Дніпропетровщина бібліотечна

Криничанський район


 
Зорянська сільська бібліотека 

 
Історія бібліотеки

Зорянська сільська бібліотека розташована на території  Катеринопільської сільської ради. Її місцезнаходження: Дніпропетровська область, Криничанський район, с.Зоря, вулиця Леніна 1б.
Бібліотека обслуговує жителів сіл Зоря, Нова Праця, Новогурівка та Привілля.
Зорянська сільська бібліотека була створена приблизно у 1949 році. Це  було дерев’яне приміщення старої контори із солом’яним дахом, розділене на дві половини. До нього було прибудовано бібліотеку. Будівлі були з’єднані спільним коридором. У бібліотеці було пічне опалення. Сама  плита стояла у бібліотеці, а дверцята плити були виведені в коридор, там і підкладала прибиральниця дрова та вугілля, цим самим дбали про збереження чистоти в приміщенні. . Було збудовано лабаз, в якому зберігалося вугілля для опалення . В бібліотеці були дерев'яні стелажі, на яких було багато книг. Бібліотека освітлювалася за допомогою керосинової лампи аж до 1959 року, коли в селі провели світло.
Першим бібліотекарем тут була Кабаченко Любов Марківна ( нині покійна). У бібліотеці також була прибиральниця , яка кожного дня слідкувала за чистотою приміщення і в опалювальний сезон топила плиту. Після неї бібліотекарем   працювали  Пітенко Ніна Петрівна, Зіневич (Іващенко) Клавдія Олександрівна. Під час блискавки загорівся солом’яний дах. Будівля майже згоріла, але багато книжкового фонду та стелажів було врятовано. Просушували книги, які були замочені водою. Після пожежі бібліотеку перенесли на молочно-товарну ферму, де для неї виділили Червоний куток (1968 рік) . Було дуже тісно, не було місця для проведення заходів.
Бібліотекарі працювали не лише в стінах бібліотеки, їх можна було побачити і на фермі, і в полі, і в тракторній бригаді серед працівників колгоспу. Вони приносили їм книги, періодику, знайомили з новинами, які відбувалися в країні, випускали «бойові листки». Також бібліотекарі не стояли осторонь, коли в  колгоспі потрібні були робочі руки: поруч з клубними та медичними працівниками вони прополювали ланки буряку, соняшнику, кукурудзи, які наділяли в колгоспі.
                                           
Зіневич (Іващенко) Клавдія Олександрівна ,бібліотекар Зорянської сільської бібліотеки, якій першій в Дніпропетровській області присвоєно почесне звання – «Бібліотека відмінної роботи». 2 березня 1961 року була запрошена на роботу IV пленуму комітету в м.Київ.
9 березня 1961 року в м.Києві преміювали іменним годинником від Мініс-терства культури України.
29 березня 1966 року занесена в Книгу пошани за високі показники в соціалістичному змаганні.
В бібліотеці зберігся «План бібліотечного обслужування населення», який для себе склала К.О. Зіневич. В ньому відображено кількість членів сім’ї   та кількість осіб, які є читачами бібліотеки.

Не один раз і не в одному селі переступала пороги будинків , зацікавлювала  сільських людей , пропагувала книги К.О.Зіневич. Вона  була порадником для хліборобів, для доярок, хотіла і домагалася , щоб якомога більше жителів сіл користувалися бібліотечним фондом, доносила користь книги для людей.
В 1962 році в селі Новогурівка була організована бібліотека на громадських  засадах (дані з обласного архіву). І в цьому велика заслуга Клавдії Олександрівни Зіневич. У Новогурівській школі працював вчителем початкових класів І.В.Кобилько. У нього була власна велика бібліотека. Своїми книгами він ділився із знайомими. Збиралися і в школі читати книги. К.О.Зіневич запропонувала йому створити офіційну бібліотеку на громадських засадах і завести в ній відповідні порядки з реєстрацією читачів. І завідуючий цією бібліотекою разом із книгоношами Зорянської бібліотеки охопили село Новогурівка книгою.
В період з 1966 по 1978 рр. часто змінюються бібліотечні працівники: Марусенко Г.А., Степаненко З.І., Сидоренко В., Корецько Л., Зінченко В., Білякова Н.Ф.. 
Із розповідей колишніх бібліотекарів Степаненко З.І. та Марусенко Г.А. відомо, що на той час дуже багато отримувалося книг ( майже щомісяця по 100-200 книг). Їздили по рознарядці в місто Дніпропетровськ в бібколектор, самі привозили ті книги до бібліотеки. Не тільки чекали читачів до бібліотеки, а й самі ходили в сусідні села розносити книги та періодику. Багато проводилося масових заходів у закладі культури. Часто, йдучи з ферми додому, колгоспники заходили до бібліотеки, прямо у ній читали книги , газети та журнали, ділилися з бібліотекарем своїми проблемами, успіхами.
З 1978 по 2002 роки в бібліотеці працювала Даценко Галина Степанівна,яка мала бібліотечну освіту. В 1980 році Зорянська сільська бібліотека займає 1-е місце серед сільських бібліотек району. Бібліотекар  нагороджена грамотою і грошовою премією в сумі 30 карбованців. В цей  період бібліотека працює стабільно,бере активну участь у всіх заходах,запропонованих районною бібліотекою. Результати роботи бібліотеки часто висвітлювалися на сторінках районної газети. Даценко Г.С. неодноразово була нагороджена грамотами,а також путівкою до міста Цхалтуба. У Всеукраїнському літературному конкурсі сімей-ерудитів «Від роду-до народу» бібліотека приймала участь і зайняла 3-е місце. За це бібліотекар і учасники заходу були нагороджені Почесною грамотою і цінним подарунком.
Доценко Галина Степанівна і зараз є частим відвідувачем бібліотеки, цікавиться бібліотечними справами, любить розглядати новинки-книги, періодики.
Із січня 2002 року в бібліотеці стала працювати Шандиба Ірина Євгенівна. На той час бібліотека була тим єдиним вогником на селі,який намагалася підтримувати бібліотекар і це їй вдавалося.
З 2004 року в бібліотеці почала працювати Москалець Наталя Сергіївна. В цьому ж році  вступила на навчання до Дніпропетровського училища культури  на заочне відділення за спеціальністю бібліотекар,яке закінчила у 2006  році.

