Читай - формат не має значення - колекція видань
ЗРУЙНОВАНЕ ГНІЗДО. ПОВІСТЬ

Кащенко Адріан — український письменник, автор численних прозових творів про Запорізьку Січ. Андріан Феофанович починав свій шлях у літературу з друкування народних легенд, переказів, казок, але йому судилося стати популярним історичним повістярем, який у своїх творах популяризував славне минуле рідного народу («Запорозька слава», «На руїнах Січі», «Під Корсунем», «Зруйноване гніздо» та ін). Історична повість «Зруйноване гніздо» охоплює 1775–1780 роки. Це твір про ліквідацію Запорізької Січі, козацьких вольностей та панування московських вельмож на землях зруйнованої Січі.

Фрагмент книги [2.31 Mb] (cкачувань: 11)
Повний текст
З ДНІПРА НА ДУНАЙ. ПОВІСТЬ

Кащенко Адріан — український письменник, автор численних прозових творів про Запорізьку Січ. Андріан Феофанович починав свій шлях у літературу з друкування народних легенд, переказів, казок, але йому судилося стати популярним історичним повістярем, який у своїх творах популяризував славне минуле рідного народу («Запорозька слава», «На руїнах Січі», «Під Корсунем», «Зруйноване гніздо» та ін). Історична повість про відступ запорозьких козаків на Дунай після зруйнування Січі охоплює події 1775 року.

Фрагмент книги [2.93 Mb] (cкачувань: 8)
Повний текст

Дніпрові пороги

Видання підготовлене за результатами багаторічних краєзнавчих досліджень Д.І. Яворницького та Дніпрельстанівської експедиції, якою він керував, на замовлення Державного видавництва України. Метою було – зберегти хоча б на папері пороги Дніпра, визначну пам’ятку природи, тісно пов’язану з багатьма історичними подіями, явищами, особами. Альбом містить розлогий географо-історичний нарис Д.Яворницького та понад вісімдесятчорно-білих фотографій з видами Дніпра, порогів, забор, островів тощо. Оскільки нині ці території вкриті товщами води штучного «моря», то лише на фотографіях і можна побачити унікальні куточки природи. Хоча тексти вченого місцямигрішать неточностями та помилками, книга й до сьогодні залишається важливим джерелом при вивченні географії Дніпра, порогів, історичних подій на цих теренах. 1989 року альбом був перевиданий у дніпропетровському видавництві «Промінь».

Фрагмент книги [2.32 Mb] (cкачувань: 10)
Повний текст

Дмитро Іванович Яворницький . Бібліографічний покажчик

Бібліографічний покажчик «Дмитро Іванович Яворницький» має на меті допомогти краєзнавцям, історикам, працівникам бібліотек і музеїв, вчителям, студентам та старшокласникам, загалом – всім, хто цікавиться сторінками минувшини нашого славного козацького краю, кому не байдужа доля вченого, який все своє життя присвятив його вивченню.

Фрагмент книги [1.49 Mb] (cкачувань: 4)
Повний текст

Екатеринославская Губернія

Карти населених місць (селищ, залізничних станцій і волостей) Катеринославської, Таврійської і Херсонської губерній; Катеринославського, Новомосковського, Павлоградського І Олександрівського повітів (1911 Г.) (1911 р.)

Повний розмір

Планы города Екатеринослава и его частей с обозначением и описанием кварталов, мест, зданий

Збірка з п’ятьох карт являє собою загальний План губернського міста Катеринослава та плани частин міста – Центральної та Нагорної, які датовані 1835-1837 рр.

Фрагмент книги [7.24 Mb] (cкачувань: 6)

Ольриджъ и Шевченко: Страничка из прошлаго

Нарис про дружбу Тараса Григоровича Шевченка з чорношкірим американським актором Ольриджем увійшов до збірки творів письменників, художників і композиторів початку ХХ століття, які взяли участь у благодійній акції для жертв Першої світової війни. Автор нарису порівняв дві творчі особистості - американця Ольриджа і українського митця Шевченка. Дружба цих людей не випадкова - їх долі багато в чому схожі, обидва народилися у рабстві, але завдяки своїй обдарованості і любові до мистецтва, вони змогли стати вільними і кожен з них прославив свій народ у художній творчості. У спогадах С. Єлпатьєвського також описана особистість графа Федора Толстого - петербурзького покровителя діячів мистецтва, який добився повернення Тараса Григоровича Шевченка з закаспійського вигнання і надав йому можливість вільно займатися живописом і поезією.

Фрагмент книги [3.75 Mb] (cкачувань: 4)
Повний текст

Кобзарь

Видання «Кобзаря» 1874 року включає поеми «Мар'яна», «Неофіти», «Гайдамаки», «Невольник», «Москалева криниця», «Княжна» та дев'ять найвідоміших віршів Т.Г. Шевченка у російському перекладі Чмирьова.

