Історична хроніка
Історична хроніка Дніпропетровської обласної універсальної наукової бібліотеки


Ювілейна сторінка 180 років ДОУНБ


Першій установі культури краю 185 років


175 років від дня заснування ДОУНБ Ювілейна сторінка


170 років ДОУНБ Ювілейна сторінка


Хроніка подій 2010-2016 рік


Гортаючи сторінки історії


Неймовірно, але правда1830-1834
На підставі Циркуляру МВС 1830 року "О заведениях в губерниях публичных библиотек для чтения" проводилася підготовча робота до відкриття бібліотеки.

9 (22) травня 1834
У будинку дворянського зібрання відбулось урочисте відкриття бібліотеки
1836
Катеринославський губернатор надіслав міністру внутрішніх справ листа з інформацією про пожертву на користь бібліотеки 1500карбованців.
1839
У будинку дворянського зібрання виникла пожежа, від якої постраждав фонд бібліотеки.
1842
Бібліотека почала відновлюватись після пожежі.
1843
Бібліотека відновила роботу.
1851
За розпорядженням губернатора бібліотека була закрита з огляду на небезпеку поширення з європейських країн антикріпосницьких і визвольних ідей.
1852-1859
Фонди бібліотеки знаходяться в законсервованому стані й читачам не видаються.
1859-1887
Бібліотека функціонує при книжковому магазині Василя Ульмана, який є її бібліотекарем.
1887
В.П.Ульман через міського секретаря М.М.Владимирова передав фонди бібліотеки до Міської думи. Цього ж року катеринославська громадськість прийняла рішення про нове відкриття публічної бібліотеки.
14 листопада 1889
Бібліотека знову відкрилась. Вона отримала статус міської громадської бібліотеки.
1902
Бібліотека отримала перше власне приміщення по вул. Московській, 3.
1903
При бібліотеці відкрито безкоштовну читальню для малозабезпечених верств населення.
1905
Рада бібліотеки розпорядилась "пустити в обіг" усі книги, вилучені з фондів публічних бібліотек за розпорядженням цензури.
1917
Бібліотека увійшла до числа найбільших громадських бібліотек Росії
1921
На базі Бібліотеки проведено першу міжвідомчу конференцію бібліотечних працівників.
1922
Бібліотеці надано ім'я Жовтневої революції. Бібліотека почала отримувати всеукраїнський обов'язковий примірник літератури.
1925
Бібліотека отримала приміщення по вулиці Дзержинського, 2.
1927
Бібліотека почала отримувати всесоюзний обов'язковий примірник літератури.
1934
Дніпропетровська державна публічна бібліотека ім. Жовтневої революції перетворена на обласну. В її структурі з'явився методико-бібліографічний відділ.
1941-1943
Бібліотека працює в умовах окупаційного режиму. В ній відкривається відділ дитячої літератури.
1943
Приміщення бібліотеки підірване, майже повністю знищено фонд.
1943
Після звільнення міста бібліотека починає працювати в приміщенні по вулиці Ворошилова, 9.
1958
Бібліотека переїжджає до нового приміщення по вулиці Кооперативній (нині - Ю. Савченка), 10.
1959
Бібліотека почала видавати науково-допоміжний покажчик "Книги про Дніпропетровську область", названий пізніше - "Література про Дніпропетровську область".
1960
В бібліотеці працює три відділи: комплектування та обробки, обслуговування читачів, методико-бібліографічний.
1961
На базі бібліотеки проведено Республіканську нараду методистів обласних бібліотек за участю представників Білорусії та Молдавії.
1967
Розширено структуру бібліотеки, в її складі 10 відділів: абонемент, читальний зал, методичний, бібліографічний, комплектування, обробки, МБА, патентно-технічний, книгосховище, обслуговування фахівців сільського господарства.
Колектив нагороджено Почесною грамотою обласного управління культури за активну участь в організації Всесоюзного огляду бібліотек Дніпропетровської області, приуроченого до 50-річчя Жовтня.
1972
Бібліотека почала видавати Календар знаменних і пам'ятних дат "Моє Придніпров'я".
1975-1981
Бібліотека посідає призові місця в Республіканському соціалістичному змаганні.
1975
Приміщення бібліотеки закрито на капітальний ремонт і реконструкцію. За рішенням обласного виконкому бібліотеці тимчасово виділено два поверхи в приміщенні партархіву по вулиці К.Лібкнехта, 103.
Цього ж року в бібліотеці відкрито відділ обмінно-резервного фонду.
1975-1979
Бібліотека проводить централізацію бібліотек області, бере участь у міських святах книги.
1976
При патентно-технічному відділі почав працювати консультаційний пункт Всесоюзного товариства винахідників та раціоналізаторів.
1978
Створені відділи: літератури з питань мистецтва, літератури іноземними мовами, інформації з питань культури та мистецтва, які разом з відділом абонемента розташувались у приміщенні по проспекту К.Маркса, 103.
1980
При бібліотеці створений університет культури для фахівців бібліотек усіх систем і відомств.
У відділі літератури з питань мистецтв почали працювати читацькі клуби за інтересами "Театрал" і "Палітра".
