Дніпропетровщина бібліотечна

Синельникове


 
Міська бібліотека для дітей 

 
Історія бібліотеки

      Дитяча бібліотека у м. Синельниковому з слів мешканців міста почала існувати ще до Великої Вітчизняної війни, але документально це не підтверджено.

      Бібліотекарем  був Заєць Федір Дмитрович. Коли німці захопили місто то він частину бібліотечних книг встиг сховати, закопавши їх.

      Після визволення міста від німецько-фашистських загарбників / 21 вересня 1943 року / колишній фронтовик Заєць Федір Дмитрович взявся за створення дитячої бібліотеки в місті.

      Дитяча бібліотека весь час розташовувалась в центрі міста. Це  була невеличка хатинка.  Під час війни  приміщення не постраждало.    

Ця невеличка хатинка  мала декілька кімнат, в яких знаходився крім бібліотеки для дітей , ще й будинок піонерів та клуб.

      Після визволення міста від німецько-фашистських загарбників / 21 вересня 1943 року / колишній фронтовик Заєць Федір Дмитрович взявся за створення дитячої бібліотеки в місті. Заєць Ф.Д.  зібрав книги, які були сховані був, але їх було  дуже мало. І тоді бібліотекар по власній ініціативі почав ходити по людях і збирати книжки. Цей захід мав позитивні наслідки. Фонд бібліотеки значно виріс і поповнився гарною літературою. Йшли роки фонд поповнювався та кількість читачів зростала.

  А після звітування в область, з»ясувалося, що згідно планових показників в штаті бібліотеки необхідно мати ще одного бібліотекаря. Цим бібліотекарем стала Никитенко Тамара Василівна.

     Бібліотека обслуговувала  учнів 1-10 класів. Відвідувало бібліотеку дуже багато дітей і це відбувалось лише на абонементі. Книжки розміщувались на дуже великих стелажах. В бібліотеці було дуже тісно. Різноманітні тематичні заходи для читачів дитячої бібліотеки проводились в кімнаті будинку піонерів, тобто в сусідній кімнаті.

     В 1944 році Заєць Федір Дмитрович був змушений піти з бібліотеки за станом здоров»я. Замість нього керівництво бібліотеки взяла на себе Ситникова Віра Федорівна. Декілька років вона працювала разом з Никитенко Тамарою Василівною вдвох. Згодом кількість читачів зросла і була введена ще одна штатна одиниця бібліотекаря / Бібліотекар Щабельська Віра Яківна /

       За рахунок нових надходжень з обласного управління культури та добровільних книжкових дарунків фонд дитячої бібліотеки  значно збільшився. На  той час бібліотека стала улюбленим місцем для дітей міста.

     З часом бажаючих скористатися послугами бібліотеки ставало все більше і більше і в 1958 році для дитячої бібліотеки була зведена окрема будівля.

     Як змінювався  штат бібліотеки  від слідити  неможливо. А от із 1973 в штаті бібліотеки було вже  4 бібліотечних працівника  та завідуюча бібліотекою.

     Спочатку багато років дитяча бібліотека була в складі Синельниківської ЦБС. А в 1992 році, коли роз»єднали район і місто Синельниківська районна дитяча бібліотека стала  Синельниківською міською дитячою бібліотекою.



Сучасність бібліотеки


       Синельниківська міська дитяча  бібліотека – це комунальний заклад, який підпорядковується  відділу  культури та туризму Синельниківської міської ради. Дитяча бібліотека – це  заклад культури, який  згідно статуту бібліотеки займається обслуговуванням  дітей починаючи з  дошкільного віку  та учнів 1 – 9 класів, а також задовольняє потреби  керівників дитячого читання.

        До  послуг  користувачів  бібліотеки  два відділи : молодший і старший. Молодший обслуговує дошкільників та учнів 1 – 4 кл. та керівників дитячого читання. Старший відділ обслуговує учнів 5- 9 кл. та  керівників дитячого читання. Ці два  відділи  мають, як абонемент так і читальні зали.

       Бібліотека працює згідно графіка роботи з понеділка по п»ятницю з 9 до 18 без перерви. Під час учбового року бібліотека працює і по суботах, щоб діти мали змогу відвідати бібліотеку.

