Дніпропетровщина бібліотечна


Календар подій
 

14-25 січня 2013 року – фахівці відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ здійснювали прийом інформаційної,  інформаційно-аналітичної та статистичної звітності міських і районних ЦБС області та інших спеціальних і спеціалізованих бібліотек за підсумками 2012 року.

Прийом статистичної звітності був організований за методичними рекомендаціями ДОУНБ, і за формами державної статистичної звітності «Зведення річних звітів про діяльність бібліотек сфери управління культури і туризму України» (зведена під форму № 6-НК), 80-а-РВК (Зведена звітність державних, публічних та інших бібліотек).

Інформаційна та статистична звітність ЦБС області супроводжувалася кращими  зразками рекламної продукції, методичними та бібліографічними виданнями краєзнавчого змісту, інноваційним досвідом роботи, хронікою подій та іншими змістовними документами, що позиціонують міські і районні ЦБС.

 

15 лютого 2013 року у відділі наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ відбулось засідання науково-методичної Ради трьох обласних методичних центрів: обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських  Кирила і Мефодія, обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова і обласної бібліотеки для дітей.

На засіданні Ради обговорювалися питання підсумків роботи ЦБС області за 2012 рік, інформаційної та статистичної звітності за державними формами. Аналізувалась діяльність ЦБС в цілому ,   міських і районних ЦБС та сільських бібліотек окремо. Позитивно була відмічена інформаційна і рекламно-іміджова діяльність ЦБС, соціокультурна та просвітницька робота багатьох бібліотек області.

 Були також розглянуті питання, що стосувались подальшого  розвитку адвокаційної діяльності в бібліотеках області, опанування тренінгових методик з основ програмного і проектного розвитку бібліотек , організації участі бібліотек області в Регіональній кампанії « Дніпропетровщина читає Олеся Гончара» та ін .

 

 28 лютого 2013 року  вийшов у світ інформаційно-аналітичний огляд «Бібліотеки Дніпропетровщини в цифрах: Рік 2012». Видання підготовлене фахівцями відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ за підсумками діяльності міських і районних ЦБС області  у 2012 році. При підготовці видання було використано «Зведений звіт про діяльність бібліотек, що відносяться до сфери впливу Міністерства культури і туризму України», у якому наведені узагальнені відомості як ресурсного забезпечення так і кількісні показники діяльності бібліотек, що дозволяють проаналізувати бібліотечне забезпечення у містах і районах області, порівнюючи їх з минулими роками та прогнозувати їх подальший розвиток в умовах  місцевого самоврядування. Використовуючи  статистичні дані  та діаграми  які наведені в  інформаційно-аналітичному виданні можна також  порівняти окремі показники з рекомендаціями ІФЛА і визначити  місце публічних бібліотек області серед бібліотек України та міжнародній системі координат.

 Збірник розрахований на керівників бібліотечних закладів області, а також буде корисним працівникам органів місцевої влади та управління.

 

12 березня - 23 березня  2013 року для завідуючих відділами обслуговування міських і районних ЦБС відбулись курси підвищення кваліфікації за темою «Маркетинговий підхід до організації до організації бібліотечного обслуговування: сучасні аспекти». Навчались на курсах  працівники структурних підрозділів Дніпропетровської міської ЦБС для дорослих, Дніпропетровської, Новомосковської,  Пятихатської,  Солонянської, Криничанської, Петриківської, Синельниківської, Широківської  районних ЦБС. Заняття на курсах проводили: директор ДОУНБ, заслужений працівник культури України  Тітова Н.М. та провідні фахівці ДОУНБ – Луньова І.Є., завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи, Барабан І.В., завідуюча відділом наукової організації та бібліографії, Голуб І.С., завідуюча краєзнавчим відділом, Литвиненко Н.Г., завідуюча відділом наукового опрацювання документів та організації каталогів, Афанасьєва Л.Ф., завідуюча відділом абонемента, Крупій Г.Я., заступник директора ДОУНБ з автоматизації бібліотечних процесів.

Навчально-тематична програма курсів була розроблена з урахуванням нових тенденцій і використання сучасних інформаційних технологій в практиці бібліотечного та інформаційного обслуговування різних категорій користувачів, а також індивідуальних професійних побажань слухачів курсів. Тому найбільш змістовними і цікавими  були лекції за темами: Маркетинговий підхід до організації бібліотечного обслуговування сучасних користувачів. Організаційні аспекти маркетингової діяльності» «Автоматизовані бібліотечні системи: використання, впровадження, досвід»,  «Центри правової інформації в бібліотеках – реальний механізм правового інформування населення», «Інформування органів влади – пріоритетний напрямок діяльності публічних бібліотек», «Інноваційні та нетрадиційні форми роботи в бібліотеці. Цілеспрямоване впровадження нових та оновлення традиційних форм роботи», «Організація внутрішнього простору бібліотеки та його особливості» та ін. Майже усі лекційні матеріали супроводжувались мультимедійними презентаціями виступів, доповідей, порад, методичних рекомендацій, які були підготовлені фахівцями ДОУНБ.