Директор Бібліотеки З.М. Рижкова взяла участь у роботі Колегії міністерства культури СРСР (Москва), де виступила з доповіддю: "Про проблеми централізації бібліотек".
1981
Бібліотека взяла участь у виставці досягнень народного господарства СРСР (Москва), де була нагороджена дипломом третього ступеню та грошовою премією.
1982
Бібліотека вперше організувала обласний конкурс "Кращий бібліотекар".
1983
За участю бібліотеки створено школи передового досвіду: на допомогу промисловому виробництву на базі Дніпродзержинської ЦБС і на допомогу сільськогосподарському виробництву - на базі Покровської ЦБС.
У відділі читальних залів почали працювати читацькі клуби за інтересами: "Прем'єра книги", "Літературна вітальня", "Клуб афористики "Золоті розсипи", "Інтернаціоналіст".
Прийнято рішення облвиконкому про підготовку до святкування 150-річчя бібліотеки.
Директор бібліотеки З.М. Рижкова виступила на колегії Міністерства культури УРСР з досвідом роботи: "До питання посилення організаційно-методичного впливу обласної бібліотеки та про підвищення ефективності роботи ЦБС ".
1984
Відкрито відділ механізації та автоматизації бібліотечних процесів, оснащений копіювально-розмножувальною технікою: ЕРА, ротапринт, ротатор, "Conika", проекційною апаратурою, кіноустановкою, радіовузлом.
На базі бібліотеки відбулась Всеукраїнська науково-практична конференція для заступників начальників обласних управлінь культури та директорів обласних бібліотек "Проблеми формування, використання та збереження книжкових фондів державних бібліотек республіки".
22 травня Бібліотека відзначила 150-річчя від дня заснування. Відбувся урочистий вечір та науково-практична конференція. До цієї дати бібліотеку нагороджено Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР. Директорові бібліотеки З.М.Рижковій присвоєно почесне звання "Заслужений працівник культури". Велика група співробітників бібліотеки отримала урядові нагороди, почесні грамоти обласних організацій.
Колектив бібліотеки нагороджено дипломом за досягнення високих результатів у Всесоюзному огляді культури виробництва і стану охорони праці в 1983 році.
1985
Колектив бібліотеки нагороджено за перемогу в Республіканському огляді роботи культурно-просвітницьких установ з військово-патріотичного виховання, присвяченого 40-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні.
1985-1986
Бібліотека взяла участь у роботі ВДНГ (Москва) "Атестація-85". Протягом двох років експонувалась велика добірка матеріалів з досвіду підприємств Дніпропетровщини у проведенні атестації робочих місць.
За успіхи в соціалістичному змаганні та активну громадську роботу колектив бібліотеки занесено на дошку пошани Кіровського району м. Дніпропетровська.
1986
За успіхи в соціалістичному змаганні та активну громадську роботу колектив бібліотеки нагороджено вимпелом "Переможець соціалістичного змагання на честь XXVII з'їзду КПРС".
Рішенням міськвиконкому бібліотеці надано двоповерховий будинок у житловому масиві Клочко-6, в якому відкрито відділ абонемента.
Директор бібліотеки З.М. Рижкова виступила на Всесоюзній нараді у Москві з доповіддю "Роль громадськості в роботі бібліотеки як один із проявів демократизації бібліотечної справи".
1987
2 січня Бібліотека перейшла на класифікацію нових надходжень літератури за класифікаційними таблицями ББК.
Колектив бібліотеки нагороджено почесною грамотою Міністерства культури УРСР і Українського республіканського комітету профспілок працівників культури за перемогу в республіканському огляді роботи культурно-просвітницьких і медичних закладів "За здоровий спосіб життя".
Під керівництвом ДОУНБ на базі Жовтоводської міської бібліотеки створено територіальне бібліотечне об'єднання (ТБО).
1988
За розпорядженням міськвиконкому бібліотека отримала два поверхи у приміщенні по проспекту К.Маркса, 18, куди після ремонту переїхали відділи: літератури з питань мистецтва, іноземними мовами, патентно-технічної документації, механізації та автоматизації бібліотечних процесів.
У відділі абонемента почав працювати клуб "Захопленість".
1989
Вересень На базі сектора краєзнавчої роботи довідково-бібліографічного відділу створено самостійний підрозділ - відділ краєзнавчої літератури та бібліографії., який розташувався в приміщенні по проспекту К.Маркса, 18.
1990
Директор бібліотеки З.М.Рижкова взяла участь у засіданні бібліотечної секції Всесоюзної бібліотечної ради в м. Рязані (Росія).
30 жовтня у відділі краєзнавчої літератури та бібліографії почав працювати клуб "Ріднокрай".
1991
Відкрито сектор рідкісної книги, який розташувався в приміщенні по вулиці Ю.Савченка, 10.
Бібліотека взяла участь у міжнародному конгресі бібліотечних працівників у м. Москві.
1992
Бібліотека взяла участь у Всеукраїнському конгресі бібліотечних працівників у м. Києві.
Розпочалась комп'ютеризація бібліотечних процесів.
У відділі абонемента відкрито клуб "Українська вітальня".
1993