Фрагмент книги [1.67 Mb] (cкачувань: 7)
Повний текст

Золоті імена в історії міста. Почесні громадяни Катеринослава

Біобібліографічне видання «Золоті імена в історії міста. Почесні громадяни Катеринослава» відкриває собою нову серію «Достойники Придніпров'я». У ньому зібрано інформацію про видатних громадян міста, відзначених за свою корисну діяльність в період з 1868 по 1917 роки. До видання увійшли біографічні нариси завідувачки науково-дослідного і експозиційного відділу історії України XIV – поч. XX ст. Дніпропетровського історичного музею ім. Д.І. Яворницького Валентини Лазебник, а також бібліографія публікацій. Додатково наприкінці видання подано список почес-них громадян міста Катеринослава-Дніпропетровська від 1868 до 2009 року. Видання ілюстроване фотографіями з фондів ДІМ ім. Д.І. Яворницького та ДОУНБ. Це перша спроба зібрати подібну інформацію, тому видання не претендує на вичерпність і може бути доповнене. Видання буде корисним бібліотекарям, вчителям, журналістам, краєзнавцям, усім дослідникам і популяризаторам діяльності видатних діячів Придніпров'я.

Фрагмент книги [1.78 Mb] (cкачувань: 7)
Повний текст

Дніпро - місто трьох фортець

Покажчик присвячений темі, що вже багато років викликає неабияку зацікавленість суспільства у зв'язку зі встановленням дати започаткування міста, – поселенням, які стали основою Дніпра – Богородицькій фортеці, Старому та Новому Кодакам. Він містить статтю к.і.н. Олега Репана, яка дає уявлення про ці поселення, їхню історію, економічне та культурне значення. Бібліографічні джерела переважно сучасні, загальнодоступні, згруповані за тематичними розділами. Видання доповнене алфавітним покажчиком авторів і назв книг і статей та розраховане на вчителів, організаторів туризму та керівників туристичних гуртків, краєзнавців і всіх, хто цікавиться історією м. Дніпра.

Фрагмент книги [1.48 Mb] (cкачувань: 5)
Повний текст

СССР Административно-территориальное деление союзных республик на 1 мая 1940 года

У довіднику наведені дані про кількість населення союзних і автономних республік, країв і областей за переписом населення 1939 року. Також до довідника увійшли всі дані про адміністративно- територіальний поділ союзних республік станом на 1 травня 1940 року. Всі зміни, зроблені пізніше, дані додатком в кінці довідника.

Фрагмент книги [3.4 Mb] (cкачувань: 4)
Повний текст

Центральный государственный исторический архив СССР. Дело №64

Фотокопії документів про поділ повітів Катеринославської губернії на стани у 1839 році, що зберігаються у Центральному державному історичному архіві СРСР з 1984 року.

Фрагмент книги [4.36 Mb] (cкачувань: 6)
Повний текст

Правила тринадцатаго Археологическаго съезда въ Екатеринославе въ 1905 г. и протоколы заседаній Предварительнаго Комитета 4-6 января 1903 г.

У книзі висвітлено правила тринадцятого археологічного з'їзду в Катеринославі в 1905 р. і протоколи засідань Попереднього Комітету 4-6 січня 1903 р. Книга представляє інтерес для істориків, краєзнавців і всіх, хто цікавиться історією нашого краю.

Фрагмент книги [5.9 Mb] (cкачувань: 5)
Повний текст

Каталогъ Екатеринославскаго Областного Музея имени А. Н. Поля. Археологія и этнографія

Книга являє собою каталог археологічних, нумізматичних та етнографічних експонатів Катеринославського обласного музею станом на 1910. Серед експонатів - стародавній посуд, одяг, прикраси, землеробські та ремісничі знаряддя, печатки, медалі, монети і багато такого іншого. На початку книги міститься алфавітний список дарувальників і благодійників, які пожертвували цінні речі до фондів музею.

Фрагмент книги [4.99 Mb] (cкачувань: 4)
Повний текст

Малорусскія народныя преданія, повърія и разсказы

Книга являє собою збірку переказів, повір’їв, усних оповідей, зібраних на початку XX століття на Катеринославщині, зокрема в Катеринославському, Олександрівському, Маріупольському повітах, у м. Нікополі, на острові Хортиці. Упорядник – Яків Новицький – відомий свого часу історик, археолог, етнограф, фольклорист, краєзнавець, педагог, який протягом багатьох років провадив етнографічні дослідження запорозького краю. У збірці зафіксовані спогади про перетворення слободи Половиці на місто Катеринослав, легенди про походження запорожців, характерництво у козаків, вовкулаків, пустельників, тощо. Записи зберігають особливості народної мови. Кожен фольклорний матеріал супроводжується зазначенням, від кого і в якому саме населеному пункті він записаний, що, безсумнівно, підвищує цінність матеріалу.

Фрагмент книги [2.97 Mb] (cкачувань: 7)
Повний текст

Сказки, пословицы и т.п., записанныя въ Екатеринославской и Харьковской губерниях

Збірка, єдине прижиттєве видання І. Манжури, вийшла 1890 році.У ній близько 200 казок та легенд. Редактором збірника був відомий учений О. Потебня. Більшість казок зібрано саме на Катеринославщині – у містах Катеринославі та Новомосковську, в Павлоградському (села – Кам’янка, Мануйлівка, Гупалівка, Одинківка) та Олександрівському (села –Олексіївка, Покровська, Новогригорівка, Благовіщенка, Трьомсинівка, Синьогубівка, Біляївка, Вербова) повітах. Найбільше записів казок зроблено в Олександрівському повіті (тепер Запорізька область), у самому серці Запорозького краю, у слободах, які були засновані колишніми козаками на історичній території Запорозької Січі. Фольклорні записи передають не лише вільнолюбний дух запорозького краю, а й мовний колорит, особливості вимови тих чи інших слів.

