Дніпропетровщина бібліотечна


Славна Жовтого краса 

 

Огнівець А.,завідуюча Жовтянською бібліотекою - філіалом №9  П’ятихатської районної ЦБС

 

            На кордоні Кіровоградської та Дніпропетровської області знаходиться мальовниче село Жовте, яке розтяглося на багато кілометрів із краю в край, а населення якого налічує більше двох тисяч чоловік. Минуле Жовтого вражає подвигами українського козацтва, легендарною битвою Богдана Хмельницького, красивими звичаями та обрядами, які пам’ятають, зберігають і примножують із покоління в покоління. Багате село і неповторною природною красою, роботящими, талановитими, гостинними та щирими людьми, які знають та поважають своє славне козацьке минуле, працюють та прославляють своє сьогодення заради майбутнього.

            Якщо я скажу, що кожна третя родина в нашому селі талановита, то я не помилюся. На території Жовтого проживає близько десяти національностей, тому спектр видів народно-ужиткового мистецтва та розмаїття талантів вражає своєю кількістю та багатогранністю.

            На території села проживають цілі родини-династії майстрів різьблення по дереву, виготовлення виробів з природного матеріалу, створення ікебани, плетіння одягу гачком та спицями, вишивка рушників, сорочок, серветок, плетіння виробів з лози, гаптування килимів, вишивка картин та створення виробів з бісеру, виготовлення картин та прикрас для волосся з атласних стрічок, плетіння гачком килимів-ковриків, виготовлення оберегів та ляльок-мотанок, створення квіткових композицій з підручних матеріалів тощо. А розмаїття захоплень сучасними видами мистецтва вражає!

            Деякі родини створили у своїх дворах зони відпочинку, де серед розмаїття квітів та кущів «живуть» їжачки, колобки, зайчики з дерев’яних колод, автомобільних шин, пластикових та скляних пляшок, відпрацьованого посуду чи інших підручних матеріалів. Їх оселі – витвір мистецтва, приворожує погляди односельців та гостей села.

            Багато в селі майстрів поетичного слова та щирої української пісні, твори яких звучать на заходах, що проводяться в селі, районі та області.

            Славляться своїми кулінарними здібностями жовтянські майстрині, і підтвердилося це, коли жителі села збирали великодній кошик для солдатів та брали участь у районному фестивалі «Великодня випічка».

            Для популяризації різних видів мистецтва, залучення молодого покоління до прекрасного, збереження та примноження мистецьких традицій нашого козацького краю, виховання патріотизму, нещодавно, за ініціативи голови села О.А. Шуляк, Жовтянського СБК (директор В. Когут, художній керівник С. Лучко) та Жовтянської СБФ-9 (зав. філією Огнівець А.П.) при одностайній підтримці педагогічних колективів Жовтянської ЗШ III ст. (директор Т.В. Дорош) та Жовтянської ЗШ  IIII ст. (директор С.В. Івуніна), Жовтянська СБФ-8 (зав. філією Г. Реутова) та майстрів виробів народно-ужиткового мистецтва, в селі Жовтому відбувся Перший сільський фестиваль-ярмарок виробів народно-ужиткового мистецтва. На фестиваль були запрошені майстри, приватні підприємці, місцеві депутати, гості з ближніх сільських рад.

            Десять майстрів та два шкільні колективи взяли участь у фестивалі. Вони показали присутнім вироби народно-ужиткового мистецтва та провели майстер-клас.

            Неможливо описати красу, глибину кольорів та розмаїття тем виробів з бісеру. Вишиті бісером картини та ікони, створені композиції майстрами Т. Кунашенко, О. Сидорською, С. Лучко, Г. Реутовою вражають. А Олена Сидорська опанувала майстерність ще й ткання бісером.»Горять» кольорами вишиті рушники, сорочки, скатерті, наволочки та серветки майстринь М. Білець, М. Яблонської, Т. Кунашенко.

            Зупинившись біля експозиції родини Левченко дивуєшся розмаїттю вподобань майстринь – мами Любові Олександрівни та дочки Юлії. Привертає увагу в’язаний гачком та спицями одяг, виготовлені головні прикраси для різної вибагливої дитячої аудиторії, листівки, шкатулки, подарунки та інші вироби ручної роботи.

            Ділиться досвідом роботи молода майстриня Людмила Степенкова. Красиві, гарні та вишукані прикраси для волосся та величаво-горді лебеді в стилі квілінг – її пристрасть. Кожен виріб зроблено бездоганно та з любов’ю. А допомагають їй члени її родини.

            «Ноу-хау» виставки були роботи Олени Сидорської, створені технікою ткання бісером. Дуже цікавою виявилась розповідь Олени про її вподобання.

            Тамара Кунашенко представила на фестивалі свої роботи – картини та ікони вишиті бісером та вишиті рушники. І хоса вона не в змозі представити всі роботи, але розумієш якої краси душу треба мати, щоб створювати такі шедеври.

