Студенту на замітку: Сільське господарство. Екологічне землеробство


Винахідництво
Економіка
   Аудит
   Бухгалтерський облік
   Економіка підприємства

   Соціальне забезпечення
   Історія економіки

   Контроль і ревізія
   Корпоративне управління
   Логістика

   Маркетинг
   Менеджмент
   Страхування

   Управління економікою
   Фінанси
   Цінні папери
Екологія
Етика. Естетика

Інформаційні технології
Історія
   Всесвітня історія
   Історія України
Культурологія
   Культура, мистецтво, суспільство
   Культурне співробітництво
   Менеджмент в галузі культури
   Оперне, балетне мистецтво України
   Сучасна українська музика
   Українська книга
   Українське кіно
Мистецтво
Мовознавство
Педагогіка
Право
   Авторське право

   Адміністративне право
   Господарське право
   Екологічне право
   Інтелектуальна власність
   Конституційне право
   Кримінально-процесуальне право
   Кримінальне право
   Кримінологія, криміналістика
   Митне право
   Міжнародне право

   Правоохоронна діяльність
   Сімейне право
   Соціальне право
   Фінансове право
   Цивільне право
   Цивільне процесуальне право
Політика. Державне управління

Психологія

   Екстремальна психологія
   Загальна психологія
   Організаційна психологія
   Психологія конфлікта
   Психологія особистості
   Педагогічна психологія

   Психологія спілкування
   Психологія спорту

   Психологія творчості
   Юридична психологія
Сільське господарство
Філософія

1479581
631.147
Б37

Бегей, Семен Васильович. Екологічне землеробство [Текст]: підручник / С. В. Бегей, І. Ш. Шувар. - Львів: Новий світ-2000, 2007. - 429 с.

Відтворення родючості ґрунту і оптимізаціяумов життя рослин

Родючість ґрунту та його окультурення. Ґрунт - складне гете­рогенне тіло, яке характеризується багатьма властивостями. Основна з них - родючість. Під нею розуміють властивість ґрунту задовольняти потреби рослин в елементах живлення, воді, достатній кількості повітря, тепла і в сприятливих фізичних, хімічних та фізико-хімічних умовах для нормальної життєдіяльності. Родючість ґрунту виникає як наслідок роз­витку природного ґрунтоутворювального процесу, а при сільськогоспо­дарському використанні - також процесу окультурювання.

Природна родючість властива кожному типові ґрунту в природному заляганні й характеризується родючістю не займаних людиною ланд­шафтів з їх природними ценозами (луки, степи, ліси, болота).

Найчастіше щодо ґрунтів, які обробляють, вживається поняття ефек­тивна родючість (економічна, продуктивна). Вона залежить не тільки від рівня природної родючості, а в значній мірі від умов використання ґрунтів, заходів по їх окультуренню, введення сівозмін, внесення добрив, застосування засобів захисту рослин, рівня розвитку науки, техніки, їх реалізації у виробництві. Ефективна родючість визначається рівнем уро­жайності і є по суті штучною родючістю.

Особливе значення має правильне розуміння поняття потенційна ро­дючість, яку можна віднести до ґрунтів, які обробляють і не обробля­ють. При цьому маються на увазі сприятливі механічний склад, водний режим ґрунту, фізичні властивості, достатні запаси елементів живлення тощо. Але не завжди потенційна родючість реалізується у високій ефек­тивній родючості, наприклад, через високу забур'яненість на цих фунтах збирають низькі врожаї, те саме спостерігається через високу кислотність тощо. Як приклад, фунтами з високою потенційною родючістю є болотні торфові фунти, які після раціонального осушення можуть мати високу ефективну родючість, що зумовлена значною кількістю органічних ре­човин та елементами живлення.

Рівень родючості фунту має певну умовність щодо деяких культур. Так, піщані дерново-підзолисті фунти з важкорозчинними фосфатами - порівняно родючі для гречки, люпину, жита і малородючі для пшениці, кукурудзи, цукрових буряків. Це пов'язане з біологічними властивостя­ми культур або навіть окремих сортів, що треба враховувати при розроб­ленні спеціалізації господарств, складанні перспективних та виробничих планів використання фунтів, впровадження сівозмін.