Фрагмент книги [5.47 Mb] (cкачувань: 5)
Повний текст

Главнейшіе акты и распоряженія правительства по деламъ о воинской повинности за годы войны

Зібрання законодавчих і урядових актів у справах військової повинності містять в собі незначну за часом, але творчу епоху останніх двох років. Циркуляри і розпорядження про білобілетників, відстроченнях, пенсіях і пайках, розклад хвороб з інструкцією лікарям.

Фрагмент книги [5.38 Mb] (cкачувань: 4)
Повний текст

Отчетъ о деятельности Екатеринославской городской химической лабораторіи за 1909 годъ

Книга являє собою звіт про діяльність Катеринославської міської хімічної лабораторії в 1909 р. У книзі подано інформацію про проведення досліджень води міського водопроводу, стічних вод, харчових продуктів і різноманітних технічних досліджень.

Фрагмент книги [5.37 Mb] (cкачувань: 4)
Повний текст

Отчетъ о состояніи ветеринарной части Екатеринославской губерніи за 1913 годъ. По Ветеринарному Отдъленію

Книга являє собою збірник звітних документів про стан ветеринарної частини в Катеринославській губернії в 1913 р. У книзі висвітлено діяльність ветеринарних організацій повіту, представлений ветеринарно-санітарний огляд. Книга представляє інтерес для істориків, краєзнавців і всіх, хто цікавиться історією нашого краю.

Фрагмент книги [4.21 Mb] (cкачувань: 4)
Повний текст

Отчетъ Екатеринославской Городской Общественной Библіотеки за 1914 годъ

Книга являє собою ювілейний випуск звіту про роботу міської бібліотеки м. Катеринослава у 1914 р. У книзі надані відомості про склад та діяльність бібліотечної Ради, про рух бібліотечних фондів, про відвідування та книговидачу, про пожертвування книжок а також грошовий звіт за 1914 рік. Окремими розділами надані: статистика читання журналів та книжок вітчизняних і зарубіжних авторів, перелік періодичних видань, які передплачені бібліотекою на 1915 рік, кошторис прибутків і видатків грошових коштів на 1915 р. Книга містить також цінний додаток – Історичну записку до 25-річчя Катеринославської міської бібліотеки, де описана історія створення та розвитку цього закладу культури.

Фрагмент книги [2.9 Mb] (cкачувань: 4)
Повний текст

Отчетъ о состояніи Екатеринославской Городской Общественной Библіотеки за 1892 годъ

Книга являє собою звіт про роботу міської бібліотеки м. Катеринослава у 1892 р. У неї надані відомості про зміни у складі бібліотечної Ради та адміністрації, про пожертвування книжок, про надходження нових видань у бібліотечні фонди, а також грошовий звіт за 1892 рік Окремий розділ книги присвячений статистичним даним про відвідування та книговидачу бібліотеки.

Фрагмент книги [4.01 Mb] (cкачувань: 5)
Повний текст

Отчетъ Екатеринославской Губернской Земской Управы о взаимномъ земскомъ страхованіи отъ огня строеній и движимыхъ имуществъ по Екатеринославской губерніи за 1911 годъ

Книга являє собою збірник звітних документів Катеринославської губернської земської управи щодо взаємного земського страхування від вогню будівель і рухомого майна по Катеринославській губернії за 1911 рік. Книга представляє інтерес для істориків, краєзнавців і всіх, хто цікавиться історією нашого краю.

Фрагмент книги [7.53 Mb] (cкачувань: 4)
Повний текст

План города Славяносербска Екатеринославской губернии с указанием и описанием кварталов, площадей и участков, намеченных к застройке и благоустройству 1807 г. (графика).

Загальний План повітового міста Слов'яносербська, датованого 1807 [Справа].

Фрагмент книги [2.25 Mb] (cкачувань: 4)
Повний текст

Проект постройки в Екатеринославе здания жандармерии

Проект і креслення до споруди цегляної будівлі жандармерії в Нагірній частині міста Катеринослава, датовані 1841.

Фрагмент книги [2.58 Mb] (cкачувань: 4)
Повний текст

СТАТИСТИКО-ЭКОНОМИЧЕСКІЯ ТАБЛИЦЫ по ЕКАТЕРИНОСЛАВСКОЙ ГУБЕРНІИ. Выпуск первый. Славяносербскій уездъ

Книга являє собою збірник статистико-економічних відомостей Слов'яносербського повіту Катеринославської губернії за 1885 р. В таблицях наведені докладні дані про всі сторони економічного життя повіту.

Фрагмент книги [6.2 Mb] (cкачувань: 5)
Повний текст

СМЕТА ДОХОДОВЪ И РАСХОДОВЪ Г. ЕКАТЕРИНОСЛАВА на 1912 годъ

Книга є збірником кошторисів витрат і прибутків міста Катеринослава на 1912 р. У вигляді таблиць у книзі дані відомості про статті прибутку і витрат, розрахунки та пояснення з посиланнями на розпорядження Уряду, постанови Думи і документи з пояснювальними даними. Книга становить інтерес для істориків, краєзнавців і всіх, хто цікавиться історією нашого краю.

Фрагмент книги [5.94 Mb] (cкачувань: 6)
Повний текст

Стенографическій отчет

Книга являє собою збірник доповідей і постанов, що розглядалися на засіданнях XVІ сесії Катеринославського чергового губернського земського зібрання 1881 р. Ці доповіді охоплюють багато сфер життя губернії: фінансування, страхування, охорону здоров'я, освіту, комунальне та сільське господарства, соціальні питання тощо. Книга представляє інтерес для істориків, краєзнавців і всіх, хто цікавиться історією нашого краю.