2 січня Почав створюватись електронний каталог на нові книжкові надходження. Введення даних здійснюється з використанням міжнародного комунікативного формату MARС.
27 липня Створено відділ періодики, який розташувався в щойно отриманому приміщенні по вулиці Комсомольській, 58.
1995


14 березня За активної участі ДОУНБ створена Дніпропетровська бібліотечна асоціація.
Лютий Бібліотека отримала грант Міжнародного фонду "Відродження" за проект "Крок в майбутнє (автоматизована база даних обласної наукової бібліотеки як базовий інформаційно-комунікативний ресурс регіону) в сумі 3000 доларів.
1996


Березень Бібліотека отримала грант Міжнародного фонду "Відродження" за проект "Духовна скарбниця краю (розвиток центру краєзнавства при обласній науковій бібліотеці)" в сумі 1200 доларів.
Квітень При методичному відділі почав працювати клуб для бібліотечних працівників "У методиста".
Червень Директор бібліотеки Н.М.Тітова разом з фахівцями відділу комп'ютеризації взяла участь в Міжнародній конференції "Бібліотеки та асоціації в мінливому світі: нові технології і нові форми співробітництва", яка відбувалась в Криму.
25-26 грудня Завідуюча відділом краєзнавчої літератури І.С.Голуб взяла участь у роботі II з'їзду Всеукраїнської спілки краєзнавців, який відбувся в Києві.
1997
2 січня Створена самостійна бухгалтерія бібліотеки, що до цього часу входила до складу централізованої бухгалтерії обласного управління культури.
Листопад Бібліотека отримала від Ради з міжнародних досліджень і обмінів (IREX) - грант у сумі 3000 доларів на створення в бібліотеці загальнодоступного комп'ютерного класу - точки відкритого доступу до INTERNET.
1998

