Дніпропетровщина бібліотечна

Апостолівський район


 
Жовтокам'янська сільська бібліотека 

 
Історія бібліотеки

Невідома точна дата заснування бібліотеки, але зі слів старожилів відомо, що у колишній будові пана Іве Грипаса, який проживав у селі та мав велику сім’ю, була створена бібліотека у передвоєнних роках ХХ ст. Бібліотека розмістилася у колишній пекарні пана Грипаса по вулиці Зарічній,  нині – Депутатській. 

У чотирьох кімнатах бібліотеки збиралася молодь, читала, обговорювала нагальні питання, співала пісень, танцювала – бібліотека була і клубом і хатою-читальнею. На жаль ім’я бібліотекаря не збереглося у пам’яті сельчан.

У 1947 році бібліотека поновила свою роботу як профспілкова бібліотека вапнозаводу. 

В 1960 році збудували новий клуб на 220 місць. В приміщені клубу виділили дві кімнати для бібліотеки. В ній нараховувалося на той час  до 10 тисяч книг. 

В 70-80 роках бібліотека була при Жовтокам’янському  вапнозаводі та  переїхала  до щойно збудованого приміщення комунгоспу. Перші книги бібліотеки технічного характеру -  твори К.Маркса, В.Леніна. В цей час на заводі створюється дві ділянки печей. На кожній ділянці – кімнати відпочинку. В цих кімнатах бібліотекар проводила лекції, усні журнали, огляди нових книг. Так як бібліотека була профспілковою, то і бібліотекар займається профспілковою роботою: збирала внески, поздоровляла робітників заводу зі святами, вручала подарунки. Тісно бібліотекар співпрацює з клубними працівниками – приймає участь у розробці святкових заходів та художній самодіяльності.

В ті часи в с. Жовтому по вул. Червона Колонка проживав відомий наш земляк – поет і письменник М.Чхан. Тому на заходи в школу чи бібліотеку часто запрошували Михайла Антоновича, де він читав і свої вірші. 

В 1986 році бібліотека перейшла в розпорядження  Апостолівської ЦБС.
На сьогодні бібліотека обслуговує учнів і педагогів школи, жителів села Жовтого, жителів Цемзаводу і Червоної Колони. 

Бібліотекар проводить бесіди, книжкові виставки, тематичні полички, приймає активну участь у житті села. 
В 2012 році бібліотекою було проведено опитування серед населення “Бібліотека нашої громади — сучасне і майбутнє”. 

В 2013 році бібліотека долучається до регіональної кампанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара».
Бібліотека приймає активну участь у зборі коштів на виготовлення та встановлення пам’ятника М.Чхану. Так в 2013 році, завдяки зусиллям громаді Апостолівського району, був виготовлений та встановлений пам’ятник поету-земляку із граніту Токівського кар’єру. На урочистому відкритті пам’ятника було багато гостей, які так чи інакше були причетні до творчості М.Чхана. Лунали вірші та спогади. Бібліотека продовжує популяризувати творчість земляка – кожного року в бібліотеці проходять Чханівські читання. 


Сучасність бібліотеки

Оскільки 2015 рік – оголошено роком ветеранів Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. бібліотека  приймала участь у регіональному проекті 2015 року «Пам'ять нескінчена книга …». Читацький марафон до 70-річчя Великої Перемоги 1941-1945рр. Бібліотека відвела цій даті вагоме місце в своїй роботі. Завдання бібліотек у світлі всіх цих подій не дати забути підростаючому поколінню про подвиг старшого покоління на долю якого випали страшні дні та роки війни. Було оформлено книжкову виставку для всіх категорій читачів «Нам не забути Вас» (до дня визволення с. Жовте) та книжкову виставку до Дня Перемоги «Висота безіменна, збережи імена». Для учнів 7 – 11 класів проведено урок мужності «За рідні береги». На заході вели розмову про подвиг українського народу в тяжкі роки війни. Проведена бесіди: «Вітер воєнних років» (для учнів 7 – 8 класів) до Дня Перемоги; «Поклонимося великим тим рокам» (для учнів 10 – 11 класів) до дня визволення України.

