Дніпропетровщина бібліотечна

Апостолівський район


 
Кам'янська сільська бібліотека 

 
Історія бібліотеки

Ще в 30-х роках минулого сторіччя жителями села Кам’янка була організована хата-читальня по вулиці Карла Маркса, нині в будинку  родини Вольман. Далі, після утворення колгоспів, бібліотеку перенесли до тодішнього приміщення сільського клубу (нині – це Дім молитви

Вхід до бібліотеки був із двору МТС. На той час бібліотека мала зовсім непривабливий вигляд: було шість дерев’яних стелажів з книгами, стіл бібліотекаря, читальної зали, звісно, не було, та й розмістити його не було можливості через відсутність необхідної площі. 

Чи то доля так сталася, чи допоміг щасливий випадок, а  можливо з легкої руки сільського  голови  ПІДКУЙКО ВАЛЕНТИНИ  ГРИГОРІВНИ, та з 3 липня 1969 року завідувати бібліотекою стала КУЗЬМЕНКО АГАФІЯ ВАСИЛІВНА, яку в селі всі знають під іменем СОНЯ ВАСИЛІВНА. Ця людина віддала роботі завідуючої понад 40 років самовідданої, наполегливої праці. Безпосередньо нею здійснювалася комплектація фонду, яка нині налічує понад 15 тисяч примірників. Завдяки їй бібліотека має необхідні стелажі, столи, стільці, книжкові виставки.

7 листопада 1969 року з нагоди 52-ї річниці Жовтня тодішній колгосп ім. Шевченка ввів в експлуатацію новий Будинок культури. Це була велика подія для нашого села – вперше в селі з’явилася велика заасфальтована площадка, на яку з’їжджалися всі  діти на велосипедах, щоб покататися, а село отримало велику сучасну будівлю для організації дозвілля.

Тож у 1971 році й наша бібліотека переїхала на другий поверх приміщення Будинку культури, де і нині знаходиться, та мала на той час лише одну кімнату.

Перші задокументовані записи про роботу Кам’янської сільської бібліотеки збереглися з 70-х років минулого сторіччя. Вся робота бібліотеки в 70-80-ті роки  була направлена на пропаганду правових знань, проводились ленінські читання, читацькі конференції. З метою патріотичного виховання бібліотека організовувала вечори-зустрічі із ветеранами Великої Вітчизняної війни, із вдовами, усні журнали-портрети передовиків сільського господарства, урочисті вечори «Проводи до лав Радянської Армії». Одним із цікавих видів роботи були систематичні виступи завідуючої по місцевому радіо – про нові надходження, про вибори до Верховної ради СРСР, цикли бесід для школярів. 28 грудня 1974 року бібліотеці було присвоєно звання «Відмінної роботи», також в цьому році до бібліотеки був проведений телефон. В ті роки бібліотекарі вивчали передові досвіди, та втілювали їх в життя своїх бібліотеках. Бібліотекар вела «Щоденник бібліотекаря», де велися записи про всю рутинну роботу. 

В 1975 році бібліотека з метою допомоги сільськогосподарському виробництву організувала   6 пересувок та 4 пукти видачі літератури на виробничих ділянках тодішніх колгоспів села. В цьому ж таки році Кузьменко А.В. була організована зустріч  колгоспників к-пу ім. Куйбишева із письменником Степаном Чорнобривцем. 

Задля виховання матеріалістичного світогляду бібліотекар організовувала  на молочнотоварних фермах (МТФ) вечори з дослідами «Сон і сновидіння». В ці ж роки в бібліотеці з’явився новий вид послуг – як-то замовлення книг через міжбібліотечний абонемент (МБА). Розстановка тодішнього фонду була комплексна.  У 1978 році в бібліотеку для кращого обслуговування було придбано телевізор та програвач на загальну суму 600 рублів. В цьому ж таки році бібліотека розпочала роботу з підготовки до централізації, було закінчено побудову алфавітного каталогу. На той час в бібліотеці для послуг читачів є картотеки:краєзнавча, систематична, на допомогу політичній освіті. Один раз на місяць бібліотекарі знайомлять референтів-інформаторів з новою літературою.   У 1980 році в нашій бібліотеці  вводяться до дії таблиці ББК. Ще в цьому році був створений клуб за інтересами «У світі прекрасного» та для старшокласників – клуб «Ким бути». У 1982  в бібліотеці для обслуговування спеціалістів колгоспів створений «Довідково-інформаційний фонд». У червоних кутках МТФ бібліотекар обладнала куточки «Передового досвіду». 

