Дніпропетровщина бібліотечна

Дніпропетровщина бібліотечна

Бібліотечне літо


Літо НЕздійснених мрій!

У тривожні воєнні часи сучасна бібліотека стала найкращою розрадою для дітей, підлітків та їх рідних, бо саме тут читання, вдало поєднане з заходами, стало справжньою терапією. Кожного дня на території Wonderland-у , який знаходиться на базі Центральної дитячої бібліотеки м. Нікополя, збираються дітлахи, щоб відволіктися: почитати, погратися, поспілкуватися, отримати необхідну інформацію і взяти участь у майстер-класах, цікавих заходах тощо.

Так вже сталося, що найбільше від руйнівного впливу військових дій страждають саме діти, адже в силу свого віку, вони не здатні осягнути причин таких подій. 

Саме тому, на допомогу бібліотечним працівникам нашої бібліотеки прийшла Арт-терапія, яку ми успішно  використовуємо у своїй практиці вже понад 6 років! Адже вона, спрямована на подолання сильних емоцій та переживання негативного досвіду, який складно висловити словами дітям та підліткам. (Завдяки підтримці німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ, у рамках сприяння міжнародної співпраці для сталого розвитку та проведення міжнародної освітньої роботи, бібліотекарки абонементу 5-9 класів у 2016 році мали можливість навчатись на тренінгу у м. Дніпро за курсом «Техніки арт-терапії в роботі з дітьми та підлітками з сімей ВПО»)

Головним завданням у такий нестабільний та небезпечний час є посилення турботи про фізичний, психологічний, соціальний та емоційний стан дітей. Саме це і стало приводом для створення на території WОNDERLAND-у  нового та сучасного арт-терапевтичного проєкту -  «Літо НЕздійснених мрій!»

Основною метою цього проєкту е: 

ü  збереження дитинства, адже війна змусила українських дітей завчасно подорослішати;

ü  спонукання дитини до активного читання,

ü  формування навичок здорового способу життя у дітей та їхніх батьків,

ü  створення сприятливих умов для задоволення різноманітних інтересів дітей та підлітків,

ü  профілактика проявів посттравматичного синдрому,

ü  допомога у подоланні наслідків стресу,

ü  активація цілющої сили дитячої психіки,

ü  сприяння відновленню природної потреби в рості та розвитку,

ü  допомога виразити й прийняти почуття смутку та гніву,

ü  соціалізація дітей та підлітків тощо.


 

Одним з найулюбленішим методом арт-терапії є кінотерапія – лікування душі мистецтвом.

Підбір фільмів за програмними творами дозволяє підліткам змінювати негативну оцінку себе на позитивну, шляхом занурення у свій світ (поліпшується самосприйняття, досягається гармонія з собою і оточуючими). Також наші юні кіномани вчаться приймати почуття іншої людини, що сприяє усуненню комунікативних проблем. Кожний показ завжди закінчується груповими дискусіями.
Молодь, переглядаючи фільм, осмислює побачене і залюбки обговорює поставлені бібліотекарками запитання по фільму. Бібліотекар підбирає питання і веде обговорення таким чином, щоб через серію питань вибудовувалася концепція іншого сприйняття реальності.
Під час обговорення НЕ використовуються оцінки «правильно» і «неправильно», оскільки важливий вільний обмін думками, формуються нові ідеї, відбувається заміна стереотипів.

Четвер - саме той день, коли на території WONDERLAND-ду збираються юні майстри не тільки для того, щоб продемонструвати свої вміння, навички та здібності, а й для отримання нових знань, технік у виконанні творчих робіт, спілкування з друзями та можливості поринути у світ книжкових новинок-цікавинок абонементу 5-9 класів. Дитяча творчість — досить широке поняття, в ній немає законів або правил, зате вона характеризується повною свободою для діяльності і прояви фантазії. А використання елементів арт-терапії на зустрічах Art_craft — це своєрідний вид психотерапії та психологічної корекції, що засновується на мистецтві та творчості, який так необхідний для дітей та підлітків у цей період. Саме тут учасники не тільки можуть проявити свою творчість, поринувши у процес створення свого витвору, а й дізнатися цікаві факти, наприклад, про балет, як вид мистецтва («Магія мистецтва: балет», ), та взяти участь у відео-вікторині, інтерактивних іграх івласноруч виготовити панно з балериною .

