Дніпропетровщина бібліотечна

Межівський район


 
Сілький комунальний заклад культури "Слов'янська бібліотека" 

 

Історія бібліотеки


Історія  Слов’янської бібліотеки сягає в двадцяті роки  ХІХ століття, коли жителі села відвідували хату-читальню, а вже у 1927 році силами комсомольців і молоді Слов’янки було збудовано сільський клуб, де відкрили приклубну бібліотеку. З 30-х років бібліотекарем тут працювала Зоц Оксана Андріївна. У 1940 році була відкрита сільська бібліотека. Після Вітчизняної війни 1941-1945років бібліотека відновила роботу у 1948 році, бібліотекарем тут працювала Ніколенко С.С. до 1950 року. Книжковий фонд налічував 975 екземплярів. З 1950 до 1953 року фонд зріс до 3000 книг та брошур, бібліотекар – Киричок Галина Іванівна. З 1953 по 1963 рік бібліотекарем працювала Кириченко О.П., з 1963 до1964 – Козаченко Н.В., книжковий фонд – 6000 екземплярів. З 1вересня 1964 року до 1984 року Слов’янську бібліотеку очолювала Дорош Лідія Іванівна, яка віддала бібліотечній справі 39 років. Днем народження сучасної бібліотеки вважається 7 листопада 1964 року, коли був відкритий новозбудований Слов’янський будинок культури, в якому і тепер працює сільська бібліотека.

З 1970 року протягом трьох років бібліотека обслуговувала більш як 1500 читачів, тож окрім завідуючої у 1973 році була призначена бібліотекар Кравець Валентина Іванівна (1973-1974рр.), а з 1974 року – Кривець Любов Іванівна, яка потім очолювала бібліотеку з 1984 по 1989 рік. З листопада 1989 року по 2010 рік завідуюча, а пізніше директор бібліотеки – Соловйова Лідія Григорівна. Фонд налічував близько 18 381 екземплярів книг та брошур, бібліотека обслуговувала 1100 читачів. Тут був заснований клуб за інтересами «Козацька криниця», який працює дотепер. 

         Модернізація бібліотеки розпочалася у 2010 році, коли Межівська ЦБС, а в її складі і Слов’янська бібліотека (директор 2010-2011рр. Тараненко Світлана Геннадіївна) здобула перемогу у другому турі Міжнародної програми «Бібліоміст». З 2012 року директором бібліотеки працює Кравцова Валентина Анатоліївна. В бібліотеці обслуговується 650 читачів. Їх увазі надаються 17 185 видань друкованої продукції, 20 назв газет і журналів.

Сучасне життя потребує і від жителя сільської місцевості використання комп’ютера та Інтернету. Але не кожен має змогу придбати комп’ютерну техніку та доступ до мережі Інтернет. Тому перемога проекту «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» та встановлення трьох комп’ютерів за програмою «Бібліоміст» у Слов’янській бібліотеці стало для жителів села Слов’янка Межівського району Дніпропетровської області справжнім святом.  І почалося нове життя у бібліотеці! Спочатку прибігли діти – наші «чомучки», прибігли і залишилися до цього часу самими активними користувачами комп’ютерного залу. Довелося проводити заняття, тренінги для молодших і необізнаних. А зараз, через рік, вони вихваляються перед новачками знанням правил користування комп’ютером, самі навчають інших. До зацікавлених користувачів відносяться творчо обдаровані діти та студенти – вони тут готуються до предметних олімпіад, творчих конкурсів, до ЗНО, шукають новинки для занять у гуртках, готують реферати, доповіді, повідомлення ну і, звичайно ж, постійно спілкуються у соціальних мережах. І не просто готуються, а й перемагають!

         Поступово звикли до зручностей Інтернету і дорослі відвідувачі бібліотеки. Для працюючих це – скарбниця необхідного для роботи матеріалу, електронна пошта і ряд інших послуг.   Для фермерів та підприємців – можливість швидко знайти необхідну техніку, посівний матеріал, добрива, купити чи продати будь-які товари. А ось пенсіонери у нас здебільшого «лікуються», шукаючи потрібні ліки, описи захворювань, народні рецепти, дієти і комплекси вправ, і що головне – мають позитивні результати. Користуючись банківськими послугами через Інтернет, відпала необхідність щоразу приїздити до найблищого відділення банку, що для сільського жителя – далеко не зручність.

