріалів, в яких аналізуються основні напрями й ґрунтовне теоретичне осмислення незалежності й соборності України, простежується розвиток національної та державотворчої ідей, розглядаються нелегкі шляхи розбудови соборної України в сучасних умовах.



перегляд виставки  

Підкорювачі простору і часу 
 

Україну по праву можна вважати космічною державою, незважаючи на те, що, в цілому, країна перебувала всі роки незалежності в скрутному економічному становищі. У України є інфраструктура повного циклу для створення ракет, наукова база, успішні міжнародні кейси в реалізації космічних проектів. Є поважні фахівці і молоді люди, які здатні створювати проекти світового рівня, і навіть є свій космонавт - Ленід Каденюк, який побував у космосі. Україна - четверта в світі країна з розвитку космічної галузі Україна - одна з небагатьох країн світу, яка має замкнутий цикл ракетобудування, починаючи з ракетного палива, закінчуючи готовими корпусами, ракетами-носіями і космічними апаратами.
Вистака присвячена всім, хто до беззавітно служив та служе справі створення ракетно-космічної техніки.


Виставку підготували фахівці відділу патентно-технічної літератури

Перегляд виставки  

«З Україною в серці» 
 

Серії «Бібліотека Шевченківського комітету» - 10 років!

Відділ абонемента пропонує увазі користувачів виставку видань багатопрофільної, літературно-мистецької серії «Бібліотеки Шевченківського комітету», що відсвяткувала цього року своє 10-річчя, а також з нагоди 60-річчя Національної премії України імені Тараса Шевченка .
Вшановуючи Шевченківських лауреатів, ми хочемо привернути до їхньої творчості увагу молодих сучасників, для яких ранній період Шевченківської премії вже сприймається як далека історія, а прочитати ті твори можна лише в бібліотеці, оскільки сучасних перевидань майже немає.
Виставка складається з кількох розділів:
- Проза і поезія; бібліографія;
- Літературознавство;
- «Поличка однієї книги»,
Ми пропонуємо тільки по одній книзі з розділів, решту видань серії ви оберете самі.

Відкрийте для себе яскравих авторів!

Список видань  
перегляд  

«Про часи минулі» 
 

Серія «История Отечества в романах, повестях и документах»


Шановна громадо!

Відділ абонемента пропонує в режимі вільного доступу прочитати понад 36 томів серії «История Отечества в романах, повестях, документах» (видавництва «Молода гвардія») (всього 70 видань), яка видавалася в період 1982-1991рр. і буде цікава тим, хто бажає ознайомитися з основними історичними подіями від виникнення Русі до 1991р.

Кожний том має вступну статтю, яка характеризує ту чи іншу епоху, одне або кілька художніх творів на задану тему, історичні документи, спогади сучасників, листи, публікації, нариси та ін. Кожна книга має ілюстрації, коментарі та список пропонованої літератури за темою.

Якщо ви не байдужі до історії своєї країни, то зацікавитесь і історією Росії. Пропонуємо список художньої літератури з історії Росії, видання якого можна отримати з запасників відділу додому.

Приємної розваги в читанні про часи минулі!

список літератури  
перегляд  

Згадуючи імена пращурів і справи їх 
 

Традиціїісторико-родовідних досліджень мають багатовікову історію. Вже на перших сторінках літописів ми знаходимо відомості по історії правлячої династії Рюриковичів, імена воїнів і державних діячів. Пам’ять про предків – одна з найдавніших і благородних традицій людства.
Пам’ять про предків ніколи не була привілеєю знаті. Кожне нове ім’я у Вашому родоводі – це один з тих предків, якому зобов’язані Ви своїм існуванням.
Генеалогія усіх станів – дворянства, селянства, духовенства, міщан, купецтва, козацтва та ін. – рівноцінна і дуже важлива для відродження традицій духовності, для збереження своїх коренів в ім’я майбутнього.

Шановні друзі!