Січень Створено відділ комп'ютеризації, який розташувався в головному приміщенні по вулиці Ю.Савченка, 10.
29 вересня Директорові бібліотеки Н.М.Тітовій присуджено звання "Заслужений працівник культури України".
29 вересня Уперше згідно Указу Президента України святкувався Всеукраїнський день бібліотек. Свято вшанування бібліотекарів області в театрі ім. Горького підготувала ДОУНБ.
1999При відділі патентно-технічної документації почали працювати: громадське об'єднання TRIZ (Теорія вирішення винахідницьких завдань)
Квітень - клуб "Патентознавець".
Жовтень - клуб "Ікар"
Травень До 165-річчя бібліотеки Дніпропетровська облдержадміністрація подарувала ДОУНБ мікроавтобус "Газель".
Вересень Бібліотека взяла участь у конкурсі "Сприяння розвиткові Інтернет в Україні", оголошеного Міжнародним фондом "Відродження". За програму "Бібліотека в сучасному інформаційному просторі (Розвиток центру колективного доступу до ресурсів в Інтернет в ДОУНБ)" отримала грант на суму 10 тисяч доларів.
Бібліотека взяла участь у конкурсі Міжнародного фонду "Відродження" і Мережевої бібліотечної програми Інституту Відкритого Суспільства (Будапешт) і отримала грант на суму 14000 доларів на проект "Автоматизація бібліотечних ресурсів - шлях до світового інформаційного простору".
Листопад При бібліотеці відкрито Інтернет-Центр.
Листопад Створено локальну комп'ютерну мережу в головному приміщенні бібліотеки по вулиці Ю.Савченка, 10.