Art_craft «Зелені чари Івана Купала»  приурочене літньому святу і саме тому наповнилося особливою магією, адже діти принесли рослини, які турботливо зібрали напередодні зустрічі. В народі кажуть, що рослини в цей день мають найбільшу магічну та лікувальну силу. Саме тому з цього природного матеріалу юні майстри створили закладки-обереги для книг, які будуть оберігати власників від біди і стануть ще одним приємним моментом у світі дитячих спогадів, що подарувало їм піднесений настрій, багато позитивних емоцій та нових вражень.

З перших днів широкомасштабного вторгнення російських окупантів користувачі нашої бібліотеки разом з батьками активно залучилися до підтримки ЗСУ: приносили тканину для створення захисних сіток, прапорів, збирали макулатуру тощо. В літній період ця допомога переросла вже у моральну підтримку - виготовлення оберегів для наших воїнів. З особливою любов’ю і турботою учасники Art_craftзалучаються до створення браслетів з національною символікою у техніці макраме, янголів-охоронців та колективної листівки-подяки «Дякуємо ЗСУ за літо 2022» для наших захисників. А завдячуючи нашим волонтерам, для підняття бойового духу, дитячі витвори потрапляють до хлопців з передової.

 

Справжній друг – це подарунок долі та найбільша удача у житті! Постійні користувачі бібліотеки, гості міста та їх друзі обожнюють збиратися на серію заходів  friendli games  («Нам без дружби не прожити, з другом легше в світі жити!» та «Тренуйся читай друзів збирай»). Цікаві та веселі завдання, ігри і конкурси, літературні відео-вікторини, запропоновані бібліотекарками центру, сприяють зародженню нових дружніх стосунків між учасниками розваг і переконують їх в тому, що дружба – це, все ж таки, велика сила! А бульбашкові дискотеки додають особливого колориту, створюючи дітям святковий настрій, якого так не вистачає в теперішній час.

Починаючи з липня відвідувачі території сучасного простору стали учасниками нового напрямку нашої арт-терапевтичної роботи – Реt-терапії «Вірні друзі для добрих справ».Цей вид чудовий тим, що не вимагає великих матеріальних витрат для проведення. Спілкування з тією чи іншою твариною допомагає розвивати у дитини творчу активність, позбутися комплексів і замкнутості, відновити нервову систему і полегшити симптоми інших нездужань.  А враховуючи те, що під час війни з тих чи інших причин  дехто втратив зв’язок зі своїм  улюбленцем - це є однією з найважливіших емоцій, що  виникає при  контакті з твариною. Адже собаки допомагають розвивати розумові здібності, загальну моторику, тренувати емоційно-вольову сферу, функції опорно-рухового апарату. Неговіркі діти стають більш товариськими і активними щодо реакцій на навколишній світ.

 

Що стосується кішок, то вони дуже добре вміють впливати на нервову систему: депресія (особливо актуально в підлітковому віці), неврози. Їх нявкання надає розслаблюючий ефект.

Бібліотерапія. «Читання – один із дієвих різновидів арт-терапії» стверджує арт-терапевтка, психологиня й письменниця, кандидатка психологічних наук Наталя Мрака. І ми з нею повністю згодні! Бо ні для кого не є секретом, що саме книжка є справжнім провідником для почуттів дитини, про які вона не в змозі говорити так, як це вміють дорослі. Адже герої улюблених книжок стають для малечі помічниками у подоланні проблем з реального життя. Саме тому, на всіх заходах величезна увага приділяється книготерапії. Так, як у кожної дитини є свої внутрішні потреби, ми намагаємося відштовхнутися від них  у виборі художньої літератури.  У сюжетах закладаються рамки поведінки, розуміння доброго і злого. А обговорення сюжету і розставлення акцентів робить дитину зібраною, допомагає їй формувати бажані моделі поведінки, реакцій у певних життєвих ситуаціях.

Незважаючи на скрутні обставини, в яких опинилися українські діти, потрібно знаходити можливість приділяти увагу і покращенню їх фізичного стану. Бібліотека стала надійним провідником і у цій справі, відкривши свій простір длябібліо-стретчингу.  Вважається, що сучасний стретчинг виник на основі гімнастики, йоги та інших стародавніх східних систем. Він спрямований на повільну, планомірну розтяжку зв'язок та м'язів рук, спини, ніг. Він ефективно підтримує їх еластичність та гнучкість. В цьому щоразу переконуються юні відвідувачі WONDERLAND-у відвідуючи цікаві та веселі заняття з професійним тренером-волонтером О.Фектістовою щопонеділка.