Фрагмент книги [4.56 Mb] (cкачувань: 4)

Матеріалы для военной географіи и военной статистики Россіи, собранные офицерами генеральнаго штаба. Военное обозръніе Екатеринославской губерніи

У книзі викладено військово-статистичний огляд Катеринославської губернії, зібрані офіцерами Генерального штабу. У виданні представлені архівні документи, докладні статистичні відомості, військово-географічні та військово-топографічні описи, військово-адміністративне, господарське життя губернії; наведені дані про народонаселення і промисловысть. Книга представляє інтерес для істориків, краєзнавців і всіх, хто цікавиться історією нашого краю.

Фрагмент книги [4.95 Mb] (cкачувань: 5)
Повний текст

Екатеринославская губернія. Руководство для начальныхъ училищъ означенной губерніи. Составилъ народный учитель Ив. Ив. Хмировъ

Книга є коротким посібником з вивчення курсу географії рідного краю для учнів початкових класів. У книзі надані всі найважливіші соціально-географічні відомості про Катеринославську губернію: кордони, рельєф, корисні копалини, водні ресурси, клімат, розвиток промисловості і сільського господарства, склад населення у великих містах і по повітах у цілому.

Фрагмент книги [976.63 Kb] (cкачувань: 4)
Повний текст

Матеріалы по исторіи народнаго образованія въ Екатеринославскомъ намъстничествъ при Екатеринъ II и Павлъ I.1784-1805 г.

Книга є історичним нарисом про народні училища Катеринославського намісництва у 1784-1805 рр. Перша частина книги містить історичні відомості про створення та адміністративний склад Катеринославського намісництва, про зачатки народної освіти у намісництві та участі місцевого дворянства у розвитку народних училищ. Основний розділ книги присвячений історії Катеринославського головного народного училища, перейменованого пізніше у Катеринославську класичну гімназію. Тут містяться відомості про його заснування у 1793 році, про попечителів та директорів, про учнівський склад, про доходи, видатки і пожертвування училища, а також про діяльність бібліотеки цього навчального закладу. У заключному розділі автор описує історію малих народних училищ – Симферопольського (Акмечетьського) і Кобелякського.

Фрагмент книги [2.25 Mb] (cкачувань: 4)
Повний текст

ТРУДЫ Губернского Санитарного Совещания по ВОПРОСАМ БОРЬБЫ С ХОЛЕРОЙ при Екатеринославскей Губерснской Земской Управы 31 марта- 3 апреля 1908

У книзі розглядаються актуальні для 1908 року санітарні й медичні проблеми - протихолерні заходи, що проводилися в Катеринославській губернії. Збірка представляє інтерес для всіх, хто цікавиться історією розвитку медицини і санітарії краю.

Фрагмент книги [6.35 Mb] (cкачувань: 4)
Повний текст

Всероссійская лига для борьбы съ туберкулезомъ. Екатеринославский отделъ. Отчетъ о деятельности отдела за 1914 годъ

Книга являє собою збірник звітних документів про діяльність Катеринославського відділу Всеросійської ліги для боротьби з туберкульозом за 1914 р У книзі представлені: відомості про особовий склад Відділу; короткий нарис діяльності Правління та загальних зборів 1913-1914 рр .; грошовий звіт за 1914р .; звіт лікаря Р.С. Фрейделя з дитячої літньої колонії для дітей з бідних верств населення; інформація про день «Білої ромашки» - циклі заходів та збір пожертвувань на користь хворих на туберкульоз; відомості про діяльність амбулаторії та ін.

Фрагмент книги [1.7 Mb] (cкачувань: 5)
Повний текст

СВЕДЕНІЯ ОБЪ УРОЖАЕ ХЛЕБОВЪ И ТРАВЪ 6ъ Екатеринославской губерніи въ 1910 году

Книга є збірником відомостей про врожай хлібів і трав 1910 року в Катеринославській губернії. У ній представлені дані про врожай на приватновласницьких та селянських землях - надільних, орендованих та куплених. Відомості вміщені до таблиць, що були розроблені як сільськими управліннями, так і добровільними кореспондентами.

Фрагмент книги [3.88 Mb] (cкачувань: 4)
Повний текст

Екатеринославская губернія. 1903 год

Книга є збіркою документів, що стосуються розвитку сільського господарства Катеринославської губернії, які було розглянуто на нарадах Катеринославських губернського та повітових комітетів з потреб сільськогосподарської промисловості в 1902-1903 рр. У збірці містяться журнали засідань і доповіді з питань тваринництва і рослинництва, придбання сільськогосподарських машин і устаткування, транспортних перевезень зерна, торгівлі, народної освіти, а також пропозиції з фінансово-економічного сприяння розвитку сільського господарства губернії.

Фрагмент книги [2.94 Mb] (cкачувань: 4)
Повний текст

Крестьянское дело въ Екатеринославской губерніи

Книга є збіркою документів, що стосуються розвитку сільського господарства Катеринославської губернії, які було розглянуто й прийнято на черговій сесії Катеринославських повітових земських зборів в 1911 р. У збірці містяться доповіді з питань тваринництва і рослинництва, придбання сільськогосподарських машин і устаткування, вищої освіти майбутніх агрономів, видання книг і газет на теми сільського господарства, організації господарських виставок губернії, а також звіти про діяльність агрономічної організації господарських виставок губернії. У Додатку представлені постанови нарад агрономів земської повітової управи і документи з організації сільськогосподарських виставок 1911-1912 рр.

