Дніпропетровщина бібліотечна

Апостолівський район


 
Токівська сільська бібліотека 

 
Історія бібліотеки

Офіційних документів, що свідчать про час утворення бібліотеки немає, але з розповідей колишніх працівників і  записів з інвентарної книги № 1 відомо, що історія Токівської сільської бібліотеки бере відлік з початку 60-х років минулого століття.

На той час селище тільки розбудовувалося, це були кращі часи для нашого краю. Розбудовою інфраструктури села займався Токівський каменедробарний завод, тож в 1964 році дирекція заводу вирішила створити на селі бібліотеку.

Помістили її в підвальному приміщенні гуртожитку № 1, і це була профспілкова бібліотека, бо фінансування надходило від профспілки заводу. Перші екземпляри, які занесені до інвентарної книги були: збірка творів Леніна, твори російських авторів, ідеологічна література. 

За перший місяць роботи бібліотеки книжковий фонд поповнився майже на 2000 примірників, а першим читачем був Бобир Юрій Іванович – директор Токівського заводу – людина, яка була палко закохана в книгу.

На той час, в 70 – 80 роках, бібліотека була спрямована на ідеологічну та культурно-просвітницьку роботу, тому в обов’язки бібліотекаря входила оформлювальна та агітаторська робота при заводі, бо майже всі жителі села працювали там. Оформлювались «Червоні куточки» в ленінській кімнаті при заводі і в гуртожитках, «Агітаційні пункти», «Блискавки» з новою інформацією.

Бібліотекар систематичного відвідувала трудові колективи, дуже цікаво проходили зустрічі читачів з передовиками заводу. Ці зустрічі проходили в сільському будинку культури, бо охоче завітати на цей захід було багато.

З січня 1969 року бібліотеку було передано до районного відділу культури. Токівська сільська бібліотека ввійшла до Апостолівської  централізованої бібліотечної системи і стала називатися  - Токівська бібліотека філія №9. Це були добрі часи для поповнення книжкового фонду і забезпечення бібліотек.

В 1974 році бібліотеку очолила Ульяшенко Марія Дмитрівна – молода людина, за освітою педагог, прекрасний фахівець своєї справи. Бібліотека зі зміною часу змінювала форми та методи роботи, пріоритетним напрямком була тісна співпраця бібліотеки і школи. З метою патріотичного виховання бібліотека організовувала вечори – зустрічі із ветеранами Великої Вітчизняної війни, із вдовами разом з школою.       
                                               
 Коли в 1987 році в с. Токівському було засновано с/раду всі заклади соціальної сфери і бібліотека в тому числі була переведена на бюджет с/ради. Бібліотеку було переселено з підвального приміщення на I поверх гуртожитку на №1 і виділено дві невеликі кімнати площею 50 кв. метрів.

Книжковий фонд бібліотеки складав більше 10 тисяч екземплярів, передплачувалось більше 10 примірників періодики.

Зав. бібл. обслуговувала 500 користувачів, переважно молодь та дітей, місця було не так багато, але робота кипіла, проводились масові заходи на вищому рівні. При бібліотеці працював клуб за інтересами, діти різних вікових категорій полюбляли приймати участь в цих цікавих заходах. 

В 2002 році на посаді зав. бібл. стала Купріна Наталя Петрівна. Свою роботу вона почала з курсів підвищення кваліфікації в м. Дніпропетровську, звідки привезла багато цікавого досвіду для роботи, з читачами. Але в 2003 році стався нещасний випадок, приміщення гуртожитку майже згоріло, завдяки жителям села ввесь книжковий фонд було врятовано.

Бібліотеку перемістили в нове приміщення, в дитячий садочок «Сонечко», де виділили приміщення площею 101 м2. Тепер бібліотека стала просторою, світлою, а головне  - мала газове опалення. Площа бібліотеки дозволяє як найкраще відкрити книжковий фонд. 

