П'ятихатський район


 
Вишнівська селищна бібліотека-філіал П'ятихатської ЦБС 

 

Історія бібліотеки

Рік утворення – 1951

На початку 80- х років займала дуже тісне приміщення у клубі, згодом  переведена у пристосоване приміщення (квартиру житлового будинку). Бібліотекою до 1994 року завідувала Плиг Любов Володимирівна, далі 2 роки – Кушнір Олена Григорівна.

На час централізації (1978 рік) фонд становив 8350 прим.     

Працювала також  Ворошилова Раїса Михайлівна (з 2003 року); з 1996 року і до цього дня бібліотекою завідує Мироненко Олена Василівна (1974 р. нар.; з перервою на декретну відпустку).

З 2008 року бібліотека знаходиться у приміщенні Вишнівської ЗОШ, опалюється, має доступ до Інтернету.

Фонд сьогодні налічує 4420 примірників літератури. 

Бібліотека поєднує традиційні форми  діяльності та інноваційні  щодо формування фондів бібліотеки, бібліотечно-бібліографічного обслуговування, надання інформаційних послуг.

 За змістом фонд бібліотеки є універсальним і представлений  різногалузевою літературою: художньою,  природничо-науковою, суспільно-політичною, мистецтвознавством, фізичною культурою та спортом, мовознавством та літературознавством, а також довідковою (словники, довідники, енциклопедії).                                                                                                                                                               Фонд  бібліотеки налічує  6934  примірників літератури (з них книг-4334, брошур-2599.)                                                                                                                 

Довідково-бібліографічний апарат складають: алфавітний каталог – 4000 карток

  Картотеки – тематична (актуальних матеріалів) – 890 карток

           Учбових закладів України – 50 карток

           Цитат і крилатих висловів – 65 карток

Картотека актуальних матеріалів – близько 800 карток.                  

Перелік періодичних видань, отриманих бібліотекою у 2013 році:   

    Журнали – «Добрые советы», «Дім, сад, город», «Самарянка», «Барвінок», «Жасмін», «Академія Саморобкіна», «Пожежна безпека»;                                               

    Газети – «Злагода», «Український пенсіонер», «Магістраль», «Вісті Придніпров’я», «Батьківський комітет».                                                                                                                                             

Основними завданнями бібліотеки були і є максимальне сприяння задоволенню інформаційних потреб користувачів, підвищення якості обслуговування , використання інноваційних форм бібліотечно-бібліографічної роботи , використання електронних інформаційних ресурсів – адже зараз у бібліотеці є  доступ до інформації через Інтернет. Рівень відвідуваності, читаності та книговидач залежить від оптимально налагодженої інформаційно-бібліографічної роботи, популяризації літератури.  З цією метою бібліотека активно застосовувала інноваційні форми бібліотечної роботи. Впроваджуються нові інформаційні технології, формуються і використовуються електронні ресурси, є доступ до світової мережі Інтернет. Все це дало можливість покращити роботу з надання довідок; створення власного інформаційного продукту (буклети -7, інформаційні листівки - 32); повнішого розкриття фонду; оформлення бібліотеки (стенди – «Світ дитини», «В об’єктиві бібліотека», «Влада інформує», «Бібліотека інформує»). Щоб надати користувачам можливість копіювання на паперові носії необхідного матеріалу, бібліотека планує придбання принтера.                                                                                                                                           

    Оптимальною формою популяризації літератури була організація візуальних  форм: книжкові виставки , експрес-полиці, стенди   (тематичні, ілюстровані, інформаційні, постійно діючі ).  Перевага полягала в тому, що користувач міг безпосередньо переглянути літературу із запропонованої теми.  Всього у бібліотеці  у 2013 році було організовано 7 книжкових виставок та 7 експрес-поличок.                                                                                         

 Книжкові виставки організовувалися  до пам’ятних і знаменних дат: 

 До вшанування пам’яті видатних осіб:                                                                                                  

  * 24-28 лютого - «Струни творчості Лесі Українки» (100р.з дня смерті)                   

  *5-15 березня – «Учітесь, читайте,і чужому научайтесь, й свого не цурайтесь…» (Т.Г.Шевченко)        

