Кам'янське (Дніпродзержинськ)


 
Бібліотека-філіал №7 КЗ КЗ "ЦБС м. Кам'янське" 

 

Історія бібліотеки

        В 1977 році  бібліотека №8  прийняла  перших  відвідувачів.  Її  відкрили в житловому будинку в п’ятикімнатній  квартирі  1-го мікрорайону за адресою Харківська,1.  На той час  бібліотека була єдиним центром культури на Лівобережжі. Перші  працівники  бібліотеки  1977-1979 - Поцелуйко  Л.В.,Біленко А.Г.,Костенко О.К. Гнояна Т.О. В 1979-1981   тут працювали Горб К.І.,в  1981-1982 Стовба Н.А., Кісіль Л.І Анісімова Г.В,  в 1983-1984 Кириченко Т.Г., Мякушка Т.І.,в 1984-Жежер Л.Г. КісільЛ.І. ;  з 1985 – по 1992 працювали Смірнова А.В,КісільЛ.І, 1992-2009-ПрисвітлаЛ.В.,Стрельник Л.М.,Кісіль Л.І. 2010-Стрельник Л.М. КісільЛ.І.,Туркіна Н.І. В історії бібліотеки  70-ті роки   були роками прогресивних змін. Активно йде процес централізації бібліотек області. В 1979 році бібліотека №8 стала бібліотекою-філією №7 Дніпродзержинської централізованої бібліотечної системи. Для робітників домобудівного комбінату, в їхньому гуртожитку, була організована бібліотека –пересувка.
В 70-80рр. було дуже популярне гасло: «СРСР - найбільш читаюча країна  світу».    І хоча в цьому була велика частина  пропагандистського перебільшення,  та  люди таки дійсно читали багато. Існувала традиція сімейного читання. Батьки читали дітям з перших років життя, багато сімей мали хороші домашні бібліотеки,люди традиційно цінували книгу та читання.Було майже нормою, що кожна сім’я читала по декілька періодичних видань для всієї родини:дуже популярні були журнали «Веселые картинки», «Мурзилка»,»Работница», «Крестьянка», «Здоровье», газета «Труд», «Комсомольская правда», «Советский спорт». З новими авторами  та їх творами знайомились завдяки журналам «Знамя», «Новый  мир», «Иностранная література».Так дійшли до читачів «Дети Арбата» А.Рибакова,  «Триумф и трагедия»  Д.Волкогонова  , «Архипелаг Гулаг» О.Солженицына  та ін. Великими накладами виходили зібрання творів класиків російської,      радянської та  зарубіжної літератури, ними поповнювались фонди бібліотеки.  В той же час гостро відчувався дефіцит на хороші книги,котрі можна було тільки «дістати». Ця проблема була і в масових бібліотеках. На книги підвищеного попиту існували черги ( Медведєва, Семенова,Дюма, Голон, Проскурина  та ін..) Фінансування тих років, в порівнянні з теперішнім ,було пристойним,але не вистачало потрібних людям книг. В фондах бібліотеки дуже велику частину складала література суспільно-політичного змісту,що багатотисячним накладом виходила у видавництвах «Политиздат», «Політвидав України», «Молодь України» та ін. В 1985р. в бібліотеці-філіал №7  із  29000 фонду  9тис. приходилось на суспільно-політичну літературу.Існував великий  незадоволений попит на гостросюжетну ,пригодницьку літературу, детективи, фантастику. 12-ти т. зібрання творів О.Дюма в яскраво червоних обкладинках  одержували під особистий підпис і зберігали в бібліотеці, як особливу коштовність.
Кардинальні зміни в країні, в 90-х,  негативно  позначились на бібліотеках, СРСР  перестав існувати. Різко знизилося державне фінансування бібліотек, зруйнована налагоджена протягом десятиліть система централізованого комплектування фондів. 1997  найтяжчий рік -  закриваються бібліотеки, фінансування немає навіть на зарплати, інколи бібліотеки працюють по 3-4 дні в місяць. В 1997 до бібліотеки надійшло за рік всього 74 одиниці, із них книг -   14(для порівняння : в 1985 році до бібліотеки надійшло  3055  одиниць фонду  із них книг 1896) В 1998 році приміщення бібліотеки передають в комунальне господарство міста. Частину  фонду разом з працівниками переводять у  приміщення бібліотеки-філії №3 за адресою бр. Героїв,6 з подальшим пере найменуванням  в бібліотеку – філіал №7. Бібліотека- філіал №3, по цьому адресу, існувала з 1981 року.
Бібліотека - філіал №7 за новою  адресою: Бульвар героїв, 6   займає приміщення 5-ти кімнатної  квартири площею 88 кв. м. і знаходиться на 3-му мікрорайоні Лівобережжя. Незважаючи на всі негаразди  у суспільно політичному житті країни бібліотека  завжди залишалась центром  духовного і культурного та інтелектуального розвитку населення. Проводились вечори конкурси, уроки народознавства та інш.
В 1998 році  бібліотекою був започаткований районний  фестиваль книги «Як мама і тато люблю я читати»,в партнерстві з сш№30,40,39 ,Дніпровською районною радою,міським відділом культури,лівобережним будинком дитячої творчості. Перший фестиваль був присвячений сімейному читанню та 1000- річчю літописання та книжкової справи в Україні. З тих часів  це стало  традицією     кожного року  бібліотека  номінує своїх  найкращих  читачів, проводить для них свято 10-а річниця фестивалю  запам’яталась театралізованим святково-гумористичним шоу  «Десять років потому» .  Учасники  фестивалю представляли одну з книг - новинок не лише письмовими анотаціями,а й музичними художніми, театралізованими засобами.
В 1999 році в місті серед інших заходів  по підготовці до 250-річного ювілею міста,була прийнята  цільова програма «Бібліотека». Один із розділів цієї програми -  укріплення та розвиток матеріально-технічної бази бібліотек. Першими її кроками став ремонт бібліотеки-філії №7.  В оновленому приміщенні бібліотекарі гостинно зустрічали  нових користувачів.
2000     –  участь у Всеукраїнському  конкурсі «Від роду до народу»,фестиваль книг  «ЇЇ величність  книга»
2001    рік - бібліотека  була  визнана кращою бібліотекою  в міській бібліотечній системі . На протязі року  читачам видано 38338 книг та періодичних видань.
2002   рік  - III-й фестиваль шанувальників книги «Віват читач».
2004рік  - бібліотека  сприяє розвитку  інформаційної культури особистості за  програмою «Суперчитач», читачі ДНЗ №50 «Незабудка» - переможці міського конкурсу в номінації «Наймолодший читач»,участь у міжнародній виховній програмі «Self- Esteem»,участь у обласному конкурсі молодих обдарувань Дніпропетровщини  «Краса душі  у творчості іскриться»
2005рік - бібліотека працює з дошкільнятами по програмі «Малятко». Місія програми- «Пізнай світ через книгу». Участь  у міському конкурсі «Це моє місто».