Спираючись на вже отриманий досвід з впровадження практики заходів з елементами арт-терапії, можна з впевненістю зазначити, що подібні заняття допомагають дітям соціалізуватися у суспільстві, почуватися більш впевнено, знімають психологічні навантаження та допомагають їм розкритися у творчості, сприяють всебічному розвитку дитини, відточують аналітичні здібності і покращують концентрацію уваги, а головне - роблять їх більш цікавими та привабливими для дітей різного віку та соціальних можливостей.


Алла Карташова, бібліотекар центральної дитячої бібліотеки КЗ «Нікопольськаміська ЦБС»

Дата публікації 01.05.2025 року 

 


Бібліотека-філія № 1 для дітей м. Покров - територія добра

 

В пріоритети своєї діяльності фахівці закладу завжди ставлять потреби користувачів. На тому стоїмо, незважаючи на часи і події, які відбуваються. В кінці квітня, трохи оговтавшись від усвідомлення того, що в країні відбуваються військові події, бібліотека приєдналася до марафону закладів культури під хештегом # ПокровУкраїнапонадусе, метою якого було щоденне висвітлення у соцмережах подій, літератури, власної творчості патріотичного змісту.  

Набрала обертів реклама української книги, творів українських письменників. Працівники і користувачі бібліотеки активно популяризували (і продовжують це робити) народознавчі традиції українців, висвітлюється цікава інформація календарного циклу.


    


Для того, щоб привернути увагу громадян, залучати до читання різні категорії дитячого населення, бібліотека-філія № 1 для дітей м. Покров у теплу пору року активно використовує такі форми роботи як флеш-моби, бібліодесанти, літературні лавочки, читальні зали під відкритим небом, різноманітні вуличні акції. На щастя неподалік від бібліотеки знаходиться перлина нашого міста - парк імені Бориса Мозолевського. То ж з травня, двічі на тиждень - щовівторка та щоп'ятниці - бібліотека розташовується на ігрових, спортивних і просто чудових ландшафтних локаціях парку і проводить для дітей і разом з ними голосні читання, огляди книг і періодики, майстер-класи по виготовленню усіляких дрібничок, вікторини, читання на швидкість, малювання і розфарбовування малюнків, настільні і рухливі ігри, чарівні перевтілення, фантастичні перетворення. Бібліотечні будні у парку приносять користь та задоволення і працівникам бібліотеки і відвідувачам парку. Ми залучаємо до участі у таких заходах наших «майстровитих» користувачів: майстер-клас від Дані Тімофєєва - браслет. Нема нічого кращого, ніж виготовлений власноруч сувенір, який залишається тобі на добру згадку як чудова прикраса і пам'ятний подарунок від бібліотеки.

Родзинкою рекламних бібліотечних акцій став ляльковий театр, який багато років функціонує у бібліотеці. Мобільний ляльковий будиночок і компанія ляльок-рукавичок є неповторною знахідкою у спілкуванні з дітьми. Наймолодші його просто обожнюють, кожен прагне виступити в ролі актора, персонажі - нарозхват, казки придумуються на ходу.

У нашому місті волею долі перебуває багато тимчасово переміщених дітей. Звичайно ж вони полюбляють відпочивати у парку, і, звичайно ж ми з ними зустрічаємося. Вони такі різні, і схильні до спілкування, навіть, більше ніж місцеві. Їм - особлива увага і прихильність.

За будь-якої погоди, і в спеку, і в дощ наші читачі ідуть на зустріч з бібліотекою, це приємно і надихає на творчість, на дружбу, на спілкування. Бібліотека працює для читачів і заради читачів, і робить це всіма доступними їй способами.

