Дніпропетровщина бібліотечна

Апостолівський район


 
КЗ "Мар'янська сільська бібліотека" 

 
Історія бібліотеки

В 1949 році в колгоспі ім.Ворошилова с.Мар’янського була організована  невелика  бібліотека. Це було декілька сотень книг, які  знаходились в приміщенні колгоспного радіовузла. З 1953 року шафу з книгами перемістили в приміщення контори колгоспу ім. Ворошилова. В 1961 році колгоспи ім. Ворошилова та ім. Карла Маркса об’єдналися під назвою ім. Карла Маркса. В цьому ж році в сільському будинку культури була виділена невелика кімната для бібліотеки. Працівник бібліотеки, після основної  своєї роботи, декілька  днів на тиждень, ввечері 2-3 години обслуговував жителів села.

З 1965 року колгосп був реорганізований в радгосп ім. Карла Маркса. Бібліотека стала підпорядкована профспілковому комітету радгоспу і працювала на той час неповний робочий день. Станом на  1966 рік фонд бібліотеки налічував  близько 2 тисяч примірників та постійно поповнювався за рахунок коштів радгоспу. В 1969 році  бібліотека отримує нове приміщення в центрі села, де і зараз знаходиться.

70-і роки - це  роки активного читання. Взимку,  в недільні дні, відвідування сягало до 70 читачів. Бібліотека одержувала 40-50 назв різноманітних періодичних видань, 500-800 книг  на рік. На  кінець 1979 року фонд  бібліотеки налічував майже  6 тисяч книг. У цьому ж  році бібліотека  була реорганізована в філіал №8  Апостолівської централізованої  бібліотечної системи. Бібліотека разом з будинком культури  проводили тематичні вечори, їздили з виступами агітбригади на польові стани, тваринницькі  ферми. Особливо запам’ятались масові  заходи, які проводилися на той час - це вшанування  передовиків праці, вечори до дня Перемоги, Жовтневої революції, для молодих виборців, ювілеїв комсомолу.

В 80-х роках в  бібліотеці був організований клуб «ЛЮБИТЕЛІВ ПРЕКРАСНОГО». На засіданнях клубу присутніх знайомились з творчістю поетів: О.Блока, С.Єсеніна, Г.Ахматової, В.Висоцького, Б.Пастернака, О.Пушкіна, Ю.Друніної, Р.Гамзатова  та ін. В бібліотеці проводяться  читацькі конференції : «Корчагін крокує по планеті», «Совість, біль і надія», усні журнали «Спосіб життя – радянський», «Крила великого почину», «Справжнє народовладдя», «60 років з ім ‘ям  Леніна», дні інформації: «Наука і техніка виробництву», «Наука і науково-технічний прогрес».  В зимовий  період спеціалісти радгоспу, кожної  суботи, проводили навчання механізаторів по підвищенню  кваліфікації. Завідуюча бібліотекою на цих навчаннях  знайомила присутніх з новинками суспільно–політичної, науково–природничої, художньої літератури (відкриті перегляди літератури, бібліографічні огляди, рекомендаційні бесіди). Заходи проводилися також на  польових станах, тваринницьких  фермах. Для молоді, на дискотеках, проводилися диспути «Як бути сучасним», «Особистість і молодь». Майже  7 років для працівників інкубатора (де  працювало до 50 робітників) діяв  бригадний абонемент.

В 80-і роки бібліотека одержувала 40-42 примірника журналів,  10-12 примірників газет, 700-1000 примірників книг на рік. На кінець  1990 року фонд бібліотеки налічував  понад 19 тис. примірників літератури.

З одержанням  Україною незалежності, утвердженням української державності бібліотека розпочала приділяти особливу увагу популяризації української літератури, культури, народних звичаїв, традицій.

В 90-і роки бібліотека отримувала допомогу в передплаті періодичних видань від спонсорів (20 назв журналів та газет ).

У 2000 році відбулася децентралізація бібліотечної системи – бібліотека стала самостійною одиницею і перейшла до Мар’янської сільської ради як Мар’янська сільська бібліотека. У 2002 році до Мар’янської сільської бібліотеки увійшла іще одна Мар’янська бібліотека - як бібліотечний пункт. У часи ЦБС ця бібліотека була Мар’янською бібліотекою-філіалом №6 .

Велика робота в бібліотеці приділяється краєзнавству. Так в  2002 році у бібліотеці пройшла презентація книги уродженця с. Мар’янського   С.Левенця  «Світло мого театру».

2002 – 2003рр. – це роки активного читання, до 50 відвідувань в день. Зараз бібліотека обслуговує громаду села, яке розділяють на частини води Каховського водосховища. Жителі люблять свою бібліотеку бо знають, що тут їх радо зустрінуть і завжди допоможуть знайти потрібну книгу, інформацію. 

