Дніпропетровщина бібліотечна

Нікополь


 
Центральна дитяча бібліотека КЗ "Нікопольська МЦБС" 

 
Історія бібліотеки

У після воєнні роки відродження в культурному житті міста відбулося відкриття дитячої бібліотеки. За наказом Обласного управління культури у 1946 році у приміщенні будинку піонерів відкрилася міська дитяча бібліотека. І в невеличку кімнату поспішили діти. обірвані, голодні, але з допитливими, палаючими очима. Адже ніяка війна, ніяка знегода не можуть вбити в дітях здібність мріяти і линути у своїх мріях в загадкові країни.

Фонд бібліотеки на 1947 рік складав 3 045 екземплярів. В бібліотеці був один працівник – Пепеляєва Антоніна Гаврилівна. Вона була засновником дитячої бібліотеки, людиною, яка дуже багато зробила для розвитку системи бібліотечного обслуговування дітей в м. Нікополі. На посаді завідуючої Центральної дитячої бібліотеки вона працювала з 1946 року по 1976 рік. Завдяки її енергійності, самовідданості бібліотека з однієї кімнати при будинку піонерів поступово стала мати своє приміщення, яке має площу  345, 5 кв. м.  за адресою: вул. Микитинська, 13.

Ось уже майже 65 років Центральна дитяча бібліотека відкриває свої двері для юних читачів, їх батьків, вихователів та педагогів, для всіх, хто любить книгу, захоплюється творчістю, хто талановитий та допитливий.

Бібліотека обслуговує щорічно більш як 3 600 читачів, обсяг книговидачі при цьому налічує близько 73 тис. книг та періодичних видань, а її фонд становить   28 тис. екземплярів.

Працівники бібліотеки спільно з батьками та школою багато уваги приділяють вихованню у дітей національної свідомості, патріотизму, високої духовності, моралі, екологічної культури, естетичних смаків та сімейних традицій.

Щоб книга та читання назавжди увійшли в духовне життя читача, працівники проводять індивідуальну та масову роботу, розраховану на всі етапи читацької діяльності дитини, враховуючи і вибір книги, і мету читацького запиту.

Найяскравішими заходами є: літературно-розважальні шоу, літературні години-пошани, літературно-музичні свята, читання, літературні посиденьки, літературні години-подяки.

На високому рівні проводяться щорічні Всеукраїнські конкурси «Найкращий читач року». В ньому приймають участь учні 6 – 7 класів шкіл міста, читачі дитячих бібліотек-філій, а також їх батьки, вчителі, шкільні бібліотекарі, друзі-уболівальники.

На сьогоднішній день Центральна дитяча бібліотека працює за програмою захисту і підтримки читання дітей «Книга у моєму житті».

 Працюючи за програмою, сподіваємося, що саме книга, дитяча література стане основою духовного розвитку, становлення характеру дитини, сформує читацькі смаки, прищепить любов до художнього слова, образної мови.



Сучасність бібліотеки 


2011 рік.

-  відкриття «Читальні біля фонтану» у сквері Визволення (стара частина міста);

-  бібліотекар абонементу для дошкільників та учнів 1 – 4 кл. ЦДБ (20.04.11)

Мочньова А.Ю. стала переможницею обласного конкурсу «Кращий бібліотекар

дитячої бібліотеки»,присвячений Всеукраїнському дню бібліотек. (29.09.11)


2012 рік.

-   обласний семінар для працівників відділів обслуговування бібліотек для дітей

«Співпраця бібліотеки та соціальних інститутів у духовному вихованні юних

читачів» (16.05.12)

-   нагороджено  заст..директора ЦБС по роботі з дітьми Чиндяєву Л.І. Грамотою

Дніпропетровської єпархії Української  Православної Церкви до свята Днів

слов’янської писемності і культури за активну участь у збереженні духовних та народних традицій.(24.05.2012)

-  участь в громадських обговореннях «Бібліотека – центр громади».


2013 рік.

-  нагороджено колектив ЦДБ  за плідну співпрацю з козацькою громадою м. Нікополя та з нагоди Дня українського козацтва Координаційною Радою козацького руху (14.10.2013)

-  відкриття Клубу цікавих зустрічей «КЛАС!!!» ( жовтень 2013р.)

- публікації  сценаріїв  родинного свята « Як добре у родині життя своє прожити» та « Свято Букваря у бібліотеці!», розроблених  та проведених колективом ЦДБ, у всеукраїнському журналі «Шкільна бібліотека»  № 13-14( стор.69-71) та  № 17-18(стор.88-89) за поданням Національної бібліотеки для дітей України 

- участь ЦДБ в регіональній компанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара».


2016 рік.