 

 

Тетяна Литвиненко, завідувачка бібліотекою-філією№1 для дітей КЗ «Публічна бібліотека Покровської міської ради Дніпропетровської області з філіями»

Дата публікації 31.05.2024 року


Канікули з Олегом Майбородою

 

Чомусь не квапиться до нас літо, не поспішає подарувати дітям місяці літніх теплих днів, щоб вони гарно відпочили. О, який сюрприз підготували бібліотекарі Кам’янського своїм відвідувачам: усе літо ми проведемо з Олегом Майбородою - українським дитячим письменником, автором понад 80 книжок, який живе тут у Кам'янському. А там де Майборода, там веселі казки, скоромовки, жарти, тести, загадки, вікторини, музика, шкільні смішні історії, вірші - навчалки. Дійсно творчість Олега Майбороди весела, іронічна, яскрава - саме для дощового літа!

Багато цікавинок підготували бібліотекарі для читачів, а саме: бібліотека - філія №7 створила буктрейлер до книги "Не зовсім казки", бібліографи мультимедійну презентацію (https://youtu.be/IJu5pnBwjyI). У центральній бібліотеці для дітей розгорнули книжкову виставку-портрет "Літературний Олімп України" та презентували літературну візитівку. Навіть відеофільм підготували для свого ютуб каналу БібліоЧат Кам'янЧат (https://www.facebook.com/kamyanskacdb/videos/499835371260934). Бібліотеки - філії №3 та №4 підготували конкурси, голосні читання, поетичні змагання. Центральна бібліотека для дітей та центральна бібліотека для дорослих  на Шевченка зустрічалися з Олегом Майбородою наживо. Діти були вражені, бо не знали що саме у нашому місті живуть і працюють дитячі письменники. А тут живий письменник, та ще такий кумедний й чомусь лисий... І творчість його така весела, самобутня – стала яскравою несподіванкою. Сюрпризи були не лише для читачів. Діти також підготували сюрприз авторові, проілюструвавши деякі казки. Правда ж здорово! А нагородою для всіх стала лялькова вистава. Бібліотекарі знають як догодити маленьким читайликам. Щирі дитячі посмішки, зацікавлені очі та піднесений настрій у дітей. Саме в такій атмосфері пройшла зустріч Олега Майбороди з дітьми КЗСНВК №5 та колегіуму №16. Бібліотека – філія №7 давно товаришує з автором, має найбільшу кількість його творів і часто з ним зустрічається.


     


Ювілей свого улюбленого поета святкували разом з дітьми пришкільного табору відпочинку «Барвінкова країна»: переглянули презентацію про творчІсть поета, прослухали та потанцювали під пісні в авторському виконанні, переглянули буктрейлер на книгу «Не зовсім казки», відгадували веселі загадки від Олега Майбороди. Прослухали багато веселих віршиків, оповідань, а головне самі погортали та почитали книги автора. Для тих, хто любить казки презентували останню казку з серії «Нові старі казки», відвідувачам літнього табору "Барвінкова країна". Книга Олега Майбороди складається з римейків старих усіх відомих казок. Книжка сподобалась своїм жвавим сюжетом, казковими персонажами, незвичайними подіями. І головне запитання - а що сталось далі?! А далі треба читати. А після читання казок – екскурсії виставками в бібліотечній артмайстерні та звичайно, ігри, а як же без них?

Канікули продовжуються. Тож, ще багато цікавого попереду.


Довідка:

Олег Вікторович Майборода – український дитячий письменник, в доробку якого понад 80 творів, лауреат «Фестивалю української книги» (Феодосія, 2011, 2013 рр.) міжнародного конкурсу «Нові добрі казки», премії імені Леся Мартовича (м. Жовква) та премії імені Василя Юхимовича (м. Коростень), 2014 рік.

 

 

Тетяна Герасюта, заступниця  директора з реклами та маркетингу КЗ «Централізована бібліотечна система м. Кам’янського» Кам’янської міської ради


Дата публікації 31.05.2024 року


Від дощу та спеки тікай до бібліотеки

 

Публічні бібліотеки м.Кам’янського серед закладів, що співпрацюють з пришкільними літніми таборами  не пасуть задніх. Відверто скажемо, це не просто, але ми справляємося.

Що для цього потрібно, запитаєте ви. Відповідаю: час, професійні компетенції, харизма, вміння керувати різновіковою аудиторією,  знання основ психології, артистизм, літературна мова, обізнаність в ІТ, обладнання, впевненість,  зберігати спокій в будь-якій ситуації, бути завжди усміхненими, привітними, любити людей, а дітей насамперед, бути цікавими весь час.

