Дніпропетровщина бібліотечна


ПЕРШИЙ ЗА МАТРОСОВА

Хомутина Н., бібліотекар Знаменівської бібліотеки-філії № 30


    Гострим болем пройшла через життя нашого народу Велика Вітчизняна війна. Героїчною сторінкою в її історію вписано подвиг Івана Савовича Герасименка з с. Знаменівки. Ще світ не знав про подвиг Олександра Матросова, як наш земляк, син партизана здійснив його.
У роки війни Іван Савович служив у складі 299-го стрілецького полку 225-ї стрілецької дивізії (52-а армія Волховського фронту), був командиром відділення.
29 січня 1942 року під час прориву ворожого кільця блокади Ленінграда за 10 км від Новгорода йшов вирішальний бій. Важлива роль відводилась частинам, які вели бойові дії біля пунктів Спаська Полість та М’ясний Бір. Фашисти намагались за будь-яку ціну утримати свої позиції, перекинувши сюди декілька дивізій. Саме тут здійснили перший в історії воєн командир відділення, сержант Іван Герасименко і рядові Леонтій Черемнов та Олександр Красилов.
Група бійців у складі 20 чоловік отримала завдання виявити нові вогневі точки і по можливості знищити їх. Опівночі солдати досягли переднього краю ворожої оборони, попереду – висота з дзотами, бліндажами і вартовими, а інші воїни, як на долоні. Троє бійців непомітно підібрались до ворожого лігва, миттєво зняли вартових і закидали гранатами три дзоти. Івана було поранено. Все – завдання виконано. Та раптом сніг зашипів від куль ще трьох щільно замаскованих дзотів, бійці опинились в оточенні, до того ж закінчились гранати. Тоді Іван кинувся до дзотів, за ним піднялись і його побратими. Воїни закрили своїми тілами амбразури, надавши змогу іншим бійцям продовжити бій з більш вигідних позицій.
Звістка про подвиг трьох сміливців облетіла всі фронти. «Красная звезла» в передовій від 6 лютого писала: «Герасименко, Красилов, Черемнов не мали гранат, але в душі їх палала самовіддана любов до Батьківщини. Три бійці, три комуністи своїми тілами, як бронею, прикрили своїх товаришів».
Як клятву, повторювали фронтовики слова «Балади про трьох комуністів» Миколи Тихонова:
Не три бійці на дзоти йдуть, а три богатирі.
Назустріч смерть їм стелиться, пашить із амбразур,
Та крізь стальну метелицю ідуть на вражий мур!
Пізніше до кінця війни понад 200 солдатів і офіцерів здійснили такий подвиг.
21 лютого 1944 року Івану Савовичу Герасимену, Леонтію Черемнову і Олександру Красилову було посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
У Знаменівській ЗОШ № 2, яка носить ім’я героя-земляка, було проведено годину пам’яті «Подвигу жити» з нагоди 100-річчя з дня народження Івана Савовича Герасименка. Діти поклали квіти до меморіалу Герасименків, відвідали рідну сестру Івана Савовича Катерину Савівну Мороз, яка проживає в с. Новотроїцькому. Ні на хвилину не забуває жінка про те горе, яке принесла війна її родині. Вона одна лишилася живою – берегиня подвигу сім’ї Герасименків.

Присамарська нива. – 2013. – 8 травня