Дніпропетровщина бібліотечна

Апостолівський район


 
Широчанська сільська бібліотека 

 
Історія бібліотеки

Історія бібліотеки, як і історія села, розвивалася ще з далеких сивочолих років. Спочатку, як  поселення, село ще не мало своєї книгозбірні. Уже згодом  на території  села  у 1930  році була започаткована хата-читальня в колишній  панській оселі . Там, перші інтелігенти села – вчителі, проводили бесіди з односельцями на безліч різноманітних тем, проводили навчання по боротьбі з неписьменністю, організовували культосвітні гуртки. Книг було лише декілька , тому  селяни ходили до  читальні цілими сім’ями . Книги до хати-читальні надходили з власних збережень широчанців, зрозуміло, це було кілька десятків екземплярів. Меблів не існувало. Лише один саморобний стелаж для книг та столик для працівника бібліотеки. Книжки додому не видавалися, а перечитувалися в приміщенні хати-читальні. Згодом, уже з ініціативи бібліотекаря, на папірцях, замість формуляра, почався запис книг на абонементі. 

Після  війни  село потроху  почало  розбудовуватися і коли  дула збудована нова будівля  контори , в ній розмістили  приміщення бібліотеки .

Перша книга під № 1  в інвентарній книзі зареєстрована у 1949 році , з цього року і розпочинається офіційна історія бібліотеки села Широчани.

Минали роки, цікавість людей до книги зростала. Це ,мабуть, стало  поштовхом для  тодішньої влади і  , як наслідок, у 1958 році  було збудовано нове приміщення сільського клубу , у якому розмістилася  простора  сільська бібліотека .

Чудово освітлена, з новими стелажами та столами, вона радо приймала своїх  читачів  не тільки дорослих , а й дітей, які  могли   завітати до бібліотеки  декілька разів на день.

З кожним роком   книжковий фонд бібліотеки поповнювався  новими книгами: творами класиків літератури , науково – природничою літературою , технічною, поповнився  довідковий апарат.
За часів  радянської влади приділялася велика увага книзі.

Бібліотека  працювала багато з екологічною та краєзнавчою літературою. Було зібрано  багато матеріалів з історії села Широчани .

До Апостолівської централізованої бібліотечної системи належав пункт видачі  книг , який знаходився  в сусідньому селі Катеринівка. У 1978 році , за відсутності приміщення, пункт було закрито. Для вирішення цього питання було запропоновано  створити пересувну бібліотеку , яка  обслуговувала жителів села Катеринівка  двічі на місяць.

У 1985 році  місцевою владою   було вирішено  сільську бібліотеку перенести до нової будівлі контори  птахорадгоспу «Широчанський», яка знаходиться у самому центрі села.

В 2004 році Широчанська  сільська бібліотека була передана до відомства Михайлівської сільської ради, до якої відноситься по ці пори.
Широчанська  сільська бібліотека  обслуговує два населених пункти : село Широчани та село Катеринівка , в яких налічується більше 600  осіб. 

Особливої уваги    у сільській бібліотеці приділяється   роботі з молоддю.
Для дітей  середнього та старшого віку   проводилися  бібліотечні  уроки  : «Диво створене людиною»,  «Твої помічники у виборі книги», «Словники , довідники , енциклопедії»  , «Інформаційне серце бібліотеки», «Історія української книжки» . 

Одним із основних напрямів роботи    бібліотечної    установи    є   книжково-     ілюстративні виставки.  
До Міжнародного дня рідної мови була зроблена виставка найвідоміших афоризмів українських письменників та діячів культури. 

До визначних дат  з дня народження  письменників , поетів  та  видатних людей оформлялися тематичні полички, книжкові виставки , проводилися усні журнали :  до 200 річчя  від дня народження Л.Українки  «Твоя зоря цвіте над рідним краєм», до 200 річчя з дна народження  М.Гоголя  -  книжкова виставка, до 95 річчя  з дня народження  О.Гончара  проведено обговорення книги «Собор», книжкова виставка «Дніпропетровщина читає Гончара».

Велика увага приділяється   вихованню у дітей поваги  та любові до рідної мови  ,для цього були проведені   наступні заходи  : усний журнал «Кожен народ відбувається тоді, коли усвідомив  себе у слові», «Неначе  сонця промені слова моєї мови щоб світили» - книжкова виставка , «Як гул століть, як шум віків, як подих бурі - рідна мова», «Слово переткане барвінком і калиною» , «Мово   журавлина , повернись із вирію до нас», «Нащадкам мову  передам як скарб», «До мови   доторкнешся серцем»  - свято  мови.

В 2012 році  бібліотека приймала активну участь  в   організації  свята села , проробивши немалу  роботу. Оформлено  фото  виставку «Моє село – історія жива» та виставку  народної творчості, на якій було  зібрано роботи  народних умільців села : вишиванки , в’язання , роботи з бісеру та  поробки .