В фонді сектору рідкісних і цінних документів ДОУНБ є багато творів різних галузей знань XVIII – XXIст., а серед них дуже цікавих і корисних для вас, допитливих дослідників з генеалогії.
Перш за все необхідно сказати декілька слів про генеалогію – науку, допоміжну історичну дисципліну, яка вивчає і складає родоводи, досліджує походження окремих родів, родин та осіб, виявляє їх родинні зв’язки, факти біографії. З генеалогією зв’язані системи соціального етикету, системи звань, нагород, чинів, титулів, відзнак та ін. До генеалогії близька геральдика, тобто гербознавство – наука, яка вивчає герби, символічні знаки розрізнення родів, земель, держав, міст.


Якщо ці книги вас зацікавили, звертайтесь, будь ласка, до сектору рідкісних і цінних документів.

Інформацію підготувала гол. бібліотекар сектору рідкісних і цінних документів ДОУНБ Гурай Л.Г.




перегляд виставки  

Азбука для родителей 
 

С рождением ребенка молодые папы и мамы вступают на путь открытий и ошибок, восторгов и разочарований. Мы выстраиваем свою жизнь и жизнь своих детей в соответствии с личными вкусами, привычками, семейными традициями, взглядами и принципами. Поэтому в каждой семье формируется свой стиль воспитания. Но поиск единственно верного пути всегда начинается со знакомства с чужим опытом.

  • Как помочь любимому чаду вырасти здоровым, умным, счастливым?
  • Какова роль взрослых по отношению к детям?
  • Оградить от ошибок, стараясь на всякий случай «подстелить соломку», или предоставить возможность выбирать?
  • Как помочь ребенку справиться со своими чувствами?
  • Как правильно хвалить?
  • Есть ли альтернатива наказанию?
  • Как научиться взаимодействовать?

Ответы на эти и многие другие вопросы вы сможете найти в подборке наших книг.

Дополнительную информацию можно получить в «Электронном каталоге» и в «Базе данных периодических изданий» выложенных на нашем сайте.

Перегляд виставки  

Идеи, которые работают 
 

Книги серии «Идеи, которые работают» включают статьи ведущих преподавателей Гарвардской школы бизнеса, а также руководителей крупных мировых компаний. В них лаконично и систематизированно излагаются современные подходы к эффективному управлению, минимизации рисков, повышению капитализации, лидерству и формированию корпоративной культуры. Материалы сборников помогут сегодняшним профессионалам сохранять высокую конкурентоспособность в стремительно меняющемся мире.


Перегляд виставки  

«Скарбниця здоров’я » 
 

Немає для людини більшої цінності, ніж здоров’я. Недарма в народі кажуть, що здоров’я не можна купити ні за які гроші. За нього треба активно боротися. Сформувати його й зберегти на довгі роки може кожний з вас, якщо обере раз і назавжди здоровий спосіб життя.

Пропонуємо до вашої уваги нові надходження з медицини у відділ читальних залів.

З наших книг ви почерпнете безліч порад з найпростіших і одночасно життєво важливих питань:
Як правильно харчуватись, щоб їжа приносила і радість, і допомагала зберегти здоров’я, молодість та красу;

Як проводити профілактику та лікування різних захворювань організму;

Які фізичні вправи допоможуть тілу стати гнучкішим, а здоров’ю – міцнішим;

Кожен з нас може зцілити себе сам, змінити свій склад думок, своє відношення до себе та до свого тіла. Варто скористатись порадами з наших книг.



Перегляд виставки  

«Листая вечные страницы» (к 80-летию серии «Литературное наследство») 
 

Хранить наследство – вовсе не значит
еще ограничиваться наследством.
ЛЕНИН

В 2011 році виповнюється 80 років академічному виданню «Литературное наследство». На сьогодні в цій серії, яка має міжнародне визнання і авторитет, вийшло понад 100 томів.

«Литературное наследство» було засновано в 1931 році відомим колекціонером і організатором науки Іллею Зільберштейном.
Читати про нього….

В серії «Литературное наследство» виходять фундаментальні томи, присвячені російській класичній літературі XIX і XX ст., значну частину публікацій складають архівні матеріали. Про нелегку, інколи трагічну, історію «Литературного наследства», його архіву, а також про науковий побут редакції в різні роки
читайте …

Більшість томів «Литературного наследства» побудовано за монографічним та тематичним принципами розміщення матеріалів з історії літератури та суспільної думки , які раніше не видавалися. Пропонуємо ознайомитися з деякими книгами цієї серії, які є у запасниках відділу.