Давайте зараз зі мною пройдемося публічними бібліотеками міста. Це - 2 центральних бібліотеки та 9 бібліотек філій, 40 бібліотекарів і понад 15 000 користувачів. За перші два тижнї червня бібліотеки відвідало понад 800 дітей, які залишились у місті на відпочинок у пришкільних літніх таборах, для них проведено десятки різноманітних бібліотечних активностей: знайомство з новенькими книжками, зустрічі з літературними героями, авторами книжок, лялькові вистави, конкурси, ігри, екскурсії музейною кімнатою, арт-галерею, майстер-класи в арт-майстерні, квести тощо.

Усі бібліотеки причепурилися до зустрічі з дітьми.   Бібліотечні працівники Кам’янського своїм відвідувачам:  підготували сюрприз :червень пройде під знаком творчості Олега Майбороди - українського дитячого письменника, автора понад 80 книжок, який живе у Кам'янському. А там де Майборода, там веселі казки, скоромовки, жарти, тести, загадки, вікторини, музика, шкільні смішні історії, вірші - навчалки. Дійсно творчість Олега Майбороди весела, іронічна, яскрава - саме для дощового літа! Щирі дитячі посмішки, зацікавлені очі та піднесений настрій у дітей. Саме в такій атмосфері пройшли бібліотечні активності з дітьми НВК №5, СЗШ 22, СЗШ№31, №4, Гімназії №32, СЗШ№24, СЗШ №35, НВК№37, ліцею №19, СЗШ№ 29 і №30, №40 і№5 тощо.


    


Під час канікул у Центральній бібліотеці для дітей (майдан Калнишевського,1-а) завжди аншлаг. Ботанічні екскурсії парком, зустрічі з авторами книг, лялькові вистави, власний ютуб - канал БібліоЧат Кам'янЧат мають попит. Тут вам запропонують книжкову подорож "Літературна мапа України", книжкові пригоди "Лісом, небом, водою", нагадають про безпечну поведінку влітку та як не нашкодити природі під час літнього відпочинку, відвідати виставку - портрет"Літературний Олімп України" тощо. Також у бібліотеці  навіть можна замовити авторський квест.

Колективи бібліотек - філій №2 (вул.Менделєєва, 5-а) та №8 (вул.Стовби, 1) для дітейшкільного оздоровчого табору відпочинку НВК№37 та мешканців соцміста разом з вихованцями художнього відділення ДМШ№3 просто неба влаштували свято "Цей дивний Всесвіт - наші діти".

Кожному знайшлося заняття до душі: конкурс малюнку на асфальті,  виготовлення прикрас для волосся за допомогою майстрині Ганни Голубовської, знайомство з творчістю художниці Петриківського розпису Єлизавети Полонської, роботами учнів гуртка "Креативне рукоділля" художнього відділення ДМШ№3, майстринею  м'якої іграшки  Комлік О.

Хороший відпочинок не обійдеться без цікавих книжок. Відпочити, а разом з тим весело та цікаво провести вільний час допоможе книжкова виставка «90 днів літа – 90 цікавих книг» у бібліотеці - філії №8

Рухаємось далі - бібліотека - філія№3(вул. Матросова, 78). Бібліотекарі добре підготувались до зустрічі з дітьми: оновили книжковий фонд, збільшили кількість настільних ігор, конструкторів, розробили чудові сценарії.

 

Яке різноманїття бібліотечних активностей: День дракону, День океану, День динозаврів, конкурс ерудитів, квест "Раз пірат, два пірат..." тощо. Відпочивальники літніх таборів Гімназії №32, СЗШ№24 зарядилися  позитивними емоціями та цікавою інформацією.

Співробітники бібліотеки - філії №4 (Звенигородська,49) разом з дітьми першого загону "Мурашки" літнього табору "Усмішка" СЗШ№18 під час пізнавально-ігрової години на ринг викликали страх. З'ясували, що зовсім безстрашних людей не буває. Кожен чогось боїться:  висоти, павуків, лікарів-стоматологів, Навіть свого кашлю, який не проходить більш ніж місяць. Бібліотекарі довели, що страх можна перемогти: його можна розсмішити, знищити, заговорити. Головне - навчитися боротися зі своїм страхом. Знайомилися з казкою Ганни Буяджи "Микитась - Боровичок" про маленького лісового духа. Серед героїв - українські страхопуди : Русалка, Чорт, Мавка, Лісовик, Водяник, Домовик та інші. Діти почули про них, мабуть, вперше. Бо, на запитання, хто така Мавка, відповіли - мавпочка, а чорт - це риба.


