Дніпропетровщина бібліотечна

Криничанський район


 
Червоноіванівська сільська бібліотека 

 
Історія бібліотеки

 Бібліотека  з дня заснування була і є головним навчальним кабінетом, де зосереджені і постійно поповнюються фонди художньої, періодичної, наукової літератури та підручників, навчальних і методичних посібників.
   Нині, в період відродження національної культури, духовних і культурних традицій нашого народу, бібліотека -  є однією з найважливіших ділянок, яка виконує важливу роль у формуванні національної свідомості, любові до свого народу, своєї землі. Історія бібліотеки нерозривно пов’язана з історією навчального закладу, з розвитком суспільства, з видатними особистостями, які дбали про розвиток освіти, про створення і поповнення бібліотек новим фондом.
   Серед мальовничих крутосхилів та балок розкинулось село Червоноіванівка. Село багате історичними пам’ятками. Однією з таких пам’яток є бібліотека.
    Зі слів старожилів села, Червоніванівська сільська бібліотека була заснована  в1948 році.
   Протягом історії наша бібліотека зазнала великих змін. В обов`язки обліковця колгоспу иімені « Молотова» входило ведення бібліотеки. Бібліотека знаходилась в звичайній хаті без електричного освітлення. Опалювали соломою та качанами. Потім бібліотеку помістили в сільському клубі,якою завідувала
 Чумак Л. Працівниками бібліотеки завжди були досвідчені працівники, віддані своїй справі. Любила молодь на цей час бібліотеку, адже це було єдине місце, де могла зібратись молодь, прочитати книжку, вивчити виставу.

       Так, в 1953 році бібліотеку прийняла Лисиця М.І.  Понад сорок  років бібліотекарем в селі працювала Марія Іванівна (1953 – 1993 рр.)
 Фонд бібліотеки вміщувався в двох шкафах, шкафа стояли в залі. В 1954 році пристроїли невелике приміщення – 15 кв.м. , туди помістили бібліотеку. Кількість читачів налічувалось до 100 і більше чоловік.
     З роками читачів збільшувалося, фонд бібліотеки зростав, поповнювався за рахунок бюджету Криничанського відділу культури та коштів колгоспу « Україна».
  В 1967 році приклубну бібліотеку перевели в сільську бібліотеку. Бібліотека приймала активну участь в житті села та колгоспу.  Пропагуючи літературу, бібліотека допомагала запроваджувати передові методи праці. В 1979 році бібліотека стала філіалом криничанської централізованої бібліотечної системи. Велика увага приділялася пропаганді краєзнавчої літератури.
       В 1980 році бібліотеці присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи», нагороджена дипломами. Робота клубу і бібліотеки завжди проводилась спільно з школою, сільською радою, активом колгоспу, громадою села.

В роботі бібліотеки активну участь приймали активісти бібліотеки, книгоноші, робилися подвірні обходи, для залучення нових читачів, обслуговування пристарілих інвалідів Великої Вітчизняної війни. Висвітлювали передовиків сільськогосподарського виробництва у бюлетні « Хто сьогодні попереду», які поміщалися в кутку перпдового досвіду.
    Всього не перелічиш, яка робота виконувалася за весь час існування бібліотеки. Бібліотека систематично веде роботу з оформлення картотек, тематичних папок, документації, пов’язаної з інвентаризацією, списанням застарілої літератури, оформленням періодичних видань, одержанням підручників, видачі та збирання їх в кінці навчального року. В 1982 році бібліотеку перевели в нове просторне приміщення, де вона знаходиться і зараз. Там стало можливим повніше розкрити фонд тематичними поличками .Були організовані пересувні, для обслуговування відждалених сіл Коробчине та Козодуб. Завідували ними обліковці колгоспу « Україна» на добровільних началах. Бібліотека надавала їм методичну допомогу. Фонд бібліотеки становив близько 10100 екземплярів,  налічувала близько 400 чоловік. Кращими і найактивнішими читачами бібліотеки були: Щербак Надія Василівна, Навальна Наталя Михайлівна, Мирошніченко Григорій Хрестанович, Петрушевський Іван Михайлович.
      В 1993 році Лисицю М.І.  замінила Кривошея А.В. фонд бібліотеки становив 9800 екземплярів, читачів 500 чоловік. Бібліотеку було перенесено в цьому ж приміщенні, але в іншу кімнату, більш просторішу і світлу. Не завжди бібліотека мала привабливий вигляд; 4 чи 5 стелажів з книгами, стіл бібліотекаря, читальної зали не було через відсутність потрібного за розмірами приміщення. 