Для цього оформляється книжкові виставки, тематичні полички, краєзнавчі виставки, стенди і виставки дитячих поробок «Чарівний світ дитячих захоплень». В бібліотеці існує алфавітний каталог.

Нині книжковий фонд бібліотеки зменшується, застаріла, дублетна, зношена та література, що не користується попитом, списується. Нажаль, нових надходжень мало, тому бібліотека постійно в пошуку спонсорів на придбання нової літератури. Так в 2010 році місцевий депутат с/ради Новохатько М.М. подарував бібліотеці 20 шт. примірників художньої літератури, а в 2012 році депутат від Партії Регіонів – Шпенов виділив кошти в розмірі 2000 грн. для поповнення фонду бібліотеки. Завдяки йому придбано  83шт. книг, переважно дитячих.

В 2011 році бібліотека написала міні програму: «Село моє – моя гордість» (до 20 річниці Незалежності України та 150 – річчя утворення селища Токівське)

Нажаль, бюджет сільської ради її не затвердив, за браком коштів, але навички написання даних програм стали дуже цінними в подальшій роботі бібліотеки.

В 2012 році бібліотека брала участь у Всеукраїнських громадських опитуваннях «Бібліотека нашої громади сучасне і майбутнє». Жителі селища одностайно підтвердили, що бібліотека на селі потрібна.
 На цей час бібліотека бере активну участь у різноманітних акціях, конкурсах.

В 2013  році бібліотека взяла участь у регіональній кампанії  «Дніпропетровщина читає Олеся  Гончара» до якої залучені були як діти, так і дорослі.

Цей рік приніс перемогу як бібліотеці, так і учаснику конкурсу : «Вода для життя» - Яковенко Богдані, учениці 6 класу, для цього бібліотека оформила фото-вернісажі по водоспаду ім. «Калнишевського».
  


Сучасність бібліотеки

Зі зміною часу і бібліотека змінюється, намагається стати більш сучасною, для цього бібліотекар навчилася користуватися інтернетом, працювати з ноутбуком, цифровим фотоапаратом в режимі фото та відео зйомки. Ці навики дуже допомагають при проведенні різноманітних свят: свято села, днів козацтва, днів Афганістану, державних свят, дня Перемоги.

Тісна співпраця бібліотеки з школою, будинком культури робить її роботу цікавішою і різноманітною.
Доброю традицію працівників культури стало відзначання свята «Меланкування на селі». Завідуюча бібліотеки разом с будинком культури весело вітають жителів села Токівське.

В 2016 році по запрошенню привітали 12 сімей. Метою культурно-масового заходу було втілення української народної традиції та обрядів в життя односельців. Цього святкового вечора було багато дружніх і теплих відносин, бо кожна родина приймала найщиріші привітання від колективу «Червона калина». Люди щиро зустрічали колядників, пригощали солодощами та теплими словами вдяки.

До Дня визволення району та села Токівського від німецько-фашистських загарбників пройшов вечір пам’яті «Край мій, обпалений війною».

Захід, приурочений 71 річниці визволення села від німецько-фашистських загарбників, проведений в сільській бібліотеці. Були запрошені:учасник бойових дій – Ковальчук В.С., голова сільської ради – Мартян В. В., діти війни – Шкурапет О. М., Долотій І. А., Ємельянов М. К., Карпенко Н. І., Яцик Л. Я, Ткачова І. М., Заскалько В. А., Барабаш О. А., Єременко І. І.

Всіх присутніх завідуюча бібліотеки  познайомила з історичною довідкою про визволення нашого району і рідного села від загарбників.

До слова був запрошений голова сільської ради Мартян В.В. та голова Ветеранської організації Купріна Л. І. Яцик Л. Я. прочитала вірш, написаний нею до цієї дати і присвячений учаснику бойових дій Ковальчуку В. С. 
Фінансову допомогу у проведенні заходу надав Токівський гранітний кар’єр в особі директора Васильєва А. А., завдяки чому всі присутні поласували солодощами і відпочили за чашкою чаю.