    


Маленька, але така затишна бібліотека - філія №5 (вул.Харківська,67) завжди вражає своїми великими проєктами та цікавими заходами. Наймолодші діти знайомилися з творчістю нашого улюбленого дитячого письменника Олега Майбороди у "Країні Чудасії". Діти 3-6 класів взяли участь у шпигунських розвагах "У світі детектива та пригод" та познайомилися з відеооглядами "Яскраві явища зарубіжного бестселера" і "Будь сучасним - дивись українське".

Уроки етикету, лото казок, день загадок "Загадки із шухлядки" від працівників бібліотеки - філії №6 (вул. Звенигородська, 17) залюбки відвідують діти літніх таборів відпочинку "Дивосвіт" СЗШ №22, "Сонечко" №35.

Завітаймо до бібліотеки - філії №7 (пр. Дружби народів, 49). А тут справжнісінький бібліопікник з цікавими рухливими іграми, загадками, фотовиставкою «Тут живе дитинство» для найменших читайликів ДНЗ «Незабудка" влаштували бібліотекарки.

Разом з галасливою та дружньою компанією пришкільного закладу відпочинку «Барвінкова країна» пройшлися «Стежинами дружби», зарядили мозок під час «Мозкового штурму", розгадували загадки на стежині «Загадок», кросворди та пригадування прислів’їв про дружбу на стежині «Поміркуй». На стежині «Словограй» відшукували у словах ноти та імена. Грали в ігри «Попелюшки» «Хустина» та «Мумія».

А як захопила дітей «Спортивна» стежина - перетягування канату, ігри «Кенгуру» і «Хто влучніше». 

Справжню дружню атмосферу під час заходу створили самі діти.А об’єднав їх міцний ланцюжок дружби, який допомагав подолати всі перешкоди.

А ви любите черепах? Тоді вам  теж до бібліотеки - філії №7 на Всесвітній день морських черепах». Виявляється, що морські черепахи є одними з найдавніших істот на землі? Вони існували з часів динозаврів і майже не змінились за понад 110 мільйонів років. Ого, які цікаві факти: самці все своє життя проводять під водою, а самки виходять на сушу лише для того, щоб відкласти яйця; морські черепахи мають м’язи сильніші, ніж люди; вони можуть затримати дихання більше ніж 30 хвилин та ін. Книга австрійського письменника Леслі Рііса «Про коалу Вуханя, Черепаху Сарлі и Карроингі - Ему» - захопливу повість про морську черепаху Сарлі та її пригоди розчулила  дітей і дорослих. Відчувалось, що діти потребують зміни занять. Тому руханка «Черепаха Аха" та ігри «Знайди панцир для черепашки», «Врятуй черепашку» та «Черепашині перегони» були дуже вчасними.

Яке це щастя, коли чуєш дитячий сміх та гамір, бачиш здивовані та зацікавлені оченята, які бажають гратись та розвиватись!!! Щодня новий захід. Один цікавіше другого:екологічна гра-подорож «Любіть рослинку і тваринку…», ігри «Впізнай мене", де можна побувати і цуценятами, кошенятами, пінгвінами та крокодилами… Цілий урок веселощів, азарту, гарного настрою, лідерства, перемоги.

Бібліотека-філія №8 (вул.Стовби,1) для вихованців Центру соціально-психологічної реабілітації провели годину екологічного дизайну. Діти уважно слухали про квіти нашого регіону, переглянули презентацію, розповіли про свої найулюбленіші квіточки. І, завдяки чудовим ручкам дітлахів у бібліотеці нарешті розквітли літні квіти.

Співробітники бібліотеки - філії №9 (пр. Перемоги,35) запросили розумників та розумниць пришкільного табору "Веселкова країна" СЗШ №40 взяти участь у літературній грі. Дуже приємно, що всі показали свою ерудицію, фантазію, вміння логічно мислити та правильно відповідати на складні запитання.

Половина червня минула, але канікули продовжуються. Стільки всього цікавого попереду. Бібліотекарі міста чекають вас і зроблять ваш відпочинок яскравим, активним і, водночас, корисним, наповненим літературними пригодами, художніми сюжетами та особливими історіями.

