Дніпропетровщина бібліотечна

Верхньодніпровський район


 
КЗК "Дніпровокам'янська сільська бібліотека" 

 
Історія бібліотеки

Перші  спогади про Дніпровокам’янську сільську бібліотеку відносяться до 1949 року, але старожили пам’ятають, що ще до Великої Вітчизняної війни в селі працювала хата–читальня.

Немає відомостей про перших бібліотекарів.

Відомо тільки, що в  1950 році демобілізувався з лав Радянської Армії і повернувся в рідне село інвалід Великої Вітчизняної війни Таран Іван Іванович. Він дуже любив читати, любив спілкуватися з людьми, тож і пішов працювати бібліотекарем.

20 грудня 1951 року він пройшов атестацію бібліотечних працівників при Дніпропетровському відділі у справах культурно-освітніх установ, і був атестований на посаду завідуючого  Дніпровокам’янської  сільської бібліотеки. Працював в бібліотеці до 1964 року.        

З 1964 року завідуючою Дніпровокам’янською  сільською бібліотекою почала працювати Данилевська Лідія Савівна, людина творча, талановита. На місцевому радіовузлі готувала і вела колгоспну радіогазету, випускала   стінну газету  «Колгоспна правда», приймала участь у художній самодіяльності, вела гуртки, тісно співпрацювала з директором Будинку культури, неодноразово обиралася депутатом сільської ради, вела велику просвітницьку роботу серед населення. Поважали і любили її читачі, цінувало керівництво. Нагороджена грамотами центральної районної бібліотеки.  В 1978 році нагороджена медаллю «Победитель Социалистического соревнования 1978 года».

В той час кількісні показники роботи бібліотеки в середньому були такими:                       

 -   в 70-ті роки бібліотека обслуговувала  900 читачів,  книговидача складала  20000, бібліотечний фонд поступово зростав від 8500 (1971 рік) до 15720 (1980 рік);                                                                  

   -       в 80-ті роки бібліотека мала 800 читачів, книговидача складала 20000, фонд –18000.                           

         З 1982 року бібліотекою почала завідувати Ковалюк Людмила Іванівна. Бібліотекар за фахом, вона підтримувала високий рівень роботи бібліотеки, заданий її попередницею.

         Бібліотека завжди була центром громадської активності, вона  тісно співпрацювала з іншими закладами та організаціями: спільно з Будинком культури проводилися масові заходи (літературно-музичні вечори, українські вечорниці, свята), спільно з профкомом тодішнього колгоспу «Росія» проводилися святкові проводи на пенсію колгоспників; бібліотекар була частим гостем на фермах колгоспу (випускала листівки про роботу ферм, привозила газети, журнали, книги).

З 1986 року по 1988 рік  в бібліотеці було два працівника:  завідуюча Ковалюк Л.І. і бібліотекар Нор Ольга Григорівна.

 Дніпровокам’янська сільська бібліотека сьогодні розміщена в будівлі сільської ради, має площу 150 м2, обслуговує 500 користувачів, які відвідують бібліотеку близько 3000 разів на рік, книговидача складає 10000, фонд налічує  16500 примірників. 

Бібліотека працює в тісній співдружності з організаціями, які знаходяться на території Дніпровокам’янської територіальної громади: школа, сільська рада, дитячий садок, будинок культури.

Поєднуючі традиційні та інноваційні методи роботи бібліотека постійно працює над тим, щоб заохочувати селян до читання, зацікавити книгою, формувати особистість молоді, розвивати вміння і навики пошуку, правильного використання інформації, сприяти розвитку у читачів природних позитивних здібностей, нахилів, творчого мислення, формування національної свідомості, громадянської позиції. Кожна важлива подія в країні, області, селі знаходить своє відображення в бібліотеці. Селяни, учні, вчителі, студенти звертаються до бібліотеки як невичерпного джерела інформації

Інтернет став невід’ємною  складовою частиною інформаційних ресурсів бібліотеки. В 2013 році  бібліотека була комп’ютерізована – 2 комп’ютери і прінтер з’явилися в результаті перемоги в конкурсі «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету – IV» програми «Бібліоміст».

