Студенту на замітку. Реферат: Штучний інтелект: перспективи чи загрози


Винахідництво
Економіка
   Аудит
   Бухгалтерський облік
   Економіка підприємства

   Соціальне забезпечення
   Історія економіки

   Контроль і ревізія
   Корпоративне управління
   Логістика

   Маркетинг
   Менеджмент
   Страхування

   Управління економікою
   Фінанси
   Цінні папери
Екологія
Етика. Естетика

Інформаційні технології
Історія
   Всесвітня історія
   Історія України
Культурологія
   Культура, мистецтво, суспільство
   Культурне співробітництво
   Менеджмент в галузі культури
   Оперне, балетне мистецтво України
   Сучасна українська музика
   Українська книга
   Українське кіно
Мистецтво
Мовознавство
Педагогіка
Право
   Авторське право

   Адміністративне право
   Господарське право
   Екологічне право
   Інтелектуальна власність
   Конституційне право
   Кримінально-процесуальне право
   Кримінальне право
   Кримінологія, криміналістика
   Митне право
   Міжнародне право

   Правоохоронна діяльність
   Сімейне право
   Соціальне право
   Фінансове право
   Цивільне право
   Цивільне процесуальне право
Політика. Державне управління

Психологія

   Екстремальна психологія
   Загальна психологія
   Організаційна психологія
   Психологія конфлікта
   Психологія особистості
   Педагогічна психологія

   Психологія спілкування
   Психологія спорту

   Психологія творчості
   Юридична психологія
Сільське господарство
Філософія

Матеріал для написання реферату


Штучний інтелект: перспективи чи загрози

Штучний інтелект – одна з найважливіших галузей сучасних технологій. Ця галузь дуже молода, але темпи її розвитку з кожним роком вражають. Він становить невід’ємну частину розвитку технологій у майбутньому та здатен відкрити нові можливості в багатьох сферах життєдіяльності суспільства. Технології штучного інтелекту значно спрощують працю людини та сприяють розвитку її діяльності. Головне, щоб технології повністю не замінили людину, а тільки допомагали виконувати складні функції. Отже, людство зіткнулося з технологією, яка кардинально змінює світ.

 

Живцова Л. І. Штучний інтелект: сутність та перспективи розвитку// Український журнал будівництва та архітектури.- 2023 - №№ 3 (015). – С. 66-71.

Вплив штучного інтелекту в сферу охорони здоров’я збільшиться на 40 % у найближчі декілька років. Особливо це позначиться в медичній діагностиці, що допоможе фахівцям ефективно та точно діагностувати різноманітні захворювання. Збільшиться ефективність лікування та поліпшиться точність результатів для пацієнтів.Технології штучного інтелекту покращать функції роботів, збільшать їх автономність та пристосування для різних умов та ситуацій, особливо для виявлення небезпеки та попередження загрозливих ситуацій. Це дозволить їм стати більш ефективними та гнучкими в різних сферах.

Штучний інтелект не потребує додаткового часу на навчання — він вже запрограмований на виконання певних видів робіт, на відміну від людини, яка потребує певного часу на отримання навичок в роботі . У банківському секторі технології штучного інтелекту допомагають у виявленні шахрайства, а також розробленні інвестиційної політики. Для запобігання відмиванню грошей передбачені різні програмні забезпечення на основі штучного інтелекту. Технології штучного інтелекту допомагають у космічній сфері та науці. Людина не здатна обробити великий обсяг даних, що отримує під час досліджень у різних сферах науки. З кожним роком число цих даних продовжує зростати. Надмірна кількість інформації дезорієнтує фахівця та спричинює прийняття неефективних рішень. Технології штучного інтелекту можна використовувати там, де людина або фізично не зможе перебудувати.


Чукут С. А. Цифровізація процесів архівної справи в контексті формування національного архівного фонду та його інтеграції у світовий інформаційний// Інвестиції. Практика та досвід. – 2023. - № 24. – С. 163-170.

