Дніпропетровщина бібліотечна

Апостолівський район


 
Нивотрудівська сільська бібліотека 

 
Історія бібліотеки

Офіційних документів, що свідчать про час утворення бібліотеки немає,але аналізуючи записи в інвентарній книзі №1, видно, що перші записи були зроблені в 1949 році. Бібліотека була відкрита як приклубна бібліотека с. Солдатського Апостолівського району. 

Перші екземпляри, які занесені до інвентарної книги №1 були в основному художні твори українських авторів: Н.Рибака, О.Гончара,М.Трублаїні, М.Коцюбинського та інших 1947-49 років видання.

В 1960 році бібліотека вже працювала в селі Нива Трудова в приміщенні сільського клубу.
Основними напрямками в роботі  бібліотеки була ідеологічна та культурно-просвітницька робота серед населення. В обов’язки бібліотекаря входила оформлювальна та агітаторська робота: інформація містилась в «Червоних куточках» на фермах, в полі під час жнив, «Агітаційні пункти» під час виборів до Рад, випускались «Бойові листки», «Блискавки» з новою інформацією. Завідуюча бібліотеки  систематично відвідувала трудові колективи, традиційними в роботі бібліотеки були зустрічі читачів з передовиками сільського господарства.

В 1979 році Нивотрудівська сільська бібліотека ввійшла до Апостолівської централізованої бібліотечної системи і стала називатися Нивотрудівська бібліотека-філія №7. Весь книжковий фонд району був до послуг кожного читача. 

На території Нивотрудівської сільської ради працювало два великих переробних комплекси по відгодівлі свиней та великої рогатої худоби, тому література по вирощуванню та відгодівлі свиней та корів користувалася попитом. 

Була чітко налагоджена робота МБА, що надавала допомогу фахівцям сільськогосподарського виробництва впроваджувати новітні технології.
Бібліотека проводить Дні спеціаліста, Дні інформації. Книжковий фонд бібліотеки формувався враховуючи потреби цих категорій читачів.

В 1981 році для бібліотеки було виділено дві кімнати площею 250 м2 в новозбудованому Будинку Культури «Юність». Книжковий фонд бібліотеки складав більше 20 тисяч екземплярів, щорічно передплачувалось більше 50 примірників періодики. Штат бібліотеки складався з 3-х чоловік, які обслуговували більше 1500 користувачів на абонементі, в читальному залі та в кімнаті юного читача.

Зі зміною часу змінилися  форми та методи роботи бібліотеки. Бібліотека стала основним інформаційним центром громади села Нива Трудова. В роботі бібліотеки використовуються різноманітні форми популяризації літератури: літературно-мистецькі свята, народознавчі та краєзнавчі години, вікторини, екологічні уроки та уроки державності та інші.

Свою діяльність бібліотека спрямовує на зацікавленість дітей до читання, до розвитку їх здібностей. Щорічно користувачі бібліотеки учні 6-7 класів беруть участь у конкурсі  «Найкращий читач України», районному конкурсі «Шевченківські березини». В 2012 році користувачка бібліотеки учениця 9-го класу Пшеничникова Вероніка стала призером обласного конкурсу творчих робіт «Дніпропетровщино! Мій краю благодатний! Вклоняюсь низько я твоїй красі», присвяченого 80-річчю заснування Дніпропетровської області в номінації «Малюнки». 

В 2011 році бібліотека брала участь у конкурсі "Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно-просвітницької роботи з дітьми та молоддю"  Міжнародного  фонду «Відродження». Хоча бібліотека  і не стала переможцем, але набула навичок написання програм для участі в грантах та подібних програмах. 

На цей час бібліотека бере активну участь у різноманітних акціях та програмах, започаткованих Українською бібліотечною асоціацією та Дніпропетровською обласною науковою бібліотекою . В 2012 році бібліотека бере участь у Всеукраїнських громадських опитуваннях   "Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє". В 2013 році взяла участь в регіональній кампанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара».

Дуже популярними заходами бібліотеки стали проведення народознавчих свят (Миколая, Маланки, Нового року, Масляної) , які проходять для громади села видовищно, театралізовано та костюмовано.

Кожного року  в бібліотеці проводиться акція «Подаруй бібліотеці книгу», яка приносить свої результати. Так в 2013 році 14 книг подарувала бібліотеці користувачка Власенко А.М..

