1941 рік


18 квітня у м. Нікополі Дніпропетровської області народився Станіслав Федорович Фоменок, живописець, заслужений художник України (1985), член Національної спілки художників України.



28 квітня
у м. Комсомольськ-на-Амурі Хабаровського краю (РФ) народився Володимир Антонович Луценко, письменник, сатирик-гуморист, публіцист, голова Дніпропетровської обласної організації «Національна спілка письменників України», член спілки журналістів України.



6 травня
у с. Богданівці Васильківського району Дніпропетровської області народився Володимир Павлович Небоженко, скульптор. Заслужений художник України (2000), член спілки художників України. Почесний громадянин міста Дніпро.



22–23 червня в містах і селах області проведені збори та мітинги з приводу нападу Німеччини на Радянській Союз.


3 липня в області почався масовий рух запису в народне ополчення. Тільки у м. Дніпропетровську було створено 4 дивізії ополчення.


4 липня у с. Новожуків Рівненської області народився Володимир Іванович Заремба, письменник, журналіст, просвітянин, громадський діяч. Один з авторів «Листа творчої молоді м. Дніпропетровська». Член спілки письменників України, член спілки журналістів України. З 1989-2007 рр. очолював Дніпропетровський осередок Всеукраїнського Товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка. Засновник та головний редактор обласної газети «Січеславський край».


9 липня о 23 годині 50 хвилин був здійснений перший повітряний наліт на м. Дніпропетровськ. 11 літаків ворога скинули 22 бомби. Було пошкоджено залізничний міст, завод Артема, паперову фабрику, житлові будинки. Загинуло 10 людей, поранено 12.
В області почався збір грошових коштів у фонд допомоги пораненим бійцям та в фонд оборони держави.
Почалося будівництво оборонного рубежу по лінії від с. Кринички (Криничанський район) до села Покровське Чкалівського району (тепер Нікопольський) та на околицях м. Дніпропетровська, у якому брали участь 40 тис. мешканців області.


10 липня в області почалася мобілізація до лав Червоної Армії, одночасно почався рух громадян, бажаючих піти на фронт. Добровільно подали заяви 10.175 осіб, з них 3.802 – жінки.


30 липня у м. Дніпропетровську (нині – м. Дніпро) на базі артилерійських курсів удосконалення командного складу запасу засновано Дніпропетровське артилерійське училище. Влітку 1957 року Дніпропетровське артилерійське училище змінило місце дислокації – передислоковане в Полтаву. З 1958 року це Полтавське зенітне артилерійське командне Червонопрапорне училище (ПЗАКУ). Розформоване в 1995 році.


У серпні в містах області почалося створення військових частин Резервної армії під командуванням  Н.С. Чибісова. Армія зайняла оборону області й обласного центру.


8 серпня почалась евакуація устаткування промислових підприємств, державних установ, навчальних закладів, фахівців. З області було вивезено 99 тис. вагонів майна до Сибіру, на Урал, до Казахстану, Середньої Азії. Там устаткування монтувалося і починало працювати на потреби фронту.


 

 

13 серпня на території Дніпропетровської області почалися бойові дії. Окупована залізнична станція П’ятихатки.



13 серпня у с. Петриківці Дніпропетровської області народилась Ніна Іванівна Турчин, художник народних промислів «Центр народного мистецтва "Петриківка"». Заслужений майстер народної творчості України (2007). Член Національної спілки художників України (1990).

 

14 серпня фашисти окупували м.  Кривий Ріг та сел. Софіївку.


 

16 серпня окуповані сел. Широке та Кринички.


 

17 серпня окуповано сел. Апостолове, мм. Марганець і Нікополь.


 

 

18 серпня окуповано сел. Томаківка, Солоне, м. Орджонікідзе.


 

19 серпня почалися бої на підступах до обласного центру, які тривали аж до 24 серпня. У ніч на 25-те частини Резервної армії відступили на лівий берег Дніпра. Були підірвані залізничні мости через Дніпро. 25 серпня окупована правобережна частина м. Дніпропетровськ. Фашисти, скориставшись понтонною переправою, захопили плацдарм у районі с. Ломівка (район заводу ім. Комінтерн). Почались бої в Амур-Нижньодніпровську.


 

23 серпня м. Дніпродзержинську повернено його історичну назву «м. Кам’янське». Це було першою постановою діяча українського національного руху Олексія Михайловича Самойленка на посаді голови управи – місцевого органу самоуправління в окупованому німецькими загарбниками місті. Назва «Кам’янське» протрималася до 25 жовтня 1943 р. (з 1943 – м. Дніпродзержинськ, з 2016 р. – м. Кам’янське).


26 серпня м. Дніпропетровськ повністю окуповане фашистськими військами.


 

28 серпня в боях за місто Дніпропетровськ екіпаж бомбардувальника 81-го авіаполку у складі І.Т. Вдовенка, М.В. Гомоненка, В.П. Карпова та М. Пулатова ціною власних життів знищив фашистську переправу через Дніпро. Льотчикам Вдовенку і Гомоненку посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.   


 

У серпні 1941 – вересні 1943 у м. Дніпропетровську біля протитанкового рову (тепер ріг вул. Янгеля та Енергетичної) проводились розстріли мирних громадян.


 

6 вересня у м. Дніпропетровську (нині – м. Дніпро) народився Анатолій Іванович Мальцев, живописець, член Національної спілки художників України (1975). Відомий у галузі станкової графіки.


18 вересня окуповано с. Царичанку.


 

25 вересня окуповано с. Петриківка.


 

26 вересня окуповано с. Магдалинівка.


 

27 вересня окуповано м. Новомосковськ.


 

30 вересня окуповано с. Перещепине.


 

У вересні в районі Амур-Нижньодніпровська, вела бойові дії 6-та армія під командуванням генерал-майора Р.Я. Малиновського.


 

У вересні територія Дніпропетровської області увійшла до складу Рейхскомісаріату України. Була створена військова влада і цивільна українська територіальна адміністрація: обласна управа на чолі з професором університету П. Олійниченком і міська управа на чолі з П. Соколовським, які цілковито підпорядковувалися військовій владі. 

 


 

2 жовтня окуповано смт. Синельникове.


2 жовтня у с. Єлизаветівка Петриківського району Дніпропетровської області народилася Раїса Савеліївна Лиша, поетеса, есеїст, художниця. Належала до дисидентського гурту поетів м. Дніпропетровська. Співзасновниця і член редколеґії журналу «Пороги», співредактор часопису «Наша віра», член Національної спілки письменників України, лауреат премії ім. В. Стуса.


5 жовтня у м. Рибінську Ярославської області (РФ) народився Єрмолов Ігор Олексійович, живописець, член Національної спілки художників України.


10 жовтня окуповано с. Юр”ївку.


 

 

11 жовтня окуповано м. Павлоград.


 

12 жовтня окуповано с. Петропавлівку. У селі Новопідгороднє Межівського району вийшли останні номери газети «Днепровская правда», «Зоря».


 

13-14 жовтня в окупованому м. Дніпропетровську (нині – м. Дніпро) на території нинішнього ботанічного саду фашисти розстріляли 11 тисяч євреїв.


 

14 жовтня окуповано с. Покровку та Межову.


 

18 жовтня окуповано с. Васильківку.


 

середина жовтня вся Дніпропетровська область повністю окупована німецькими загарбниками.


 

2 грудня у м. Дніпропетровську (нині – м. Дніпро) за замах на німецького офіцера розстріляно 100 заручників із місцевого населення.