Фрагмент книги [5.39 Mb] (cкачувань: 5)
Повний текст

Летопись Екатеринославской Ученой Архивной Комиссіи

Книга є одним з випусків щорічного наукового журналу, який видавався на початку ХХ століття в Катеринославі (нині - місто Дніпропетровськ). Журнал містить збірку українських народних переказів та оповідань, що були зібрані на Катеринославщині відомим краєзнавцем, вченим-етнографом Яковом Павловичем Новицьким. У цьому збірнику можна знайти легенди про походження селищ, річок, озер і пагорбів нашого краю, перекази про гетьманів і запорізьких козаків, народний гумор. У Додатках до книги представлені статті, історичні замітки і архівні документи про життя Катеринославської губернії, біографічні відомості про губернських діячів, а також листування запорізьких козаків з турецьким султаном та звіт про діяльність Катеринославської вченої архівної комісії за 1910 рік.

Фрагмент книги [3.68 Mb] (cкачувань: 4)
Повний текст

Путешествіе ея императорскаго величества въ полуденный край Россіи. Предпріемлемое въ 1787 году

У книзі висвітлюється маршрут подорожі Її Імператорської Величності, і дається короткий географічний і історичний опис міст, річок і містечок, через які належала подорож. Видання книги передувало поїздці Катерини II до Криму. Очікуваний маршрут: Санкт-Петербург - Смоленськ - Новгород-Сіверський - Чернігів - Київ - Катеринослав - Херсон - Перекоп - Бахчисарай - Севастополь - Ак-Мечеть - Карасубазар - Судак - Старий Крим - Феодосія - Генічі - Таганрог - Черкаськ - Азов - Бахмут - Харків - Бєлгород - Обоянь - Курськ - Орел - Тула - Москва - Твер - Новгород - Санкт-Петербург.

Фрагмент книги [3.18 Mb] (cкачувань: 5)
Повний текст

Къ 25-ти летію Екатерининской железной дороги. (1884-1909 годы)

Книга являє собою історичний нарис, присвячений історії заснування та будівництва Катерининської залізниці (нині - Придніпровська). Автор описує події, що передували будівництву першої залізничної гілки в Катеринославській губернії, виникнення нових станцій і ділянок, розвиток промислового потенціалу залізниці. Особливо підкреслюється роль Олександра Поля в створенні найбільшої залізниці Російської імперії, що стала запорукою бурхливої індустріалізації Катеринославської губернії в кінці ХІХ століття. Книга містить безліч унікальних старовинних фотографій.

Фрагмент книги [3.62 Mb] (cкачувань: 6)
Повний текст

Протоколы Миссіонерскаго Съезда Духовенства Екатеринославской Епархіи. 1913 года Іюня 10 дня

Книга являє собою журнал протоколів і доповідей 2-го місіонерського з'їзду духовенства Катеринославської єпархії червня 1913 г. Ці доповіді охоплюють багато сфер життя єпархії: фінансування, освіту, охорону здоров'я, культуру, благодійність та ін. Книга представляє інтерес для істориків, краєзнавців та усіх, хто цікавиться історією нашого краю.

Фрагмент книги [1.14 Mb] (cкачувань: 5)

Отчетъ Екатеринославскаго Епархіального наблюдателя церковныхъ школъ за 1903-1904 учебный годъ

Книга являє собою збірник звітних документів Катеринославського єпархіального спостерігача церковних шкіл за 1903-1904 роки.

Фрагмент книги [1.62 Mb] (cкачувань: 5)

Отчетъ Екатеринославской Городской Общественной Библіотеки за 1894 годъ

Книга є звітом про роботу Катеринославської міської бібліотеки за 1894 рік, де представлені відомості про суттєві зміни у керівництві бібліотеки, про бібліотечні фонди, відвідування і книговидачу. Окремим розділом надано річну фінансову звітність бібліотеки. Особливо виділені відомості про нові надходження книг, а також про пожертвування коштів та видань для бібліотеки.

Фрагмент книги [3.66 Mb] (cкачувань: 5)
Повний текст

Екатеринославская деревня послъ закрытія виноторговли

Книга видана Катеринославським губернським земством як звіт проведеного опитування серед населення губернії після закриття у липні 1914 року торгівлі алкогольними виробами по селах губернії. Саме опитування проводилося сільськими вчителями, священиками, представниками адміністрації та громадських установ. Проаналізовано 1896 опитувальних аркушів. У книзі представлені статистичні таблиці, описані конкретні факти вживання алкоголю та побутових злочинів, спричинених зловживанням міцних напоїв, проаналізовано ставлення населення до факту закриття виноторгівлі. Також додається опитувальник, за яким проводилося анкетування.

Фрагмент книги [2.88 Mb] (cкачувань: 5)
Повний текст

Отчетъ по колоніи душевно-больныхъ Екатеринославскаго Губернскаго Земства за 1898 годъ

Книга являє собою звіт про діяльність колонії душевнохворих Катеринославського губернського земства за 1898 рік, складений директором колонії Дмитром Риндовським.

Фрагмент книги [5.16 Mb] (cкачувань: 5)
Повний текст

Отчетъ о деятельности Екатеринославской городской химической лабораторіи за 1909 годъ

Книга являє собою звіт про діяльність Катеринославської міської хімічної лабораторії в 1909 р. У книзі подано інформацію про проведення досліджень води міського водопроводу, стічних вод, харчових продуктів і різноманітних технічних досліджень.

