Дніпропетровщина бібліотечна

Межівський район


 
РКЗК "Межівська центральна публічна бібліотека" 

 

Історія бібліотеки



На початку 30-х років, у зв’язку із введенням в СРСР нового адміністративного та територіального ділення перебудовується вся система культурного обслуговування. Створюються районні будинки  культури, районні бібліотеки, відкриваються сільські заклади культури.

В 1935 році в райцентрі збудовано Районний будинок культури, в якому булла  відкрита бібліотека. Завідувала нею Тетяна Шкураток.

Під час фашистської окупації заклади культури зазнали значної шкоди, особливо РБК. В районі залишилася лише одна бібліотека (районна), в  якій налічувавалося 1860 примірників літератури, з них художньої – 200.

Читачів – 480. Завідувала бібліотекою Анашкіна  Катерина Іванівна.

          У 1950 році, після відбудови РБК, у районній бібліотеці відкривається абонемент, яким завідувала Нагорна Діна Семенівна і читальний зал (зав. Сазонтова Марія Марківна).         

В 1951 році в район прибуває перший спеціаліст з вищою освітою –Жежула Людмила Ларіонівна, яка стала працювати зав.  районної бібліотеки. Абонементом завідувала Зибіна Олександра Михайлівна, читальним залом - Гончаренко Ніна Нестерівна.

У 1962 році Межівський район було об’єднано з Петропавлівським. Відділи культури  теж об’єднано. РБК і райбібліотеки стали зональними. Проводиться скорочення штатів, що призвело до відтоку майже 50% спеціалістів бібліотек і клубів.

У 1964 році завідуючою бібліотеки стає  Яцура Любов Іванівна. Повністю змінився штат бібліотеки  за рахунок молодих спеціалістів – випускників ДКОУ :

              Федорова В.І. – методист;

              Івах Г.А. – завідуюча читальним залом;

              Кучеренко Н.О. – завідуюча абонементом;

              Черевань Л.Д. – бібліотекар.

70-ті роки відзначаються покращенням матеріальної бази, подальшою активізацією масової роботи, особливо по обслуговуванню спеціалістів сільського господарства. Районна бібліотека вийшла переможцем обласного огляду «Бібліотеки – виробництву». Колектив нагороджено дипломом та грошовою премією.

         Директором ЦБС було призначено завідуючу бібліотеки для дорослих Яцуру Любов Іванівну. Кабанова Н.О. – заступник директора по роботі з дітьми; Харламова Г.А. – завідуюча відділом комплектування та обробки літератури; Головіна Л.Д. – завідуюча відділом обслуговування; Півень Н.Ф. – завідуюча відділом організації та використання бібліотечних фондів

У лютому 2001 року директором Межівської ЦБС призначено Давиденко Лідію Григорівну, заступником директора стала Отрянин О.П., методистом – Коваленко Л.В., зав. відділом обслуговування Варюха Л.О.






Сучасність бібліотеки



Межівська районна бібліотека -  культурний центр та джерело інформації, яке  доступне кожному жителю. Межівська районна бібліотека є центром дозвілля, місцем спілкування жителів селища. Тому її працівники ставлять перед собою завдання – побудувати бібліотеку майбутнього – сучасну, привабливу, комфортну, автоматизовану.

         Бібліотека обслуговує 2600 користувачів. Фонд бібліотеки – 29254 примірників.

Бібліотека працює над реалізацією програми «Бібліоміст». Користувачі мають вільний та безкоштовний доступ до мережі Інтернет. Збільшилась кількість відвідувань до бібліотеки, якість наданих послуг. Впроваджено нові послуги – безкоштовний Інтернет, який надає доступ до інформації для вирішення правозахисних та соціально-побутових проблем: доступ до урядових документів; Інформування через Програму сприяння парламенту ІІ; пошук роботи; написання та розсилка резюме; замовлення товарів в Інтернет-магазинах; розклад руху потягів залізниці, тощо. Для освіти та навчання: створення презентацій для учнів та вчителів; послуга для абітурієнтів «Електронний вступ»; розвиваючі ігри для дітей. Для спілкування та соціальної адаптації: реєстрація поштових скриньок; реєстрація користувачів в соціальних мережах; спілкування з рідними по Skype-зв’язку, груповий перегляд науково-популярних та пізнавальних фільмів, прослуховування музики та ін.