Слід відзначити, що враховуючи сучасні виклики, неможливо забезпечити ефективний доступ до інформаційних ресурсів без впровадження сучасних цифрових технологій. Саме цим зумовлені зусилля державних архівів, спрямовані на інтеграцію технології штучного інтелекту в архівну роботу, що дозволить суттєво оптимізувати обробку та управління документами. Тенденція використання штучного інтелекту в діяльності державних архівів насамперед пояснюється прагненням державних установ до оновлення різноманітних складових  процесів  управління  документацією. 

Національне  управління  архівів  і  документів  США(NARA), зацікавлено як у використанні систем штучного інтелекту для автоматичного заповнення метаданих, так і у налагодженні зворотнього зв'язку зі стейкхолдерами, в тому числі відповідаючи на їх запити відповідно до Закону про свободу інформації (FOIA). Для архівів важливе значення має робота з метаданими — інформацією, що описує атрибути записів, які є ключовими для ефективного управління документами. Це полегшує категоризацію, пошук і ведення записів.Однак введення метаданих вручну потребує багато часу та може спричинити помилки. Штучний інтелект пропонує ефективне вирішення зазначеної проблеми, автоматизуючи цей процес. Це зумовлено тим, що алгоритми машинного навчання можуть аналізувати вміст документів і генерувати відповідні метадані, заощаджую чи час і підвищуючи точність. Визначено три ключові компетенції для підготовки до цифрової трансформації:

1) цифрове планування та проектування;

2) використання та управління даними;

3)цифрове управління та реалізація.

Необхідною пере думовою для цього є розробка стратегії на основі да них та формування політики в цифровій сфері.


Халенюк Марина Штучний інтелект vs авторське право: закони різних країн// Юридична газета. – 2023. - №11/123.

Завдяки прискореному розвитку технологій штучного інтелекту (ШІ) за останні роки створення машинно-генерованого контенту стало реальністю. Зараз штучний інтелект здатний створювати оригінальні твори, такі як поезія, кіносценарії, музика, зображення, що породжує низку юридичних питань, зокрема щодо авторського права на ці твори. Хто володіє авторським правом, коли твір створено ШІ?

Штучний інтелект означає здатність комп'ютерної системи навчатися і виконувати завдання, які зазвичай потребують людського інтелекту, і може бути розділений на дві основні категорії: слабкий ШІ та сильний ШІ. Слабкий штучний інтелект, також відомий як вузький ШІ, призначений для виконання конкретних завдань на основі даних і запрограмованих алгоритмів, таких як розпізнавання мовлення, рекомендації продуктів або навіть самокеровані транспортні засоби. Сильний штучний інтелект — це ШІ, що має когнітивні здібності, еквівалентні людським, здатний виконувати завдання, які може виконати людина.

Протягом багатьох років штучний інтелект навчався на прикладах запитань і правильних та неправильних відповідей, а це означає, що коли він отримує запитання, то дає найімовірнішу відповідь, навіть якщо це проста операція, наприклад, додавання. Зокрема, штучний інтелект може створювати твори, які ідеально імітують уже наявний стиль або жанр твору, що ставить питання про те, чи не є це порушенням авторських прав на оригінальний твір. Крім того, той факт, що ШІ навчається на даних, зібраних з інших наявних творів, викликає питання щодо оригінальності та плагіату творів, створених ШІ.

Авторське право на твори, створені штучним інтелектом, залишається сферою, що стрімко розвивається і потребує ретельної уваги. Хоча законодавство з цього питання може бути складним і відрізнятися в різних країнах світу, важливо, щоб усі зацікавлені сторони працювали разом, аби створення та розповсюдження контенту, створеного ШІ, було чесним і справедливим для всіх залучених сторін. Від цього може залежати майбутнє креативної індустрії.


Пушик Н. В. Компютерна лінгвістика та «Штучний інтелект»// Молодий вчений. – 2021. - № 2. – С. 151-155.

Часто поняття комп'ютерної лінгвістики асоціюється з штучним інтелектом, але саме комп’ютерна лінгвістика обумовлює розвиток штучного інтелекту. Штучний інтелект – розділ комп'ютерної лінгвістики та інформатики, що опікується формалізацією проблем та завдань, які подібні до дій, що виконує людина, здатність інженерної системи здобувати, обробляти, відтворювати та застосовувати знання і вміння на теоретичному й практичному рівні.