2000

2 січня Бібліотека перейшла на нову систему автоматизації бібліотек ИРБИС (версія для MSDOS).
Розпочата робота зі створення корпоративної комп'ютерної мережі між приміщеннями бібліотеки: (по вулицях Ю.Савченка,10, Комсомольська, 58, К.Лібкнехта, 86, проспекту К.Маркса, 18).
Лютий Директор бібліотеки Н.М. Тітова за активну популяризацію української книги стала лауреатом премії Ліги українських меценатів ім. Дмитра Нитченка.
11 березня Бібліотеку відвідав міністр культури і мистецтв України Богдан Ступка. Відбулась зустріч з представниками культурних установ області.
Квітень При відділі патентно-технічної документації почало працювати громадське об'єднання "Академія".
10 червня Відкрито сайт бібліотеки: www.libr.dp.ua
26 червня Бібліотеку відвідав Посол Великої Британії в Україні Рональд Сміт.
20 вересня За ініціативи Товариства приятелів України м. Торонто (Канада) в бібліотеці відкрито Канадсько-український бібліотечний центр з фондом 12 тисяч примірників літератури.
Жовтень Продовжено договір про співпрацю з Міжнародною радою з наукових досліджень та обмінів (IREX), що діє з 1999 року, про роботу центру доступу та навчань в Інтернет у бібліотеці.
2001
Січень Відбулось розширення відділу патентно-технічної документації за рахунок об'єднання з відділом обслуговування фахівців народного господарства.
7 квітня Бібліотека взяла участь у проведенні в Києві творчого звіту області, де представила широкомасштабну книжкову виставку "Видано на Дніпропетровщині за роки незалежності".
18-19 серпня Завідуюча відділом краєзнавчої літератури І.С.Голуб як представник ДОУНБ взяла участь у роботі III з'їзду Всесвітнього форуму українців, який відбувся в Києві.
Вересень Бібліотека взяла участь у конкурсі "Інтернет для читачів публічних бібліотек" (LEAP), оголошеному відділом преси, освіти та культури Посольства США в Україні, і одержала грант на суму 18813 доларів.
2002
2 січня В результаті реорганізації відділів Систематична картотека статей (СКС) з метою кращого обслуговування читачів передана з відділу наукової інформації та бібліографії (вулиця Ю.Савченка, 10) до відділу періодики (вулиця Комсомольська, 58).
Лютий Відбулась презентація Інтернет-центру (працює з 1999 року), який був розширений завдяки гранту Посольства США в Україні. У презентації взяли участь аташе з питань культури Посольства США в Україні Пол Хакер, директор центру інформаційних ресурсів Посольства США в Україні, віце-президент Української бібліотечної асоціації Валентина Пашкова.
Травень бібліотека перейшла на нову систему автоматизації бібліотек ИРБИС (версія для Windows 95).
Червень Директор бібліотеки Н.М.Тітова разом з фахівцями відділу комп'ютеризації взяла участь в Міжнародній конференції Крим-2002 "Бібліотеки та асоціації в мінливому світі: нові технології і нові форми співробітництва".
Вересень У відділі читальних залів відкрито додаткові зали: літератури з суспільних наук, літератури з природничих наук, літератури підвищеного попиту.
Жовтень У відділі читальних залів відбулась презентація клубу практичної психології "Пізнай себе".
Заступник директора ДОУНБ Т.О.Абраїмова та завідуюча відділом наукової організації і методики бібліотечної роботи І.Є.Луньова взяли участь у роботі III Всеросійської школи бібліотечної інноватики на базі Бєлгородської державної універсальної бібліотеки. Організаторами якої були Міністерство культури Росії, академія перепідготовки працівників мистецтва, культури і туризму.
22 жовтня Затверджено нову форму власності бібліотеки, новий Статут і назву. Відтепер це Комунальний заклад культури "Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека". Статутом встановлено структуру бібліотеки, частина відділів отримала сучасну назву.
19 листопада Вирішено питання про придбання комп'ютерної техніки, заміну мережевого обладнання і меблів для комп'ютерних класів та Інтернет-центру на загальну суму в 300 тисяч гривень.
Директор бібліотеки Н.М. Тітова взяла участь у парламентських слуханнях на засіданні Верховної Ради України.
Створено редакційно-видавничий центр, оснащений найновішою комп'ютерною, розмножувальною та брошурувальною технікою.

