Студенту на замітку: Надійність залізничної колії

Студенту на замітку -  підбірка сучасної літератури  з актуальних тем, повні тексти періодичних статей, а також повнотекстові матеріали для розкриття популярних тематичних підрозділів

Винахідництво
Економіка
   Аудит
   Бухгалтерський облік
   Економіка підприємства

   Соціальне забезпечення
   Історія економіки

   Контроль і ревізія
   Корпоративне управління
   Логістика

   Маркетинг
   Менеджмент
   Страхування

   Управління економікою
   Фінанси
   Цінні папери
Екологія
Етика. Естетика

Інформаційні технології
Історія
   Всесвітня історія
   Історія України
Культурологія
   Культура, мистецтво, суспільство
   Культурне співробітництво
   Менеджмент в галузі культури
   Оперне, балетне мистецтво України
   Сучасна українська музика
   Українська книга
   Українське кіно
Мистецтво
Мовознавство
Педагогіка
Право
   Авторське право

   Адміністративне право
   Господарське право
   Екологічне право
   Інтелектуальна власність
   Конституційне право
   Кримінально-процесуальне право
   Кримінальне право
   Кримінологія, криміналістика
   Митне право
   Міжнародне право

   Правоохоронна діяльність
   Сімейне право
   Соціальне право
   Фінансове право
   Цивільне право
   Цивільне процесуальне право
Політика. Державне управління

Психологія

   Екстремальна психологія
   Загальна психологія
   Організаційна психологія
   Психологія конфлікта
   Психологія особистості
   Педагогічна психологія

   Психологія спілкування
   Психологія спорту

   Психологія творчості
   Юридична психологія
Сільське господарство
Філософія
1545076
625.1(075.8)
Б81
Надійність залізничної колії [Текст]: навч. посіб. [для студентів напряму підгот. "Залізн. споруди та колійн. госп-во"] / І. О.Бондаренко, Д. О. Курган, М. А. Арбузов; Дніпропетр. нац. ун-т залізн. трансп. ім. В. А. Лазаряна. - Дніпропетровськ :Акцент ПП, 2015. - 157 с.: іл. - Бібліогр.: с. 144-145.


Показники збережуваності

Середній термін збережуваності - календарна тривалість збері­гання і (або) транспортування об'єкта, протягом і після яких значення параметрів, що характеризують здатність об'єкта виконувати потріб­ні функції, перебувають у заданих межах.

Гамма-процентний термін зберігання - термін, протягом якого об'єкт зберігає значення показників надійності у встановлених межах із заданою ймовірністю 1 - у.

Призначений термін зберігання - календарна тривалість збері­гання і (або) транспортування об'єкта, досягши якої зберігання пови­нно бути припинено незалежно від його технічного стану.

Установлений термін зберігання (термін зберігання) - економіч­но обґрунтована або задана календарна тривалість зберігання і (або) транспортування об'єкта, у межах якої значення показників надій­ності повинні перебувати у встановлених межах.

Гарантійне наирацювання - напрацювання, до завершення якого виробник гарантує виконання технічних умов на продукцію в разі до­тримання умов експлуатації, зберігання і транспортування.

Показники довговічності

Для об'єктів, що не відновлюються і не ремонтуються, головним показником надійності є безвідмовність.

Для оцінки надійності відновлюваних об'єктів показника безвід­мовності недостатньо, необхідно в першу чергу оцінити їх довговіч­ність.

Довговічність оцінюється особливим показником, що має назву ресурс. Ресурс - величина випадкова. Він може бути описаний функ­цією розподілу, а його закон розподілу - щільністю ймовірності.

Його статистика - середній ресурс Т , дисперсія Б і середньо-квадратичне відхилення 5.

Гамма-процентний ресурс - напрацювання, протягом якого об'єкт не досягає граничного стану із заданою ймовірністю 1 - у. На практиці в разі досягнення граничного стану безпека й надійність експлуатації об'єкта не гарантується, оскільки ймовірність відмов різко зростає, тому встановлюється гамма-процентний ресурс Р(Лу) = у/100.

Призначений ресурс - сумарне напрацювання, у разі досягнення якого застосування об'єкта за призначенням повинно бути припинено незалежно від його технічного стану.