Пам'ять про подвиг воїнів-визволителів ніколи не згасне в наших серцях, адже лише той, хто пам’ятає минуле – вартий майбутнього. 

До річниці виведення радянських військ з Афганістану в стінах бібліотеки була проведена година патріотичного виховання «Афганські сторінки хвилюють наше серце». На захід були запрошені воїни-афганці Мозговий В. О. та Аксьонов Б. В. та учні 7 класу з класним керівником Зибенковою Л. В. 

До цього заходу діти підготувалися з усією відповідальністю: квіти для гостей, вірші та добрі побажання. Вірші зачитували: Ляпота Альбіна та Надєждіна Анжела. Учениця 11-го класу Пономарьова Аміна привітала гостей піснею. Завідуюча бібліотекою підготувала змістовний сценарій про Афганістан, розгорнуту виставку Афганських фотокарток наших героїв-односельців. 

Токівська сільська бібліотека приймала участь у конкурсі «Шевченкові березини 2015».
До цього конкурсу запросили двох обдарованих дітей: Сікорського Іллю, на той час ще дошкільня, який підготував вірш Шевченка «Тече вода», та Ляпоту Альбіну, ученицю 7го класу, яка прочитала уривок з твору Шевченка «Слепая». 

Ці діти  дуже обдаровані. Дівчинка брала участь у багатьох конкурсах від школи, а хлопчик – вперше. Це, насамперед, хороші читачі сільської бібліотеки. 

В наймолодші номінації Сікорській Ілля зайняв 1 місце і отримав грамоту та подарунок. 
До міжнародного Дня захисту дітей сільською бібліотекою, школою та будинком культури було відзначено свято «Дітям світу – сонце й мир». Захід проведено в дитячому садочку «Сонечко» на ігровій площадці. Школярі з майданчика завітали до дошкільнят і привітали зі святом. Були цікаві художні номери, ігри та вікторини. 
В 2016 році у Токівській сільській бібліотеці пройшов урок духовності «Прихилимо один до одного серце» (до Дня Соборності). Захід проведено в бібліотеці з учнями 9 класу. Бібліотекар познайомила учнів з історією Дня Соборності України. Мета даного заходу – прищеплювати повагу до минулого Батьківщини, виховувати в дітей національну свідомість та почуття гідності бути громадянином України. 

Також пройшов урок патріотичного виховання «Чорне крило Афгану»  (до дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав). Традицією бібліотеки є проведення заходів по Афганістану, в цьому році на заході були присутні учні  9-10 класів, класний керівник Зубрицька Г.В. та Савченко Н.В., воїни-афганці. Метою уроку було вшанування пам’яті загиблих у афганській війні, виховувати повагу учнів до воїнів-афганців. 

За щорічною традицією 24 серпня біля будинку культури відзначався День Незалежності України. Це було свято «Прапор мій – моя окраса». Захід проведено разом з школою і будинком культури. Програму підготувала і вела бібліотекар. Всіх присутніх вітав колектив «Червона калина» і дитячий колектив «Веселка».    
               
До Дня захисника України було проведено урок патріотичного виховання «Безсмертя козацької звитяги». Захід проведено в бібліотеці з учнями молодших класів. Бібліотекар розповіла дітям про виникнення цього зовсім нового свята. Метою заходу було формувати в учнів розуміння понять «єдність», «цілісність», «герой», «патріот» держави.

Робота бібліотеки проводилась у постійному зв’язку з будинком культури.   Хоч фонд бібліотеки поповнюється слабо, проте, є нові книги, які презентує своїм користувачам бібліотека: «Радимо прочитати! Нові надходження!».

Двері бібліотеки завжди відкриті для своїх користувачів, для учнів молодших класів проводяться екскурсії до бібліотеки, бібліотечні уроки «Чим живеш, бібліотеко?».