Дніпропетровщина бібліотечна

Петропавлівський район


 
КЗК "Петропавлівська центральна районна бібліотека Петропавлівської районної ради" 

 
Історія бібліотеки
 

  А розпочиналося все 1936 року. Відкриттю бібліотеки сприяли постанови ВКП(б) „Про поліпшення бібліотечної роботи" (від 30 жовтня 1929 року) та „Про роботу масових бібліотек" (від 26 липня 1934 року), в яких наголошувалось, особливо в останній : на необхідності створення масових книгозбірень хоча б в районних селах. Так у Петропавлівському районі при райвідділі освіти створюється бібліотечна інспектура, при допомозі клопотання про відкриття бібліотеки в районі і була відкрита бібліотека села Петропавлівки. Першим бібліотекарем було призначено Марію Семенівну Тимченко. Книжковий фонд бібліотеки налічував заледве півтисячі екземплярів, її читачами стали 150 мешканців села. Подальший розвиток бібліотеки перервала війна. Частину книг розібрали жителі, частина була спалена німецькими окупантами.

  Зразу ж після звільнення Петропавлівщини була проведена величезна робота по відновленню фонду. За короткий термін було зібрано близько тисячі книг. У липні 1946 року бібліотека відкрила свої двері для читачів. Завідувачкою призначається Немиря Варвара Порфирівна. У тому ж році бібліотеці офіційне присвоюють статус районної.

  В жовтні 1952 року святкували „входини" працівники районної бібліотеки, адже отримали дві на той час чудові кімнати, прибудовані до споруди будинку культури. Тут бібліотека знаходилася до 1957 року. До 1960 року змінилось ще двоє завідувачів - Тупіка Любов Іванівна, за нею Лідія Петрівна Лазаренко.

  В 1960-х роках в бібліотеку приходить нове покоління бібліотекарів: Бугай Олена Андріївна, яка очолила відділ абонемента, Несен (Діденко) Раїса Олександрівна (завідувала читальною залою), Руднєва (Калініна) Алла Іванівна - методист, Пономаренко (Безрукава) Клавдія Володимирівна - завідувач. Згодом в колектив прийшла спочатку бібліотекарем, а відтак незмінним методистом, яким є і дотепер Ляхімець (Пурик) Валентина Вікторівна.

  В ці роки ведеться інтенсивна робота по формуванню фонду бібліотеки, удосконаленню системи каталогів і картотек, запроваджено відкритий доступ до книжкових фондів. В цей час були розроблені наукові принципи комплектування, розширилася тематика книжкових і періодичних видань. Закінчився процес створення оптимальної структури фондів, формування єдиного довідково-бібліографічного апарату бібліотеки.

  Проведено основну роботу по перебудові організаційної структури бібліотечної мережі району на принципах централізації. Так 28 вересня 1976 року районна бібліотека стала центральною районною бібліотекою на чолі Петропавлівської районної централізованої бібліотечної системи. З цього часу почався новий відлік у діяльності центральної бібліотеки, з новим штатом, новими кадрами, новими структурними підрозділами, читальними залами, абонементними відділами, комплектування з сектором обробки літератури, організації та збереження єдиного фонду з сектором обслуговування по МБА, методико-бібліографічним відділом, групою адміністративно-господарського персоналу та 27 сільськими бібліотеками-філіями, з єдиним книжковим фондом близько 350 тисяч одиниць.

  Наталія Григорівна, Романькова Катерина Герасимівна, Застава Надія Олександрівна, Рябченко Світлана Петрівна, Павлова Галина Григорівна, Земляна Лідія Кирилівна.

  У 80-х роках при централізації районна бібліотека комплектувалася з таким розмахом, якого не знала за всю історію свого існування. Щорічно виділялися кошти на комплектування по 400-500 тисяч карбованців, щомісячно відділ комплектування отримував по ЗО тисяч примірників друкованих одиниць.

90-ті роки - це роки складних і непростих умов для діяльності колективу районної бібліотеки. Припинилось фінансування на придбання літератури, фонд поповнюється лиш за рахунок обмінно-резервного фонду обласної наукової бібліотеки. Скорочено 9 бібліотек-філій. Пішли з системи 38 працівників. А тим, що залишилися, потрібно було набиратися сили волі, терпіння та професіоналізму, щоб взяти на себе подвійне навантаження по якісному обслуговуванню тієї ж кількості користувачів.