            Галина Реутова представила на виставці свої доробки та роботи її бібліотечної читацької сім’ї. Вишита бісером ікона під хрещатим рушником, створена майстринею, не перша в її творчості та і не остання, бо створення образів з бісеру припало їй до душі.

            Запалює своїм ентузіазмом ще одна майстриня-учасниця фестивалю-ярмарку Світлана Лучко. Багатогранністю, широкою кольоровою гамою, загадковістю і неймовірною енергетикою приваблює її експозиція. Вишиті стрічками картини, плетені круги-килимки, ляльки-мотанки, виготовлена власноруч з допоміжних матеріалів «бабусина скриня», картини-експозиції з природного матеріалу, плетені браслети з атласних стрічок, вишиті рушники. Секрети майстерності передає майстриня членам гуртків, якими вона керує. Особливо їй дорогі вишиті бісером ікони, адже створює вона їх з великою любов’ю для членів родини, дітей, вагітних матерів.

            Серйозно, з відповідальністю ставиться до своїх робіт майстриня Валентина Когут. Із звичайних матеріалів – бляшанок та скляних пляшок за допомогою шпагату, сухоцвітів та інших квіток, створює майстриня незвичайні композиції, які прикрашають її оселю, оселі її знайомих та друзів і звичайно Будинок культури, де вона працює. Знає вона секрети своєї справи та ділиться ними з присутніми на фестивалі. Створення оберегів (торбинок, іконок, пляшечок) – це ніби обряд для майстрині і без позитивних емоцій та хорошого настрою вона до роботи не береться. Члени гуртків, якими вона опікується, підтримують її і допомагають. Але є й виховний момент в роботі Валентини – це показати молоді та юнацтву, що з бляшанок, які дуже часто вони викидають на узбіччя можна створити красиві речі.

            Приваблюють погляд картини з атласних стрічок та вишукані прикраси для волосся на експозиції Алли Огнівець. Яскраві кольори, зі смаком виготовлені роботи приваблюють присутніх на фестивалі. Майстер-клас від майстрині дуже сподобався як дітям так і дорослим відвідувачам. Учасники гуртка «Умілі ручки», що діє в бібліотеці, де працює майстриня, крок за кроком вивчають разом з нею техніку виготовлення квіток з атласних стрічок.

            Учні Жовтянської ЗШ  IIII ст.,  директор С.В. Івуніна, взяли активну участь у фестивалі і виставили свої роботи. Глядачі їх експозицію охарактеризували так: «Незвичайні речі зі звичайних матеріалів». Чимало глядачів зупинялося біля цих робіт.

            Найбагатограннішою та найчисленнішою була експозиція Жовтянської ЗШ III ст. директор Т.В. Дорош. Весь педагогічний колектив долучився до підготовки до фестивалю. Експозиції школи ледве помістилися на трьох столах і це ще не всі роботи учнів школи. Тут вироби з паперу та картону, в’язані серветки, вироби в стилі квілінг топі арії, аплікації, витинанки, картини з природніх матеріалів, паперопластика, вироби із відходів, різьблення по дереву тощо. Учні школи були учасниками концертної програми фестивалю.

            Перший сільський фестиваль-ярмарок виробів народно-ужиткового мистецтва відкрила голова села Оксана Анатоліївна Шуляк, яка привітала присутніх із започаткуванням такої традиції та побажала творчих успіхів для майстрів і присутніх земляків, а по закінченні свята вручила кожному учаснику диплом.

            Українська пісня у виконанні дуету «Сестри», пісні у виконанні Вікторії Склеми, Світлани Лучко та Юлії Левченко припали до душі жителям села.

            Довго спілкувалися майстрині з присутніми односельцями та гостями, розповідали про свої захоплення, проводили майстер-класи для бажаючих. Та і самі майстрині ділилися досвідом між собою та давали один одному поради.

І, як завжди, привітати учасників фестивалю та пригостити їх солодощами завітав керівник СТОВ «Злагода» - Забава Микола Степанович. Велика йому подяка за це!

            У наступні три дні виставкові експозиції «переїхали» до приміщення Жовтянської сільської ради, щоб жителі, що проживають в іншій частині села, мали змогу також відвідати виставку і насолодитися витворами мистецтва талановитих майстрів-жовтянців.

            Переглянути виставкові експозиції прийшли учні 2-5 класів Жовтянської ЗШ  IIII ст.,  зі своїми класними керівниками. Для відвідувачів екскурсію проводили Алла Огнівець, Валентина Когут та Світлана Лучко, які і були організаторами цього масштабного дійства.

            Після проведення фестивалю виявили бажання взяти участь у наступному році нові майстрині, а це, здається, гарний показник.

            Аби лишень по швидше прийшов мир на нашу Українську землю, сяяло сонечко весняне, буяли хліба на полях.

Злагода. -  2015. - 14 жовтня