В ці роки однім із видів роботи – була організація зустрічей із солдатськими вдовами щороку на 9 травня. Бібліотека ніколи не стояла осторонь від політичних подій, що відбувалися в країні, і в залежності від вимог часу змінювались форми та напрямки роботи. Так починаючи з 1986 року в бібліотеці пропагується література на тематику «Перебудова», «Бригадний підряд», «Оренда», відкриваються трибуни громадської думки. На допомогу вчителям через  введення реформи шкільної освіти бібліотека організовує масові заходи. Вводяться нові форми роботи – екологічні читання, години цікавих повідомлень. З цього часу проводяться диспути щодо подій у Чорнобилі, проводиться роз’яснювальна робота про наркоманію, СНІД. В ці роки бібліотекар додатково звітується перед читачами на загальних зборах жителів села. Починаючи з 1990 року в бібліотеках відміняється атеїстична робота, проводиться очищення  фондів від ідеологічної літератури. Впроваджуються нові форми роботи: прем’єра нової книги, зустрічі за круглим столом, вечори запитань і відповідей. Інформаційні списки літератури створюються тільки за запитом конкретного читача. З 1 вересня цього року вся документація бібліотеки починає вестися на українській мові, доукомплектовується фонд творами та періодикою на українській мові.

У 1991 році Кузьменко А.В. організовує зустріч із поетом-земляком Іваном Іовим.  Починаючи з цього року кількість читачів зменшується із 1700 до 565 у 2000 році. Це обумовлено насамперед   надходженням нової літератури, яка із 1991 року з кількості 1043 примірника зменшилась до 181 примірника у 1994 році. За цей період часу в нашій бібліотеці опробовуються  такі форми роботи: уроки народознавства, театралізовані вечори, літературні вечори «Чханівські читання», уроки скорботи до Голодомору. У 1995 створюється новий клуб за інтересами «Звичаї рідного краю» для учнів 8-го класу. 

З травня 2005 року на  посаду бібліотекаря дитячої кімнати заступила  ГОРОДКОВА Валентина Анатоліївна. З цього року в добру традицію вводяться ранки для дітей до Дня захисту дітей, проводяться заходи до Дня соборності України, проводяться уроки мужності до Дня Перемоги та уроки пам’яті і скорботи вшанування жертв Голодоморів. 

З липня 2007 року заступила до виконання обов’язків бібліотекаря дитячої кімнати КУФТОВА ВАЛЕНТИНА ОЛЕКСАНДРІВНА, яка у 2008 році змінила на посаді завідуючої КУЗЬМЕНКО А.В.. Останнім на цей час бібліотекарем дитячої кімнати була КРАТИК Лілія Анатоліївна, яка працювала з листопада 2008 року по листопад 2010 року. 

З 2011 бібліотека крім річних програм діяльності створює ще й міні-програми: «Рокам ніколи пам’яті не стерти», «Через читання до витоків визнання», «Вінок калиновий сплітаю зі звичаїв рідного краю». Щороку наша бібліотека бере участь у конкурсі «Найкращий читач України», участь в обласному творчому родинному конкурсі до Дня захисту дітей, у корпоративних конкурсах району. 

В 2013 році бібліотекар розробила  емблему сільської бібліотеки.



Сучасність бібліотеки

На сьогодні основними функціями та завданнями нашої бібліотеки є проведення тісної співпраці з педагогічним колективом Кам’янської загальноосвітньої школи з метою сприяння всебічному розвитку підростаючого покоління; проведення засідань клубу за інтересами «Звичаї рідного краю» для дітей 5-6 класів з метою популяризації духовної культури, традицій, фольклору нашого народу у дітей;формування культури читання та бібліотечно-бібліографічної грамотності користувачів – дітей шляхом систематичного проведення бібліотечних уроків; виховання поваги до історичної спадщини українського народу шляхом проведення краєзнавчих годин, уроків-спогадів, конкурсів-вікторин тощо. 

На сьогодні наша бібліотека має дві кімнати – в одній зберігається література для юнацтва та дорослих, а в іншій – література для дітей. Відкритий доступ дозволяє краще роздивитися книжкові виставки, тематичні полички, погортати книгу, обмінятися думками, в читальному залі – попрацювати вдумливо над книгою. В бібліотеці крім алфавітного та систематичного каталогів існують картотеки статей, праця над якими ведеться постійно, щоденно.

Щороку в бібліотеці проводиться робота з очищення фонду від старої, зношеної літератури та літератури, що не користується попитом.