Сільська бібліотека намагається стати більш сучасною. В 2013 році завдяки участі у конкурсі «Організація нових бібліотечних послуг на основі безкоштового доступу до Інтернету»  програми «Глобальні Бібліотеки «Бібліоміст-Україна» бібліотека одержала два комп’ютери для безкоштовного доступу користувачів до Інтернету та ксерокс. Завдяки цьому бібліотека вже зараз почала надавати нові бібліотечні послуги, а головне – інформацію для користувачів сільської місцевості через мережу Інтернет.



Сучасність бібліотеки

В 2014 році бібліотека працювала за цільовою бібліотечною програмою «Тарас Шевченко - любов і святиня українського народу» , яка була присвячена 200-річчю Т.Г.Шевченка. В рамках програми проведено конкурс читців «Іду з дитинства до Тараса», в якому взяли участь 25 учасників .

Проведена з допомогою Інтернет-центру відео мандрівка по місцях пам’яті Т.Г.Шевченка «Любов і шана вічна Кобзареві».
Значно збільшилась зацікавленість послугами бібліотеки дітей-користувачів.  Протягом  літніх канікул  вони часто відвідують бібліотеку, щоб поспілкуватися з друзями по Інтернету, дізнатися для себе щось нове та цікаве, пограти в ігри, не забуваючи при цьому і про книги. Діти охоче беруть участь в перегляді цікавих відеороликів, які пропонує завідуюча бібліотеки. 

Користувачі  позитивно відгукуються про роботу бібліотеки, часто віддають книги та журнали для користування ними інших користувачів.

В грудні  2015 було проведено анкетування серед  користувачів бібліотеки «Про необхідність функціонування бібліотеки на території Нивотрудівської громади». 25 чоловік  різного віку відповідали на запитання анкети. Всі відповіли  «так» на запитання чи потрібна діюча на території громади бібліотека. Всі опитувані знають про доступ до Інтернету в бібліотеці , задоволені обслуговуванням дітей та висловили побажання для поліпшення роботи бібліотеки.  

Дякуючи депутатам та адміністрації Нивотрудівської сільської ради, були виділені кошти на придбання книг, заміну двох вікон та придбання підсилювачів звуку до комп’ютерів.

Для учнів 1-4 класів проведено Свято Миколая «Ходить світом Миколай».   В гості до дітей завітали справжній Миколай (роль якого майстерно зіграв учень 8Б класу В.Молчан) , Антипко (Мацишин В.) та Ангели (Мацишин Г. та Бєлікова К.).  Діти  розповідали Миколаю про свої добрі справи та вчинки, читали вірші та співали пісні, розповідали про прочитані книги. Антипко всіляко намагався довести , що діти ліниві та погано поводяться, не читають книги та не вчать уроки. Але добрий друг дітей Святий Миколай всім роздав солодощі , а тим,хто писав листи до нього подарував розмальовки.    

Бібліотека брала участь в читацькому Марафоні  «Пам’ять – нескінченна книга».
В рамках Марафону проведена робота:
Оформлені виставка фото та друкованих матеріалів «Вічна пам’ять герою – солдату» для дорослих користувачів та книжково-ілюстративна виставка  «З далеких  сторінок війни» для дітей – користувачів та
проведена година пам’яті «Пам’ятаємо. Дякуємо».

Проведена акція серед дорослих користувачів «Я прочитав книгу про війну» .Проведені сімейні зустрічі «Дідові медалі » з сім’єю Березюк  К. М . дід якого був ветераном ВВВ  . Внук ветерана розповів про бойовий шлях діда та надав матеріали про нього сільській бібліотеці   та «Моя  сім’я в роки ВВВ» з сім’єю Батракової Г.М. , яка надала матеріали про батьків. Батько Семениха М.С. воював на фронті, а мати була вивезена на примусові роботи до Німеччини.

Галина Миколаївна  приносила до бібліотеки сімейну реліквію – щоденник, який  вела мама в далекій чужині. 
Послугами бібліотеки в 2016 році скористалися   611   чол. , з них  263 дітей.

Бібліотека обслуговує різні категорії користувачів: дошкільників, учнів середньої школи, студентів вузів та технікумів, робітників, службовців та пенсіонерів.

В 2016 бібліотека працювала  згідно Програми діяльності  Нивотрудівської сільської бібліотеки  та за цільовою бібліотечною міні - програмою з популяризації літератури по національно-патріотичному вихованню дітей-користувачів   «Країна , в якій ми живемо». Протягом року  постійно діюча книжкова виставка «Моя країна Україна» поповнювалася новими матеріалами та користувалася увагою дітей-користувачів.