Установлений ресурс — економічно обгрунтована або задана ве­личина ресурсу, забезпечена конструкцією, технологією й експлуата­цією, у межах якої об'єкт не повинен досягати граничного стану.

Термін служби виражається в одиницях календарної тривалості й обчислюється так само, як і ресурс, від початку експлуатації об'єкта або її поновлення до переходу в граничний стан. Таким чи­ном, відмінність ресурсу й терміну служби полягає тільки в одиницях виміру.

Середній ремонтний ресурс - середній ресурс між суміжними капітальними ремонтами об'єктів.

Середній ресурс до списання - середній ресурс об'єкта від почат­ку його роботи до списання.

Середній термін служби - статистика терміну служби, матема­тичне сподівання терміну служби. Для відновлюваного об'єкта серед­ній термін служби являє собою середню календарну тривалість екс­плуатації об'єкта від її початку або поновлення до переходу в гранич­ний стан.

Середній ресурс - математичне сподівання ресурсу, являє собою середнє напрацювання об'єкта від початку його експлуатації чи її по­новлення після ремонту до переходу в граничний стан.

У експлуатації дуже важливо так підібрати параметри об'єкта що­до потужності, стратегії технічного обслуговування й ремонту, ре­жимів роботи, щоб термін служби і термін спрацьовування ресурсу збігалися. Досвід експлуатації об'єктів масового виробництва пока­зує, що як напрацювання на відмову, так і напрацювання між відмо­вами мають значний статистичний розкид. Аналогічний розкид ма­ють також ресурс і термін служби. Цей розкид залежить від техноло­гічної культури й дисципліни, а також досягнутого рівня технології — як виготовлення об'єктів, так і їх експлуатації (використання за приз­наченням, технічного обслуговування, ремонту). Розкид напрацю­вання до першої відмови, ресурсу й терміну служби можна зменшити за рахунок збільшення їх значень вищеназваними способами.

Оскільки середній і капітальний ремонти дозволяють частково або повністю відновити ресурс, то відлік напрацювання під час визна­чення ресурсу відновлюють після закінчення такого ремонту, розріз­няючи у зв'язку з цим доремонтний, міжремонтний, післяремонтний і повний (до списання) ресурс. Повний ресурс відраховують від поча­тку експлуатації об'єкта до його переходу в граничний стан, що від­повідає остаточному припиненню експлуатації.

Аналогічно виділяють і види терміну служби. Співвідношення значень ресурсу й терміну служби залежить від інтенсивності вико­ристання об'єкта. Повний термін служби, як правило, включає трива­лість усіх видів ремонту, тобто враховується календарний термін.

Для невідновлюваного об'єкта ресурс є середньою тривалістю ро­боти повністю або до настання граничного стану. Практично ця ве­личина повністю збігається із середнім напрацюванням.

Гамма-процентний термін служби - термін служби за період, протягом якого об'єкт зберігає значення показників надійності у встановлених межах із заданою імовірністю та не досягає гранич­ного стану (чисельно рівний заданій величині у в процентах).

Призначений термін служби - календарна тривалість експлуата­ції, після закінчення якої застосування об'єкта за призначенням по­винне бути припинено незалежно від його технічного стану.

Установлений термін служби - економічно обгрунтована або за­дана величина терміну служби, забезпечена конструкцією, технологі­єю й експлуатацією, у межах якої об'єкт не повинний досягати гра­ничного стану.

Показники ремонтопридатності

Під час кількісного визначення ремонтопридатності, яка властива тільки відновлюваному об'єкту, час відновлення є випадковою вели­чиною, залежною від низки чинників: характеру відмови; пристосо­ваності об'єкта (пристрою, установки та ін.) до швидкого виявлення відмови; кваліфікації обслуговуючого персоналу; наявності техніч­них засобів; швидкості заміни елемента, що відмовив, в об'єкті та ін.

Головним показником ремонтопридатності є час відновлення.

Час відновлення - показник, що характеризує календарну трива­лість операцій з відновлення працездатного стану об'єкта або трива­лість операцій з технічного обслуговування й ремонту.