У більшості випадків алгоритм розв’язання завдання невідомий наперед. Точного визначення цієї науки немає, оскільки у філософії не розв’язано питання про природу і статус людського інтелекту.    Немає й точного критерію досягнення комп’ютером «розумності», хоча перед штучним інтелектом було запропоновано низку гіпотез, наприклад, тест Тюрінга. Штучний інтелект базується на принципі, згідно з яким людський інтелект можна визначити таким чином, щоб машина могла легко його імітувати та виконувати завдання, починаючи від найпростіших і закінчуючи ще більш складними. Цілі штучного інтелекту включають навчання, міркування та сприйняття. У міру розвитку технологій попередні показники, що визначали штучний інтелект ставали застарілими. Наприклад, машини, які обчислюють основні функції або розпізнають текст за допомогою оптимального розпізнавання символів, більше не вважаються втіленням штучного інтелекту, оскільки ця функція тепер сприймається як  належна невід’ємна функція комп’ютера.

Видатною постаттю в теорії штучного інтелекту є Алан Тюрінг. Під час Другої світової війни Тюрінг допомагав розшифровувати німецькі коди. Після війни вчений розвивав ідею створення комп’ютера, який може мислити самостійно. У 1950 р. вийшла його праця «Комп’ютерні машини та інтелект», яку вважають однією із перших праць опублікованих у цій галузі. Тюрінг вигадав тест, аби перевіряти успішність створення мислячого комп’ютера. Суть його полягала в тому, щоб перевірити, чи зможе людина-користувач визначити із ким спілкується – із людиною чи комп’ютером. Якщо користувач не спроможний визначити – систему вважали інтелектуальною.


Сало Я. В. Автоматизація маркетингової діяльності як наслідок інформатизації суспільства //Науковий погляд: економіка та управління. - 2023. - №1. – С.100-104.

Автоматизація маркетингу – це використання автоматизованих систем та програм для забезпечення ефективної організації та виконання різних маркетингових завдань. Використання компонентів штучного інтелекту, таких як навчання з підсиленням та глибинне навчання, може допомогти автоматизувати аналіз даних, рекомендувати продукти та послуги і забезпечувати персоналізовані та ефективніші рекламні кампанії. Серед функцій, які може виконувати штучний інтелект замість працівника слід назвати наступні:

  • аналіз та планування: програми для аналізу конкурентів, визначення ключових слів для SEO, розрахунку ROI, планування та керування бюджетом;
  • комунікації: системи CRM для збору інформації про клієнтів, електронні листи, соціальні медіа, автоматизована управління зв’язками з клієнтами;
  • створення та розповсюдження контенту: автоматизовані системи для створення та розміщення контенту на сайтах, соціальних медіа або в електронних листах;
  • оптимізація веб-сайту: автоматизація процесу SEO, тестування та оптимізація веб-сайту, аналіз поведінки споживачів;
  • аналітика та відстеження результатів: автоматизований збір та аналіз даних про клієнтів, результати кампаній та метрик ефективності веб-сайту.

Автоматизація цих та інших сфер маркетингу може забезпечити більш ефективну маркетингову стратегію, що може призвести до збільшення кількості продажів та задоволеності споживачів.

Тим часом, відомий робот-гуманоїд Софія, створена на основі штучного інтелекту, навчається, жартує і дає інтерв’ю, в яких виражає бажання мати родину, як в людей. Наука розбирається, як може змінити світ штучний інтелект – на краще чи навпаки?


Ще більше матеріалу за посиланням:

https://old.libr.dp.ua/cgi-bin/irbis64r_01/cgiirbis_64.exe?C21COM=F&I21DBN=ALLP&P21DBN=ALLP&S21FMT=&S21ALL=&Z21ID=&S21CNR=


Маєте можливість отримати інформацію з послугою електронної доставки документів

https://www.libr.dp.ua/?do=eldd