  Нині Петропавлівська центральна бібліотека - один з найбільш авторитетних і популярних в селищі закладів культури. її фонд налічує 60261 примірник книг, журналів, брошур, 77 назв газет і часописів.

  За останні роки чимало змін відбувалося в державі, в тій чи іншій мірі це стосується і нашої бібліотеки. Щоб існувати в нинішніх умовах, поповнювати свої фонди, залучати все нових користувачів, бібліотека відшукує і впроваджує нові форми і методи роботи, розширює і удосконалює систему , додаткових платних бібліотечних послуг.

  Бібліотеку сьогодні відвідують студенти, школярі, пенсіонери, тобто різні верстви населення. Приходять не лише попрацювати з документами, почитати, а й поспілкуватися, подивитися виставки, переглянути нові періодичні видання, взяти участь у роботі клубів за інтересами, цікавих масових заходах. Петропавлівська центральна бібліотека - це затишні, охайні відділи, зі смаком оформлені тематичні виставки, стенди, і це перш за все люди, які і створюють її особливу „ауру".

  Бібліотека завжди славилася своїми традиціями, творчим підходом до роботи, шанобливим і добрим ставленням до читачів. Прагнучи створити в бібліотеці атмосферу затишку, тепла і доброти, об'єднані спільною справою, її працівники виявляють справжні дива винахідливоcті, високого професіоналізму, глибокої ерудованості. Адже майже всі спеціалісти - люди з вищою освітою, великим досвідом роботи, який залюбки перейматимуть нові працівники, - Міщенко Наталія Володимирівна. Заліська Юлія Василівна, Коломєйцева Лілія Григорівна.

  Щоб з гідністю виконувати високу місію, покладену на бібліотекарів, необхідно докладати багато зусиль, удосконалювати професійні навики, майстерність. І це не дозволяє розслаблятись, зупинятись на досягнутому. Перед колективом бібліотеки стоять нині складні завдання, але згуртованому, цілеспрямованому творчому товариству однодумців вони під силу.





Сучасність бібліотеки
 
   Сьогодні Петропавлівська центральна районна бібліотека – інформаційно-освітній та культурний центр району з єдиним довідково-пошуковим апаратом та зведеними каталогами. Вона стала організаційно-методичним та координаційним центром для бібліотек району. Співпрацює з бібліотеками інших систем і відомств, громадськими організаціями, підприємствами та установами. Вона є постійним учасником семінарів, тренінгів, фестивалів, конкурсів, що проходять в регіоні. У бібліотеці працює 8 фахівців.

   Для користувачів діють громадсько-літературне об’єднання «Ріднокрай», клуби за інтересами «Цікаві зустрічі» та «Патріот», Центр слов’янської писемності та культури.

   Останнє десятиліття бібліотека активно працює в напрямку трансформування традиційних бібліотек-книгосховищ у сучасні інформаційні, соціокультурні та комунікатівні центри громади. І основою таких перетворень є використання сучасних інформаційних технологій в процесі надання бібліотечних послуг населенню. За 2013 рік їх послугами Інтернет скористались більше 8000 користувачів. Спектр послуг, які надаються Центром досить широкий: курси освоєння комп’ютерної техніки, консультації з питань роботи в пошукових системах та вибору їх інформаційного ресурсу, скайп-зв’язок, робота в соціальних мережах, віртуальні екскурсії та подорожі та ін.

   У 2013 році бібліотека прийняла участь у конкурсі «Бібліопані», в обласному літературно-мистецькому конкурсі «Светловская волость в поэзии есть..».

  До дня народження Олеся Гончара бібліотеки району проводили роботу по популяризації його життя та творчості спільно з освітніми закладами, Будинком культури, місцевими літераторами, громадськими організаціями, читацьким активом, використовуючи різноманітні традиційні та інноваційні форми масових заходів.

  Популяризуючи твори Олеся Гончара в бібліотеках району були організовані книжкові виставки та тематичні полички.