З 2004-го року по 2008 рік у бібліотеці відбулися деякі зміни на краще,а саме було зроблено пічне опалення. То ж покращилися умови праці бібліотекаря. Через деякий час покращилось і матеріальне становище бібліотекарів,адже вони стали працювати на повну ставку,а до цього часу працівники трудилися лише на половину ставки.
Спочатку робота йшла не дуже вдало,бо не було ніякого досвіду. З часом робота покращувалася. Частими відвідувачами і активними учасниками у всіх заходах бібліотеки були і є на даний час учні та педагогічний колектив
Зорянської початкової школи-сад. Відвідувачі бібліотеки ідуть до неї не лише за книгами,а й за порадами,просто поспілкуватися,обміркувати,як краще провести той чи інший захід.
Зараз забезпечення книжковим фондом набагато погіршилося, ніж було в попередні роки. Але є читачі , які діляться книгами – дарують бібліотеці. Не стоїть осторонь і сільська рада. Двічі виділяли кошти на придбання книг. Сільський голова Ламекін О.М. частий гість у бібліотеці. Він цікавиться життям закладу, його матеріальним становищем, вносить свої пропозиції щодо покращення роботи бібліотеки.
Намагається забезпечити бібліотеку топливом на опалювальний сезон, та й працівники бібліотеки, клубу та ФАПу також самостійно заготовляють дрова на зиму.
Зорянська сільська бібліотека відповідно до Програми Української бібліотечної асоціації з адвокації «через бібліотеки – до знань» взяла участь у громадських обговореннях під назвою «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє», яка проводилась у 2012 році.
 Жителям пропонувались ряд питань, на які вони повинні були дати відповідь. Долучитись до обговорень можна було на «майданчику спілкування», «бюро читацьких ідей» та шляхом анкетування. Майже кожен житель відзивався позитивно відносно  бібліотеки, її значення на селі. Але всі хочуть бачити бібліотеку більш сучасною, а саме: більше книг з різних галузей та технічною оснащеною, наявність куточка психологічної розгрузки.
У бібліотеці створено краєзнавчий куточок, який містить в собі старовинні предмети побуту, якими  охоче ділилися жителі територіальної громади.

Бібліотека бере участь у районних заходах. Так за активну участь в районному конкурсі, присвяченому 65-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років, була нагороджена грамотою бібліотекар Москалець Н.С.

Самими активними читачами є учні Зорянської початкової школи-сад. Без них не обходиться жодне дитяче міроприємство, яке проводиться в стінах бібліотеки.
Гарною традицією стало проведення дня Святого Миколая в бібліотеці.

Попри недостатнє забезпечення книжкового фонду, бібліотекар намагається зберегти значення бібліотеки для кожного з нас, незважаючи на те,що у багатьох жителів є доступ до мережі Інтернет. Для цього у закладі оформляються книжкові виставки, тематичні полички, організовано акцію «Подаруй бібліотеці книгу», проводяться огляди літератури, тематичні вечори, вікторини тощо. Багато жителів сіл похилого віку являються читачами бібліотеки , тож багатьох із них бібліотекар відвідує вдома. І діти, і дорослі хочуть бачити бібліотеку з великою кількістю нових книг, журналів, газет, з новими меблями, комп’ютером. Тож хочеться вірити, що ці бажання здійсняться в недалекому майбутньому.