В останні роки бібліотека почала працювати з цільовими бібліотечними програмами. Одна з них - «Крізь плин століть і гомін сьогодення» (об’єднані  покоління). Тричі на  рік разом з будинком  культури, учнями  Мар’янської  ЗШ №1  для  ветеранів села  проводяться літературно - мистецькі  свята: « Хотіла б я піснею  стати» (Л. Українка), «Гармонія душі» (І.Франко), «Кохання  невмирущий спів» (Є.Гребінка), «І на тім рушникові» (А.Малишко), народознавчі свята: «І серце знову стрінуло весну» (Стрітення), «Мов чудовий  самоцвіт  горить слава  давніх  літ» (Покрова) .

Останні роки бібліотека веде багато папок-досьє про забутих і незабутих не тільки українських , а й зарубіжних письменників, відомих художників та митців світу, проводить літературні ігри-подорожі «Поетичний промінь» (до 70-річчя А.Качана), літературні портрети «Вітрами й сонцем Бог мій шлях намітив» (О.Теліга), літературно-мистецькі вечори для жінок, ветеранів, які включають в себе талановиті виступи дітей та жителів села. Бібліотека активно бере участь у підготовці та проведенні Дня села, готує тематичні виставки по краєзнавству «Мій рідний край: минуле й сьогодення», готує свята для працівників сільського господарства «Як у нас в Україні…»

В 2012 році бібліотека   приймала участь у Всеукраїнському громадському обговоренні «Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє» та бере участь у конкурсі "Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно-просвітницької роботи з дітьми та молоддю"  Міжнародного  фонду «Відродження» 
Активно бібліотека долучилася до регіональної кампанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара». В бібліотеці були оформлені книжкові виставки, тематичні полички, проведено літературний портрет «З подихом його зростаю».


Сучасність бібліотеки

Сьогодення комунального закладу «Бібліотека села Мар’янське» ставить  перед собою основні функції та завдання -  співпраця з педагогічним  колективом Мар’янської ЗШ №1  та будинком культури, з метою сприяння всебічного розвитку підростаючого покоління, на зацікавленість дітей до читання. Для цього в бібліотеці проводяться: літературні подорожі, уроки державності, літературно - мистецькі вечори, екологічно пізнавальні години, літературні вітальні, народознавчі свята.

Користувачі бібліотеки, шкільного віку, активно приймають в обласному конкурсі «Найкращий читач» та районному конкурсі «Шевченкові березини».

У 2015 році бібліотека активно долучилася до регіонального проекту «Читаємо разом», ініційованого громадською  організацією. «Дніпропетровська бібліотечна асоціація» та стала  учасником читацького марафону «Пам’ять нескінченна книга».

В 2015 році у  бібліотеці пройшов урок пам’яті «Ріка – нашої пам’яті», на якому учні познайомились з героїчними сторінками нашого народу, з художніми книжками про війну. Слобода Олена розповіла про капітана Леуса, нашого земляка, який загинув, захищаючи свій народ. Учні приймали участь у ток-шоу «Ціна перемоги» за фільмом «В бій ідуть тільки старики». До цього заходу  оформлено книжкову виставку - панораму «Війна і перемога: Біль і пам’ять”.  
 
Година - спомин «Якщо на землі є пекло» (До міжнародного дня визволення в'яз2нів фашистських таборів). Завідуюча бібліотекою Н.Якименко розповіла присутнім про концтабори фашизму, техніку знищення населення окупованих країн. Діти декламували поезію про страхіття війни.  

Вечір – реквієм «Чорнобиль – наша печаль і скорбота». Завідуюча бібліотекою Н.Якименко підготувала для запрошених на захід учнів, інформацію про Чорнобильську катастрофу та її наслідки, про героїв – пожежників, які першими вступили в бій з непокірним реактором.

Урок державності «Я громадянин України». На якому Наталія Іванівна ознайомила присутніх з історією народження незалежної української держави, величною подією – прийняття 28.06.1996р. – Конституції України. Діти декламували вірші про Україну. Наприкінці заходу для учасників заходу була проведена вікторина.  

У 2016 році  бібліотека прийняла участь у регіональній кампанії  «Дмитро Яворницький – ім’я овіяне легендами» та провела історично – літературний екскурс  «У пошуках істини і скарбів».
В бібліотеці ведеться робота з папками – досьє краєзнавчого  змісту: «Історія рідного краю»,  «Літературна Дніпропетровщина», «Поети – земляки»,  «Природні ресурси та проблеми екології Дніпропетровської області». Зусиллями бібліотекарів бібліотека стала центром громади, де святкують важливі дати села та країни.  

Літературно-мистецький вечір для ветеранів села «Душа народу бринить у славі», до якого оформлені виставки - експозиції «Душа народу бринить у славі», «Культурні цінності – духовний зв’язок  поколінь». На заході були присутні: голова Зеленодольської міської ради Савченко А.В., староста села Устименко В.Д. 
Зеленодольська міська рада, до якої з 2016 року відноситься  КЗ «Бібліотека с. Мар’янське» виділила 10 тисяч гривень на придбання літератури, бібліотека закупила 241 примірник  нових книг.