Завідуюча бібліотекою Ковалюк Л. І. зараз навчає своїх користувачів основам інформаційної культури, вмінню ефективного пошуку і створенню нової інформації, формує  у користувачів розуміння  її ролі в житті  суспільства.                                     

         Бібліотека активно співпрацює з місцевою владою, оперативно інформує населення про діяльність органів місцевого самоврядування; в бібліотеці працюють інформаційні, правові, краєзнавчі зони та на допомогу освітнім програмам.

         Постійно поповнюється новими матеріалами інформаційна зона з соціальної і правової інформації «Заради інтересів людини, суспільства, держави», ведуться тематичні папки: «Рішення сільської ради», «Все про земельні питання», «Нове в законодавстві».

         З правової освіти населення оформлюються книжкові виставки, проводяться масові заходи: години права, правознавчі турніри для дітей, вікторини (на теми: «Чи знаєш ти свої права?», «Права дитини», «Все про Конвенцію з прав дитини» та інші).

 На допомогу самоосвіті і освітнім програмам створена постійнодіюча книжкова виставка «Прочитай – це цікаво!».

Бібліотека допомагає молоді з вибором професії:  працює  виставка «Обираємо майбутню професію».

Про нові надходження літератури інформує постійнодіюча книжкова виставка «Знайомтесь! Нові книги!».

В бібліотеці проводиться велика краєзнавча робота. Оформлений краєзнавчий куточок «Моє село, оспіване в піснях». Постійно поповнюються тематичні папки-досьє «Історія села Дніпровокам’янка», «Місцевий краєзнавець В. А. Сідак», «Народна поетеса М. С. Дубина», «Відомі земляки», «Легенди і перекази про село». Проводяться масові заходи: краєзнавчі години «Вивчай і знай свій рідний край», еко-акція «Дніпровокам’янка – мій рідний дім».

Значна увага приділяється вихованню екологічної культури у читачів. Бібліотекою розроблена і працює цільова програма з екології «Світ навколо тебе», розрахована програма на три роки - 2012 – 2014 р.р.

Активно працює бібліотека на відродження української духовності, виховання поваги до історії і культури України, народних традицій і звичаїв, дбайливого ставлення до рідної землі.

Мешканці села з задоволенням відвідують масові заходи бібліотеки з народознавства і приймають участь у вечорах народної кухні, конкурсах, змаганнях: «Українські страви: як їх готували наші предки», «Вареники», «Українські пироги – символ сонця», «Український борщ», «Хліб – всьому голова», «Узвар», «Юшка».

В бібліотеці оформлена книжкова виставка «Вивчаємо свята, традиції та звичаї нашого народу».

 


Сучасність бібліотеки

Велика увага приділяється народним святам («Масляна! Усе радіє!», «Ой, на Івана, ой, на Купала», «Великдень – краще свято на землі») і державним святам («З Україною в серці», «Конституцію знаємо і поважаємо»), історичним подіям («Голокост – пером по серцю людства», «День Перемоги – свято зі сльозами на очах», «Чорнобиль... Тепер це слово знає цілий світ», «Війна – це слово жах століть і поколінь»), визначним датам («Дніпропетровщині – 80!»), ювілеям письменників і поетів («Тарасові слова, то правда жива») та інше.

При бібліотеці працює клуб «Літературні зустрічі». Організований ще в 1992 році, клуб вийшов за первинні рамки і обріс додатковими структурними підрозділами: театральною студією, гуртком «Бібліорозумниця».

         Велика увага приділяється інтелектуальному розвитку дітей: проводяться конкурси ерудитів, ерудит-лото, вікторини.

