Дніпропетровщина бібліотечна

Верхньодніпровський район


 
КЗК "Заполичанська сільська бібліотека" 

 
Історія бібліотеки

Рік заснування Заполичанської сільської бібліотеки – 1950. Бібліотека була розміщена в старій будівлі і ділила приміщення з поштою.  Першим бібліотекарем був Чорнобривець Семен Мусійович.
В 1952 році його змінила Хрень Аза Анатоліївна. Вона працювала до 1964 року.

В 1957 року бібліотека була переведена в нове приміщення сільського клубу.

З 1964 року бібліотекою завідувала Волошина Тамара Тимофіївна (в подальшому – Юмина), вона присвятила бібліотеці 38 років і вийшла на пенсію в 2002 році.

Збереглися статистичні показники роботи бібліотеки минулих років.

В 70-ті роки бібліотека обслуговувала -  500 читачів, книговидача складала – 12000, фонд налічував близько 7000 примірників.

У 80-ті роки: читачів – 650, книговидача – 11000, фонд – 9000.

90-ті роки: читачів – 300, книговидача – 8000,  фонд – 7000. Ці роки були дуже важкими для бібліотеки. Відсутність фінансування призвела до скорочення штатної одиниці до 0,25 ставки; не виділялися кошти на періодику; не оновлювався застарілий фонд.

Заполичанська сільська бібліотека обслуговує 280 читачів, її книговидача складає 6000 примірників на рік, відвідувань – 2000, бібліотечний фонд налічує 4184 примірників.

Бібліотека знаходиться в сільському клубі, має 1 кімнату, площею  – 22 м2.

З 2002 року бібліотекою завідує Коровай Ольга Олексіївна. Вона намагається зробити бібліотеку затишною оселею, де мешканці села можуть поспілкуватися, розважитись, змістовно відпочити.

       В бібліотеці знаходять своє відображення всі важливі події, що відбуваються в суспільстві; оформлюються книжкові виставки і проводяться масові заходи до  державних і народних свят, історичних дат та пам’ятних днів.

В бібліотеці створена інформаційна зона з соціальної і правової інформації «Заради інтересів людини, суспільства, держави».

На допомогу самоосвіті та освітнім програмам створена постійнодіюча книжкова виставка-огляд: «Прочитай у вільний час».

Про нові надходження літератури читачів інформує постійнодіюча книжкова виставка «Нові надходження».

На допомогу профорієнтації молоді працює виставка «Календар професій».

В бібліотеці створений краєзнавчий куточок «Ти - мрія, ти -  пісня, рідна земле моя».

На утвердження української державності працює книжкова виставка «З Україною в серці».

Вшановуючи  пам’ять Т.Г.Шевченка і виховуючи в населення любов до української книги  і повагу до української мови бібліотекар оформила книжкову виставку «Геній українського народу – Т.Г.Шевченко».

Маленьке приміщення бібліотеки змушує бібліотекаря орієнтуватися на малі форми роботи: презентації книжкових виставок, бібліографічні огляди літератури, літературні години, години спілкування, години цікавих повідомлень, вікторини. 

 


Сучасність бібліотеки

В 2012 році Заполичанська сільська бібліотека брала участь у Всеукраїнських громадських обговореннях «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє». За результатами соціологічного опитування вдалося з’ясувати, що бібліотека громаді потрібна, але комп’ютерізована і з оновленим фондом.

В 2013 році бібліотека долучилася до регіональної компанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара», проведеної до 95-річчя письменника.

За результатами компанії бібліотекою було проведено ряд заходів, популяризуючих творчисть Олеся Гончара, сформовано стійкий  читацький інтерес до української класичної літератури, привернута увага громади до діяльності бібліотеки.

Навіть працюючи на чверть сили (0,25 ставки) бібліотека залишається інформаційним, освітнім і культурно-дозвілевим центром села.