             Бібліотека філія №7 – центр  краєзнавства мікрорайону. Краєзнавство  є одним із головних пріоритетів діяльності бібліотеки. Останні роки бібліотека працювала  по комплексній програмі  «Дніпродзержинськ-наш дім: для кожного свій для всіх один  »  в рамках проекту ЦБС  «Дніпродзержинськ-читаючий».  Головне завдання бібліотека вбачала  в збиранні , збереженні і наданні користувачам інформації про історично-культурну спадщину міста, в  співпраці з творчими людьми краю- художниками, поетами (Жежер А.М. , Майборода О.В., Євген’єва Н.Є.).
2006     - «Краю  мій,криниця для душі» : Вернісаж. Зустріч з художнико міста Жежером А.М. 
2007     - 5 –ий  районний фестиваль книги на базі СШ№30, Бібліотека зайняла перше місце у творчому професійному конкурсі «Бібліографія :наука,творчість і фантазія за створення довідково-інформаційного покажчика «Дятликова школа» на допомогу вихователям.
2008        - перший компютер  у бібліотеці.
2009     - в 2009- році при  бібліотеці  був створений     молодіжний  осередок  “Лоцмани краю “   Поглиблене  вивчення   історії  міста, краєзнавчих ресурсів,  їх збирання,  систематизація   і  оформлення  - ось  цільова    направленість    осередку. 
2010        - компютер бібліотеки підключений до мережі Інтернет
2011      - бібліотека  приймає  активну  участь у міському краєзнавчому конкурсі-марафоні  ”Я    знаю    про   Дніпродзержинськ   все”, До участі в  конкурсі бібліотекою  були залучені учні  ЗОШ   № 21,30,25,44.  Шестеро  з  конкурсантів стали  номінантами  конкурсу:  -Туманов М,Благова К,Гнідін   С.,   Гаркавцев   М.,  Сезоненко   Н.,Плахотник І.  За активну участь та організацію конкурсу бібліотека була нагороджена дипломом міського голови.
011 рік - рік  впровадження комп'ютерних технологій.

Завдяки перемозі ЦБС  в конкурсі програми «Бібліоміст» до бібліотеки надійшли ще два комп’ютери. За допомогою програми Power Point в бібліотеці було створено 7  мультимедійних презентацій, використання яких    допомагало  проводити заходи на більш високому рівні.  Збільшення кількості комп'ютерів (3 –и комп’ютера) збільшило кількість  користувачів  бібліотечних  послуг. Для користувачів здійснювався пошук в Інтернеті за  запитами, сканування бібліотечних документів і їхніх фрагментів, пересилка інформації по електронній пошті,зв’язок за допомогою Skype, роздрукування матеріалів, безкоштовний доступ до сіті Інтернет.Сучасність бібліотеки

               Пріоритетними напрямками роботи бібліотеки у 2013 році були: підвищення соціального статусу бібліотеки, як установи, що надає вільний безкоштовний доступ до Інтернет - ресурсів, впровадження у роботу нових інформаційних технологій, соціальне партнерство та співробітництво з установами, які працюють з дітьми та юнацтвом, проведення творчих та благодійних акцій. Найважливіші події року:

-          покращення технічного оснащення бібліотеки: придбали ноутбук та мультимедійну техніку;

-          змінили дизайн відділу абонемента: придбали крісла, журнальний столик, нові штори, замінили покриття підлоги, переставили бібліотечний фонд;

-          створили бібліотечний блог;

-          учасники творчої майстерні «Мукасолька» стали переможцями обласного марафону дитячого читання «Барвистий книголенд» в номінації «Дива своїми руками»;

-          вперше бібліотека влаштувала читальний зал просто неба під час літніх канікул;

-          успішно пройшов проект «Французький бульвар»;

-          одним із яскравих пазлів серед масових заходів стало свято Масляної,  на яке працівники бібліотеки запросили родини своїх читачів;

-          за підсумками районного конкурсу міста Дніпродзержинська на кращий квітник, квітник біля бібліотеки визнали найкращим на мікрорайоні.