Дніпропетровщина бібліотечна


 

Коли ви в останнє були в бібліотеці?

 

Сисолятіна С., директор КЗК «Павлоградська районна бібліотека»

 

 

 

Сучасний світ з його глянцем, Інтернетом, телебаченням все частіше і частіше витискує бібліотеки на другий план. Молодь все рідше відвідує подібні заклади. І даремно. Бібліотеки Павлоградського району намагаються іти в ногу з часом, робити все можливе для залучення молодих користувачів до читання та для боротьби з усталеними стереотипами про бібліотеки як чогось старомодного.

Отже, стереотип перший. Говорять, що бібліотеки відстали від життя…

… А бібліотеки Павлоградського району, зокрема, Богданівська, Вербківська, Богуславська, Троїцька, В'язівоцька сільські та Павлоградська районна бібліотекив 2011 році прийняли участь, а в 2012 стали фіналістами ІІІ раунду конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету», оголошеного програмою «Бібліоміст» за підтримки IREX (Рада міжнародних наукових досліджень та обмінів).

В найближчий час очікується поставка комп’ютерного обладнання та установка ліцензійного програмного забезпечення в усі вищезгадані заклади культури Павлоградського району.

В липні – серпні працівники комунального закладу культури «Павлоградська районна бібліотека» та волонтер з інформаційних технологій, який на добровільних засадах здійснюватиме технічну підтримку комп’ютерного обладнання бібліотек району, відвідали семінар «Інноваційні бібліотечні послуги» (м. Київ) та навчальний тренінг для ІТ спеціалістів (м. Дніпропетровськ). У вересні – жовтні поточного року працівники бібліотек-переможців ІІІ раунду конкурсу «Бібліоміст» пройдуть трьох модульне навчання комп’ютерної грамотності в регіональному тренінговому центрі при комунальному закладі культури «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов'янських Кирила і Мефодія». По проходженні якого, бібліотекарі матимуть змогу професійно консультувати своїх користувачів щодо роботи з офісними програмами, соціальними мережами, пошуку необхідної інформації та користування мережею Інтернет, надати всім бажаючим доступ до бази законодавчих актів України, світових новин, кінематографа, інформації про культурні надбання різних народів, електронної бібліотеки, тощо.

А тепер, дайте собі відповідь на запитання «Чи відстали бібліотеки Павлоградського району від життя?».

Стереотип другий. Говорять, що в бібліотеках надто тихо і нудно…

… А в наших закладах проходять художні та фотовиставки, працюють різноманітні клуби за інтересами, проводяться веселі дитячі свята. Взагалі, в світі просліджується чітка тенденція перетворювання бібліотек в розважальні заклади, тому і бібліотеки Павлоградського району намагаються не відставати від часу, залучаючи своїх постійних та потенційних користувачів іще активніше. Працівники бібліотек проводять цікаві масові заходи, приймають участь в районних та обласних святах, акціях, конкурсах.

Так, 8 вересня 2012 року в Парку ім. Л. Глоби міста Дніпропетровськ відбулась презентація-бенефіс бібліотек області «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення». Підготовка до участі в цьому заході потребувала немало часу та зусиль. Крім вирішення фінансового та транспортного забезпечення заходу (підвіз та харчування учасників), за що окрема подяка відділу культури і туризму та відділу освіти Павлоградської районної державної адміністрації, необхідно було зібрати матеріали для краєзнавчої виставки «Краю мій, криниця для душі», вироби народно-прикладного мистецтва майстрів Павлоградського району – учасників клубів за інтересами що діють при бібліотеках, підготувати презентацію про заклади культури району та інше.

Павлоградський район на святі гідно представляли працівники комунального закладу культури «Павлоградська районна бібліотека»,Богданівської сільської бібліотеки. Активну участь приймав вокальний ансамбль російської пісні «Голубки» Богданівського сільського будинку культури (керівник – Савкіна Єкатерина Леонтіївна) та народна майстриня села Межиріч Абраменко Наталя Григорівна. Головне місце в експозиції Павлоградського району займала книжкова виставка «Краю мій, криниця для душі», на якій були представлені унікальні історичні матеріали про заснування Павлоградського району, визволення Богданівки від німецько-фашистських загарбників, документальні фотографії жителів в селянській одежі приблизно початку ХХ століття; ікони та рушники, вишиті молодими талантами та народними майстрами району Чесноковою Валентиною, Гудзенко Нонною, Чакілевою Марією (с. Богданівка), Кириленко Інною (м. Павлоград) і представлені розділом експозиції «Вишиванка – поема життя, закодована вічність в узорах…»; вироби з дерева – козацькі човна та лебеді, символи вірності – надані народним майстром села Богданівка Красніковим Валерієм та представлені розділом «Живе дерево»; вироби з бісеру (пояс «Дзвоники», пов'язки «Волошковий цвіт», «Україночка», кольє «Чорно-біле кіно», «Україночка» та інші), надані юними талантами районного будинку творчості та представлені розділом «Я вышиваю бисером сердца, пронзая позолоченной иглою…».

Всіх відвідувачів виставки щиро вітали учасниці вокального ансамблю «Голубки» в російських національних костюмах – сарафанах. Під акомпанемент гармоніста Бараненко Валентини, дівчата виконували пісні з весільного обряду, який здавна проводився в Богданівці, колективні авторські частушки про рідне село та пісню «Барыня-сударыня» з репертуару Богданівського фольклорного ансамблю «Родные напевы».

Біля експозиції Павлоградського району завжди було людно. Всім бажаючим та зацікавленим, бібліотекарі роздавали печатну продукцію власного виготовлення – візитки, запрошення, інформаційні збірники «Гоголь М.В.», «Леся Українка», «Апостоли рідної мови» (про просвітителів слов'янських народів Кирила і Мефодія), «Богдан Хмельницький» та інші. Відбою від відвідувачів не було й у майстрині села Межиріч Абраменко Наталі Григорівни, яка не тільки навчала дітей та дорослих виготовляти українські ляльки-мотанки, а й розповідала історію народної дитячої іграшки, як вона мінялась з віком дитини і що означала кожна деталь та колір іграшки.

Задумана презентація бібліотек Павлоградського району вдалася на славу. В цілому, це був огляд сучасних послуг, які в змозі надавати бібліотеки Павлоградського району, екскурсія в минуле нашого народу, в його цінності, звичаї, обряди, народні промисли, така звана етнографічна подорож, яка проходила в атмосфері доброзичливості, зацікавленості, живого спілкування з талантами Павлоградського краю. Ось так, з піснею, гумором, нестандартним підходом, бібліотекарі Павлоградського району б’ють по усталеним стереотипам!

Коли Ви в останнє були в бібліотеці? Не згадуєте? Кожний обирає для себе сам – бібліотека чи глянцевий журнал, або популярне ток-шоу, а може і те, і інше. Хтось вважає, що бібліотека – це пережитки минулого і відвідувати її немодно, хтось не знайшов там для себе нічого цікавого, а може й погано шукав. Але ясно одне – ніяка криза не страшна для бібліотек Павлоградського району. І відвідайте бібліотеку прямо зараз!

 

Західний Донбас.-2012. - 19 вересня