 Участь переможців 2 етапу Всеукраїнського конкурсу «Найкращий читач року» від ЦДБ Єлісєєвої Софії та Середенка Андрія у 3 етапі конкурсу на базі Обласної бібліотеки для дітей м. Дніпра.
 На Всеукраїнському рівні – участь читача 6-го кл. ЗОШ № 12 Майбороди Олега у конкурсі дитячої творчості «Мрії про Україну: дитячий погляд» 
  Участь в регіональній кампанії «Дмитро Яворницький – ім’я, овіяне легендами» до 160-річчя з дня народження  відомого історика-краєзнавця та проведення соц..опитування «Д. Яворницьуий і сьогодення» у парку Визволення.
 Нагородження читачки ЦДБ Філінковської Ганни  на Святі дитинства, 1 червня в Обласній бібліотеці для дітей м. Дніпра, ЇЇ вірші були одними з найкращих по області та увійшли у збірку віршів «Краю мій, барвисте Придніпров’я».  
 Участь читачки ЦДБ Дорофій Софії у міському міжбібліотечному конкурсі читців поезії Б.Мозолевського «Поет, шукач скарбів і волі», присвяченого  80-річчю з дня народження поета, історика та археолога на базі ЦБ.
 Участь ЦДБ у проведенні конкурсів та майстер-класів під час міських свят на Європейській площі - Дня родини, Дня захисту дітей, Дня незалежності України, а також Скіфського фестивалю. 
 Залучення до участі дітей з особливими потребами із громадського об’єднання батьків «Жити по-справжньому» у творчому конкурсі малюнків ( у березні) та проведення спільного родинного свята (у травні).
 За дорученням Федерального міністерства економічної співпраці та розвитку (BMZ) Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ)    у 2016 році впроваджує проект «Особлива ініціатива для України» з метою підтримки громад щодо прийняття внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
 27 травня на базі Центральної дитячої бібліотеки пройшла перша зустріч представника з Німеччини, експерта  Карстена Ценера, регіонального координатора проекту та перекладача Володимира Герасюка, начальника відділу міжнародного співробітництва по розвитку Нікопольської міської ради Дорошенко С.А., начальник відділу культури та туризму Білоцерковської Л.М., директора КЗ «Нікопольська міська ЦБС» Стовби О.В., зав. методичним відділом ЦБ Каракуші О.А., заст.. директора по роботі з дітьми ЦДБ Мочньової А.Ю, зав.філією № 9 Малиш Л.О.,  та методистом БІЦ «Слово» Стрелецької М.В
 ЦДБ  був представлений Проект по «Створенню та розвитку Центру родинного читання та дозвілля «Дивосвіт», в якому запланована дозвіллєва, інформаційна, консультативна та виховна робота з трьома категоріями населення : сім’ї-переселенці, сім’ї з дітьми з особливими потребами  та соціально незахищені  сім’ї старої частини міста, а також для інших жителів міста.

 Німецькою стороною, зацікавленою в реалізації цих проектів, 7 липня був організований партисипативний воркшоп (практикум) : «Громадські бібліотеки: відкриття перспектив для місцевих інтеграційних процесів» в приміщенні кафе «Єлада».
 Зустріч з представниками Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ) 1 вересня на базі ЦБ, де були представлені основні напрямки роботи та підведені підсумки по закупці технічних засобів та нових меблів для Центрів. 
 До свого 70-річного ювілею 9 жовтня 2016 року у бібліотеці відбулося відкриття Центру родинного читання та дозвілля «Дивосвіт».
 Налагодження зв’язків із партнерами та спонсорами Центру: 
- Л.Ткачова, керівник ГО батьків по вихованню дітей з особливими  потребами«Жити по-справжньому»
- К.Сиротенко, виконавчий директор благодійного фонду «Девора»
- В.Дьолог, керівник гуртку по виготовленню сувенірів
- С.Піддубний, депутат Нікопольської міської ради по 31 округу (Стара частина міста)
 Проведення конкурсів креативних іграшок та поробок у Центрі «Дивосвіт» із залученням партнерів та спонсорів:
- «Заплітає осінь казку із листочків золотих» (серед дітей молодшого віку: 7-10 років)
- «Ніжна, сніжна казка зими» (серед дітей середнього та старшого  віку: 10-14  років)
 Працюючи за програмою «Нікополь туристичний» ЦДБ заплановано ряд екскурсій для учнів ближніх шкіл по старій історичній частині міста, де бере початок Микитин перевіз та було обрано гетьманом Запорізької Січі Богдана Хмельницького.
 Щоквартальне скап-спілкування фахівців ЦДБ та дитячих філій під час онлайн-консультацій «Консультує фахівець бібліосервісу обласної бібліотеки для дітей».