Студенту на замітку: Управління економікою. Бюджетна децентралізація


Винахідництво
Економіка
   Аудит
   Бухгалтерський облік
   Економіка підприємства

   Соціальне забезпечення
   Історія економіки

   Контроль і ревізія
   Корпоративне управління
   Логістика

   Маркетинг
   Менеджмент
   Страхування

   Управління економікою
   Фінанси
   Цінні папери
Екологія
Етика. Естетика

Інформаційні технології
Історія
   Всесвітня історія
   Історія України
Культурологія
   Культура, мистецтво, суспільство
   Культурне співробітництво
   Менеджмент в галузі культури
   Оперне, балетне мистецтво України
   Сучасна українська музика
   Українська книга
   Українське кіно
Мистецтво
Мовознавство
Педагогіка
Право
   Авторське право

   Адміністративне право
   Господарське право
   Екологічне право
   Інтелектуальна власність
   Конституційне право
   Кримінально-процесуальне право
   Кримінальне право
   Кримінологія, криміналістика
   Митне право
   Міжнародне право

   Правоохоронна діяльність
   Сімейне право
   Соціальне право
   Фінансове право
   Цивільне право
   Цивільне процесуальне право
Політика. Державне управління

Психологія

   Екстремальна психологія
   Загальна психологія
   Організаційна психологія
   Психологія конфлікта
   Психологія особистості
   Педагогічна психологія

   Психологія спілкування
   Психологія спорту

   Психологія творчості
   Юридична психологія
Сільське господарство
Філософія

Матеріал для написання реферату


Бюджетна децентралізація

Одним із пріоритетних напрямів на шляху втілення стратегічних цілей розвитку в Україні є забезпечення регіонального розвитку територій на основі розширення фінансової самодостатності та стійкості органів місцевого самоврядування. За таких умов особливо актуальним постає питання бюджетної децентралізації. Бюджетна децентралізація, спрямована на розширення бюджетних повноважень органів місцевого самоврядування, стала підґрунтям їх незалежної та ефективної діяльності, створивши передумови підвищення фінансової спроможності цілих регіонів та громад. Актуальність децентралізації перш за все зумовлена тим, що вона створила можливості для збалансування механізму витрачання бюджетних коштів з реальними потребами місцевого населення, а також дала суттєвий поштовх до розвитку територій шляхом залучення необхідних інвестиційних ресурсів на втілення реальних проєктів.


Ткачик Ф. П. Архітектоніка міжбюджетних трансферів та їх вплив на фінансову самостійність регіонів // Економіка та держава -2021. -№8. –С. 85-90.

Анотація: Децентралізація та усі супутні процеси в Україні націлюють на ефективний економічний розвиток новоутворених (укрупнених) районів і громад у перспективі, однак, на часі гострою постає проблема забезпечення балансу між повноваженнями органів державної влади та органів місцевого самоврядування й видатками відповідних бюджетів. У контексті окресленого значну роль відіграють питання надання міжбюджетних трансфертів, що трансформуються певною парадоксальністю: з однієї сторони, важливою є фінансова підтримка потребуючих регіонів з боку держави, з іншої — пріоритетним завданням виступає бюджетно-податкова автономізація територіальних утворень в Україні.
Адаптація фіскального простору держави до сучасних умов соціально-економічного розвитку має враховувати принципи і методи провідних країн світу та базуватися на новаторстві бюджетно-податкової політики. Ключовою компонентою бюджетного механізму є міжбюджетні відносини, що представляють собою систему зв'язків між органами державної влади та органами місцевого самоврядування в напрямі забезпечення відповідних бюджетів фінансовими ресурсами, які вони потребують для дієвого виконання покладених на них обов'язків і функцій. Важливо акцентувати, що від якості організації системи міжбюджетних відносин безпосередньо залежить ступінь фінансової автономії органів місцевого самоврядування, а також їх спроможність забезпечувати мешканців відповідними благами. Місцеві бюджети відіграють важливу роль у кожній країні, тому що вони є фінансовим підгрунтям місцевого самоврядування та одним із важелів перерозподілу валового внутрішнього продукту. Саме за допомогою використання міжбюджетних трансфертів на місцевому рівні врегульовуються питання компенсації бюджетам нижчого рівня витрат на здійснення делегованих повноважень, вартість яких перевищує бюджетні можливості органів місцевого самоврядування, а також вирішуються проблеми, спричинені нерівномірністю у мобілізації доходів бюджету, та соціальні проблеми, пов'язані зі специфічними рисами розвитку регіонів і їх фінансово-економічною спроможністю