А також у 2015 році в бібліотеці з   метою  популяризації української мови проведено цикл заходів під назвою «Рідна мова в кожнім домі». Проведено бесіду до Міжнародного дня рідної мови  та відбулися голосні читання до Дня поезії. На цьому заході діти старших класів декламували вірші українських поетів, які їм подобаються.
«Петриківський розпис» під такою назвою пройшов майстер-клас для учнів середнього шкільного віку. На цьому заході діти вчилися малювати гарні малюнки. Були розглянуті книги з Петриківськими малюнками  та журнали.
Популяризуючи літературу про життя нашої країни, в бібліотеці було проведено з учнями 10-11 класів бесіду «Україна моя – моя краса і гордість» до Дня Соборності України.  Де вели розмову про нашу Україну її історію, про минуле, сьогодення та майбутнє.

До дня виведення військ з Афганістану була  оформлено книжкову виставку «Поетичне слово про подвиг Афганців», що перенесла  користувачів бібліотеки в реалії афганської війни, атмосферу вірності військовому обов’язку та доблесті воїнів.

В умовах несприятливої екологічної ситуації в країні і світі проблеми екологічної просвіти населення протягом довгого часу незмінно знаходяться в центрі уваги нашої бібліотеки. Формування екологічного світогляду – це ефективний шлях виховання екологічної культури користувачів бібліотеки. Через розширення екологічних знань бібліотека впливає на свідомість, почуття і поведінку читачів. З цією метою в бібліотеці оформлено книжкову виставку «Будь природі другом, збережи  довкілля», проведено бесіду про охорону навколишнього середовища «Її величність Весна» для учнів 5-6 класів.

В травні в бібліотеці оформлено книжкову виставку «Поезія подвигу» та проведено бесіду «Обпалені війною» присвячені Дню перемоги над нацизмом.   Бібліотекар намагалася донести до користувачів, різних за віком, всю правду про війну, виховати повагу та гордість за визволителів Вітчизни.   Все далі і далі ми у часі від цієї історичної події. Старі стали ветерани - свідки історії, але не зникає з пам’яті людської, не йде у забуття великий подвиг і велика трагедія нашого народу – його битва, його перемога. Цього року біля пам’ятника воїнам-визволителям разом з школою проведено мітинг-реквієм «Вклонися, мій травню, високим могилам».

Бібліотека приймала активну участь у регіональному проекті «Дмитро Яворницький – ім’я овіяне легендами» та провела бесіду «Видатний син свого народу» присвячену 160-й річниці від дня народження Д.І.Яворницького - історика, археолога, етнографа, фольклориста, письменника. Бібліотекар розповіла біографію Д. І. Яворницького, про його працю в Україні і зокрема, на Дніпропетровщині. Діти з задоволенням слухали бесіду. Під час заходу були переглянуті книги  Д. І. Яворницького і взято додому для читання.

1 жовтня в бібліотеці відбулася зустріч з людьми похилого віку та проведена бесіда «Спогади про минуле і надія на майбутнє».  На цьому заході обговорили життя людей в наш час, які проблеми їх турбують і що потрібно сподіватися на краще майбутнє. А потім відбулося обговорення статей в газетах та журналах.

Бібліотека має певні напрацювання в організації сімейного дозвілля, який визначила як один із пріоритетних у своїй діяльності. Організовано відкритий доступ до тематичного стелажа, присвяченого проблемам родинного виховання. До послуг читачів не лише пізнавальні книги для сімейного читання, видання з питань виховання дітей, але й художні книги, які розповідають про відносини між людьми, створення сімейного затишку, дотримання родинних традицій, загальновідомих цінностей, вирішення щоденних проблем. Фонд розкрито тематичними поличками:  «Тато, мама і я – читаюча сім’я», «Яку книжку я читаю з мамою». В бібліотеці також було оформлено книжкову виставку «А ми читали у дитинстві».

Бібліотека співпрацює зі школою. При відвідуванні школи бібліотекар інформує про нові послуги, надходження книг та періодичних видань,   проводить масові заходи.

В місцях проведення масових заходів оформлялися книжкові виставки, перегляди літератури. Випущено рекламну продукцію «Запрошуємо до бібліотеки».