  

Тетяна Герасюта, заступниця директора КЗ «Централізована бібліотечна система м .Кам’янського» КМР Кам’янської міської ради


Дата публікації 31.05.2024 року



Працюємо для Перемоги, наближаємо Перемогу

24 лютого 2022 року… Ця дата змінила життя кожного українця – від малечі до літньої людини. Спочатку був розпач, трагедія, нестерпний біль за рідну Україну. А потім розуміння того, що кожен на своєму місці повинен працювати та наближати Перемогу.

Наша бібліотека є бібліотекою сімейного читання та  працює за програмою «Сім’я: сім родинних я». Читачами бібліотеки є два, а то і три покоління родин.  Спочатку війни відбувся відтік наших читачів за кордон та у західні області України. Наприкінці березня та в квітні до бібліотеки приходило зовсім мало читачів. І це дуже тривожило. Але ми постійно нагадували нашим читачам у телефонних розмовах, особистих зустрічах про те, що бібліотека працює і чекає на них. Вже у травні кількість читачів збільшилась. Задовольняємо читацькі запити, не залишаємо жодного запиту без уваги.

Нашими користувачами стали і ВПО. На середину липня читачами бібліотеки є 19 ВПО ( 10 дітей,  9 дорослих). Розуміння того, з якими проблемами зіткнулися ВПО ми намагаємося відволікти від важких думок і дорослих і дітей. Тому  почали активно проводити родинні свята, із залученням усієї родини. Так,   2 червня було проведено родинне свято «Разом з родиною будуємо вільну Україну». Серед присутніх криворізьких родин були також родини з Херсонської області, Маріуполя. Кожна дитина розповідала вірш патріотичного характеру і отримувала повітряну кульку (акція «Міняю кульку на віршик»).  Захід тривав більше години, ніхто не хотів покидати приміщення бібліотеки. В стінах лунав радісний сміх  дітей, на дорослих обличчях теж з’явилися посмішки.

20-го червня у Всесвітній день біженців ми також провели родинне свято "Тато, мама, я - читаюча сім'я"  саме для родин ВПО. Діти разом з мамами відповідали на запитання казкової вікторини, гралися з ростовою лялькою мишеням Джері. Закінчився захід чаюванням. Кожна дитина отримала невеличкі подарунки.


   


В день Конституції України наші читайлики прийняли участь у конкурсі малюнку на асфальті "Малюю свою Україну!" Загальне картинне полотно складалося з невеликих малюнків кожної дитини. Мишеня Джері теж завітало у гості. Після конкурсу дітлахи із задоволенням у прохолодному приміщенні бібліотеки гортали сторінки журналів, книжок, грали в настільні ігри. Також читачка нашої  бібліотеки Легкошерст Каміла  прийняла участь у Всеукраїнському онлайн-конкурсі із правового просвітництва «Конституція для всіх: і великих, і малих» та стала однією з переможниць.

11 липня до Всесвітнього дня  шоколаду  наші читайлики разом зі своїми родинами побували на шокоманії «Був би світ із шоколаду, ой які б були ми раді!» І знову ми його провели у формі родинного свята та для ВПО. Цікава інформація про шоколад, конкурси, командні змагання, в яких приймали участь дорослі і малеча. Матусі вигадували назви шоколадних ресторанів та розробляли шоколадне меню. Малеча ж малювала улюблену страву з шоколаду. А потім частування шоколадом, виробами з шоколаду та гарячим шоколадом. Настрій – шоколадний.

Цього року з липня місяця почав  працювати дитячий майданчик літнього дозвілля.Щовівторка та щоп’ятниці дітлахи із задоволенням приходять до бібліотеки. Окрім тематики запропонованих заходів, які супроводжуються  театралізацією та використанням  ростових ляльок, смарт TV, також  проводимо майстер-класи, безліч цікавих рухливих ігор, вікторини, квести та інше.

З 2 липня по 31 серпня в бібліотеках м. Кривого Рогу за ініціативи місцевої влади відбуваються засідання мовних клубів «Спілкуємося українською». Засідання відвідують як дорослі, так і діти.

Бібліотека працює і створює найкомфортніші умови для перебування у її стінах. Вона стає місцем затишного спілкування. Працюємо з вірою у ЗСУ та нашу Перемогу!