У 2008 році в бібліотеці був зроблений ремонт кімнати. Це побілка стелі та стін, фарбування вікон і підлоги. В бібліотеці  стало світло і      красиво, створено багато тематичних поличок, книжкових виставок, а також краєзнавчий куточок « Шляхами великої
долі» приурочений Т.Г.Шевченко. Тут зібрано його видання, побутові предмети того часу,  різні вишиванки. 
       В роботі бібліотеки велика увага звертається на відродження культурних традицій українського народу, відродження духовності, на висвітлення таких тем: захист прав дітей, розвиток українського села, розвиток української мови. Бібліотека вивчає історію свого села, тісно співпрацює із сільською радою, закладами культури села Червоноіванівки. Є у бібліотеці і книгосховище, це - своєрідний храм друкованого слова де зберігаються мудрість наших пращурів, слова звитяги козаків, Січових Стрільців, пройдені важкі роки випробування голодом, воєнним лихоліттям, а також даються поради по вирощуванню і догляду тварин, по вирощуванню садів, зернових і технічних культур, розвиток огородництва в сільському господарстві. Тут також знаходиться і різнопрофільна література (для медиків, вчителів, інших категорій працівників). Для вичерпної відповіді на питання, які виникають у повсякденному житті на допомогу прийдуть довідники, словники, енциклопедії і журнали.
 Для дітей створено куточок казкового світу, діти з задоволенням приходять до бібліотеки. Для них багато проводиться літературних годин на різні теми, а також вікторини, конкурси, бесіди. Вже стало доброю традицією кожного року в травні місяці проводити для дітей І класу екскурсію у бібліотеку. 
    Тут бібліотекар проводить своєрідну посвяту у читачі і діти це сприймають з великим ентузіазмом і після цього ніколи не минають порога бібліотеки. В своїй діяльності бібліотека орієнтується на роботу з дітьми. За планом проводяться бібліотечні уроки, екскурсії в бібліотеку. Завжди бібліотека разом з школою проводять масові заходи до ювілейних дат. При бібліотеці діє «книжкова лікарня» де діти охоче допомагають ремонтувати книги, часто відвідують бібліотеку. Адже активний юний читач не тільки відвідує бібліотеку сам, але й залучає інших читачів до бібліотеки.  