 

28 березня  2013 року   за ініціативою та підтримки департаменту культури, туризму, національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації   обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія – головна бібліотека регіону, стала місцем зустрічі  начальників управлінь культури, туризму, національностей та релігій райдержадміністрації, виконкомів міських рад та директорів ЦБС. області. Це був обласний семінар-нарада «У слов’янській єдності-перспектива майбутнього»

Відкрила обласний семінар-нараду директор департаменту культури,туризму, національностей та релігій  Дніпропетровської облдержадміністрації Першина Наталія Геннадіївна. У своєму виступі вона наголосила про те що створення центрів слов’янської писемності та культури  на базі центральних міських та районних бібліотек області - важливий напрямок  роботи щодо реалізації регіональної програми «У словянській єдності – перспектива майбутнього», окреслила головні напрямки державної та регіональної політики в галузі культури і особливу увагу звернула на здобутки і проблеми в діяльності бібліотек області.

Пріоритетні напрямки роботи центрів слов’янської писемності і культури  як осередків інформаційної,соціокультурної та просвітницької діяльності бібліотек області висвітлила у своєму виступі заступник директора КЗК «ДОУНБ» Абраїмова Тетяна Олександрівна.

Начальникам  управлінь культури ,туризму,національностей  та релігій райдержадміністрацій  і виконкомів міських рад та директорів ЦБС області були  запропоновані консультаційні поради фахівців ДОУНБ що стосувалися асортименту інноваційних бібліотечних послуг які можуть надавати бібліотеки місцевим громадам у рамках роботи центрів слов’янської писемності та методичні рекомендації щодо участі бібліотек у Регіональній кампанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара». Присутні переглянули документальний фільм «Зодчий душі людської: Пам’яті Олеся Гончара (1918-1995) національної кіностудії художніх фільмів ім.О.Довженка.       Учасникам семінару-наради були презентовані  нові видання  ДОУНБ: «До джерел слов’янської писемності»: бібліографічний покажчик (Видання 2), «Словяни:надбання століть» (інформаційна збірка) та «Олесь  Гончар -син Придніпров’я»: Бібліографічний покажчик до 95-річчя від дня народження». Усі  присутні  мали можливість ознайомитись з відкритою виставкою – переглядом «Читаємо Олеся Гончара»  яка  була оформлена  у вестибюлі обласної універсальної наукової бібліотеки  та отримати у подарунок календар «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара»

 

11-12 квітня 2013 року завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є. разом із фахівцями КЗК «Дніпропетровська обласна бібліотека для молоді ім. М.Свєтлова, завідуючою відділом методико - соціологічної  роботи та сприяння соціалізації молоді  Спаріхіною Н.В. та завідуючою відділом удосконалення методики бібліотечної роботи з дітьми КЗК « Дніпропетровська  обласна бібліотеки для дітей» Резніченко Н.Л. відвідали  Вільногірську центральну міську  бібліотеку з метою проведення експертно-діагностичного аналізу діяльності за останні 10 років. Під час обстеження було розглянуто діяльність структурних підрозділів центральної міської бібліотеки для дорослих та міської бібліотеки для дітей У ході проведення аналізу діяльності та по його закінченні відбулася робоча зустріч та підсумкова нарада з начальником відділу культури Вільногірської міської ради  Литвин Л.Ю. та колективами бібліотек. На загальній нараді було проаналізовано роботу усіх структурних підрозділів міських бібліотек, управлінську діяльність бібліотек та організацію роботи з обслуговування мешканців місцевої громади, надані змістовні консультації з деяких проблемних питань  подальшого функціонування міської бібліотеки для дорослих та міської бібліотеки для дітей.

 

24-26  квітня 2013 року   на базі РКЗК «Межівська ЦБС» відбулась  обласна квітнева школа з адвокації для методистів ЦБС області. Захід з підвищення професійної компетентності було організовано  працівниками  відділу  наукової організації та методики бібліотечної роботи КЗК «ДОУНБ» спільно з відділом культури і туризму Межівської райдержадміністрації, Слов”янською сільською радою за підтримки Дніпропетровської бібліотечної асоціації. Програма школи була професійно та інформаційно насищена. Усіх учасників обласної щколи  спочатку привітали представники місцевої влади, а саме: голова райдержадміністрації Юрченко С.Г.,голова районної ради Халимендик П.О., начальник відділу культури і туризму райдержадміністрації Кропив”янська Л.І., та ін.

Змістовні  виступи директора ДОУНБ Тітової  Н.М., та завідуючої  відділом наукової організації і  методики бібліотечної роботи Луньової І.Є були просвічені проблемним питанням методичної діяльності публічних бібліотек та методичним аспектам адвокації бібліотечних інновацій. «Місце зустрічі—Межова»,саме під таким гаслом розпочалося знайомство з інноваційною творчою діяльністю бібліотек Межівського району. Змістовну креативну роботу структурних підрозділів  бібліотек  представили у своїх виступах-презентаціях директор РКЗК  «Межівська ЦБС» Давиденко Л.Г. та провідний методист Коваленко Л.В. Екскурсією до дитячої бібліотеки, знайомством з новим проектом  районної бібліотеки «Центром слов’янської писемності та культури» та екологічною акцією  «Посадимо дерево дружби»    було закінчено перший день роботи школи. Виїзний професійний тур у с.Словянка  розпочався для усіх незвично. На слов’янській землі  з хлібом – сіллю та весняними квітами зустрічали поважних гостей-методистів бібліотек області сільській голова І.І.Кукало, директор сільської бібліотеки В.А.Кравцова, колектив сільської ради, мешканці села. Гостям була презентована сучасна Слов’янська сільська бібліотека, облаштована новими меблями, сучасним бібліотечним фондом, трьома комп’ютерами, підключеними до мережі Інтернет та безкоштовними послугами  для громади.

