Дніпропетровщина бібліотечна


Він був українцем за творчим духом 

 

Роменська К., директор Криворізької районної ЦБС 

 

            Під таким гаслом на базі початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу «Криворізька районна музична школа» відбулася лекція-концерт для завідуючих сільськими та селищними бібліотеками Криворізької централізованої бібліотечної системи, присвячена 175-річчю петра Ілліча Чайковського .

            Він творив свою геніальну музику саме під генетичним впливом своїх козацьких коренів. Дід  композитора (по батькові) Петро Федорович Чайковський народився в 1745 року в селі Миколаївка Полтавської губернії в родині козака Федора Чайки. Батьки віддали його навчатися до Київської академії, звідки 1769 року він перевівся для подальшого навчання до Санкт-Петербурського військово-сухопутного шпиталю.

            Ймовірно, навчаючись у санкт-Петербурзі , син козака Федора Чайки вже називався Чайковським, як це робили тогочасні українці для того, щоб влитися в імперське середовище. Він брав участь у російсько-турецькій війні (1768-1774) й у чині лікаря пішов у відставку.

            В січні 1769 року призначили на відповідальнішу посаду  - слободським городничим. Тут у родині Чайковських народився син Ілля, батько великого композитора. Петро Ілліч Чайковський народився 25 квітня 1840 року в поселенні при Камсько-Воткінському заводі В’ятської губернії (нині місто Воткінськ, РФ). Добре був обізнаний з українським фольклором і дуже любив його за мелодійність, глибокий ліризм, який використовував у своїх різножанрових музичних творах. В Кам’янці на Черкащині Петро Ілліч «знайшов відчуття миру в душі, яке даремно шукав у Москві та Петербурзі». Понад 28 років життя Чайковського пов’язані з містом над Тясмином. Тут він написав «Орлеанську діву», «Сплячу красуню», «Євгенія Онєгіна», всесвітньо відомий балет «Лебедине озеро».

  Учениця ПСМНЗ «Криворізька районна музична школа» Єва П’ятоха  виконала танець маленьких лебедів з балету «Лебедине озеро».

             Найбільше Чайковський любив своїх племінників, а діти обожнювали його, адже кращого вигадника всіляких історій, пікніків, веселих вечорів із піснями та танцями вони не знали.

             Діти любили і добре розуміли музику, але найбільше нею захоплювався молодший племінник Чайковського Володимир. Коли Петро Ілляч навчав його грі на фортопіано у с. Кам’янка під Києвом, у нього виник задум написати «Дитячий альбом». До 1878 року ця збірка налічувала уже 24 фортепіанні п’єси, кожна – невиличкий, неповторний і живий образ дитинства. У цій збірці композитор відтворив дитячий день з усіма його радощами, печалями і турботами.

          У виконанні лауреата регіональних та обласних конкурсів Ярослава Гофмаклера та його сестри Вікторії прозвучала п’єси з «Дитячого альбому» композитора.

            Найвідоміший цикл творів «Пори року» були написані П.І. Чайковським на замовлення. Восени 1875р. до композитора звернувся відомий петербурзький видавець М.М. Бернард з проханням написати для журналу цикл фортепіанних п’єс, які друкувалися щомісячно, складаючи повний річний цикл.

      Викладач ПСМНЗ Л.А. Пімєнова підготувала презентацію музичних творів «Пори року».

         Маємо сподівання, що така творча співпраця бібліотечних працівників та викладачів музичної школи буде подовжена і в майбутньому.

         Хочу подякувати завідуючій районною бібліотекою для дітей О.Г. Андрєєвій, методисту Криворізької ЦБС К.О. Колєсніковій, педагогічному колективу в особі директора  ПСМНЗ «Криворізька районна музична школа»  Т.Г. Шевченко за допомогу в проведенні мистецького заходу. 

Сільське Криворіжжя. -  2015 . - 24 грудня