А бібліотекар зробить все для належного іміджу бібліотеки, як культурного осередку села. Сьогодні бібліотека обслуговує 500 читачів. Це – учні, вчителі,студенти, батьки, жителі громади.
   У 2013 році Червоноіванівській сільській бібліотеці виповнилося 65 років.  Фонд художньої літератури нараховує 6693 примірника. На полицях бібліотеки зібрані книги різноманітної тематики. Скільки цікавого, хвилюючого бережуть вони.
Основним завданням  бібліотеки є:
   Сприяти реалізації державної політики в галузі освіти, розвитку навчально – виховного процесу;
   Виховувати у користувачів культуру, національну свідомість, шанобливе ставлення до книги як головного джерела знань;
   Виховувати у користувачів інформаційну культуру, читання;Формувати вміння користуватися бібліотекою, розвивати творчу думку, пізнавальні здібності та інтереси користувачів. Бібліотеку відвідують 520 користувачів.
До послуг користувачів у бібліотеці є:
•    Абетковий  каталог;
•    краєзнавча картотека;
•    Книжково – ілюстративні виставки;
      Бібліотечний фонд розміщений згідно з ББК і має вільний доступ для користувачів. Змістовному розкриттю книжкового фонду допомагають постійно діючі тематичні полички:
“Любіть і знайте Україну!”, “Куточок
символіки”, “Живи, рідна земле!”, “Зразкова книга!”, “Історія нашого краю»,“Куточок читача”, “У світі казок”, “Перлини рідного краю ”, “Ти і твоя книга”. Каталог та картотеки сільської бібліотеки дають можливість протягом короткого часу та в повному обсязі надати користувачеві інформацію про наявність окремої книги в фонді бібліотеки. 
    Пріоритетним завданням роботи бібліотеки завжди було і залишається                 
 формування духовної культури до читачів. Ми прагнемо виховувати   високоморальних особистостей, які б розуміли національні та загальнолюдські цінності. Саме тому в Бібліотеці проводиться багато заходів до відзначення знаменних дат та державних подій, покликаних формувати любов до рідного краю і повагу до історичного минулого свого народу.   
   Одним з важливих напрямків в роботі бібліотеки є інформаційна робота. Основну роль тут відіграють усні форми масової роботи – розповіді про роботу бібліотеки, про правила користування книгами та правила їх збереження ефективними технологіями масової роботи нашої бібліотеки є вікторини, конкурси, презентації книг, брейн-ринги, книжкові виставки.       
  Недвижимі рядки книжкових полиць заключають у собі незліченні межі живого світу;
    Непримириму боротьбу ідей;
    Допитливий науковий пошук;
    Насолода прекрасним;
    Отримання знань.
   Бібліотекою проводяться такі заходи:бесіда « Що повинен знати книжковий лікар?», літературна година “Дивосвіт скарбів книжкових”, калейдоскоп знань “У світі казок”, бібліотечний урок « Книжкова родина”,бесіда – огляд присвячена до 95 річчя О.Гончара « Мої перші твори» свято “Посвячення першокласників у читачі” .   
    Щоденною копіткою працею нашої бібліотеки є виховання бібліотечно-бібліографічної культури користувачів. Сюди включаються: виховання культури роботи з книжкою, уміння користуватися абонементом, уміння користуватися довідковою літературою, періодикою, картотекою, каталогами тощо.
  Проводяться бесіди: “Познайомтесь з нашою бібліотекою”, “Як працювати з книгою”. Найактивнішими читачами серед дорослих є:  Хомутінікова Г.Б., Сойніков В.С., Плиска Т., Набойщикова Ю., Лисиця Н.М., Малькіна Г.М. та багато інших.           
     Побував у Червоноіванівській сільській раді   депутат районної  ради А. А.Топа. Він поспілкувався з сільським головою С.Г.Плискою і разом з ним відвідав об`єкти соціальної сфери громади. Зокрема, побував у місцевій сільській бібліотеці, і вручив завідуючій О.М.Бесараб комплект новинок літератури.
       Проблемою із проблем тут є опалення. Та й дах бібліотеки, потребує ремонту. Про все це знає новообраний сільський голова С.Г.Плиска, і разом з активом громади депутатами районної ради шукає шляхи вирішення наболілих питань. 
      Знають і поважають Оксану Михайлівну Бесараб у Червоноіванівській сільській громаді не лише дорослі, а й малі. Бо часто поспішають на зустріч з нею, книгою у сільську бібліотеку, якою вона завідує. А бібліотекарка добрим словом привітною усмішкою, порадою зігріває душі односельців. А ще вишиваними речами, виготовленими власноруч, якими прикрашена книгарня. З роками тепло у приміщення не прийшло, але атмосфера затишку у бібліотеці існує, стараємось її підтримувати спільно з активістами бібліотеки. На вікнах завжди чисті тюлі і штори, стелажі запрошують до себе приємною свіжістю і новинками літератури, а кімнатні рослини зачаровують кожного відвідувача з ранньої весни до пізньої осені. В даний час бібліотеку очолюю я, Бесараб Оксана Михайлівна, стараюсь не підводити своїх попередників, наставників бібліотечної справи, однак в даний час не завжди можна зробити те, чого вимагає читач, задовольнити його запити.
   Ця робота мені дуже подобається, тому що я дуже люблю спілкуватися з людьми, а особливо з дітьми. Дуже люблю вишивати яскраві рушники, серветки, навіть картини прикрашають бібліотеку. Ще з дитинства, віддушеною стала вишиванка. Хист до вишивання  у мене від мами – Козак Катерини Танасівни, також захоплююся малюванням, та ікебанами. Адже всі ці вироби приваблюють оригінальністю та барвистими тонами бібліотеку. Аби змінити вигляд у бібліотеці, власноруч створюю все необхідне, стенди та куточки, виставки та тематичні полички, пізнавальні матеріали. Однак ніщо не замінить вишивку, яка завжди до снаги. Це вишуканий і копіткий вид творчості. До того ж, цього року виповнюється десять років трудового шляху, і я жодної хвилини не пожалкувала про обраний фах. За весь час роботи підтримую тісні зв’язки зі школою, дитячим навчальним закладом та сільським будинком культури і звичайно із місцевою владою. Допомагаю у виховному процесі учням та вчителям, односельцям, популяризуючи українську літературу, історію рідного краю, звичаї та обряди. 
 В цей час до бібліотеки надходило багато літератури і в бібліотеці завжди якісно вівся облік літератури, згідно інвентарних книг і книги сумарного обліку, велися також і щоденники обліку роботи. В бібліотеці на високому рівні велася робота з книгою, складено і постійно діяли каталоги як абетковий так і систематичний , що багато допомагало в пошуку літератури читачам.
  При теперішній комп’ютеризації, широкому доступу до телебачення та Інтернету, бібліотекар повинен більше докласти зусиль для того, щоб виховати у молоді культуру читання, культуру мовлення, культуру спілкування.
     Бібліотека – це дім книги. Книга неперевершений заповіт одного покоління іншому. Книга зігріє Вашу душу, підтримає і розрадить у важку хвилину. Наповнить розум добрими і мудрими думками. В них – наша історія, відкриття істини, пам’ять людства.