2003

Січень У відділі патентно-технічної документації почав працювати інформаційно-консультативний центр з питань захисту інтелектуальної власності.
13 березня у відділі наукової інформації та бібліографії почав функціонувати Центр правової інформації (ЦПІ). У його розпорядженні інформаційно-правові ресурси: документи СРСР, УРСР, РРФСР, починаючи з 1947 по 90-ті р.; закони, укази, постанови, нормативні акти міністерств та відомств України з 1991 р.; документи місцевої влади - "Збірник розпоряджень голови обласної державної адміністрації"; електронна юридично-інформаційна пошукова система "Законодавство". ЦПІ пропонує широкий спектр послуг: інформаційні, сервісні та юридичні (щотижневі безкоштовні юридичні консультації спеціалістів Дніпропетровського обласного управління юстиції).
20 березня На святковий прийом до голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації, присвячений Всеукраїнському Дню працівників культури та аматорів народного мистецтва, були запрошені кращі представники галузі культури області. Серед них - директор та заступник директора ДОУНБ.
Березень Бібліотека отримала грант від Міжнародного фонду "Відродження" на реалізацію проекту "Створення регіональних порталів та інформаційних центрів на базі регіональних публічних бібліотек України".
У відділі патентно-технічної документації почав працювати клуб "Еколог".
15 квітня у приміщенні ДОУНБ по вулиці Ю.Савченка, 10 було відкрито центр художньої літератури з книжковим фондом 3 тисячі примірників. Фонд складається з художньої літератури від всесвітньо відомої класики до дитячих казок.
5-8 травня завідувачка відділом комп'ютеризації Г.Я.Крупій, завідувачка відділом наукової інформації та бібліографії І.В.Барабан та головний бібліотекар Є.Д. Прудченко взяли участь у роботі 5-ї "Травневої школи" (м. Мукачеве, Закарпатська область): "Створення регіональних корпоративних порталів та інформаційних центрів на базі публічних бібліотек". Організатори заходу: Міністерство культури і мистецтв України, Міжнародний фонд "Відродження", Національна парламентська бібліотека України, Закарпатська обласна універсальна бібліотека, Міжнародний альянс "Бібліотечні та інформаційні технології - 21 сторіччя", компанія "ФРАКСІМ-ІММ".
25 травня в ДОУНБ у рамках заходів Року культури Росії в Україні відбулася зустріч з оглядачем "Літературної газети" Сергієм Луконіним, поетом і прозаїком Ларисою Васильєвою, автором детективних романів Віктором Проніним, письменником-сатириком Анатолієм Трушкіним і генеральним директором інформаційної співдружності "Атлантида - XXI век" Галиною Чиковою. У відділі читальних залів експонувалася книжкова виставка "С любовью из России: новые книги из России - читателям ДОУНБ".
29-30 травня у ДОУНБ відбувся регіональний форум "Книжковий світ Придніпров'я-2003", який офіційно відкрила заступник голови облдержадміністрації, начальник управління з питань соціально-культурної сфери Т.М. Кравченко. У форумі взяли участь заступник голови управління у справах преси та інформації облдержадміністрації Ю.Ф.Івченко, керівники видавництв та видавничих організацій, бібліотечних установ Дніпропетровська. Присутні ознайомилися з основними напрямками державної політики в галузі видавничої справи та книгорозповсюдження, з книжковою продукцією провідних видавництв Дніпропетровщини, України та інших країн світу, що одержала ДОУНБ у 2002-2003 роках, з перспективами регіонального книговидавництва. Бібліотекам, видавництвам та іншим установам і організаціям була надана можливість встановлення ділових контактів та підписання договорів щодо поставки книжкової продукції.
Травень Бібліотека видала перший номер інформаційно-методичного збірника "Бібліотечна Дніпропетровщина". Це перше в області професійне періодичне видання, яке має на меті інформувати бібліотечних працівників області про кращі досягнення колег, сприяти підвищенню професійної компетенції, укріпленню корпоративних зв'язків. Воно стане корисним в питаннях оновлення та розповсюдження інноваційного досвіду в нових реаліях життя. Періодичність - двічі на рік, наклад - 200 примірників.
Червень Директор бібліотеки Н.М.Тітова, заступник директора Т.О.Абраїмова, завідувачки відділами комп'ютеризації Г.Я.Крупій та періодики І.М.Браславська взяли участь у Міжнародній конференції "Бібліотеки та асоціації в мінливому світі: нові технології і нові форми співробітництва", яка відбувалась в Криму.
Серпень Завідувачка Канадсько-українським бібліотечним центром Н.В.Блінова взяла участь у роботі Всесвітнього конгресу українців у м. Києві.
29-30 жовтня Завідуюча відділом краєзнавчої літератури І.С.Голуб взяла участь
у роботі III з'їзду Всеукраїнської спілки краєзнавців, який відбувся у Києві.
15 листопада Бібліотека взяла участь у проведенні в Києві творчого звіту області
"З Україною в серці", де представила широкомасштабну книжково-ілюстративну
виставку " Славетні імена Дніпропетровщини".
17-21 листопада директор бібліотеки Н.М.Тітова та завідуюча відділом комп'ютеризації Г.Я.Крупій взяли участь у 7-й Міжнародній конференції
"Інформаційні технології, комп'ютерні системи та видавнича продукція
для бібліотек" "LIBCOM-2003" у м. Звенигород Московської області (Росія).