Адвокаційний калейдоскоп «Методичний квітень 2013» був представлений волорнтерською акцією-допомогою,польовими дослідженнями . Відвідини дитячого садочку  з акцією «Бібліотека читає дітям»,проведення польових досліджень з опитуванням мешканців громади «Сільська бібліотека у житті громади», волонтерська акція - допомога за участі  голови  місцевої  ветеранської організації «Бібліотечна книга - дітям війни» справили на учасників незабутнє враження. Крім цікавих знайомств та зустрічей  методистів чекав ще і круглий стіл, проведений Слов’янським сільським головою І.І.Кукалом «Бібліотека і місцева громада». Також присутні взяли участь у міні-конкурсі на кращій плакат-мотиватор на підтримку читання», уроках практичного фандрейзингу «Долаємо бар’єри разом або як заробити кошти для бібліотеки», майстер-класі «Дизайн бібліотеки -пошук свого образу» та обговоренні нових ідей, ініціатив і пропозицій  у «відкритому мікрофоні».

 Приємні спогади про участь в обласній квітневій школі методистів  2013 року  ще довго теплою хвилею будуть розливатися у душах усіх присутніх методистів бібліотек області і стануть поштовхом  для нових ідей, концепцій і практик.

 

13-24 травня 2013 року для завідуючих сільськими бібліотеками області проводились обласні курси підвищення кваліфікації «Сільська бібліотека на шляху змін: напрямки діяльності та стратегія розвитку».

Навчання на курсах проходили працівники сільських бібліотек Дніпропетровського,    Васильківського, Магдалинівського,  Межівського,   Солонянського, Софіївського та Широківського  районів.  Заняття на курсах проводили провідні фахівці ДОУНБ – Луньова І.Є., завідуюча відділом наукової організації та методики бібліотечної роботи, Барабан І.В., завідуюча відділом наукової інформації та бібліографії, Голуб І.С., завідуюча краєзнавчим відділом, Литвиненко Н.Г., завідуюча відділом наукового опрацювання документів та організації каталогів, Афанасьєва Л.Ф., завідуюча відділом абонемента, Манченко С.В., завідуюча відділом комплектування, Лєсканова М.Л, завідуюча відділом зберігання основного фонду. Низку консультацій з питань правового забезпечення функціонування бібліотечних закладів в сільській місцевості запропонувала директор ДОУНБ, заслужений працівник культури України Тітова Н.М. У роботі курсів взяли участь фахівці обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова і обласної бібліотеки для дітей.

Під час навчання були опрацьовані методичні та практичні питання, що стосуються  сучасної діяльності  сільських бібліотек.

Майже усі лекційні матеріали супроводжувались мультимедійними презентаціями виступів, доповідей, порад, методичних рекомендацій, які були підготовлені фахівцями ДОУНБ.

 

20 травня 2013 року вийшов у світ черговий випуск регіонального інформаційно-методичного збірника  «Бібліотечна Дніпропетровщина» .

У 16-17    випуску     наведені інформаційні, оглядово-аналітичні, методичні, консультаційні матеріали та статті з найкращого досвіду проектної роботи та програмно-цільової діяльності  ЦБС області. У випуску знайшли відображення різноманітні  аспекти функціонування публічних бібліотек Дніпропетровщини, їх інформаційних ресурсів, досвід роботи бібліотек з питань розвитку місцевих громад. Окремо виділений кращий досвід проектної діяльності КЗК «ДОУНБ»  у рамках реалізації навчально – просвітницького проекту  «Сімейний круїз» та Петриківської  районної  ЦБС з питань розвитку зеленого туризму і культурних надбань краю. Значна кількість статей присвячена діяльності бібліотек  Дніпропетровського міського КЗК  «Централізована система бібліотек для дітей» у рубриці «Світ дитячих бібліотек». Декілька сторінок збірника присвячено  професіоналам бібліотечної справи області,людям які  багато років працюють в бібліотеках  за покликом душі і з відкритим серцем.

Значна частина збірника   висвітлює сучасні можливості бібліотек-переможців  I-III  раундів конкурсу « Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернет»  Всеукраїнської програми «Бібліоміст». Свої   «історії успіху»  з цього напрямку  на сторінках збірника представили бібліотеки Софіївського, Межівського районів  та міські бібліотеки Дніпропетровська  і Дніпродзержинська .

У рубриці «Методичний центр ДОУНБ інформує» бібліотечній громаді області запропоновані нові  книги різних серій  та видавництв з питань бібліотечної справи. Нові видання знаходяться у відділі наукової організації та методики бібліотечної роботи  і відрізняються актуальністю, змістовністю та інноваційністю.