  *22-27 квітня – «Чорнобиль…Трагедія…Пам’ять…»   

  *25 квітня-25 жовтня – «Дніпропетровщина читає О.Гончара» 

   *10 травня-до кінця року – «Куточок слов’янської писемності»    

  *6-11 травня – «Літопис героїчних буднів» (День Перемоги)                                                                   

   *14 жовтня-28 грудня – «Пам’ять серця, пам’ять сивини кличе щастя живих берегти»                                 

З метою популяризації книг, що зберігаються в фонді проводилися дні та тижні інформації: 

*1-10 червня - Тиждень інформації «Візьми книгу у відпустку» мав на меті популяризацію художньої літератури як з нової, так і  незаслужено забутої.  Користувачам бібліотеки була запропонована велика розгорнута виставка цікавих художніх книг, котра супроводжувалася усними коментарями , 

  *1-10 квітня - Тиждень дитячої книги відкрив маленьким користувачам двері у світ казок.

Окрім перелічених традиційних форм роботи, бібліотека застосовує тематичний відбір матеріалу з періодичних видань, Інтернету,  на книжкових виставках поруч з книгами: інформаційні короткі довідки до ювілеїв видатних осіб  та знаменних дат. У 2013 році запропоновано 34 комплекти  інформаційних матеріалів. 

 

В рамках регіональної кампанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара» Вишнівська сбф провела соціологічне опитування «Чи знаєте ви О.Гончара?» На території селища опитано 19 чоловік (15 років і старші). Жителі відповідали на такі питання: чи читали твори О.Гончара, які з них запам’яталися, які мають відношення до Дніпропетровщини; чи відомо їм, що О.Гончар наш земляк? Результат опитування: практично всі знають письменника і читали його роман «Собор», серед людей старшого покоління є такі, хто перечитав майже всі його твори. Для старшокласників було організовано перегляд фільму «Зодчий душі людської» (присутніх-19 чоловік) та інформаційну годину «О.Гончар і Придніпров’я», у бібліотеці з квітня по жовтень діяла книжкова виставка, зібрано тематичну папку, надруковано буклет «Вселюдський літопис О.Гончара».                                                                                                                                                 

До 100-річчя з дня смерті Лесі Українки проведено інформаційну годину та вікторину «Струни творчості Лесі Українки» для десятикласників (5чоловік), оформлено книжкову виставку.

До Шевченківських днів було встановлено у школі книжкову виставку «Учітесь, читайте, і чужому научайтесь й свого не цурайтесь!», проведено огляд творів «Україна і українці у творчості Кобзаря» та літературні читання для 8-11 класів (12 чоловік).     

Користувачам пропонуються теки : «Літературна Україна»,  «Кобзарева світлиця»,  «Життя, наповнене творчістю» (творчість зарубіжних письменників), «Соняшник» (для дітей), «Гроно сміху всім на втіху» (гумор)     

Мистецький напрямок представлений тематичними папками:

 «Новини культури»                                                                             

  «Молодіжні кумири»                                                                              

 «Дитяча творчість»                                                                                                   

  «Світ твоїх захоплень» (рукоділля) 

У січні-березні 2013 року  бібліотека приймала участь у районному творчому конкурсі «Душі криниця», що проходив у Дитячій бібліотеці та був присвячений 90-річчю П’ятихатщини (зайняли І місце).

Для поповнення фонду бібліотека проводить акцію «Подаруй бібліотеці книгу», в результаті якої у 2013 році 5 жителів селища подарували 24 примірника.

Протягом року у бібліотеці проводилися екскурсії для дітей та дні відкритих дверей:

                  «Цікаві таємниці у книжковій скарбниці» (26 вихованців дитсадка)

                  «Скарбниця людської мудрості» (32 першокласника)

                  «Бібліотека відкриває шлях до знань» (44 чол., 2-3 класи)

                  «Завітай до бібліотеки» - День відкритих дверей

Під час екскурсій проводилися бібліотечні уроки та бесіди з відвідувачами. На літніх канікулах відкрито ігровий куточок для дітей (розмальовки, саморобки, ігри, кросворди, вікторини).