Можна багато розповідати про те, чим ми завдячуємо комп’ютерному залу. Можна поскаржитись на те, що у бібліотекаря, який працює у сільській бібліотеці один, значно додалося роботи. Але ж як приємно відчувати себе таким потрібним, а головне – сучасним!

 Отже, «Бібліоміст» став справжнім прогресивним мостом між державою і читачем, який щиро дякує за добру справу!

  І перша велика допомога Інтернету у розвитку Словянської бібліотеки – перемога у обласному конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування в 2011році з проектом, ініційованим Слов'янським сільським головою Іваном Івановичем Кукалом, «Сучасна книга – крок у майбутнє». Сучасне становище бібліотек в інформаційному середовищі примушує їх активізувати свої зусилля для того, щоб довести свою значимість, необхідність, постійно підвищувати свій престиж: максимум зручностей, технічна оснащеність, освітлення, художнє оформлення інтер’єру, розклад роботи, високий рівень бібліотечно-інформаційних послуг, атмосфера доброзичливості тощо. Сьогодні відбувається трансформація бібліотек в культурно-інформаційні центри. Реалізація програми надала можливість здійснити цю перебудову. Адже її загальний бюджет складав 121 тисячу гривень, у тому числі: 80000 гривень – Фонд конкурсу; 26000 гривень – кошти сільської ради; 15000 гривень – кошти партнерів. Організаціями – партнерами і співвиконавцями проекту стали Слов’янська сільська рада і місцева сільська територіальна громада; Фонд сприяння розвитку мистецтв, ТОВ “Наталівське” (Письменний Олександр Іванович), СФГ «Чайка» (Цекот Василь Борисович), СФГ «Надія» (Нікітенко Софія Володимирівна).

Результати роботи по реалізації програми «Сучасна книга – крок у майбутнє» були презентовані на міжрегіональному семінарі «Обмін досвідом роботи територіальних громад Межівського району з питань участі у конкурсах проектів та програм розвитку місцевого самоврядування та взаємодії органів місцевої влади та територіальних громад Добропільського району Донецької області  по наведенню належного санітарного стану на підвідомчих територіях» та під час роботи обласної квітневої школи з адвокації методистів ЦБС міст та районів області. Під час семінару були проведені польові дослідження «Сільська бібліотека у житті громади», волонтерська акція «Бібліотечна книга – дітям війни», колоквіум «Брендінг у бібліотеці», уроки практичного фандрейзингу «Долаємо бар’єри разом» та інші сучасні заходи та форми бібліотечної роботи.                                          

Працювати плідно, творчо і результативно допомагає тісна співпраця з Межівською ЦБС (директор -  Л.Г.Давиденко, методист -  Л.В.Коваленко), Слов’янською сільською радою (сільський голова - І.І.Кукало), СКЗК «Слов’янський будинок культури» (директор – В.М.Лизогуб), ветеранською організацією (голова Л.І.Дорош), іншими організаціями та закладами села Слов’янка.                                                                                                                                  

 


Сучасність бібліотеки


Сьогодні СКЗК «Слов’янська бібліотека» прагне задовольнити потреби усіх користувачів і, завдячуючи їй, вони мають певні успіхи: перемоги на олімпіадах, конкурсах, знайдена робота, вирішені фінансові проблеми, спілкування з рідними та однодумцями як через Інтернет, так і в колі друзів під час проведення заходів, збагачення знань і навичок, заняття для дозвілля та багато інших. Отже, працює девіз «Наша інформація – ваш успіх!».      Окрім інформації, звичайно, намагаємося дарувати людям душевне тепло і розраду, моральне оновлення, затишок і хороший настрій. Хочемо, щоб і про наш заклад сказали: «Душі аптека – бібліотека!»