Окрім цього, користувачам надаються індивідуальні консультації з питань пошуку інформації в мережі Інтернет. Користувачі тепер безкоштовно спілкуються за допомогою Skype - зв’язку зі своїми рідними, які проживають або працюють в Польщі, в Італії, США, або в інших містах України та СНГ, мають можливість спілкуватися через соціальні мережі–Facebook– В контакті – Однокласники, мають необмежений доступ до будь-яких категорій веб-сайтів, чатів,  електронної пошти, ігор. Тож в бібліотеках значно збільшилась кількість читачів та відвідувань.

Межівська районна бібліотека організовує навчальні курси комп’ютерної грамотності для різних категорій користувачів, зокрема навчання людей пенсійного віку користуванню Інтернетом та тренінги з основ роботи на комп’ютері. На сьогодні працює школа для користувачів мережею Інтернет «Навздогін за онуками».

Одним із основних напрямків діяльності районної бібліотеки є виявлення, відбір, систематизація, збереження та актуалізація краєзнавчої інформації.. Справжнім місцем невимушеного спілкування жителів громади є аматорське об’єднання краєзнавців «Межівська сторона», яке діє протягом 10 років.

Межівська бібліотека впроваджує бібліотечний проект «Межівська бібліотека – центр творчої активності громади»: пошук уродженців району, які займаються літературною творчістю, митців та майстрів декоративно-прикладного мистецтва з метою надання їм інформаційної підтримки у творчій діяльності та створення їх творчого іміджу. Творча громада селища отримує інформацію про творчо обдарованих людей на сайті бібліотеки, зустрічається з ними під час засідань краєзнавчої вітальні «Межівська сторона», персональних виставках, презентаціях книг, які відбуваються в районній бібліотеці.                    

Поява Інтернету в бібліотеці вплинула не лише на сервіс обслуговування. Творчі заходи, які організовує бібліотека стали більш цікавими: зустрічі з письменниками, видатними людьми, уродженцями краю, використання Skype- зв’язку.  За допомогою Інтернет-зв’язку ми спілкуємося з письменниками та видатними людьми, що народилися на Межівщині. Так, в Межівській районній бібліотеці відбувся цілий ряд зустрічей: з вдовою відомого письменника, нашого земляка Костирі І.С., Оленою Костирею, письменником Віталієм Павловським, головним редактором газети «Донеччина» І.О. Зоцом, сином українського письменника Олеся Зоца, поетом Андрієм Ковтуном, М.М. Тютченком, Вірою Сікорською з Хабаровського краю та багатьма іншими (Читайте  http://mezhivskalibrary.blogspot.com).  

Серед заходів, які проводяться в бібліотеці, можна назвати щорічні вечори до Дня Перемоги, до дня визволення селища Межова  від німецько-фашистських загарбників, Днів селища. Оформлено тематичні папки-досьє «Нащадки пам'ять бережуть», «Пам`ятники Межівщини».  Діяльність бібліотеки багатогранна, але гідне місце займає популяризація краєзнавства. Бібліотечні працівники постійно поповнюють:

      краєзнавчий каталог що відображає всі необхідні матеріали про область, район та селище, що друкуються в місцевій пресі,

      папки газетних вирізок, збирають книги відомих людей Межівщини.  Бібліотечні працівники виявляють і збирають інформацію про  історію району його звичаї та обряди. За темами «Село моє моя маленька батьківщина», «Звідки ми родом», «Наші славні земляки», «Традиції нашого краю», «Цікаві факти про мій край» збираються, зберігаються і популяризуються матеріали краєзнавчої тематики та ін. Це дає змогу залучити користувачів до історії краю, народних традицій і звичаїв.

