Чабан Микола Петрович


Загальна історія краю
Природа краю
Етнографія
Міста і села краю
Краєзнавці
Імена в історії Придніпров'я
Рідний край у віршах і світлинах
Література рідного краю
Хроніка культурного життя області
"Манкурти-власники зруйнували культурну і духовну скарбницю України, її незліченні багатства розкидали по всьому світові. Зібрати ці розсипи, повернути їм первісний вигляд — в цьому бачу своє призначення на цій землі". Ці слова — не хизування, це — девіз життя Миколи Чабана, журналіста, письменника, літературознавця і краєзнавця.
Микола Петрович — уродженець Дніпропетровська, закінчив 9-ту школу, а 1980 року — факультет української філології Дніпропетровського державного університету. Того ж року почав працювати в газеті "Дзержинець". Через три роки повернувся до Дніпропетровська, працював у "Прапорі юності", тепер веде відділ культури обласної газети "Зоря". За книгу "Січеслав у серці" удостоєний диплома ім. Д. Яворницького, лауреат премії ім. народного артиста А. Хорошуна, лауреат акції "Людина року-95" в номінації "Журналіст року". Навесні 1996 року прийнятий до Спілки письменників України.
Микола Чабан за своєю природою дослідник. Журналістська робота не раз зводила його з цікавими людьми, давала великий фактичний матеріал, що накопичуючись, переріс згодом в архів. Він працює в бібліотеках, архівах, музеях України, близького і далекого зарубіжжя, листується чи не з усім світом. Його розвідки друкуються на сторінках української і білоруської періодики, в українських виданнях Польщі, Австралії, США, Канади. Він автор кількох книг, герої яких — письменники, діячі культури і просвітництва Придніпров’я. Більшість з них належить до покоління "розстріляного відродження". Ці люди близькі по духу самому авторові, адже зріс він у свідомій українській сім’ї, з дитинства знає про долю діда Андрія, який загинув на засланні, від бабусі чув про голодомор, поневіряння сім’ї "ворога народу". Вчився в українській школі, з 14 років налаштовував радіоприймач на "ворожі голоси" і слухав передачі з українського літературознавства.
Книги Миколи Чабана відзначаються добірною українською мовою, високим літературним рівнем; разом з тим це цілком наукові дослідження, часто факти, наведені автором, нові і невідомі навіть літературознавцям.
Микола Петрович також упорядник книги поезій розстріляного фашистами поета М. Пронченка "Кобза", підготував до друку наукову розвідку історика П. Козаря "Лоцмани Дніпрових порогів" та збірку літературно-критичних матеріалів П. Єфремова "Молитва богу невідомому". Він співавтор книг "33-й: голод", "Голод 1933 року в Україні", "Палящий ветер Афганистана".

Література:

Чабан М. "Я відкрив для себе багато цікавих особистостей" : [Інтерв’ю з М. Чабаном] / Вів І. Кулик // Борисфен.— 1996.—№4.—С. 22-23.
* * *
Іващенко Г. Полку лауреатів прибуло : [Про вручення М. Чабану Почесного диплома ім. Д. Яворницького за кн. "Січеслав у серці"] // Борисфен.— 1994.—№12.—С. 3.

Акція "Людина року — 95" : [Лауреатом акції в номінації "Журналіст року" став М. Чабан] // Борисфен.— 1996.— №3.—С. 14.