До Дня Слов’янської писемності і культури у бібліотеці відкрився куточок «Мова моя – це душі джерело». На ньому, крім книжок, представлена тематична папка і друкована продукція:

                   Буклети – «Кирило і Мефодій. Сторінки біографії» 

                                     «Слов’яни: надбання століть»

                                     «Церковно-слов’янський алфавіт»

З лютого по квітень у три тура проходив конкурс «Найкращий читач України-2013».У бібліотеці пройшов І тур серед 6-7 класів (25 учасників), після конкурсу до бібліотеки записалося 7 чоловік, видано 28 книг. На ІІ тур до Дитячої бібліотеки у П’ятихатки поїхала активна читачка Вишнівської бібліотеки Жир Анна і презентувала там книгу Ірен Роздобудько «Про життя видатних дітей» та зайняла І місце серед учнів 6 класів, після чого представляла наш район у Дніпропетровську на ІІІ турі конкурсу 

Вишнівська бібліотека продовжує вести роботу по збору краєзнавчої інформації, постійно поповнюються тематичні папки: «Моє село – ти частка України»

                                           «Ераст Бродський – патріот рідно краю»

Краєзнавча література виділена на окремому стелажі, фонд поповнюється друкованою продукцією з інформацією про рідне Вишневе, про П’ятихатщину, про Дніпропетровщину                 

Історія України представлена у теках-дайджестах:

                                             «Шляхами козацької слави»

                                             «Вічна пам’ять 1933-го»

                                             «Війні немає забуття»

                                             «Ази Православ’я»

Діти – користувачі бібліотеки традиційно на Різдво відвідують з колядками та щедрівками читачів похилого віку, які обслуговуються на дому.

До 70 –тої  річниця визволення України від німецько – фашистських загарбників бібліотека провела зустріч з ветеранами «Літопис героїчних буднів»  та годину мужності

                                  «Шляхами подвигу і слави» .

На допомогу самоосвіті та освітнім програмам у бібліотеці збирається інформація із періодичних видань, класифікується та зберігається у тематичних папках:

                                             «Видатні українці»

 

                                             «Чарівні барви України» (художники)

                                             «Символи України»

                                             «Сімейні цінності українців»

                                             «Дорогами України»

Проблеми екології та інформація про альтернативні джерела енергії зібрані у папці «Земля чекає допомоги». До річниці Чорнобильської трагедії оформлялася виставка «Чорнобиль…Трагедія…Пам’ять…» 

Як центр правознавства, бібліотека представлена куточком «Влада інформує», тематичними папками:                           

   «Юридичні поради»

«Європейський Союз – Україна»

«Влада інформує»

«Закон і право» (для дітей та юнацтва)

У листопаді до Дня прийняття Конвенції ООН щодо прав дитини (1989) у бібліотеці відбулася інформаційна година «Право на любов» для 7-8 класів (7 чол.)

Соціально-побутова інформація розкрита у тематичних папках:

                                               «Дім, сад, город»

                                               «Квіти України»

                                               «Тваринництво, птахівництво»

                                               «В світі тварин» (для дітей), «До вашого столу» (кулінарія)

                                               «Будьте здорові» (медицина), «Небезпечна легковажність» (шкідливі звички), «Молодіжні кумири» (для юнацтва), «Психологія».

З 2013 року при бібліотеці почав діяти гурток «Світ твоїх захоплень» для дітей 1-5 класів. У червні, під час літнього майданчика, було відкриття ігрового куточка, діти стали учасниками акції «Бібліотека майбутнього» та збудували з паперу макет такої бібліотеки.

У вересні пройшло перше заняття на тему «Щоб книги довше жили. Правила поводження з книгою». Зібралося 12 дітей з 1-4 класів, всі з задоволенням вчилися складати кутики та розмальовували закладини.

У грудні заняття було присвячене темі «Місце зберігання книг: полиці, стелажі, шафи», після якого всі майстрували з паперу різні фігурки (жабки, метелики, сердечка).

У бібліотеці постійно діють стенди: «Влада інформує», «В об’єктиві бібліотека», «Дитячі та українські письменники».

В цьому році у Вишнівської бібліотеки з’явився свій логотип і символ, вийшла оновлена візитка.