З метою виховання у підростаючого покоління звички до здорового способу життя, в бібліотеці проводяться акції, бесіди, години спілкування, конкурси малюнків і плакатів за темами: «За здоровий спосіб життя», «Про шкідливі звички», «Цей день – без паління!», переглядаються науково-пізнавальні фільми про шкідливість вживання алкогольних виробів, наркотиків, тютюнопаління.

Заохочуючі дітей до читання, щороку бібліотека приймає участь у Всеукраїнському конкурсі «Кращий читач року».

Популяризуючи роботу бібліотеки серед населення до Всеукраїнського Дня бібліотек протягом тижня в селі  проводяться акції: «Стань читачем бібліотеки сьогодні», «Приведи в бібліотеку друга – отримай бонус!», «Подаруй бібліотеці книгу!», проводяться екскурсії «Цей дивний світ – бібліотека!», години профорієнтації «Поговоримо про бібліотечну професію» тощо.

Неодноразово на базі Дніпровокам’янської бібліотеки проводилися районні заходи з підвищення кваліфікації.

Особливо запам’ятався і колегам і Дніпровокам’янській громаді День творчої ініціативи «Я пропоную свій досвід» (27.05.2009).

Програма занять була розроблена завідуючою бібліотеки Ковалюк Л.І.. До програми входили екскурсії по історичним місцям села, показовий захід, обмін досвідом, виступи голови територіальної громади та директора школи.

Присутні мали змогу познайомитись з місцевим краєзнавцем В.Сідаком, відвідали його власний музей, прослухали цікаві розповіді користувачів-дітей про дослідницьку діяльність, познайомились з творчо-обдарованими дітьми та народними умільцями.

Така форма підвищення кваліфікації надовго залишила в пам’яті приємні спогади.

         Досвідом роботи зацікавилися і скористалися інші бібліотеки району.

В 2012 році на базі Дніпровокам’янської бібліотеки працювала творча лабораторія  «Соціокультурна діяльність як візитка бібліотеки»

В 2012 році Дніпровокам’янська сільська бібліотека приєдналася до проведення Всеукраїнських громадських обговорень «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє».       

Дослідження думок громадян про сучасний бібліотечний сервіс відбувалося шляхом вуличних опитувань «Чи потрібна бібліотека громаді?», анкетування «Бібліотека очима користувачів», аналізом скриньок пропозицій «Ваші пропозиції щодо покращення роботи бібліотеки».

Було опитано 10 % населення мікрорайону, що обслуговує бібліотека. Суспільна думка була одностайною: бібліотека громаді необхідна, читачі роботою бібліотеки задоволені.

         В 2013 році бібліотекою була підтримана регіональна компанія «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара»,  що була організована в зв’язку з 95-річчям від дня народження письменника.

         З метою виявлення рівня знання населення  про життя і творчість О. Гончара,  вуличними опитуваннями і анкетним методом в бібліотеці й усіх установах і  організаціях села було проведене соціологічне опитування «Чи знаєте Ви Олеся Гончара?».

Результати обізнаності були високими серед старшого покоління і дуже низькими серед юнацтва та дітей.

З метою популяризації творчості письменника бібліотекою була проведена низка заходів: оформлена книжкова виставка «З любов’ю до людини», підтримана акція «Одна книга – одне село» - одночасне обговорення роману «Тронка», демонстрація кінофільму «Тронка», знятого за романом О. Гончара, порівняння фільму з книгою.

Бібліотеці вдалося привернути увагу громадськості до імені Олеся Гончара, викликати інтерес до його творчості, сформувати попит на класичну українську літературу.

В соціальній інфраструктурі села бібліотека посідає особливе місце. Це не тільки книгозбірня – це інформаційно-просвітницький заклад краю, центр культурного і духовного спілкування. І такою бібліотека є завдяки її завідуючій - Ковалюк Л.І.

Людмила Іванівна – спеціаліст, бібліотекар з вищою освітою; активна, енергійна, комунікабельна особистість; добре розуміє весь спектр діяльності бібліотеки; якісно співпрацює з усіма організаціями і установами села; є депутатом сільської ради, користується повагою односельців.