        В своїй роботі працівники бібліотеки  виконують ряд функцій, а саме:  інформаційну, загальноосвітню, виховну та дозвілеву. В  бібліотеці приділяється  велика увага, як індивідуально кожному читачу, так і групам  читачів. Щоб залучити  дітей в бібліотеку проводяться різні екскурсії, бібліотечні  уроки, конкурсні програми.

       Виконувати в повній міри інформаційну функцію допомагає Інтернет, який було підключено  завдяки бюджетним коштам в 2012 році.

       Протягом року  бібліотека працює за  планами роботи . Складаються програми: на новорічно-різдвяні  свята,  на літні майданчики та на Тиждень дитячого читання , які узгоджуються з гороно. Всі ці заходи сприяють популяризації літератури серед дітей  та допомагають залучати читачів до дитячої бібліотеки.  Користувачі бібліотеки  мають змогу прийняти  участь у різноманітних масових  заходах, які проводяться працівниками , а саме в ранках, святах, годинах  поезії, диспутах, вечорах, конкурсах, іграх, вікторинах, тощо. До проведення масових заходів залучаються  активні та творчі діти  з шкіл міста.

      Дитяча бібліотека  тісно співпрацює зі школами міста, а саме з вчителями та шкільними бібліотекарями. Всю робота бібліотеки знаходить  відображення  на сторінках місцевих газет, а на  визначні заходи запрошуються телебачення

       Привити дітям  молодшого шкільного віку  естетичний смак   допомагає ляльковий гурток « Книга та лялька», який існує при дитячій бібліотеці з 1986 року. Зустрічі з ляльковими героями – це  справжнє свято для маленьких  глядачів. Ляльки допомагають  при проведенні бібліотечних уроків, а також мають велике значення  в популяризації творів української та світової літератури.

      Другий рік при дитячій  бібліотеці працює літературна вітальня « Читаємо. Знаємо. Вміємо»

       В цьому році на базі дитячої бібліотеки відкрився Центр слов»янської писемності та культури. Згідно плану роботи Центру протягом року в бібліотеці проходив цілий  ряд цікавих зустрічей з відомими людьми міста.

       Дитяча бібліотека  завжди  знаходилась і знаходиться в  колі подій. До кожної актуальної дати та до ювілеїв визначних людей в бібліотеці оформляється  наочність, а саме: тематичні полички, книжкові виставки та стенди , на яких представлені кращі твори українських  та світових        письменників,      періодичні видання, буклети, тощо.

      Здійснити потреби читачів бібліотеки на літературу та інформацію допомагає бібліотечний фонд, який складається з друкованих видань  та періодичних видань.

    Щорічно  фонд бібліотеки  поповнюється   завдяки  коштам, які виділяються із місцевого бюджету.  Кожного року фонд бібліотеки поповнювався на 5000 грн. Виділялися кошти на підписку  періодичних видань .

     Бібліотечні працівники займаються відбором, доставкою, обробкою літератури, її каталогізацією, списанням, зберіганням. Влаштовують санітарні дні, щоб підтримувати заклад у належному стані.

   Останнім  часом місцева влада з великою повагою та  розумінням  ставиться до проблем  дитячої  бібліотеки. Щиро вдячні за поліпшення освітлення в приміщені бібліотеки. Бібліотека кожен рік отримує необхідні кошти на покращення матеріальної бази  закладу .

        Протягом року виділяються кошти на виплату комунальних платежів (електроенергія, газ, вода ) та оплату Інтернету.

   В рамках підготовки до опалювального періоду було проведено роботи по перевірці газового   лічильника -365; чистці димоходу -160 грн.; обслуговуванню газопроводу - 104 грн. та   навчання по газу  - 300 грн.

      Колектив бібліотеки завжди працював плідно та творчо ,   сумлінно  виконуючи свої професійні обов»язки для того, щоб   виховати культурних та гідних  громадян нашої  країни. Хочеться сподіватись ,що і надалі   праця бібліотекарів  буде потрібна дітям та громаді   рідного міста.