 

 13-24 травня 2013 відбулась обласна травнева школа  керівника менеджера для директорів  ЦБС  та завідуючих бібліотек області «Бібліотеки Дніпропетровщини в процесі трансформації бібліотек України:сучасний вектор управлінської діяльності». Заняття школи були присвячені найважливішим  актуальним питанням  управлінської діяльності бібліотек в умовах сьогодення.  Присутнім була запропонована низка практичних консультацій та методичних рекомендацій провідних фахівців ДОУНБ: «Основні принципи створення досконалої системи управління бібліотекою» «Бібліотеки Дніпропетровщини : трансформація у просторі і часі». У роботі школи керівника активну участь взяла завідуюча відділом наукового аналізу та розвитку бібліотечної справи ДЗ «Національна парламентська бібліотека України» Цуріна І.О.,яка запропонувала присутнім  дві змістовні консультації «Публічна бібліотека : як знайти розумний баланс між традиційним та новим» і «Чим і як заохочувати дітей до бібліотеки :зарубіжний досвід» та виступила модератором професійної зустрічі – дискусії за темою « Сучасна бібліотека :умови і фактори успішного розвитку. Особисте бачення керівника».

 У другій  половині  дня учасники школи  здійснили трансфер до м.Дніпродзержинська і взяли участь у надзвичайному заході « Бібліотечне надвечір’я : Бібліотека у форматі 3D : для діла ,душі,дозвілля». Наступний день навчання був також присвячений презентаціям творчих доробок  колег- дніпродзержинців.  Були  презентовані  сучасні інформаційні технології в контексті сервісної діяльності бібліотеки, діяльність бібліотек ЦБС у молодіжному форматі, інноваційна політика в управлінні бібліотекою,інноваційні практики у професійному розвитку персоналу ЦБС та ін.

У роботі обласної травневої школи керівника-менеджера взяла участь директор департаменту культури,туризму,національностей та релігій Дніпропетровської обласної державної адміністрації Першина Н.Г.

 

3-14 червня  2013 року для бібліотекарів  відділів обслуговування міських і районних ЦБС відбулись курси підвищення кваліфікації за темою «Маркетинговий підхід до організації бібліотечного обслуговування: сучасні аспекти». Навчались на курсах працівники структурних підрозділів Дніпропетровської міської ЦБС для дорослих, Павлоградської,Орджонікідзевської центральних міських бібліотек,Пятихатської, Синельниківської.Солонянської Широківської,Царичанської районних бібліотек.

Заняття на курсах проводили: директор ДОУНБ, заслужений працівник культури України Тітова Н.М., заступник директора ДОУНБ Абраїмова Т.О. та провідні фахівці бібліотеки, керівники структурних підрозділів ДОУНБ: Луньова І.Є., завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи, Барабан І.В., завідуюча відділом наукової інформації та бібліографії, Голуб І.С., завідуюча краєзнавчим відділом, Литвиненко Н.Г., завідуюча відділом наукового опрацювання документів та організації каталогів, Афанасьєва Л.Ф., завідуюча відділом абонемента.

Під час навчання були опрацьовані теоретичні та практичні питання, що стосуються сучасних напрямків обслуговування різних категорій користувачів. Усі лекційні матеріали супроводжувались мультимедійними презентаціями виступів, доповідей, порад, методичних рекомендацій, які були підготовлені фахівцями ДОУНБ.

 У роботі курсів взяли участь також  фахівці обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова та обласної бібліотеки для дітей

 

12-14 червня 2013 року завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є., разом із фахівцями обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова, завідуючою відділом методико - соціологічної  роботи та сприяння соціалізації молоді  Спаріхіною Н.В. та завідуючою відділом обслуговування обласної бібліотеки для дітей Желізняк Т.О. відвідали бібліотеки Петропавлівського  району з метою проведення експертно-діагностичного аналізу діяльності за останні 10 років.

Під час виїзду було розглянуто діяльність Петропавлівської центральної районної бібліотеки для дорослих, районної бібліотеки для дітей, Миколаївської, Мар’інорощинської, Петрівської, Олександропільської та Осадченської сільських бібліотек.

На початку обстеження та по його закінченні відбулася робоча зустріч членів комісії з представниками районної влади та  начальником відділу культури Петропавлівської райдержадміністрації  Денисенко І.М.   За підсумками проведення експертно-діагностичного обстеження була проведена загальна нарада  бібліотечних працівників  сільських бібліотек району, на якій була проаналізована управлінська діяльність бібліотеками району, організаційно-методичне забезпечення функціонування сільських бібліотек,інші проблемні питання життєдіяльності бібліотек району та надані змістовні консультації та методичні рекомендації з питань подальшого функціонування бібліотечних закладів району.

 

17-27 червня 2013 року відбулись обласні курси підвищення кваліфікації для завідуючих бібліотеками  та бібліотечних працівників навчальних закладів I-II рівнів акредитації м. Дніпропетровська та Дніпропетровської області за темою «Сучасна бібліотека :концепції розвитку ,інформаційно-ресурсний потенціал, нові технології» .Курси були організовані за проханням обласного методичного центру управління освіти за окремою навчальною програмою. Фахівці відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи разом із провідними спеціалістами ДОУНБ консультували завідуючих бібліотеками навчальних закладів з організаційних питань бібліотечно-бібліографічного обслуговування користувачів, деяких аспектів формування, використання і збереження бібліотечних фондів, менеджмента якості в бібліотечній діяльності та ін.

Під час навчання були також опрацьовані питання використання комп’ютерних технологій та ресурсів Інтернету в умовах бібліотек навчальних закладів.