 

 Тетяна Кравченко, завідувач бібліотеки-філії №7КЗК «Міська дитяча бібліотека», м. Кривий Ріг


 БібліоЛіто  в  Томаківці

Томаківська  дитяча бібліотека  з  перших днів  війни  й до  сьогодні  не припиняла  свою  роботу. Бібліотекарі  працювали  та обслуговували  юних   читачів. Згодом  почали  відвідувати бібліотеку  і  дітки, які  у  зв’язку з  певними  життєвими обставинами  почали  прибувати на  територію  нашої громади.  За  період воєнного  часу  ми  провели  з дітьми,  майже,  50 заходів,  як  в стінах  нашої  бібліотеки, так  і  поза її  межами.

Літо,  канікули, книга,  розваги – це невід’ємні  складові  для користувачів  нашої  бібліотеки, навіть  в  такий не  простий  час для  нашої  країни. Бібліотекарі  долучили  до своєї  роботи  волонтерів та  психологів,  щоб спільними  зусиллями  відволікти наших  юних  читачів від  жахіття  війни.

Діти,  поспішають до  бібліотеки  та чекають  незабутніх  зустрічей, які  їм  принесуть книги  та  розваги. У  проведенні  масових  заходів  ми намагаємося  використати цікаві  форми  роботи: квести,  ігрові  дні, майстер – класи,  мультляндії , акції,  бібліорозваги,  бібліотечні зустрічі,  фотоподіуми,  бібліокафе, бібліолотареї   та багато  іншого.  Нас  надзвичайно  тішить те,  як  у дітей, особливо  у  маленьких переселенців,  сяють  оченята та  хоча  б на  деякий  час вони  забувають  про ті  жахіття,  через які   їм  довелось пройти.


  


Хотілося б  зупинитися та  розповісти про  деякі наші  заходи. Наприклад, бібліотечний  мульткінозал  користується великим  попитом.  Діти залюбки  переглядають  наші українські  вітчизняні  мультики, а   якщо  це ще  з  попкорном, то  атмосфера  справжнього кінотеатру  відчувається    стовідсотково.  А  як же  наші юні користувачі  полюбляють  квести! Квест  дітей  об’єднує, згуртовує,  мотивує  на підтримку  та  дружні стосунки  між  собою. Ми  їх  проводили в  бібліотеці  та в   парку. Діти  показували свої  здібності,  кмітливість, швидкість,  а  якщо кожен  отримує  подарунок та  солодощі,   то очі  дітей  сяють радістю.  А  який же  веселий  та драйвовий    був  « День навпаки»  у  Томаківській дитячій  бібліотеці!  Відповіді, біг,  малювання,  вирізання, писання,  читання,  все це  було,  а головне – навпаки!!! Бібліотекарі  для  дітей придумували  різні  завдання: учасники  на  швидкість вирізали  лівою  рукою, згадували  антоніми,  малювали під столом  котів,  бігали задом  наперед,  та крім  цього    робили ще  багато  всього цікавого.  Учасники  таких заходів заряджаються позитивом  та  хорошим настроєм,   а  це – головне!

 У  такий  не простий  для  всіх нас  час   працюємо не  тільки  офлайн, а  й  онлайн. Читати  ніколи  не пізно,  а  якщо пізно  ,  то можна  включити  лампу!!! Про  це  знають наші  читачі,  тому онлайн – флешмоб  вийшов  дуже цікавим.  Бібліотекарі  запропонували,  а читачі  підтримали!  Діти вдома  фотографувалися  в темряві  з  включеними настільними  лампами,  ліхтарями. Вийшло  не  ординарно, тому,  що  діти, ті  хто  любить читати,  розуміють,  що навіть   світломаскування  їм не  завадить  займатися улюбленою  справою.  Ще  в  онлайн – ребусах,  в онлайн – вітаннях  діти  разомз батьками,  приймають  участь з  радістю!

Отже,  працюємо далі  та  не зупиняємось…   Сподіваємося  та віримо,  що  скоро  всі  ми  повернемося до  звичного  мирного нам  життя!!!  Все буде  Україна!!!


 

Людмила Ткаченко, завідувачка  Томаківською дитячою  бібліотекою КЗ «Томаківська ЦБС»