   До 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка бібліотека провела презентацію покажчика «Глибинність та невимірність Т.Г.Шевченка», який мав на меті допомогти молоді ближче ознайомитися з Кобзаревим словом, оформлені книжкові виставки «Орлиний злет Шевченкового духу», «На струнах Кобзаревої душі» і проведено огляд літератури. На виставках була представлена література про життя і творчість Т.Г.Шевченка, повне зібрання творів у 12-ти томах, мистецька спадщина письменника.

  27 травня відбулося урочисте відкриття Центру слов’янської писемності і культури «Вклонімося великим просвітителям». Настоятель храму протоієрей Олексій Ткаченко і протоієрей Андрій Приходченко провели обряд освячення приміщення і подарували бібліотеці ікону Святих рівноапостольних братів Кирила і Мефодія, килим, телевізор «Самсунг».

  Центральні бібліотеки селища організували в рамках акції «Бібліотека виходить у селище» літню читальню «Книга: читай у будь-якому форматі». Розташувалась «бібліотека під відкритим небом» у центральному парку Петропавлівки.

Бібліотеки Петропавлівщини прийняли участь в презентації-бенефісі бібліотек, що відбулася у міському парку ім. Лазаря Глоби під час святкування дня міста Дніпропетровська.

Свою роботу презентували КЗ «Петропавлівська центральна районна бібліотека Петропавлівської районної ради», оформивши відкритий перегляд літератури «Перлини степового ріднокраю», з якого присутні могли довідатись, хто започаткував свою творчість на землі Петропавлівщини, ознайомитися з життям та творчістю Ф.А.Карпенко, мали змогу доторкнутися до поетичного хисту багатьох поетів, прозаїків та публіцистів нашого району.

   Підвищенню рівня правових знань у населення сприяють постійно діючі стенди-виставки:

-       «Знати. Уміти. Володіти.»;

-       «Шляхом правознавства»;

-       «Право в нашому житті».

   Тематична експозиція «Соціальним проблемам – пріоритетну увагу» дає уявлення про нове в законодавстві, що стосується соціальних питань.

  Поповнювалися тематичні папки:

-       «Соціальний захист»;

-       «Все про пенсії»;

-       «Школа молодої мами»;

-       «Споживач – це покупець»;

-       «Пільги. Допомога. Компенсації»;

-       «Соціальні проблеми жителів району»;

-       «Субсидії».

   В рамках Програми «Навчання з захопленням» на допомогу самоосвіті та освітнім програмам в 2013 році в читальному залі функціонував МІЦ (молодіжний інформаційний центр) мета якого, обслуговування молоді, фахівців по проблемам молоді.

   Спільними зусиллями з Центром зайнятості проведено День профорієнтації «Світ професій безмежний». Проведено день інформації «Калейдоскоп періодичних новин».

   Випущено інформаційні буклети:

-       «Плекаймо мову веселкову»;

-       «Набат Чорнобиля»;

-       «Таємничий острів».

   До Всесвітнього дня навколишнього середовища проведено День екології «Екологія і край». Випущено екологічні дайджести «По сторінкам Червоної книги», «Заповідні куточки Дніпропетровщини», бесіда «Заповідні куточки Петропавлівщини».

   Робота читального залу проводиться за тематичними програмами:

-       Правова культура

-       Сімейне коло

-       Екологічна освіта

-       Патріотична освіта

-       Естетичне виховання

-       На допомогу самоосвіті та освітнім програмам

   Бібліотека є інформаційним центром, що задовольняє потреби користувачів у наданні інформації різного характеру. Отже співпраця з органами місцевого самоврядування на території району є невід’ємною частиною роботи бібліотеки. В 2013 році випущено інформаційні списки «Держслужбовцю», «Варто знати», «Вісник державної служби України», «Фінансисту», «Економісту».

   Постійно ведуться та поповнюються папки-досьє:

-       «Влада для людей» (матеріали про роботу Петропавлівської районної ради та осередку Партії регіонів);

-       «Коридорами влади» (матеріали про роботу держадміністрації);

-       «Економіка Петропавлівського району» (матеріали про соціально-економічне становище Петропавлівського району);

-       «Ювілеї» (матеріали про ювілеї наших земляків та організацій);

-       «Про людей хороших».

  Випущено ряд експрес-інформацій:

-       «Дніпропрофорієнтація»;

-       «Про права дітей»;

-       «Орієнтири у виборі професії»;

-       «Зайнятість населення»;

-       «Шлюбний договір в Україні».