Лекційні матеріали підготовлені фахівцями ДОУНБ супроводжувались мультимедійними презентаціями виступів, доповідей, порад, методичних рекомендацій. За підсумками навчання усі слухачі курсів одержали свідоцтва про підвищення кваліфікації Державного зразка.

 

    10 вересня 2013 року вийшов у світ 2 випуск нового інформаційного  видання «Вісник Дніпропетровської бібліотечної асоціації».  Інформаційний бюлетень  був підготовлений фахівцями відділу наукової організації та методики бібліотечної роботи до Всеукраїнського Дня бібліотек. У ньому розміщено вітання Голови Дніпропетровської бібліотечної асоціації ,директора КЗК «ДОУНБ» Тітової Н.М. з нагоди професійного свята бібліотекарів , представлені  інформаційні матеріали про ДБА ,звіт про роботу Дніпропетровської бібліотечної асоціації за попередні два роки, перші сторінки досвіду роботи бібліотек області у рамках Регіональної кампанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара» , урочистостях з приводу відкриття  на базі районних та міських бібліотек Центрів слов’янської писемності та культури, цікаві статті з впровадження інформаційно-комунікаційних технологій  в бібліотеках  навчальних закладів міста Дніпропетровська,  різноманітна проектна діяльність бібліотек  з розвитку місцевих громад, калейдоскоп бібліотечних подій  року,  та ін.   Родзинка   видання – інформація  про Регіональний конкурс « Бібліопані»,оголошений ДБА  з метою виявлення в молодіжному бібліотечному середовищі талановитих ,креативних і професійно-підготовлених фахівців,які вже сьогодні впливають на інноваційний розвиток бібліотек регіону  та фотоколаж усіх учасників конкурсу . Вісник виданий  у видавництві «Енем»  загальним  тиражем 150 примірників  і став гарним подарунком бібліотечній спільноті області до Всеукраїнського Дня бібліотек.

 

14 вересня 2013  року працівники відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ взяли участь в обласному святі – бенефісі-презентації «Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення» приуроченому Дню міста  Дніпропетровська у міському парку ім. Лазаря Глоби. Свято було організовано і проведено за ініціативою Дніпропетровської бібліотечної асоціації та обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія з метою позиціонування бібліотечних закладів регіону, їх інформаційних можливостей та інноваційних послуг серед мешканців регіону.

Вже 3 рік  ця унікальна ідея   відсвяткувати свій професійний день серед однодумців-бібліотекарів, любителів своєї справи, шанувальників книги і читання та громадськості була підтримана 25 бібліотеками різних систем і  відомств області та міста

Велика кількість книжкових виставок, тематичних переглядів, бібліографічних оглядів, різноманітних конкурсів та акцій, майстер-класів, вікторин та ігор,театралізованих вистав, мультимедійних презентацій і відеороликів, інформаційно-рекламних буклетів було представлено на цьому заході.

Висвітлення сучасних можливостей бібліотек та їх унікальних фондів у форматі загальнобібліотечної презентації-бенефісу дозволили в один час і в одному місці надати місцевій громаді інформацію про бібліотеки різних систем і відомств нашого регіону.

В цей день бібліотечна спільнота Дніпропетровщини продемонструвала єдність, взаємоповагу та відданість бібліотечній справі.

Завідуюча відділом наукової організації та методики бібліотечної роботи КЗК «ДОУНБ» Луньова Ірина Євгенівна  була урочисто нагороджена Почесною відзнакою Дніпропетровської Бібліотечної Асоціації « За розвиток бібліотечної справи регіону» .

До цього свята працівниками відділу наукової організації та методики бібліотечної роботи ДОУНБ був підготовлений  інформаційний бюлетень     «Вісник Дніпропетровської бібліотечної асоціації»(Випуск 2).

 

9-20 вересня 2013 року для завідуючих сільськими бібліотеками області проводились обласні курси підвищення кваліфікації «Сільська бібліотека на шляху змін: напрямки діяльності та стратегія розвитку».

Навчання на курсах проходили працівники сільських бібліотек Дніпропетровського,   Верхньодніпровського, Криничанського  Криворізького,  Межівського, Новомосковського ,  Павлоградського ,  Петропавлівського  та Софіївського   районів.  Заняття на курсах проводили провідні фахівці ДОУНБ – Луньова І.Є., завідуюча відділом наукової організації та методики бібліотечної роботи, Барабан І.В., завідуюча відділом наукової інформації та бібліографії, Голуб І.С., завідуюча краєзнавчим відділом, Литвиненко Н.Г., завідуюча відділом наукового опрацювання документів та організації каталогів, Афанасьєва Л.Ф., завідуюча відділом абонемента, Манченко С.В., завідуюча відділом комплектування ,Лєсканова М.Л, завідуюча відділом зберігання основного фонду. Низку консультацій з питань правового забезпечення функціонування бібліотечних закладів в сільській місцевості запропонувала директор ДОУНБ, заслужений працівник культури України Тітова Н.М. У роботі курсів взяли участь фахівці обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова і обласної бібліотеки для дітей.

Під час навчання були опрацьовані методичні та практичні питання, що стосуються  сучасної діяльності  сільських бібліотек.

Майже усі лекційні матеріали супроводжувались мультимедійними презентаціями виступів, доповідей, порад, методичних рекомендацій, які були підготовлені фахівцями ДОУНБ.