Не зменшується попит і на «Мобільну бібліотеку». Так,  щомісяця бібліотекар відвідує жильців територіального стаціонарного центру одиноких непрацездатних осіб для задоволення їх читацьких інтересів та запитів. Як і щороку, в кінці навчального року бібліотека на шкільній лінійці відзначає своїх активних користувачів

На сьогодні наша бібліотека має дві кімнати – в одній зберігається література для юнацтва та дорослих, а в іншій – література для дітей. Відкритий доступ дозволяє краще роздивитися книжкові виставки, тематичні полички, погортати книгу, обмінятися думками, в читальному залі – попрацювати вдумливо над книгою. В бібліотеці крім алфавітного та систематичного каталогів існують картотеки статей, праця над якими ведеться постійно, щоденно.

У травні місяці 2014 року на базі нашої бібліотеки був проведений семінар для завідуючих бібліотеками району.  
Також у 2014 році бібліотека взяла участь у міні-конкурсі програми Бібліоміст «Співпраця з громадою», результатом якої стало поповнення матеріально-технічної бази бібліотеки – отримання від програми ноутбука та фотокамери. 

Через весняне затікання даху у 2015 році та часткове пошкодження стелі великої кімнати в бібліотеці був проведений ремонт стелі. 

 Також коштом бюджету сільської ради була проведена заміна 4-х старих вікон на нові - енергозберігаючі.
В грудні місяці 2015 року бібліотека отримала доступ до мережі Інтернет від провайдера Інтертелеком.
Також в 2015 році бібліотека долучилася до всеукраїнської акції  «Бібліотека українського воїна» і приймала нові книги для воїнів, навіть з рук  демобілізованих учасників АТО.

Сьогодні для покращення якості бібліотечних послуг бібліотека урізноманітнює форми та методи роботи, щоб підтримувати позитивний імідж та бути надійним помічником для громади села.

Пріоритетним напрямком роботи в 2015 році були заходи, що проводилися в рамках регіонального проекту «Пам’ять нескінченна книга…» до 70-ти річчя ВЕЛИКОЇ ПЕРЕМОГИ. Так,  у травні місяці створено та презентовано для учнів 9-11 класів відео-фільм «День пам’яті та надії» до Дня Великої Перемоги, який  переносить акцент із історії  військових дій на історії  земляків-кам’янців.

У вересні  2016 року був проведений  урок видатної особистості «Дмитро Яворницький – запорозький характерник» в рамках регіональної кампанії  «Дмитро Яворницький – ім’я, овіяне легендами». На ньому бібліотекар ознайомила присутніх із біографією видатного історика, запропонувала для перегляду відео «Співець козацької слави», провела віртуальну екскурсію до будинку-музею Дмитра Яворницького. Наприкінці бібліотекар ознайомила присутніх із виставкою «Яворницький – літературний герой».  

З появою в бібліотеці ноутбуку та Інтернету сфера надання послуг користувачам значно розширилася. Так, бібліотекар надає консультації при використанні інтернет-банкінгу, реєстрації на сайті iGov.ua, та інші.

Бібліотека, як центр змістовного дозвілля, проводить  засідання клубу за інтересами «Звичаї рідного краю».  Завдання  клубу: виховання поваги та спонукання до самостійного вивчення культурної спадщини, формування громадянської свідомості та патріотизму у підростаючого покоління, так як створений він для дітей 4-6 класів. Кожне засідання традиційно завершується чаюванням.

Не проходить повз увагу і конкурс «Найкращий читач України», на який бібліотека завжди готує конкурсантів.
До Дня Героїв Небесної Сотні бібліотека проводить вахту пам’яті «Героям слава!», на якій згадують українців, що загинули у Києві у трагічні дні лютого: з 18 по 21. Гинули за країну, в якій повинно бути не страшно жити і народжувати дітей.        

Протягом останніх років  бібліотека надає всі наявні послуги та ресурси у користування населенню села.  Оформлює різноманітні книжкові виставки, інформаційні стенди та організовує заходи різноманітної тематики.
Поєднуючи традиційні та впроваджуючи інноваційні форми роботи Валентина Олександрівна  постійно працює над тим, щоб заохочувати громаду до користування бібліотекою, до читання; розвивати  вміння та навички пошуку інформації в різних джерелах, сприяти формуванню національної свідомої громадянської позиції ,сприяти розвитку у користувача природних позитивних здібностей, нахилів творчого мислення та формувати юні особистості.

Кожна подія в країні, області чи селі знаходить місце у роботі Кам’янської сільської  бібліотеки.