Перегляд виставки  

Невідома Україна 
 

Шановний друже!

Відділ абонемента представляє чергову (четверту) виставку серіальних науково-популярних видань «Невідома Україна». Серія книжок культурологічного змісту спрямована на розвиток національної самоідентифікації, ліквідацію у суспільній свідомості "білих плям" української історії та культури.

Представлені книги серії «Невідома Україна» відкривають Україну в різних вимірах, історичних епохах, постатях та явищах – вибір тем настільки широкий, що практично кожний знайде для себе книгу за смаком.


Перегляд виставки  
Повідомляємо  

Видатні музиканти Дніпропетровщини 
 

«Основная цель серии работ «Выдающиеся музыканты Днепропетровщины» - воздать должное уважение музыкантам, имена которых молодое поколение XXI века должно знать и помнить, потому что именно эти замечательные люди стояли у истоков истории музыкальной культуры нашего города и края, создавали, сохраняли и приумножали прекрасные культурные традиции Екатеринославщины-Днепропетровщины в трудные годы начала ХХ века, в военный и послевоенный период, в годы перестройки, которые коренным образом изменили будущее Украины»
(Т. Медведнікова – авторка основних видань серії
«Видатні музиканти Дніпропетровщини»)
Перегляд виставки  

Ювілейний гімн видатним 
 

Шановний читачу!

Відділ абонемента повідомляє про відкриття фонду запасників універсального характеру: різногалузевої та художньої, класичної та сучасної.
Ми маємо понад трьох десятків різносерійних видань, серед яких найвідоміші:

«Жизнь видающихся людей»;
«Литературное наследство»;
«Библиотека всемирной литературы»;
«Военные мемуары»;
«Золотой фонд детектива»;
«История Отечества»;
«Библиотека поэта»;
«Классика и современники»;
«Библиотека юношества»;
«Школьная библиотека»;
«Бібліотека Шевченківського комітету»;
«Бібліотека української літератури»
та ін.


З метою якнайширшого розкриття фондів запасників започатковуємо цикл ретро-виставок «Класика вищого ґатунку».
Щоквартально ми будемо презентувати віртуальні виставки серійних видань:

I кв. – «Життя видатних людей» (до 120-річчя створення серії);
II кв. – серія «Военные мемуары» (до 65-річчя з Дня Перемоги );
III кв. - «Литературное наследство»;
IV кв. – Українські літературні серії.

Презентуємо першу виставку творів всесвітньовідомої серії «ЖЗЛ» - Жизнь замечательных людей, якій виповнюється 120 років від дня заснування в 1890р. видатним російським просвітителем Флорентієм Павленковим (1839-1900рр.).
В 2010 р. найстарішій російській книжкові серії «Жизнь замечательных людей» виповнюється 120 років. Заснована в 1890р. видатним просвітником Ф.Ф. Павленковим і продовжена в 1933р. М.Горьким, серія була першим в Європі універсальним зібранням біографій. З 1890р. до 1915р. мала величезний успіх у читачів різного віку та витримала 40 дореволюційних видань загальним тиражем близько 1,5 млн. прим. Про серію…
За свою 120-літню історія серія пережила багато злетів та падінь. Вона оновлюється, загальний тираж «ЖЗЛ» сьогодні більше 100 млн. книг. Як змінилося за цей час поняття «замечательности»? Читай… http://www.kommersant.ru/doc.aspx?DocsID=1305854

Кордони серії постійно розширюються, діапазон її воістину великий: філософи, політики, вчені, полководці, письменники – одним словом, видатні представники всіх галузей людської діяльності, всіх країн, всіх епох пройшли через серія «ЖЗЛ».

З 1 березня по 1 травня на абонементі експонується книжкова виставка «Ювілейний гімн видатним» (до 120-річчя серії «Жизнь замечательных людей»).
Мета виставки: Познайомити всіх, хто цікавиться біографіями видатних людей, найяскравішими та найцікавішими новинками із серії «ЖЗЛ», які надійшли до відділу, а також розкрити багатство фонду відділу.


Перегляд виставки