Динаміка родючості ґрунту в інтенсивному землеробстві. Ро­дючість фунту - далеко не постійне явище і в деяких випадках дуже динамічне, а в оброблюваних фунтах у певних межах динаміка його без­перервна. Це означає, що природна родючість грунту може змінювати­ся, наприклад, від засолення, заболочування, ерозії тощо. При неправиль­ному використанні може знижуватися ефективна родючість фунту. При­чиною цьому може бути погіршення поживного, водного, повітряного, со­льового та інших режимів через недостатню увагу до обробітку фунту, внесення добрив, меліорації, тобто до всіх тих антропогенних заходів, які впливають на рівень штучної родючості фунту і виражаються рівнем урожаїв. На жаль, ця динаміка може мати постійний негативний напрям і призвести до різкого зниження економічної, або ефективної, родючості фунту, яке може перейти до поступового зниження природної його родю­чості. Наприклад, при низькій урожайності в ґрунті утворюється мало коріння, на його поверхні залишається небагато органічних решток, мікрофлора одержує мало органіки і розвивається слабо, при посилено­му обробітку фунту гумус повільніше нафомаджується, ніж розкладаєть­ся. Із зменшенням вмісту гумусу в фунті спостерігаються всі негативні 54 наслідки погіршення природної родючості грунту, які часто спостерігає­мо: зменшення валових запасів поживних речовин, погіршення агрофізич­них властивостей грунту, його агрохімічних показників, зниження біологі­чної активності тощо. Настає явище виснаження грунту.

Для цього, як встановлено наукою і практикою, необхідно провести травосіяння, висівання проміжних культур, сидерацію і для бездефіцит­ного балансу гумусу в Нечорноземній зоні, зокрема на Поліссі України, необхідно вносити 15-18 т/га органічних добрив, в Лісостепу -10-15 і в Степу - 8-10 т/га.

Дослідженнями кафедри загального землеробства Львівського дер­жавного аграрного університету встановлено, що кращими післяжнивни­ми культурами на зелене добриво є редька олійна та гірчиця біла, які формують восени 200-300 ц/га зеленої маси, котра за своєю удобрю­вальною здатністю прирівнюється до 30-40 т/га гною.

В останні роки в дослідах кафедр ґрунтознавства та землеробства Національного аграрного університету доведено, що внесення 4-6-8 т/га соломи позитивно впливає нагрофізичні властивості грунту, підвищує врожайність культур, сприяє збільшенню вмісту гумусу.

У рільництві практично немає можливості впливати на механічний склад грунту. Хоч відомі досліди по гайнуванню піщаних грунтів і піску - ванню глинистих, широкого виробничого застосування вони не знайшли. Приведення грунту до заданого механічного складу є лише в овочів­ництві та квітникарстві, коли в цих галузях готують суміші (субстрати) для вимогливих культур і розсади. Проте треба мати на увазі, що систе­матичне внесення високих норм органічних добрив, травосіяння, сиде­рація можуть у польових умовах дещо вплинути на механічний склад грунту в бік його поліпшення.

До факторів, що визначають родючість ґрунту, належать агрофізичні, хімічні, водні і біологічні властивості ґрунту. їх треба знати, щоб керува­ти формуванням урожаю, ростом і розвитком рослин (Д. Мельничук, Дж. Хофман, М. Городній, 2004). Ріст і розвиток рослин значною мірою залежать від фізичних, хімічних і біологічних властивостей ґрунту.

Велике значення для родючості ґрунту має і мінералогічний склад його твердої фази. Він залежить від складу та походження ґрунтоутво­рювальних порід, мінералів, що входять до їх складу. Від їх властивостей у значній мірі залежить кислотність і лужність ґрунту, вбирна здатність, водопроникність та інші водно-фізичні властивості ґрунту.

Ґрунт - це складна система, яка складається з трьох фаз: твердої, рідкої і газоподібної. Всі фази грунту перебувають у постійній взаємодії, між ними безперервно відбуваються реакції обміну і поглинання. Найбільші рухливість і мінливість властиві газоподібній і рідкій фазам, порівняно з ними тверда фаза інертніша, але і в неї є активна частина - ґрунтові колоїди.