Студенту на замітку: Сільське господарство. Фрукти проти овочів


Винахідництво
Економіка
   Аудит
   Бухгалтерський облік
   Економіка підприємства

   Соціальне забезпечення
   Історія економіки

   Контроль і ревізія
   Корпоративне управління
   Логістика

   Маркетинг
   Менеджмент
   Страхування

   Управління економікою
   Фінанси
   Цінні папери
Екологія
Етика. Естетика

Інформаційні технології
Історія
   Всесвітня історія
   Історія України
Культурологія
   Культура, мистецтво, суспільство
   Культурне співробітництво
   Менеджмент в галузі культури
   Оперне, балетне мистецтво України
   Сучасна українська музика
   Українська книга
   Українське кіно
Мистецтво
Мовознавство
Педагогіка
Право
   Авторське право

   Адміністративне право
   Господарське право
   Екологічне право
   Інтелектуальна власність
   Конституційне право
   Кримінально-процесуальне право
   Кримінальне право
   Кримінологія, криміналістика
   Митне право
   Міжнародне право

   Правоохоронна діяльність
   Сімейне право
   Соціальне право
   Фінансове право
   Цивільне право
   Цивільне процесуальне право
Політика. Державне управління

Психологія

   Екстремальна психологія
   Загальна психологія
   Організаційна психологія
   Психологія конфлікта
   Психологія особистості
   Педагогічна психологія

   Психологія спілкування
   Психологія спорту

   Психологія творчості
   Юридична психологія
Сільське господарство
Філософія
В1573512
641.3
К 56
Коваленко О.
Фрукти проти овочів. Чому кавун – не ягода, а томат- не фрукт/ Олексі Коваленко.- К.: Віхола, 2021.- 224с.

Ваші ягоди несправжні!
У ягідному клубі настали непрості часи! Взаємні звинувачення й підозри призводять до позбавлення обраних членства в цій організації. Влаштуємо ж ботанічний рейд по його завсідниках! Ягодами мають право вважатися лише  багатонасінні плоди з тонким шкірястим екзокарпієм (зовнішнім покривом) та соковитим мезокарпієм (м’якоттю).
Самозванці ягідного клубу
Навіть стосовно терміна «полуниця» можна втрапити в запеклу суперечку. Справа в тому, що під цим поняттям у багатьох регіонах розуміють дикі види суниць, у яких складно від’єднати поживну частину від зелених листочків чашечки. Це щонайменше два види – суниці мускусні, та суниці зелені. Автор пропонує величати полуницями культивовані види а суницями – дикі і дуже запашні види.
Садова полуниця _ це аллоплоїд, що означає страшний факт запозичення не окремих генів, а цілих наборів хромосом в інших видів. Справді, це ГМО у квадраті чи навіть у кубі.Полуниця втому вигляді, в якому миїї знаємо зараз, - продукт схрещуванння між дикими видами, яке відбувалося приблизно 300 років тому.
До цієї події причетні два види – Суниці віргінські й суниці чилійські, які є октоплоїдами, тобто їхній геном має 8 альтернативних копій самого себе.
Ці дикі предки збільшили кількість генетичного матеріалу завдяки змішуванню геномів аж чотирьох різних видів у сиву давнину – мільйон років тому в найближчій до вашого дому галактиці.
Кожен з цієї фантастичної четвірки предкових суниць був диплоїдом, тобто мав альтернативні версії геному, як і ми з вами.
Рід Суниця (Fragaria) отримав ім’я з легкої руки Карла Ліннея, який надихнувся словом fragrans, що буквально означає «запашний». У цьому роді близько 22 видів. Серед яких є і диплоїди.  Рід не має потужних перепон перед схрещуванням. Саме тому міжвидові, а іноді й міжродові гібридизації трапляються направо й переважно наліво за його участі.
Історія сучасної полуниці почалася в Японії. Де мешкали два предкові диплоїдні види Fragaria nipponica та F.iinumae,які трапляються лише в цій острівній країні. Саме вони розпочали цикл схрещувань і створили п’ять близьких тетраплоїдних видів, які зараз трапляються в Китаї та є щасливими володарями чотирьох альтернативних копій геному.
Третій вид – суниці зелені. Їх можна побачити й у нашіх свтлих дібровах, сосново-дубових лісах та узліссях. Ареал зелених суниць перетинається з ареалом суниць мускусних, які є гексаплоїдами та неймовірно ароматними та дуже смачними.
Учені вважають, що китайські тетраплоїди й суниці мускусні – це проміжні ланки до створення сучасної октоплоїдної.
Суниці лісові –це найпоширеніший вид суниць із найближчого до нас лісу чи ринку в літню пору. Але у створенні полуниць відзначився його окремий підвид F. vesca subsp. вracheata, який трапляється лише на заході Північної Америки. Причому аналіз геному в хлоропластах указує, що цей підвид був материнською особиною, яка схрестилася з гексаплоїдом азійського походження 1,1 мільйона років тому. Так було створено першу суницю з 8 копіями геному (октоплоїд).
До 1750-х добре знаних полуниць не існувало й на плантанціях рясно зростали суниці лісові, монополісти у своїй ніші фруктів. Ними дуже любив ласувати відомий знавець рослин і татко сучасної біологічної номенклатури видів – Карл Лінней.
Він чи то жартома, чи то серйозно вважав, що суниця – це найкращі ліки від усіх хвороб. Приймав їх, суворо дотримуючись дозування – одна тарілка в день, а оскільки шведський науковець отримав ще й науковий ступень з медицини, то він навіть робив це за призначенням лікаря.
У суницях справді можна розшукати безліч усього корисного – вітамінів, флавоноїдів і мікроелементів. Навряд чи про такий набір речовин знали люди кам’яної доби, але перші свідчення вирощування суниць припадають на цей час.
Популярними суниці були ще в давній Персії, рештки їхніх плодів знаходять уздовж Великого шовкового шляху.
Тепер полуниці із суницями захопили весь світ. І хоча складно знайти ці плоди на вагах самообслуговування в розділі «Горіхи» найближчого маркету, але дуже легко виконати завдання насолодитися всіма трьома десятками речовин, що відповідальні за смаком розрослого квітколожа. А оскільки я відповідальний за смак розрослого квітколожа.