 

18-20 вересня  2013 року завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є., разом із фахівцями обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова, завідуючою відділом методико - соціологічної  роботи та сприяння соціалізації молоді  Спаріхіною Н.В. та завідуючою відділом обслуговування обласної бібліотеки для дітей Желізняк Т.О. відвідали бібліотеки Магдалинівського  району з метою проведення експертно-діагностичного аналізу діяльності за останні 10 років.

Під час виїзду було розглянуто діяльність Магдалинівської центральної районної бібліотеки для дорослих, районної бібліотеки для дітей та Дмухайлівської, Заплавської, Котовської , Почино-Софіївської і Шевської сільських бібліотек.

На початку обстеження та по його закінченні відбулася робоча зустріч членів комісії з начальником відділу культури,туризму ,національностей та релігій Магдалинівської   райдержадміністрації  Денисенко І.М.   За підсумками проведення експертно-діагностичного обстеження була проведена загальна нарада  бібліотечних працівників  сільських бібліотек району, на якій була проаналізована управлінська діяльність бібліотеками району, організаційно-методичне забезпечення функціонування сільських бібліотек,інші проблемні питання життєдіяльності бібліотек району та надані змістовні консультації та методичні рекомендації з питань подальшого функціонування бібліотечних закладів району.

 

  24-25 вересня 2013 року директор КЗК «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія» Тітова Н.М.та завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи Луньова І.Є. взяли участь у Національному ярмарку бібліотечних інновацій «Сучасна бібліотека: рухаємось вперед».(м.Київ)

III ярмарок бібліотечних інновацій організований програмою «Бібліоміст» у партнерстві з Міністерством культури України, Національною  парламентською бібліотекою України, Українською бібліотечною асоціацією (УБА)   і проходив у Національному спортивному комплекс  «Олімпійський». Основною темою події 2013 року  є віднайдення шляхів забезпечення стійкого розвитку бібліотечної галузі та подальшого впровадження нових послуг у бібліотечних закладів різного рівня. Церемонія урочистого відкриття відбувалась у «Холі чемпіонів» НСК «Олімпійський». З вітальним словом до  усіх присутніх бібліотекарів і представників громадських організацій з усієї України, а також гостей з Польщі,  Латвії та Літви  звернулись головні організатори цього заходу, саме: Директор програми «Бібліоміст» в Україні Матей Новак, Надзвичайний  та Повноважний Посол США в Україні Джеффрі Р.Пайєтт, Міністр культури України Леонід Новохатько, Президент Української бібліотечної асоціації Ірина Шевченко.

 Ярмарок бібліотечних інновацій це частина інформаційної кампанії  програми «Сучасна бібліотека», яка має на меті розказати мешканцям України про нові бібліотечні послуги з метою залучення населення до відвідування бібліотек.

На Ярмарку начальником відділу аналізу та прогнозування діяльності бібліотек Міністерства культури України Л.С.Нікіфоренко  була презентована незвичайна книга,якій немає аналогів ані в Україні,а ні в світі. Це книга рецептів успішних бібліотечних справ «Бібліотечна кухня» (32 рецепти від успішних сучасних бібліотек України).

Тематична програма ярмарку включала різноманітні тренінги, айстер-класи,презентації висновків обговорень на регіональних ярмарках бібліотечних інновацій, кі проходили влітку поточного року,тематичні секції. В рамках ярмарку був організований конкурс на кращій постер(плакат) з рекламою бібліотечних послуг, фестиваль бібліотечного відео та конкурс «Супербібліотекар».
 Обмін досвідом відбувався у форматі ток-шоу, міні-тренінгів, презентацій, дискусій, а також під час неформального спілкування.

Дніпропетровську область на Ярмарку бібліотечних інновацій представляли усі  13 переможців IV раунду конкурсу програми «Бібліоміст» «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету».

У Ярмарку взяли участь понад тисячу учасників і захід продемонстрував широкій громадськості як сучасні бібліотеки, надаючи нові послуги з використанням Інтернету та інформаційних технологій, у співпраці з партнерами сприяють розвитку спільнот та змінюють життя громадян.

 

16  жовтня  2013 року завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи Луньова І.Є. здійснила виїзд до Томаківської  центральної районної бібліотеки з метою підготовки бази щодо проведення обласної виїзної проблемно-творчої лабораторії «Сільська бібліотека: нові бібліотечні послуги для користувачів місцевої громади». Під час відвідування бібліотеки була проведена зустріч з начальником відділу культури,туризму ,національностей та релігій  Томаківської  райдержадміністрації Лепердою С.В.,  директором  Томаківської районної ЦБС   Мірошниченко Л.В., провідним методистом районної ЦБС Сіромашенко Т.П. та співробітниками центральної районної бібліотеки. Була розроблена попередня програма проведення творчої лабораторії, обговорені організаційні і фінансові питання, визначена  кількість учасників заходу.

 

4-8 листопада 2013 року завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є. взяла участь у ІV Всеукраїнській школі методистів обласних універсальних наукових бібліотек України «Роль регіональних методичних служб в організації бібліотечного обслуговування населення», яка проходила на базі Національної парламентської бібліотеки України. Протягом 5 днів учасники школи обговорювали питання сучасного розвитку методичних служб різних у різних регіонах України. Основними формами знань були лекції, повідомлення, виступи, доповіді, мультимедійні презентації методичних відділів, аналітико-прогностичні огляди діяльності бібліотек. Найбільш цікавими і змістовними були виступ завідуючої відділом НАРБС НПБ України Цуріної І.О. «Публічна бібліотека XXI століття: стратегії та їх реалізація», тренінг «Орієнтація на клієнта» (тренер Олена Берднікова (Центр  розвитку ділових навичок, м.Київ)), школа авторства Л.А.Поперечної, головного редактора журналу «Шкільний інформаційно-бібліотечний центр»  та ін.