Фрагмент книги [4.98 Mb] (cкачувань: 5)
Повний текст

Матеріалы для географіи и статистики Россіи, собранные офицерами генерального штаба. Екатеринославская губернія

У книзі детально розглядається історія Екатеринославской губернії, етнографія народів що мешкають на її території, вивчені питання освіти і релігії, викладена історія будівництва і заселення міст. Усебічно представлено адміністративне, господарське і духовне життя кожної губернії, географію і демографію, приведені дані земельної і лісової статистики, відомості за розцінками і ціноутворенням.

Фрагмент книги [2.37 Mb] (cкачувань: 6)
Повний текст

Облъсеніе степей Екатеринославской губерніи посредствами казны

 Книга є описом державного лісового господарства Катеринославської губернії. Перша частина книги - це історіко-географічній нарис про розведення лісів на державних землях Півдня Російської імперії, про ліси і різноманітну рослинність Катеринославської губернії, про проблему вирубки лісів і продаж деревини. Друга частина книги складається з опису рельєфу губернії, плану з розведення лісів у степовій зоні і з розподілу загальної губернської площі лісорозведення, а також розрахунку вартості реалізації цього плану.

Фрагмент книги [2.86 Mb] (cкачувань: 5)
Повний текст

До 125 - річчя з дня народження Т. Г. Шевченка (1814 - 1861)

Книга є посібником для підготовки заходів до 125-річчя з дня народження великого українського поета Тараса Григоровича Шевченка у Дніпропетровській обласній дитячій бібліотеці. У книзі міститься увесь необхідний матеріал для масової бібліотечної роботи – докладна біографія поета, списки рекомендованих для читання шевченківських творів та анотації до них, зміст книжних виставок і ознайомчих бесід зі школярами, тексти плакатів, цитати відомих діячів культури про Т.Г. Шевченка, бібліографічний список праць про творчість і життя поета. Посібник буде цікавим як для працівників бібліотек, так і для школярів та студентів.

Фрагмент книги [4.29 Mb] (cкачувань: 5)
Повний текст

Десять лет борьбы и строительства на Днепропетровщине 1917-1927

Книга є історичним нарисом про революційно-визвольну боротьбу і культурно-промислове будівництво на території Катеринославської губернії в 1917-1927 рр. Перші глави книги висвітлюють революційний процес 1917-1918 рр., події Громадянської війни і остаточне встановлення Радянської влади на Дніпропетровщині. Подальші глави присвячені опису відбудови і розвитку промисловості та сільського господарства краю, а також аналізу досягнень у сфері медицини, освіти й культури.

Фрагмент книги [2.87 Mb] (cкачувань: 6)
Повний текст

Каталогъ коллекціи древностей А. Н. Полъ, въ Екатеринославъ. Выпускъ I.

Книга являє собою докладний каталог-опис колекції археологічних, нумізматичних та етнографічних старожитностей, що належали А.Н. Полю. В передмові надані короткі біографічні відомості про самого Олександра Миколайовича Поля - громадського діяча, археолога, підприємця Катеринославської губернії, першого почесного громадянина Катеринослава, а також проаналізовано його суспільний внесок в економічний розвиток міста та губернії. Завершують книгу географічний покажчик і фотографії предметів, що описані в каталозі.

Фрагмент книги [3.53 Mb] (cкачувань: 9)

Бабенко, В. А. Этнографический очерк народного быта Екатеринославского края

Праця відомого етнографа Володимира Бабенка написана на основі матеріалів, зібраних ним під час кількох експедицій у межах підготовки до проведення 1905 року XIII Археологiчного з’їзду в Катеринославі. Разом із дружиною він обстежив вiciм повiтів губернії: Верхньоднiпровський, Новомосковський, Катеринославський, Павлоградський, Олександрiвський, Бахмутський, Слов’яносербський, Маріупольський; дослідив побут, звичаї, обряди українцiв, нiмцiв, волохів, росіян, болгар, греків. Книга видана на кошти земства, ілюстрована численними фотографіями будівель, виробничих процесів, національних типів. Цю роботу Василя Бабенка високо оцінив Д.І. Яворницький та інші вчені. Сьогодні матеріали дослідника являють собою неоціненне джерело до вивчення етнографії України.

Фрагмент книги [1.76 Mb] (cкачувань: 9)
Повний текст

Бабенко, В. А. Этнографический очерк народного быта Екатеринославского края

Праця відомого етнографа Володимира Бабенка написана на основі матеріалів, зібраних ним під час кількох експедицій у межах підготовки до проведення 1905 року XIII Археологiчного з’їзду в Катеринославі. Разом із дружиною він обстежив вiciм повiтів губернії: Верхньоднiпровський, Новомосковський, Катеринославський, Павлоградський, Олександрiвський, Бахмутський, Слов’яносербський, Маріупольський; дослідив побут, звичаї, обряди українцiв, нiмцiв, волохів, росіян, болгар, греків.

Фрагмент книги [2.36 Mb] (cкачувань: 31)
Повний текст


Белокрысов А.А. Меры к поднятию доходности степных имений. Проект организационного плана эксплуатации


Книга є посібником з ведення сільського господарства, у якому зібрані поради з землеробства, тваринництва і рослинництва. На прикладі окремо взятого маєтку (земельної ділянки), автор ділиться своїм практичним досвідом облаштування успішного і прибуткового господарства. Книга представляє величезний історичний інтерес, адже в ній, крім опису старовинних способів обробітку землі та утримання худоби, є фотографії і технічні характеристики сільськогосподарських машин і обладнання кінця ХІХ - початку ХХ століття, а також кулінарні рецепти традиційних українських страв.