Василюк С. В., Миленький В. М. Удосконалення інструментів підтримки розвитку об’єднаних територіальних громад та пошук інноваційних підходів для забезпечення модернізації регіональної економіки // Актуальні проблеми економіки -2021. -№2. –С. 12-23.
Анотація: Починаючи з 2015 року в Україні триває реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади на засадах децентралізації, яка покликана скорегувати розподіл бюджетних ресурсів на користь місцевого самоврядування та відкрити нові можливості для розвитку територіальних громад, однак впродовж усіх років стикається з цілою низкою викликів, що суттєво, й іноді негативно, впливають на ситуацію в регіонах і не дозволяють повною мірою відчути зміни на краще в якості життя жителів міст і сіл. Така ситуація вимагає одночасного удосконалення інструментів державної підтримки розвитку об’єднаних територіальних громад та пошуку інноваційних підходів для забезпечення їх сталого розвитку і модернізації регіональної економіки.
З прийняттям Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» певним фінансовим стимулом до об’єднання громад стала державна фінансова допомога на формування відповідної інфраструктури, що відповідає плану соціально-економічного розвитку територіальної громади – інфраструктурна субвенція, розмір якої згідно Закону визначався пропорційним розподілом загального обсягу фінансової підтримки між бюджетами об’єднаних територіальних громад відповідно до площі об’єднаної територіальної громади та кількості сільського населення у такій територіальній громаді з рівною вагою обох цих факторів. Головним розпорядником субвенцій стало Міністерство розвитку громад та територій України, а їх розподіл затверджувався щорічно відповідним нормативно-правовим актом Кабінету Міністрів України. Інфраструктурні державні субвенції ОТГ скеровували на будівництво та ремонт шкіл, дитячих садків, амбулаторій, закладів культури і спорту, на дороги та закупівлю спеціалізованого транспорту, в такий спосіб покращуючи якість надання послуг населенню об’єднаних територіальних громад.
Лисяк Л. В., Биков Б. Д., Кушнір А. І. Зміцнення фінансового потенціалу об’єднаних територіальних громад в умовах бюджетної децентралізації // Науковий погляд: економіка та управління -2020. -№4. –С. 84-89Анотація: Бюджетна децентралізація має на меті посилення фінансового потенціалу місцевих бюджетів як підґрунтя формування стратегій їх стійкого фінансового розвитку. Нагальна потреба у зміцненні фінансового потенціалу ОТГ спонукає до вирішення питання у двох таких напрямах: дослідження сутності та економічного змісту фінансового потенціалу, окреслення шляхів його зміцнення.
Суттєві зміни соціально-економічних відносин в Україні, зумовлені процесами децентралізації в адміністративній та фінансовій сферах, потребують змін методів державного управління на місцевому рівні, зміцнення місцевих бюджетів. Необхідність фінансового забезпечення розвитку ОТГ за цих умов визначає пошук шляхів, які дають змогу найбільш повно використовувати їх потенційні фінансові можливості, для оцінювання яких використовується термін «фінансовий потенціал». З розвитком вітчизняної фінансової думки поступово змінюється трактування підходів до фінансового потенціалу та його складових частин стосовно окремих регіонів, територій, територіальних громад. Систематизуючи різні підходи до визначення поняття «фінансовий потенціал», Р.І. Щур виокремлює такі, як ресурсний, результативний, ресурсно-цільовий, процесно-ресурсний та системний. В.Г. Боронос наводить дещо іншу систематизацію підходів до тлумачення фінансового потенціалу: ресурсний, з позиції здатності, комбінований та екстремальний. Проведений аналіз свідчить про те, що з плином часу відбувається відхід наукової думки від ресурсного підходу, що дає змогу змістити акценти під час дослідження фінансового потенціалу ОТГ з кількісних характеристик на якісні ознаки та параметри, тобто найбільш повно визначення фінансового потенціалу ОТГ може бути сформульоване у перетині системного та компетентнісного (з позиції здатності) підходів.