Завідувачка бібліотекою Варюха Людмила Олексіївна виступає ініціатором і організатором спілкування земляків, сприяє підвищенню їхньої духовної культури, стимулює інтерес і любов жителів селища  до читання, розвивати естетичні смаки.  

При бібліотеці діє аматорське об`єднання «Межівська сторона». Його  мета  – зберегти та передати нащадкам все те найкраще, що є у нашому краї. В роботі об'єднання  беруть участь всі, хто бажає. Особлива увага приділяється юнацтву та молоді, але бажаними гостями є люди старших поколінь. Крім проведення засідань, члени об'єднання та гості охоче беруть участь в інших культурно-просвітницьких заходах, організованих бібліотекарями.

         У бібліотеці діє краєзнавча виставка «Мій край чудовий - Межівщина», яка висвітлює найяскравіші події і дати в житті району, проходять змістовні й цікаві конкурси та вікторини на знання історії, звичаїв, традицій краю, зустрічі з відомими земляками. Найяскравішими з них були: «Талант від Бога – краса для людей» (зустріч з вишивальницею Л.Г.Зоц), «Світ захоплень родини Каверіних», «Віра Сікорська: До Межівщини з любов`ю», «Микола Тютченко: О поезіє, душі розрадо». Такі заходи запам’ятовуються надовго, тому що допомагають поглянути на звичайних людей по іншому, краще їх пізнати, відчути їхню причетність до творіння історії малої батьківщини, сприяють патріотичному вихованню.

Цікаво і змістовно в літературній вітальні відбулася презентація книги «Межівщина: Історія та сьогодення».

Не менш важливою складовою формування позитивного іміджу бібліотеки є її діяльність як дозвіллєвого центру, де є можливість спілкуватися у вільний час, задовольнити свої інтереси та уподобання, зустрітися з улюбленими героями книг, побувати на цікавому заході. Тому завжди людно в бібліотеці.

Часто буває, що ознайомившись з матеріалами виставок, відвідувачі згадують цікаві події, пісні села, особливості того чи іншого обряду та дійства, діляться своїми спостереженнями, вносять пропозиції.

Цікавими і насиченими є дні краєзнавства. В такі дні проходять зустрічі з відомими людьми району, літературні та тематичні вечори, вікторини.

Користувачі бібліотеки завжди відкривають для себе маловідомі факти, імена людей, забуті події.

Межівська районна бібліотека славиться своїми традиціями, творчим підходом до справи, шанобливим і чуйним ставленням до читачів. Тому не випадково, що одним із пріоритетів для неї стала робота з читачами похилого віку, самотніми людьми. Майже третя частина населення Межової – люди похилого віку. Для людей старшого покоління створено клуб «Золотий вік» та аматорське об’єднання «Навздогін за онуками».  До Дня людей похилого віку завжди проводиться вечір-зустріч «Осінній бал моїх років».

Також у бібліотеці створено куточок «Бібліотека – Влада - Громада», де жителі району (особливо   незахищені верстви населення), знайомляться з діяльністю місцевої влади, що дозволяє їм вирішувати соціальні питання тощо. Це підвищує рівень правової культури громадян.

Традиційним стало проведення у книгозбірні уроків бібліотечної грамотності. До послуг користувачів інформаційні списки літератури «Знай про Європу більше», «До Шевченкових джерел», «Ви – перемогли! Ми – пам’ятаємо!», а також різноманітні пам’ятки на допомогу користуванню книгою, каталогом, довідковою літературою.

Значна увага приділяється роботі з жінками. У бібліотеці діє любительське об’єднання «Коло корисного дозвілля».

Сьогодні до бібліотеки приходять читачі з новим світосприйняттям, сучасними інформаційними потребами, різноманітними літературними уподобаннями.  Межівська районна бібліотека стала тим місцем, де читачі можуть завжди розраховувати на підтримку і допомогу.