Народознавство – важливий напрямок в роботі бібліотеки . Мета цієї роботи  показати , що  і нині , як багато століть тому, народні традиції і звичаї є одним з головних чинників відродження українського народу, його національної свідомості та людської гідності . Для досягнення цієї мети в бібліотеці  кожного року складається програма  діяльності  «Народознавство. Звичаї та обряди  українського народу». Проведені масові заходи : уроки народознавства  «Свята мати – Покрівонько, покрий мою голівоньку», свято українського віночка «Крокувала осінь українським краєм», «Вінок калиновий сплітаю із звичаїв рідного краю». «Красна дівчина долю шукала», «Українська традиційна хустка» - година спілкування для 5-11 класів , виставка  народної творчості  «Дивлюсь на рушник , що бабця вишивала, і чую гуси зняли крик, зозуля закувала», виставка вишиванок  «на яснім рушникові зійшлися дві долі».

Одним із важливих завдань бібліотеки є залучення найменшого нашого покоління до читання, а з тими хто ще не вміє читати, проводяться “Дні читання казок”. 

В 2012 році бібліотека приймає участь у Всеукраїнському громадському обговоренні «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє».
Для поповнення фонду бібліотеки постійно проводиться  акція «Подаруй бібліотеці  книгу», користувачі з радістю дарують бібліотеці книги рідної тематики, завдяки цьому  фонд поповнився майже на 200 екземплярів. Користувачам похилого віку , які не можуть самі відвідувати бібліотеку книги доставляються  додому. Сільська бібліотека  працює в тісному зв’язку  зі шкільною бібліотекою.
 


Сучасність бібліотеки

Протягом 2015  та 2016 років Широчанська сільська бібліотека  підвищувала свою роль  в соціально - культурному  розвитку села, зробила обслуговування своїх користувачів більш якісним  і комфортним. Завідуюча бібліотекою проводила популяризацію літератури до  знаменних дат: 200 -річчя  з дня народження Т.Г.Шевченка , 70 - річчя з дня визволення  України від  нацизму, до дня Незалежності України,  до дня Соборності , до пам’ятних дат з дня народження письменників та громадських діячів, до 160 - річчя  з дня народження літописця  історії українського козацтва Д.І.Яворницького, 150 річчя з дня народження першого Президента  України  М.Грушевського , 180 річчя з дня народження І.Франка, 30 річчя Чорнобильської аварії та інших видатних дат .

Основним принципом роботи  було і є індивідуальний підхід до кожного користувача  та задоволення його інформаційних потреб .
Послугами бібліотеки  за цей період  скористалися близько 400 користувачів, а літератури  видано до 15 тисяч екземплярів.
Бібліотека  обслуговувала  різні категорії користувачів: учнів школи, вчителів,   робітників, фермерів, пенсіонерів.

Особлива  увага  приділяється  в обслуговуванні  дітей війни, інвалідів та людей похилого віку .
Бібліотекар підтримувала партнерські зв'язки  із  шкільної бібліотекою Широчанського НВК,  будинком культури, дитячим садком, організовувала масові заходи.

Значною  мірою вплинули на ефективність роботи закладу ще  такі заходи : 
Книжкові виставки :
"Любіть Україну"  до дня Соборності України;"Українське козацтво у творах українських письменників" до дна українського козацтва; "Голодомор без строку давності" до дня пам'яті жертв Голодомору 1932 - 1933 років; "Ні , я жива, я вічно буду жити,я в серці маю те , що  не вмирає" до 145 річчя з дня народження Л.Українки.
Інформаційна година "Мова - це душі джерело" до міжнародного дня рідної  мови.
Хвилина історії "За України  долю стояв Майдан" до дня Гідності та Свободи
"Вшановуй  хвилиною мовчання, Вкраїно, тих, що полягли" до дня пам’яті героїв "Небесної сотні"
Народознавчий урок"Вінок калиновий сплітаю зі звичаїв рідного краю"
Усний журнал "Відлуння Чорнобильських дзвонів". Провели свято села та краєзнавчу годину  "Твоє село - історія жива"

Свято до дня матері «Для  тебе, матусю, рідненька, віночок з барвінку сплету,
найкращий рушник - вишиванку під ноги тобі постелю». Свято було сходинкою до знайомства з родинами учнів 5 -7 класів. Мами пригадували якою була погода  в день народження їхньої дитини, хто в родині  вибирав ім’я для дитини . Присутні бабусі пригадали як вони доглядали за своїми онуками, які казки їм розповідали , яких колискових співали. Нікого не залишили байдужими вірші  про маму. Було проведено конкурс «Моя мама найкраща».

Урок історії «Стоїть обеліск і на нім імена , які вкарбувала  навіки війна» до дня партизанської слави. Багато цікавого учні дізналися  про діяльність партизанських зʹєднань на Україні ,про славних учасників партизанського руху, про підпільні групи Дніпропетровської області і Апостолівського району.

Казкова година «Казкарі прославлені століттями» брати Грімм одні з найбільш відомих казкарів світу їх дуже люблять читати діти. Діти показали гарні знання казок братів Грімм і дали правильні відповіді на питання вікторини. Діти подорожували до Німеччини  з Бременськими музиками, Червоною Шапочкою, Пані Метелицею. 
В 2016 році бібліотекою проводилася акція  «Подаруй бібліотеці книгу!»
завдяки якій бібліотека поповнилася на 15 книг.

У зв’язку із створенням  Апостолівської  об'єднаної громади Широчанська  сільська бібліотека  підпорядковується Апостолівській міській раді.