Дніпропетровщина бібліотечна

Апостолівський район


 
КЗ "Великокостромська сільська бібліотека" 

 
Історія бібліотеки

Про точну дату заснування сільської бібліотеки документів не збереглося. Зі слів старожилів відомо, що  в 40 - 50 роки XX століття у селі Велика Костромка існувало шість колгоспів, які   об’єднались у три колгоспи: “ ім. Андреєва”, “ім. Чкалова”, “ім. Сталіна.” Після смерті Сталіна колгосп під назвою його імені перейменували на “Дружбу”. Кожний колгосп мав свою невеличку бібліотеку у сільській хаті.  

В  1959 році бібліотеки об’єдналися в одну сільську бібліотеку, яка знаходилася у центрі села, у невеличкій сільській хаті поряд із сільською радою.

До 50-річчя Великого Жовтня у 1967 році  в селі був збудований БК “Жовтень”. У ньому і розмістили сільську бібліотеку. Вона функціонує і до сьогодення у цьому приміщенні. 

В ті часи комплектувалася бібліотека книгами, що дарували читачі, за кошти радгоспу, а також сільської ради. В бібліотеці переважають книги, більш на воєнну тематику. Проводяться обговорення книг, огляди літератури, оформляються книжкові виставки присвячені подіям Великої Вітчизняної війни, проходять зустрічі із учасниками бойових дій. 

 У 70- ті роки стрімко розвивається народне господарство СРСР. Бібліотека починає більше комплектуватися літературою для с/г працівника, спеціаліста. Проходять у бібліотеці “Дні спеціаліста”, огляди нових надходжень літератури. Бібліотека крім читачів, які відвідують її, обслуговує ще і працівників радгоспу на місцях їхньої роботи – на пересувках.  Бібліотекар носить книги і періодичні видання: дояркам, телятницям, зоотехнікам, ветлікарям, а також у тракторні бригади – механізаторам, трактористам. 

У 1979 році було створено Апостолівську централізовану бібліотечну систему, у якій Великокостромська сільська бібліотека  стала однією із філіалів. 

У 80 роки ХХ століття бібліотека комплектується Апостолівським відділом культури та одержує багато книг, періодичних видань. У ці роки вона налічувала понад 20 назв газет і журналів. Ведеться картотека періодичних статей. З’являються у бібліотечній системі послуги МБА. Студенти – заочники звертаються до бібліотеки за допомогою і замовляють літературу з інших бібліотек країни.  Бібліотека також активно користується послугами ВСА. 

На цей час бібліотека веде пропаганду атеїзму, комуністичної ідеології. Продовжується робота на пересувках, оформляється книжкові виставки у червоних куточках на фермах і тракторних бригадах. Бібліотека приймає участь у агітбригаді, їдуть на поля та ферми радгоспу з концертами та послугами бібліотеки. 

У 1989 році на базі сільської бібліотеки заснований народознавчий клуб для дітей “Дивосвіт”, який працює під девізом “Мій рідний край – моя земля”. Основним завданням клубу є: допомогти членам клубу пізнати культуру, поповнити знання про історію, звичаї, обряди та традиції українського народу. 

В 2002 році відбулася децентралізація бібліотек району і бібліотека переходить під керівництво Великокостромської сільської ради, з якою тісно співпрацює. Бібліотека активно використовує сільську радіомовну точку для проведення радіопередач про державні свята, Афганську війну, партизанський рух, голодомор.

З 2002 року і по теперішній час бібліотека веде свою роботу: екологічному, патріотичному, краєзнавчому та народознавчому напрямках. Постійно популяризує літературу про рідний край, його обряди, традиції, звичаї. Бібліотека стає центром краєзнавства. Свою роботу проводить у тісному зв’язку з ЗОШ, дитячим садочком “Дзвіночок”, народознавчим клубом для дітей “Дивосвіт” та БК  “Жовтень”. Фонд бібліотеки комплектується дуже мало, тому у бібліотеці постійно діє акція для читачів “Подаруй книгу бібліотеці.”   

У 2012 – 2013 рр. бібліотека проводить свою роботу за цільовою програмою “Село моє – для мене ти єдине.” У приміщенні бібліотеки постійно діють історичні стенди “ Герої війни в історії с. Велика Костромка”, “Офіційні символи с. Велика Костромка,”  “Вони визволяли наше село у роки В.В. війни,” “Пам’ятники села.”

У 2012 році бібліотека приймала участь у Всеукраїнському опитуванні “Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє”, яке дало зрозуміти, що бібліотека у селі потрібна для дорослих читачів, а також для підростаючого покоління.  

Кожного року бібліотека приймає участь у проведені читацького конкурсу для дітей  “Найкращий читач України ”. 


Сучасність бібліотеки

Бібліотека приділяє велику увагу народознавству та розвитку народознавчих ремесел. Так у приміщенні бібліотеки була організована виставка вишиванок сільської майстрині Н.В. Мазки “Вишиванки мої, вишиванки”. Виставку відвідало 118 чоловік. Відбулися екскурсії учнів школи до бібліотеки, які відвідували і виставку вишиванок. 

Бібліотека взяла участь у регіональній компанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара» , пов’язану з популяризацією творчості українського письменника. Біля книжкової виставки “Олесь Гончар – український прозаїк” провели бесіду присвячену його творчості. 