Гарбар Ж. В., Бондалетова Т. О. Особливості формування бюджетів об’єднаних територіальних громад в умовах децентралізації // Економіка та держава -2021. -№6. –С. 45-51.

Анотація: В Україні відбуваються важливі трансформації у напрямі демократичного розвитку суспільства та становлення його як демократичного об'єднання, потребами та інтересами якого країна не може не керуватись. Такі трансформації зумовили нову стадію розвитку місцевих рівнів самоврядування, що розпочалась із реформування Бюджетного та Податкового кодексів та продовжувались у вигляді створення територіальних громад та реалізації демократичного обрання органів місцевого самоврядування. Наразі саме бюджет територій вважається ключовим джерелом фінансування територіальних громад та їхнього розвитку.
Бюджети місцевих громад є базовим системоформуючим елементом державної фінансової системи та інструментом реалізації соціальної політики. На базі ресурсів органів місцевого самоврядування, що зосереджені у місцевих бюджетах, здійснюється фінансове забезпечення близько 70% видатків соціальної сфери. Бюджети об'єднаних територіальних громад за своєю сутністю ідентичні місцевим бюджетам. Реалізація процесів децентралізації в Україні спричинила зростання кількості об'єднаних територіальних громад та відповідно власних надходжень їхніх бюджетів. Найбільша кількість об'єднаних територіальних громад утворена протягом 2015—2018 рр., проте зростання їхньої кількості спостерігається й у 2019—2020 рр. Такий процес є позитивною тенденцією розвитку нашої держави, оскільки таким чином можна забезпечити ефективність управління фінансовими ресурсами та достовірне прийняття рішень у напрямі забезпечення ефективного розвитку територій та вдосконалення їхньої інфраструктури. До того ж підвищення рівня якості реалізації послуг є можливим тільки у разі прийняття та реалізації управлінських рішень безпосередньо місцевими органами об'єднаних територіальних громад.


Західна О. Р., Беднарчук В. В., Млінцова А. О. Особливості місцевих бюджетів в умовах децентралізації бюджетної системи України // Економіка. Фінанси. Право -2020. -№12.  –С. 26-31.

Анотація: На сьогодні в українській державі в умовах фінансової децентралізації й оновлення бюджетного механізму у контексті євроінтеграційного напряму, важлива роль надасться місцевим бюджетам. Оскільки завдяки децентралізації місцеві бюджети України збільшують свої повноваження стосовно участі місцевої влади у розвитку підконтрольних територій, що включає наближення до європейських стандартів економіко-соціального розвитку та переформатування бюджетної політики у напрямку посилення ролі місцевих бюджетів.
Одним з основних напрямів наукових досліджень у сучасних умовах є дослідження процесу формування місцевих бюджетів і їхній зв'язок з основними показниками розвитку економіки держави в умовах децентралізації. Згідно із Бюджетним кодексом України місцеві бюджети - це бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування. Бюджети місцевого самоврядування - бюджети територіальних громад сіл, їх об'єднань, селищ, міст (зокрема районів у містах), бюджети об'єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом і перспективним планом формування територій громад. Місцеві бюджети - це фонди фінансових ресурсів, призначені для реалізації завдань і функцій органів самоврядування. Як складова частина бюджетної системи держави й основа фінансової бази діяльності органів самоврядування місцеві бюджети забезпечують необхідними грошовими коштами фінансування заходів економічного й соціального розвитку, що проводяться органами влади й управління на відповідній території.