Фрагмент книги [2.74 Mb] (cкачувань: 12)
Повний текст


Александра Егорова. Екатеринославское блуканіе (1777-1791)


Книга є історичним нарисом, який присвячений історії заснування міста Катеринослава (нині - Дніпропетровськ). Місто пройшло більш , ніж десятирічний шлях у пошуках місця , де, нарешті , почалося його будівництво під керівництвом князя Потьомкіна в 1787 р. Автор описує перше поселення Катеринослава на річці Самарі в 1777-1787 рр. , яке було визнане невдалим місцем розташування для великого міста і пошуки нового місця, яким в результаті стало козацьке селище Половиця. У книзі міститься багато інформації про плани забудови Катеринослава, перших поселенців , будівництво соборів і промислових споруд, а також історія бронзової статуї Катерини ІІ, яка нині вважається безповоротно загубленою.

Фрагмент книги [4.56 Mb] (cкачувань: 10)
Повний текст


Екатеринославскій адресъ-календаръ. 1915 годъ. Изданіе Губернской Типографіи


Довідник містить різноманітну інформацію про життя міста Катеринослав (нині Дніпропетровськ) та Катеринославської губернії у 1915 році. Тут представлені історичні відомості про події губернського міста, про фінансові, промислові, сільськогосподарські та торгівельні підприємства, фабрики і заводи, про навчальні заклади, про різні міські установи - юридичні, медичні, релігійні, культурні та благодійні, про роботу транспорту, пошти і телеграфу. Цінними доповненнями до довідника є: інформація про державній устрій Російської імперії на початку ХХ ст., списки усіх губернаторів і головних посадових осіб Катеринославської губернії, церковний календар і алфавітний показник.

Фрагмент книги [4.77 Mb] (cкачувань: 8)
Повний текст

Помощь пострадавшимъ отъ несчастныхъ случаевъ и Травматическія поврежденія на Екатерининской железной дорогъ за 20 летъ ся существованія (1884-1904 гг.). Диссертація на степень доктора медицины М. А. Заусайлова. Старшаго врача Екатер. жел. дор.


Книга являє собою дисертацію старшого лікаря Катерининської залізниці Заусайлова М.А., яка присвячена питанням залізничної медицини та санітарії. Вступні глави книги містять історичні відомості про Катерининську залізницу (нині - Придніпровська) і статистичні дані про хворих і постраждалих від нещасних випадків, що були зібрані автором за 20 років (1884-1904). Детально викладено принципи організації медичної допомоги в залізничних лікарнях і транспортування тяжкохворих у санітарних вагонах. У заключних розділах розглядаються питання фінансування залізничної медицини. Додаток до книги містить діаграми статистики постраждалих і загиблих на залізниці, креслення станційних медичних установ, а також автобіографію М.А. Заусайлова.

Фрагмент книги [4.42 Mb] (cкачувань: 8)
Повний текст


Земская медицина въ Верхнеднепровскомъ уездъ за 1911 годъ. Составилъ Земскій Санитарный врачъ А. Марзеевъ


Книга являє собою звіт про стан медичного обслуговування у Верхньодніпровському повіті Катеринославської губернії, що був складений земським санітарним лікарем А. Марзєєвим. У звіті детально викладено принципи організації медичної допомоги в повітових лікарнях, амбулаторіях та фельдшерських пунктах, проаналізовано рівень захворюваності чумою, сухотою та іншими хворобами, розглянуті питання фінансування повітової медицини у 1911 році. Додатки до книги містять таблиці та діаграми з різноманітними статистичними відомостями, а також звіти про діяльність Лікарсько-Санітарної Ради та лікувально-продовольчих пунктів.

Фрагмент книги [4 Mb] (cкачувань: 8)
Повний текст


Колекція поштових листівок з видами Катеринослава початку XX століття


Фрагмент колекції [6.32 Mb] (cкачувань: 14)
Вся колекція


Корж, Н.Л. Устное повъствованіе бывшаго запорожца, жителя Екатеринославской губерніи и уъзда, селенія Михайловки, Никиты Леонтьевича Коржа


«Устное повествование…» – серйозне історичне та етнографічне джерело, яке містить цікаві відомості про окремі моменти історії козацтва, Січі, розповідає про її структуру, звичаї та судочинство запорожців, їхній побут, релігійне життя. Разом із цим це – цікава літературна пам’ятка, що дає яскраве уявлення про рівень естетичних можливостей пересічного носія народної свідомості. Автор «Устного повествования…» – абшитований козак Микита Корж, який з дитинства перебував на Січі, багато бачив і запам’ятав, надзвичайно цікаво оповідав.

Фрагмент книги [3.04 Mb] (cкачувань: 8)
Повний текст


Акинфиев, И. Я. Растительность Екатеринослава в конце первого столетия его существования: Список сосудистых растений Екатеринослава и его окрестностей


Книга відомого українського вченого-флориста, ботаніка й географа Івана Яковича Акинфиева (1961-1919) являє собою науково-історичний опис рослинності міста Катеринослава (нині - Дніпропетровськ) і його околиць у другій половині XIX століття. Книга складається із двох частин, перша з яких містить географічну, геологічну, кліматологічну й ботанічну характеристику міста і його парків, а друга частина – це список судинних рослин міської й приміської місцевості по класах та сімействах. У книзі представлені цінні історичні відомості про формування рослинності Катеринослава і про створення в ньому парків, про діяльність Катеринославского училища садівництва. Також є повна гідрологічна і й метеорологічна інформація про річку Дніпро з додаванням карти профілю дна ріки.