Бібліотека працює разом із БК “Жовтень”, приймає участь у колективі “Костромчанка”. Разом проводить державні свята: День Соборності України, День Перемоги, День Незалежності України, свято працівників с/г.
До державних свят бібліотека організовує тематичні виставки: історичні стенди, символіка держави, села, роботи умільців села – малюнки художників, вишивки майстринь, плетіння з бісеру, вироби із металу, роботи дітей школи та дитячого садочка “Дзвіночок”. 

Разом із працівниками  Великокостромської сільської ради бібліотека приймала участь у заходах присвячених 90 – річчю утворення Апостолівського району, організовувала виставку народних умільців села. 

Кожного року бібліотека приходить  з поздоровленнями та подарунками на свято “Святий Миколай” до Апостолівського реабілітаційного центру для дітей “Надія”. 

Бібліотека проводить свою роботу за різноманітними формами і методами бібліотечної роботи, підтримує позитивний імідж, щоб бути надійним помічником для громади села Велика Костромка. 

У  2014 році  бібліотека приймала участь у написанні статті про історію бібліотеки, яка ввійшла в збірку «Бібліотеки Апостолівщини: хроніка буття та розвитку», а також у підготовці матеріалів для створення Української бібліотечної енциклопедії.

Пріоритетним напрямком бібліотеки є краєзнавча робота. Продовжується збір інформації про історію рідного села, поповнюються папки-досьє новим матеріалом та фотографіями.

До 200-річчя з  дня народження  Т.Г.Шевченка приймала участь у літературному конкурсі «Шевченкові березини». До цієї знаменної дати у бібліотеці проведено літературну годину для  дітей  «Безсмертної слави поет».

У 2015 році продовжується робота за цільовою міні-програмою «Село моє, для мене ти - єдине». Ведеться і постійно поповнюється краєзнавчий куточок «Українська світлиця». Тут збирається: посуд, вироби із дерева, вишиті рушники, картини, одяг, знаряддя праці, сільський тин з лози, картини місцевих художників та інше. Оформлено тематичні стенди: «Великій Костромці - 230 років», «Село моє, для мене ти - єдине», «Сучасне і минуле крокують поруч», «Голови  Великокостромської сільської ради», «Керівництво с/г від далекого минулого до сьогодення», «Учасники бойових дій в зоні АТО- 2014…».

30 вересня Всеукраїнський день бібліотек. У цей день організовано екскурсію для користувачів «Бібліотека - духовна скарбниця людства».

На базі Великокостромської сільської бібліотеки відбувся семінар бібліотекарів Апостолівського району «Мистецтво спілкування». Провели захід «Покрова Святої Богородиці» присвячений великому християнському святу та славному українському козацтву.

У 2016 році бібліотека приймала участь у читацькому марафоні до дня народження історика Дніпропетровської області  Д.І.Яворницького. Проведено історичну годину для дорослих «Літописець слави козацької».

 Бібліотека приймала участь у читацькому марафоні  «Пам'ять - нескінченна книга» до 70-річчя  Дня  Перемоги у  Другій Світовій війні 1939-1945 рр. Для дітей  проведено годину пам’яті «Уклін живим, загиблим слава».

 В травні 2016 року  відбувся  урок  мужності  присвячений 71-ій  річниці  Дня  Перемоги  у  Другій  світовій  війні  1939-1945рр. У бібліотеці  оформлено книжкову виставку «Пам’ятаєш Земле, 45-й». На  захід до  бібліотеки були запрошені восьмикласники Великокостромської ЗШ. Бібліотекар розповіла  присутнім  про  подвиги  жінок у  страшній війні як на фронті  так і в  тилу. Діти  читали  вірші, намалювали  малюнки. Даша Симоненко написала  розповідь  про  жінку  війни,  Данило  Лосєв  заспівав  пісню  «Я  ненавиджу війну».     

08.06. до сільської бібліотеки завітали діти літнього майданчику «Сонечко . Провели подорож бібліотечним бульваром «Ми хочемо, щоб наше літо,  було книгами зігріто».

Ознайомились з бібліотекою, її книжковими героями. Провели цікаву вікторину, подивились мультфільм «Попелюшка». Кожна дитина взяла собі книгу на літо. А назавтра відбувся віртуальний віраж для дошкільнят.  . Бібліотекар разом з дітьми провели казкову вікторину «З якої це казки?», діти намалювали своїх улюблених героїв, а потім подивились мультфільм «Софія Прекрасна». 

Провели у бібліотеці квест для учнів середньої школи. Учасники подорожували бібліотечним фондом, знаходили правильні відповіді на запитання на кожній літературній станції.  Було дуже цікаво. Діти показали, що вміють правильно користуватися і орієнтуватися у книжковому лабіринті бібліотеки. У сільській бібліотеці  відбулося літературно-музичне  свято присвячене пісням  українського народу.   На  зустріч з піснею були запрошені старожили села та  колектив будинку  культури  «Горлиця».  Завідуюча бібліотекою  розповіла про  українську пісню-духовну основу життя народу, про його культурну  спадщину. Учасники колективу  виконували милозвучні українські пісні. Пісня-це наша історія, наша гордість і слава. Вона супроводжує людину протягом  життя.