24 лютого з учнями 5-6 класів проведено годину поезії «Довго щирими сими словами  до людей  промовлятиму я» до 145  -річчя Лесі Українки.

Дівчатка Бруснік Б., Ситнікова Ю., Стеценко А., Циркуль С., Івка В. та Алпатова Л. в віночках та українських сорочках , майстерно читали вірші Лесі Українки «Надія», «Мамо, іде вже зима», «Вишеньки», «Як дитиною бувало», «На зеленому горбочку» . Потім всі разом переглянули цікаві відео про дитинство поетеси.

В серпні 2016 року проведена пізнавальна година з дітьми-користувачами «Співець запорозького козацтва» про Дмитра Яворницького. Завідуюча бібліотеки розповіла дітям про життєвий шлях вченого надзвичайно широкого діапазону: історика, археолога, етнографа, фольклориста, письменника. Яворницький був неперевершеним дослідником історії запорізького  козацтва. Саме він  був діяльним порадником І.Рєпіна у створенні славетної картини «Запорожці пишуть листа турецькому султанові» й навіть позував йому в одязі січового писаря.  До заходу була оформлена тематична поличка та під час проведення були переглянуті відеоматеріали «Дмитро Яворницький – вартовий часів козацьких». А у вересні проведений урок видатної особистості «Дмитро Яворницький – письменник і поет».

Завідуюча бібліотеки розповіла про Дмитра Яворницького як письменника та поета. Він опублікував збірку поезій «Вечірні зорі», роман «За чужий гріх», повісті та оповідання «Наша доля – Божа воля», «У бурсу» та інші , в яких висвітлив життя різних верств суспільства кінця ХІХ - початку ХХ ст. Діти з допомогою відеоматеріалів ознайомилися з експозиціями Дніпропетровського історичного музею та будинку-музею Дмитра Яворницького.  

9 листопада до Дня української писемності та мови була оформлена тематична поличка «Мово моя українська» та учні  5-7 класів, які завітали до бібліотеки писали диктант з української мови. Текст диктанту був про значення книги в житті людини за О.Гончаром та декілька українських народних прислів’їв про книгу. Діти добре справилися з завданням, написали диктант майже без помилок. Отже, хто відвідує бібліотеку, читає книги, той добре знає українську мову – такий висновок зробили завідуюча бібліотеки та присутні. 

У 2016 році завідуюча бібліотекою підготувала і оформила такі книжкові виставки та тематичні полички для дорослих, юнацтва та дітей: «Геніальний український лірик» (до 125-річчя П.Тичини), «Світле поетичне  слово» (до  дня поезії).

 «Земля  опалена Чорнобилем» до 30 річниці трагедії на ЧАЕС, «Той травень в пам’яті народній»  ( до Дня пам’яті та примирення та Дня Перемоги), «Вони писали англійською» (2016 рік – рік англійської мови), «Тіні незабутого таланту Івана Миколайчука», Перегляд літератури «Це моя Україна»  (до Дня Незалежності України), виставка-привітання «Свято справжніх чоловіків» ( до Дня українського козацтва та Дня захисника України), виставка-календар «Зима прийшла - празничків  привела», «Моя країна -  Україна»  ( в рамках міні-програми  «Країна, в якій ми живемо»).     

У 2016 році діяльність бібліотеки була спрямована на підтримання позитивного іміджу, співпрацю з Будинком культури «Юність» та Нивотрудівською ЗСШ, здійснення оперативного обслуговування користувачів на більш якісному рівні, забезпечення користувачів бібліотеки інформацією щодо діяльності місцевого самоврядування, здійснення просвітницької діяльності шляхом популяризації вітчизняної та світової культури та літератури, впровадження різних форм роботи.

Бібліотека стала не лише тим місцем, де можна взяти і прочитати книгу, а й поспілкуватися, запропонувати прочитане іншим. Так, серед дорослих користувачів є чимало тих, які зацікавлено читають твори сучасних українських авторів В.Лиса, Люко Дашвар, І. Роздобудько, охоче обговорюють прочитане  та активно радять прочитати їх іншим. 

Адміністрація Нивотрудівської сільської ради та депутатський корпус виділили кошти в сумі 10 тисяч гривень на придбання літератури та 1,5 тисячі гривень на оформлення підписки на періодику на 2017 рік.

Бібліотека одержала від читачів  більше 30 книг в подарунок.
За 2016 рік випущено  буклет  «Село моє – ти частка України» до 90-річчя утворення села Нива Трудова   та пам'ятку юному читачу «Моя Батьківщина – рідна Україна».