Фрагмент книги [4.68 Mb] (cкачувань: 13)
Повний текст


Берченко, Є. В. Настінне малювання українських хат та господарських будівель при них


Одним із яскравих явищ народного мистецтва Катеринославщини першої третини ХХ ст. є хатнє малювання, зафіксоване майже в п’ятдесяти осередках, розташованих на лівобережжі й правобережжі Дніпра. Частина його відображена в книзі Євгенії Берченко, яка протягом 1924–1928 років досліджувала стінопис у Криворізькій, Дніпропетровській та Кременчуцькій округах губернії. Книга, по суті, є каталогом, до якого увійшли фотозображення прикладів розпису українських хат і господарчих будівель в окремих селах. Фотографії супроводжуються науковим описом українською та німецькою мовами.

Фрагмент книги [3.56 Mb] (cкачувань: 12)
Повний текст


Крижова Н. О. Атлас «Шляхами Великого Кобзаря»

Атлас «Шляхами Великого Кобзаря» є ілюстрованим науково-популярним картографічним виданням, що містить детальну інформацію про Тараса Григоровича Шевченка - геніального поета, художника, мислителя-гуманіста і революційного демократа, творча спадщина якого увійшла до скарбниці найцінніших надбань світової культури. Атлас «Шляхами Великого Кобзаря» підготовлений з використанням матеріалів заповідників та музеїв Т. Г. Шевченка в Україні та в інших державах. Видання присвячене 200-річчю з дня народження Т. Г. Шевченка і розраховане на широке коло читачів.

Фрагмент книги [6.29 Mb] (cкачувань: 11)
Замовити


Хорошевский А. Ю. 20 лучших экскурсий по Украине

Ми пропонуємо Вам книгу «20 кращих екскурсії по Україні», у якій зібрані матеріали про найвідоміші визначний пам'ятках країни. Навіть лише глянувши на світлини, поміщені в цім виданні, ви зрозумієте, наскільки гарна наша земля. Так що ви в жодному разі не будете розчаровані, скоріше навпаки — по сетив гот або інше місто, ви зробите приголомшливі для себе відкриття.

Фрагмент книги [1.18 Mb] (cкачувань: 11)
Замовити


Пеунов В. Війна очима солдата

Якщо це й детектив, то дійсно досить сумний. Чи можна ексгумувати вбитий талант? Хто винен у його загибелі? Автор скрупульозно досліджує, як і за яких обставин це сталося, як трапилося, хто причетний до злочину, у якого, на жаль, глибокі корені.Роман у гостросюжетній, полемічній формі підіймає ряд гострих соціальних та морально-етичних проблем, які хвилюють наше суспільство в епоху гласності, коли плескає потік різноманітної інформації.

Фрагмент книги [71.2 Kb] (cкачувань: 9)
Замовити


Эллиард Д. Величайшие изобретения человечества: Открытия, изменившие мир

На протяжении всей своей истории человечество постоянно совершало «прорывы» - в искусстве, науке, технологиях, дизайне, пищевой промышленности. Эти изобретения двигали историю вперед. В книге «Величайшие изобретения человечества» вы найдете описание наиболее удивительных открытий и изобретений человечества, от расщепления атома до новейших достижений в области медицины. Каждая глава изоби¬лует малоизвестными, но весьма интересными фактами, именами - громкими и не очень, важными датами - и сопровождается красочными иллюстрациями. Вы узнаете много но¬вого и интересного о великих научных открытиях, технических прорывах, познакомитесь с достижениями в физике, химии, медицине, развитии коммуникаций и транспорта.

Фрагмент книги [9.75 Mb] (cкачувань: 12)
Замовити


Тюдор Эрлер, Катриона. Ландшафтный дизайн и обустройство сада

Якщо у вас виникло бажання облагородити свою присадибну ділянку, без цього ілюстрованого практичного посібника вам не обійтися! Автор, один із найдосвідченіших ландшафтних дизайнерів Європи та США, познайомить вас із основними принципами облаштування саду і найбільш значущими елементами ландшафтного дизайну, дасть поради щодо вибору рослин і запропонує легкі у втіленні проекти з покроковими інструкціями їх реалізації.

Фрагмент книги [7.81 Mb] (cкачувань: 12)
Замовити


Знаменская А. Рябиновый мед

Роман "Рябиновый мед. Августина" - это попытка взглянуть на век минувший глазами женщины. Маленькой девочкой привозит отец Августину в уездный город с теплым названием Любим. Она ничего не знает о своей матери и мечтает обрести семью. Станет ли дом исправника Сычева для нее родным? А может быть, она найдет то, что ищет, в большой семье Вознесенских? В северном лесном краю, на берегу говорливой Обноры, сочиняет юная Августина эпизоды будущего счастья. Мечтают о грядущем и ее друзья. Через все испытания герои проносят любовь. Каждый - свою. Любовь к дому. К Родине. К Богу. Свет любви ведет Августину сквозь первую волну испытаний неласкового двадцатого века.

Фрагмент книги [90.85 Kb] (cкачувань: 16)
Замовити