Практичну цінність також мали  консультації та виступи провідних фахівців НПБ України: «Діяльність публічних бібліотек в правовому полі» (Н.І.Розколупа, вчений секретар ДЗ «НПБ України»), «Роль обласних методичних служб у проведенні загальноукраїнських соціологічних досліджень(на прикладі дослідження «Вивчення стану забезпечення міського населення України публічними бібліотеками» (Т.І.Богуш,  головний бібліотекар ДЗ «НПБ України»), «Нестаціонарне обслуговування як можливість забезпечення населення бібліотечними послугами» (Л.В..Лагута, головний бібліотекар ДЗ «НПБ України»).

 Завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи Луньова І.Є. на заняттях школи виступила з доповіддю-візуалізацією «Успішна бібліотека – успішна громада:громадські обговорення на Дніпропетровщині». На школі були також представлені бібліотеки- переможці конкурсу УБА «Бібліотека року» 2011-2013 рр. З цікавими доповідями – презентаціями проектів , за які бібліотеки отримали відзнаки «Бібліотека року» виступили Гречко Г.С, заступник директора ЦБС для дітей м. Миколаєва (переможець конкурсу 2011р.), Герасюта Т.І., директор ЦБС м. Дніпродзержинська (переможець конкурсу 2012 р.). Завідуюча відділом наукової організації та методики бібліотечної роботи КЗК «ДОУНБ» Луньова І.Є. представила  цільову комплексну програму обласної бібліотеки  «Бібліотека як центр неформальної освіти», за реалізацію якої бібліотека отримала відзнаку « Бібліотека року -2013».

 

14 листопада  2013 року на базі Томаківської центральної районної бібліотеки відбулась обласна виїзна проблемно-творча лабораторія «Сільська бібліотека: нові послуги для користувачів місцевої громади»  організована фахівцями відділу наукової організації і методики бібліотечної роботи  КЗК «ДОУНБ».

В роботі творчої лабораторії взяли участь завідуючі сільськими бібліотеками Дніпропетровського, Нікопольського, Софіївського та  Солонянського  районів. У рамках лабораторії розглядались питання функціонування бібліотек як центрів задоволення інформаційних потреб місцевих громад, конструктивної взаємодії сільських закладів з місцевою владою заради інтересів користувачів, функціонування творчих та аматорських об’єднань, використання комп’ютерних технологій в практиці роботи сільських бібліотек. 

Бібліотечні фахівці Томаківської районної ЦБС презентували свою діяльність як центрів громадської активності, місць колективного спілкування, розвитку і реалізації творчих здібностей користувачів. Запрошені працівники сільських бібліотек з інших районів області ділилися кращим досвідом роботи на творчо-дослідницькій лабораторії «Бібліотечні інновації сусідів : простір ідей». Всі учасники лабораторії презентували діяльність сільських бібліотек використовуючи комп’ютерні технології.

 Присутнім були надані консультаційні поради спеціалістів обласних бібліотек за темами: «Публічна бібліотека і бібліотекар на селі: реалії функціонування, нові орієнтири,новий формат взаємодії з користувачами і партнерами» (Луньова І.Є., завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ) та «Дошкільник у сільській бібліотеці: доступно ,комфортно, цікаво» (Желізняк Т.О., завідуюча відділом обслуговування обласної бібліотеки для дітей). 

Всі учасники обласної виїзної творчої лабораторії  взяли участь у скайп-спілкуванні з колегами із сільських бібліотек Межівського району –переможцями  ІІ раунду конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» програми «Бібліоміст». Родзинками заходу з підвищення професійної компетенції працівників сільських бібліотек було  представлення присутнім томаківських «Бібліо-пань»,учасниць обласного конкурсу  2013 року за одноіменною назвою та «Осіння поетична хвилинка» Т.Купрій-Кримчук,завідуючій Виводівської сільської бібліотеки,яка презентувала свої останні власні вірші.

 В роботі виїзної обласної творчої лабораторії взяли участь голова Томаківськоїї районної ради Скрипченко Н.М., заступник голови Томаківської райдержадміністрації Хведчук В.О. та начальник відділу культури, туризму, національностей та релігій Томаківської  райдержадміністрації  Леперда С.В.

 

29 листопада 2013 року відбулась обласна нарада директорів ЦБС та завідуючих бібліотеками з питань планування роботи бібліотек «Основні напрямки планування роботи бібліотек на 2014 рік». Нараду відкрила директор обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія Тітова Н.М. У своєму виступі вона акцентувала увагу присутніх на питаннях розширення соціальних функцій бібліотек  як фактору підвищення ефективного розвитку бібліотек  регіону у  найближчій період. 

