Дніпропетровщина бібліотечна

Кривий Ріг


 
КЗК "Міська бібліотека для дорослих" Криворізької міської ради 

 
Історія бібліотеки 
  

 
            Виходячи з історичних джерел, вся історія відділу обслуговування почалась у 1934 році з публічної бібліотеки для робітників, розташованої на проспекті Карла Маркса. Знаходилась бібліотека в одноповерховій споруді, яка колись належала управителю Криворізькими банками. Ця дореволюційна будівля була неповторної краси, чимось нагадувала готичний стиль, з великими венеціанськими вінками і світлими просторими кімнатами, з ліпними стелями та паркетною підлогою. На вікнах були чавунні віконниці. В 1946 році в бібліотеці був пересувний фонд, читальний зал, абонемент і відділ обробки.
 
Перша будова бібліотеки була знесена в 1945 році. Бібліотека перемістилась в будову інституту «Кривбаспроект», де знаходиться й донині.
 
Книжковий фонд бібліотеки під час війни був знищений. А вже з квітня 1944 року силами ентузіастів почалося його відновлення.
 
В 1979 році була організована ЦБС для дорослих, яка у 1999 році була перейменована на Комунальний заклад культури «Міська бібліотека для дорослих», у складі якого й існує зараз відділ обслуговування Центральної  бібліотеки.
 
У відділі обслуговування ЦБ працюють 9 кваліфікованих бібліотекарів, які зажди прийдуть на допомогу читачам з їх непростими запитами, обслуговують бібліотекарі користувачів не тільки Центрально-Міського району, а й всього міста Кривого Рогу та криворізького району. Бібліотечний фонд відділу обслуговування нині складає більше 106 000 примірників книг та періодичних видань. В читальному залі відділу велику цікавість виявляє архів журналів, який зберігається більш ніж 20 років.
 
За рік працівниками відділу обслуговування Центральної бібліотеки обслуговується майже 8 000 користувачів, видається більше 147 000 примірників літератури.
 
Відділом обслуговування ЦБ щорічно проводяться майже 60 масових заходів різноманітної тематики. Знаходження бібліотеки в самому старому районі, що є історичним та культурним центром міста Кривого Рогу, близькість до неї Криворізького театру драми та музичної комедії ім. Т.Г Шевченка, міської виставочної зали, історико-краєзнавчого музею, зумовлює те, що частими гостями на заходах бібліотеки є артисти театру, історики, художники. Запрошені на масові заходи учні шкіл Центрально-міського району мають змогу поспілкуватись з цікавими людьми нашого міста.
 
З 2010 року в бібліотеці з’явився комп’ютер, що привернуло увагу жителів району. Тепер разом з друкованими виданнями користувачі мають змогу вести пошук інформації в Інтернеті. Інформація зараз володіє світом. Працівники у обслуговування допомагають усім бажаючим  зануритися в цей світ.
   
5. Інформаційно-бібліографічний відділ
 
Адреса: 50000  пр. Карла Маркса, 42 (Центрально-міський район)
 
Завідувач   Каратєєва Лідія Володимирівна
 
Режим роботи: з 09.30 до 1800,   без вихідних
 
Телефон: (0564) 92-37-49 E-mail:   l.biblioteka@yandex.ua       
   
Під одним дахом з відділом обслуговування Центральної бібліотеки знаходиться інформаційно-бібліографічний відділ, що значно полегшує роботу бібліотекарів при обслуговуванні користувачів. Користуючись численними картотеками ІБВ, користувачі мають змогу отримати більш точні, детальні відповіді на свої запити.
 
Історія інформаційно-бібліографічного відділу починається з моменту відкриття міської бібліотеки для дорослих в 1934 році, в штаті якої існувала посада бібліографа. Пізніше було організовано методично-бібліографічний відділ, штат якого складався з методистів та бібліографів. З 1991 року відділ функціонує як самостійна структурна одиниця закладу і має назву інформаційно-бібліографічний відділ.
 
            Інформаційно-бібліографічний відділ сьогодні – це довідковий, інформаційний, консультаційний та методичний центр закладу, який має цінний фонд енциклопедичних, довідкових видань, бібліографічних посібників за всіма галузями знань, систему каталогів та картотек.
 
Основні напрямки діяльності відділу: ведення ДБА; довідково-бібліографічне обслуговування користувачів; інформаційно-бібліографічне забезпечення користувачів; виховання інформаційної культури користувачів; складання бібліографічних посібників; формування фонду довідкових та бібліографічних видань.
 
            До послуг користувачів:
 
·         довідково-інформаційний фонд (енциклопедії, довідники, словники тощо);
 
·         система каталогів та картотек (алфавітний каталог, систематичний каталог, систематична картотека статей, краєзнавча картотека, картотека персоналій, картотека «Свята тат обряди», картотека сценаріїв масових заходів, картотека сценаріїв масових заходів, картотека поезії, покажчик назв художніх творів тощо).
 
            Користувачам надається допомога в підборі та складанні списків літератури для рефератів, курсових, дипломних робіт. Фахівці відділу відвідувачів з питань раціонального використання довідково-пошукового апарату; для учнів шкіл та студентів проводять заняття з основ інформаційно-бібліографічної культури, екскурсії-знайомства з бібліотекою. Співробітники відділу складають бібліографічні посібники, буклети, бюлетені нових надходжень, експрес-інформації, інформаційні проспекти до знаменних дат та подій.
   
