Бібліотека сьогодні. Про Дніпропетровську обласну універсальну наукову бібліотеку ім.Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія


Яскравою і незабутньою сторінкою історії культури нашого краю стало відкриття в Катеринославі 9(22) травня 1834 року в будинку Дворянських зборів Губернської публічної бібліотеки. Зараз вона має статус обласної універсальної наукової бібліотеки.

            Комунальний заклад культури  «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім.Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія» (КЗК ДОУНБ) заснований  22 травня 1834  року  як губернська публічна бібліотека. Має статус обласної універсальної наукової бібліотеки. Підпорядковується управлінню культури, національностей і релігій  Дніпропетровської обласної державної адміністрації. 

Сучасна назва бібліотеки - з 2010 року.

                За змістом фонд бібліотеки – універсальний, загальна кількість якого складає більше 3 мільйонів документів.

            Бібліотека відповідає за вичерпне формування та збереження краєзнавчої літератури та місцевих видань.  Має рідкісні видання минулих століть про Катеринослав і Катеринославську губернію, місцеві періодичні видання, починаючи з окремих періодичних видань ХІХ ст.

            Окремо у фонді зібрана колекція рідкісних і цінних видань до складу якої входять: стародруки кириличного та гражданського шрифтів (1651-1800 рр.), книги з автографами, екслібрисами, колекція періодичних видань ХVІІІ-ХХ ст., видань великого формату і мініатюрні книги.

           Значна частина фонду ДОУНБ – патентна та нормативно-технічна документація, реферативні видання центрів науково-технічної інформації. Більше 2 тис. назв періодичних видань з 1943 року і до сьогодні. Література 127 мовами світу.

            Основні види діяльності: бібліотечне та інформаційне  обслуговування користувачів, соціокультурна і просвітницька діяльність, науково-дослідна робота у галузі бібліотекознавства та бібліографії., методична допомога публічним бібліотекам області.

            Довідково-бібліографічний апарат: систематичний та алфавітний каталоги, каталоги на спеціальні  види видань (ноти, платівки, стандарти…), систематична картотека статей та ін.

            З 1993 року – електронний каталог книг та періодики (бібліографія), який становить понад 3 млн. записів. Бібліотека – учасниця міжнародних, міжрегіональних та регіональних  корпорацій зі створення електронних  бібліотечних ресурсів.

            Щорічно готується календар знаменних та пам’ятних дат «Моє Придніпров’я» (з 1972 р.), видаються науково-допоміжні та рекомендаційні бібліографічні посібники переважно краєзнавчої тематики. З 2003 року видається інформаційно-методичний збірник для бібліотечних фахівців області «Бібліотечна Дніпропетровщина», що виходить двічі на рік.  Видаються методичні та бібліографічні  посібники з актуальних питань організації бібліотечної справи.

            Бібліотека розвивається як інформаційний центр, має корпоративну комп’ютерну мережу, яка нараховує більше 200 комп’ютерів. Для користувачів створено більше  60 АРМів (автоматизованих робочих місць) з виходом до Інтернет-мережі. Власний Web-сайт створено у 2000 році (www.libr.dp.ua).

        Для користувачів відкриті інформаційно-ресурсні центри: Центр правової інформації (2004 р.), Інформаційно-консультаційний центр з інтелектуальної власності (1975 р.), Інформаційно-ресурсний центр «Вікно в Америку» (2004 р.), Центр художньої літератури (2004 р.), Канадсько-Український Бібліотечний Центр (2000 р.), Тренінговий центр (2010), Центр Європейської інформації (2006 р.).

            За рік загальна кількість читачів складає 45 - 50  тисяч, які відвідують бібліотеку біля 200 тис. разів і отримують більше 2 млн. документів.

У 2013 році бібліотека отримала почесне звання «Бібліотека року 2013», стала переможцем Всеукраїнського конкурсу електронних каталогів на сайтах бібліотек України. 

Колектив КЗК «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека» - 150 працівників, 101 з них – бібліотечні працівники, які мають спеціальну  професійну підготовку. Шість  працівників мають звання «Заслужений працівник культури України».

Очолює колектив -  директор Тітова Надія Миколаївна, заслужений працівник культури України.


           

Бібліографія:

Головна бібліотека Дніпропетровщини: Інформаційно-рекламний проспект [Текст]. Вид 3-е, випр. і доповнене/ укл.: Т.О. Абраїмова, Н.П. Гордійчук.– Дніпроптеровськ: ДОУНБ, 2016–36 с.

 Видання ДОУНБ (1956-2006): Бібліографічний покажчик/ Упоряд. І.Голуб. – Дніпропетровськ: ДОУНБ, 2006. – 141 с.