Дніпропетровщина бібліотечна


Він прославив Придніпров’я

Ольга Козинець, бібліотекар читального залу
 Петропавлівської центральної    районної бібліотеки  


  Подолавши степи, кураїни
 І тримаючи міцно перо, 
Йде останній козак України
 Пілігрим Яворницький Дмитро.


Так написала про видатного історика Стефанія Гаряча - талановита поетеса складної долі, палка українська патріотка. Для неї, як і для переважної більшості українців, наше козацтво, його складна і звитяжна історія відкрилася через праці Дмитра Яворницького.                                               
Подвижницьке життя та наукова діяльність відомого історика, археографа, лексикографа, фольклориста, етнографа, письменника та поета Дмитра Івановича Яворницького – яскравий та привабливий приклад самовідданого і безкорисливого служіння своєму народу.
В рамках регіональної кампанії «Дмитро Яворницький - ім’я, овіяне легендами», з метою ознайомлення з іменами видатних українців, в читальному залі бібліотеки було проведено інформаційну годину «Подвижницьке життя Дмитра Яворницького». До уваги присутніх було показано відео - фільм «Вартовий часів козацьких», переглянувши який кожен розуміє,  що людина енциклопедичних знань, різнобічних інтересів, Дмитро Яворницький за своє довге життя організував і успішно здійснив безліч археологічних та етнографічних експедицій, подорожей в пошуках пам’яток історії та культури.
Також запрошені переглянули виставку видань «Він прославив Придніпров’я», матеріали якої були присвячені життю та діяльності Дмитра Івановича та одержали в подарунок пам’ятку користувача «Погляньте в глибину століть».
Значення козацтва загалом і особливо козацтва Запорізького проступає з усіх писань Дмитра Яворницького. Якщо для Тараса Шевченка шлях до рідної  історії, до глибин національного духу починався з рідної йому Гайдамаччини, то Яворницький зробив аналогічний прорив у вітчизняну минувшину вже на трохи глибший рубіж- у січовицькі часи.
Літературна творчість – одна зі складових розмаїтого таланту Д.Яворницького. Белетристичні та поетичні твори містять різнобарвну палітру думок і почуттів Яворницького як митця, художника слова, дають можливість глибше, повніше зрозуміти його духовний світ.
У пам’яті нащадків назавжди збережеться гідний наслідування подвижницький приклад ученого, самовідданого лицаря науки, життєвим кредо якого був вислів: “Душу свою віддай,  а трудись, працюй”. Нащадки високо оцінили доробок академіка Д.І.Яворницького. Дніпропетровський історичний музей носить його ім’я, меморіальний будинок вченого став філіалом музею. Прах Дмитра Івановича поховано тут же, біля музею, якому він віддав усе своє свідоме творче життя.
Дмитро Яворницький є яскравим прикладом самовідданого служіння історичній науці, беззастережної відданості рідній минувшині. Це був діяльний історик:патріот, який не на словах, а на ділі зробив усе від нього залежне для відродження історичної пам’яті про Запорізьке козацтво, науковець, який проявив себе практично в усіх напрямках козакознавства.
                                        
Степова зоря.-2016.- №20 -  1 9 травня