6. Юнацький відділ та відділ мистецтв
 
Адреса: 50000  пр. 200-річчя Кривого Рогу, 7а (Саксаганський район)
 
Завідувачі   Ширкіна Інна Володимирівна, Коршунова Тетяна Григорівна
 
Режим роботи: з 09.30 до 1800,   вихідний - неділя
 
Телефон: (0564) 65-32-70
 
            Юнацький відділ Центральної бібліотеки був створений в листопаді 1981 року. Місце для відділу було обрано не випадково: поблизу – торгівельний технікум, школа мистецтв, 7 загальноосвітніх шкіл міста. Уже з перших років свого існування юнацький відділ з максимальною повнотою формував універсальний за складом бібліотечний фонд для молоді та юнацтва.
 
            До послуг користувачів – абонемент і читальний зал. Щорічно відділ обслуговує близько 3750 користувачів. Це – учні та студенти навчальних закладів міста, а також вчителі, викладачі підприємці. Книжковий фонд відділу нараховує більше 23 тисяч книг з різних галузей знань на допомогу самоосвіті, навчальному процесу. Він постійно поповнюється актуальною літературою, що дає можливість повніше задовольнити запити користувачів. Щорічна видача документів – більше 70 000 примірників.
 
            Працівники юнацького відділу популяризують твори українських письменників, літературу історико-патріотичного, екологічного, краєзнавчого та народознавчого характеру. В залах оформлені актуальні книжкові виставки: тематичні, персональні, літературні, що містять не лише книжкові та періодичні видання, а й адреси сайтів відповідної тематики. Обов’язковим в оформлені наочності є використання ілюстрованих матеріалів та цитатних супроводів.
 
            Юнацький відділ систематично вивчає інтереси користувачів за допомогою експрес-опитувань та анкетувань. Значне місце в роботі бібліотек займає індивідуальна робота з користувачами, з цією метою проводяться бесіди при запису, видачі і поверненні книг, індивідуальні консультації по використанню фонду юнацького відділу та довідкового апарату.
 
            У 2013 році на базі юнацького відділу відкрито Центр слов’янської писемності і культури. Відкриття центру надало змогу  тісніше співпрацювати з національними меншинами та релігійними організаціями, об’єднати представників громади національних культурних осередків, що займаються  проблематикою слов’янської культури.
 
Історія відділу мистецтв Центральної бібліотеки КЗК «Міська бібліотека для дорослих» бере свій початок  з листопада 1981 року.  Як розповідають його ветерани,  на той час у штаті було 3 бібліотекаря.  Фонд відділу складав 4 280 примірників, які були зібрані з усіх  бібліотек-філіалів.
 
Фонд відділу містить видання українською, російською та іноземними мовами і на теперішній час складає  32 814  одиниць. Він є унікальним книжковим зібранням з питань образотворчого, театрального, музичного та кіномистецтва, нотних видань. Є фоно- та ізотека. Певна категорія користувачів цікавиться колекцією вінілових грамплатівок, яких у відділі налічується близько 1500 одиниць. Це  джазова музика, рок, авторська пісня, російський романс, опери, балети, симфонічна та духовна музика, естрада.
 
У відділі постійно експонуються роботи  учнів художніх шкіл, студентів, витвори  декоративно-ужиткового мистецтва  тощо. Відділ мистецтв  – місце  для  зустрічей, роздумів, індивідуальної та  колективної творчості, допомоги в організації дозвілля, а також  підтримки  у  повсякденній  професійній  діяльності у галузі мистецтва.
 
            Відділ мистецтв запрошує всіх бажаючих поринути у неповторний, образний, чарівний світ, стати володарем естетичних смаків, невичерпної  радості…
   
7. Зал довідково-інформаційної підтримки.    
 
            Розпочав свою діяльність зал довідково-інформаційної підтримки (ЗДІП) як бібліотечний пункт відділу обслуговування у 2009 році і лише у 2013 році відокремився і став самостійним структурним підрозділом Центральної бібліотеки. З дня відкриття і до сьогодні роботою ЗДІПу керує досвідчений провідний бібліотекар з вищою фаховою освітою Колосовська Віра Василівна.
 
            Оскільки ЗДІП розташований у приміщенні Криворізької міської ради, основним напрямком роботи є надання інформаційних послуг щодо правових, економічних питань,  щодо нормативно-правової бази, яка приймається на місцевому рівні, з питань охорони здоров'я та навколишнього середовища. Послуги надаються як структурним підрозділам міськвиконкому, так і всі жителям міста. Постійнодіючий інформаційний стенд “Влада — народу!”, який щотижня оновлюється, інформує про всі зміни та новини, які відбуваються у місті Кривому Розі.
 
            В тісній співпраці з муніципальним центром послуг “Віза” для підприємців міста у ЗДІПі виділено інформаційну зону з довідковою літературою.
 
            Щороку ЗДІП передплачує понад 50 назв періодичних видань за різною тематикою, які допомагають забезпечувати користувачів інформацією на належному рівні.