Про головні напрямки діяльності бібліотек області на наступний 2014 рік йшлося у консультації-візуалізації завідуючої відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи ДОУНБ Луньової І.Є. «Бібліотеки Дніпропетровщини в соціумі:багато вже було .що ще буде? Рік 2014», заступника директора Дніпропетровської обласної бібліотеки для молоді ім. М.Свєтлова Сафронової Т.М. «Сучасний формат та пріоритети діяльності юнацьких структурних підрозділів бібліотек регіону»   та директора обласної бібліотеки для дітей Шарабури О.І. «Сучасна бібліотека для  дітей у структурі інформаційних потреб громади». На нараді було розглянуто декілька актуальних питань щодо  нових  змін у проведенні атестації працівників публічних бібліотек, відповідно до Закону України «Про професійний розвиток  працівників»(2012рік) .Надані методичні рекомендації щодо  участі бібліотек області та підготовки матеріалів до науково-видавничого проекту «Українська бібліотечна енциклопедія» та участі у Шевченковському літературному фестивалі «От де,люде ,наша слава ,слава України !» ( до 200- річчя від дня народженняі Т.Г.Шевченка)та ін. На обласній нараді були підведені підсумки Регіональної кампанії « Дніпропетровщина читає Олеся Гончара» , яка проходила в бібліотеках  області протягом березня –жовтня 2013 року. Переможцями  Регіональної кампанії за оцінками журі  стали бібліотеки КЗК «Дніпропетровська міська централізована система публічних бібліотек для дорослих» «Міська бібліотека для дорослих»(м.Кривий Ріг) ,центральна міська бібліотека м. Орджонікідзе, РКЗК «Межівська ЦБС», Криничанська районна централізована бібліотечна система, та бібліотеки Верхньодніпровського району  Усі переможці кампанії отримали отримали подяки від ДБА  та цінні подарунки.

Наприкінці наради директор ДОУНБ Тітова Н.М. представила присутнім цільову бібліотечну програму  обласної універсальної наукової бібліотеки «Бібліотека як центр неформальної освіти» ,за реалізацію якої  комунальний заклад отримав відзнаку Української бібліотечної асоціації «Бібліотека року-2013».

Присутнім на нараді було запропоновано переглянути фільм « Бібліотеки Дніпропетровщини запрошують на побачення» за підсумками бенефісу-презентації , який проходив в міському парку ім, Л.Глоби  у День міста 14 вересня 2013року і в якому взяли участь 25 бібліотек міста і області.

У рамках наради  також для директорів ЦБС та завідуючих бібліотеками була організована зустріч з головою обкому профспілки працівників культури Яловим А.В. Тема його виступу стосувалася актуальних питань соціального захисту працівників бюджетної сфери як пріоритетного напрямку роботи  обласної профспілки працівників культури в умовах сьогодення.

 

4 грудня 2013 року  завідуюча відділом наукової організації і методики  бібліотечної роботи ДОУНБ Луньова І.Є. на прохання директора Солонянської центральної районної бібліотеки  здійснила виїзд до Солонянської ЦБС з метою проведення інтерактивного практикуму-тренінгу з питань методики розрахунків робочого часу та визначення норм часу на основні бібліотечні процеси. На заняттях практикуму-тренінгу були присутні усі завідуючі сільськими бібліотеками району та керівники відділів  центральної районної бібліотеки та районної бібліотеки для дітей. Бібліотечні працівники прослухали теоретичну консультацію з цього питання завідуючої відділом ДОУНБ Луньової І.Є. та взяли участь у практичних заняттях з розрахунку бюджету робочого часу бібліотечних установ, які вони очолюють. Під час перебування у Солонянському районі відбулась зустріч з начальником відділу культури, туризму,національностей та релігій Солонянської райдержадміністрації  Євдокімовою О.С. , у ході якої були обговорені актуальні питання  відновлення опалення центральної районної бібліотеки , комплектування фондів бібліотек району ,оснащення сільських бібліотек комп’ютерною технікою та підключенням їх до мережі Інтернет.

 

      17-18 грудня 2013 року директор КЗК «Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Первоучителів слов’янських Кирила і Мефодія» Тітова Н.М.,заступник директора з питань автоматизації бібліотечних процесів та завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи Луньова І.Є. взяли участь у  тренінгу «Шляхи забезпечення стійкого розвитку і функціонування регіональних тренінгових центрів»  який був організований програмою  «Бібліоміст» для директорів ОУНБ,координаторів та тренерів регіональних тренінгових центрів.(м.Київ)

Програма  дводенного тренінгу   передбачала обмін найкращими практиками та історіями успіху РТЦ. Були презентовані  як найкращі Волинський ,Донецький та Львівський  тренінгові центри. Заступник директора програми «Бібліоміст» М.Абдуразакова  та президент Української бібліотечної асоціації І.О.Шевченко поділилися перспективними думками та власним баченням подальшого сталого розвитку і функціонування РТЦ після завершення реалізації програми» Бібліоміст» в Україні.

 Фахівці ДОУНБ брали  активну участь у тренінгах,   та  практичних вправах «Як «продати» тренінги різним цільовим аудиторіям», дискусіях про  нові форми підвищення професійної кваліфікації для бібліотекарів з використанням нових технологій . роботі секцій з оцінювання ефективності та успішності тренінгів, зі стратегічного менеджменту . Також  брали участь у командній роботі з розроблення і  презентації стратегічного плану дій  щодо забезпечення стійкого розвитку і функціонування Дніпропетровського РТЦ .