Дніпропетровщина бібліотечна


 «Ми віддані справі свого життя та впевнені

в незворотності успіху!» 

 

Палій В., директор КЗК « Жовтоводська ЦБС» 

 

     В одному старому і дуже хорошому фільмі, герой стверджував, що театр помре і буде суцільне телебачення. Театр вижив, а телебачення на периферії людської цивілізації успішно вичавлюється комп'ютером. Ось і бібліотеки, що з'явилися, приблизно, в один час з театром, переживши ряд складних трансформацій, продовжують існувати в нашому динамічному, комп'ютеризованому світі. І, напевно, будуть існувати ще довго. Принаймні, до тих пір, поки людство буде відчувати інтерес до знань.

            А от що ж таке сучасні бібліотеки, як вони адаптувалися до цього світу, які функції втратили, які придбали, як навчити сучасного молоду людину любити книгу, відповіді на всі ці непрості питання знає Заслужений працівник культури України, директор Комунального закладу культури «Жовтоводська Централізована бібліотечна система» - Віра Данилівна Палій. Керівник однієї з кращих бібліотечних систем Дніпропетровщини розповість про маленькі і великі бібліотечні секрети.

            - Що таке сучасна бібліотека в сучасному світі?

- Бібліотека - одна з найстаріших інституцій, яка існує вже тисячоліття. Весь цей час інтерпретувалися місії бібліотеки. Якщо раніше вважали, що це сховище книг або місце для отримання знань, то в наш час до двох її традиційних функцій, додалася третя: бібліотека - це соціокультурний центр. Це властиво не тільки бібліотекам України - це тенденція світова. Вважається, що читачу сучасної книгозбірні потрібно надати територію, яка буде для нього безпечна, де можна спілкуватися, отримувати нові знання. Сьогодні бібліотеки КЗК «Жовтоводська ЦБС» проводять дуже багато масових соціокультурних заходів, щоб зацікавити користувача, дати йому можливість визначитися, реалізувати свій творчий потенціал. В цьому допомагає інформаційний ресурс книгозбірень - універсальний фонд нашої системи, який нараховує понад 200 тисяч примірників книг та періодичних видань. Доречи треба відмітити, що наші фонди систематично поповнюються новими виданнями завдяки Державній програмі «Українська книга», бюджетним асигнуванням, спонсорській допомозі та дарункам читачів. В даний час наші бібліотеки це комфортні та привабливі для жовтоводців установи, де надається найширший безкоштовний спектр послуг.

- Як вдалося в невеликому місті створити одну з кращих бібліотечних систем області? Складові вашого успіху?

- Я не дуже люблю озиратися назад. Озираєшся, значить, підбивати підсумки. Я ж люблю дивитися вперед.  Комунальний заклад культури «Жовтоводська Централізована бібліотечна система» - це творча робота всього нашого колективу. Це живий організм, який постійно розвивається. Ми спрямовані в завтрашній день. Я поважаю кожного в цьому колективі, бачу у своїх фахівцях професіоналів найвищого рівня і особистостей. Мною не прийнятний авторитарний стиль керівництва. Бібліотека і авторитарність - несумісні. Мені подобається, коли наші молоді бібліотекарі проявляють ініціативу і до своєї роботи ставляться як до священнодійства. Наша система - результат роботи групи творчих співавторів та систематична участь у різноманітних проектах та конкурсах. Ось так я б сформулювала основний секрет нашого успіху.

- Які якості на Ваш погляд повинен мати сучасний бібліотекар?

- Ще в XV сторіччі італійським герцогом Федерико де Монрефельтро була розроблена оригінальна інструкція, яка пред’являла до бібліотекарів вимоги бути людиною дуже освіченою, яка здатна захопити слухача своїм красномовством, а також мати приємний характер і привернути до спілкування. Тому і для сучасного бібліотекаря необхідні: комунікабельність, активність в роботі, бажання опановувати новітні технології, впевненість, мобільність.

            - А та затишна атмосфера, яка створена в бібліотеках системи, ті неймовірні технічні можливості, які ви надаєте своїм читачам. Це складова вашого успіху або похідна творчого колективу бібліотекарів?

- Це, звичайно ж, все завдяки творчим зусиллям нашого колективу. Коли мене запитують, а хто це придумав, мені важко відповісти, але тільки з тієї причини, що те, що ви бачите навколо - це плід нашої спільної творчості по всьому ланцюжку - від ідеї до її реалізації.

            - У бібліотеці є дуже хороша традиція - спілкування з авторами. До вас вже завітали майже всі місцеві поети та письменники. На зустрічах завжди багатолюдно, задаються питання, йде активне спілкування автора і його читачів.

- Усі наші інновації, які реалізуються в бібліотеці, мотивовані тим, що інтерес людини до книги знижується. В ряду занять, читання, раніше лідируюче в цьому списку, поступилося іншим, таким як Інтернет, комп'ютерні ігри. Нам це відомо. Щоб привернути увагу людини до друкованого слова ми реалізуємо ряд проектів. Один з них - організація зустрічей з місцевими поетами та письменниками. Бачу, що наші читачі з цікавістю слухають своїх талановитих співрозмовників. А ми, в цьому випадку, досягаємо своєї головної мети, - звертаємо їхню увагу на книгу, як на дуже важливий ресурс розвитку особистості. Сьогодні дуже важливо познайомити пересічних жовтоводців з місцевими авторами, які вже відомі в нашій області, популярні і читані.

            - Чи існує таке поняття як бібліотечний рейтинг. І якщо так, то яке місце в ньому займає Комунальний заклад культури «Жовтоводська Централізована бібліотечна система»?

Офіційного рейтингу не існує. Але є таке словосполучення «бібліотеки, на які орієнтуються». Бібліотеки нашої системи підпадають під це формулювання. До наших бібліотек звертаються за порадами та консультаціями дуже багато жовтоводців. Щорічно наші книгозбірні обслуговують понад 11 тисяч читачів.  Нас охоче запрошують на всі бібліотечні форуми, ми цікаві нашим колегам.

            У бібліотеках вашої системи, як мені здається, є все. Але ви про щось мрієте? Чого б ви хотіли для вашої чудової системи?

- Для того, щоб людина прагнула у бібліотеку її повинні оточувати сучасні інтер'єри та обладнання. Дуже хочу щоб у наших бібліотеках були зроблені гідні ремонти, ми отримали сучасну техніку і обладнання. Звичайно, це не найголовніше, за чим приходять читачі до нашої бібліотечної системи. Тому бажаю всім нашим бібліотекам систематично отримувати багато-багато нових книжок.

            - Ви пройшли величезний шлях від читача до директора бібліотеки. Все починалося з найпершої книжки, яку ви прочитали. Що це була за книга?

- Я росла і виховувалася в родині читаючої. Книга завжди була в нашій сім'ї. Наш вечір: мама - з книгою, тато - з газетою. Я пам'ятаю ту книгу, яку прочитали мені ще в ранньому дитинстві, і після цієї неї для мене стали існувати книги і бібліотеки. Я виросла в селищі міського типу Царичанка. Ми пішли з мамою в нашу сільську бібліотеку, а я тоді ще не вміла читати, і там побачила «Маленького Кобзаря» Тараса Шевченко. Я не могла розлучитися з цією книгою. Саме з неї і почалася моя читацька, а потім і професійна біографія. Доречи в рік 120-річчя створення селища Жовта Річка, можна з усією відповідальністю сказати, що історія бібліотечної справи в нашому місті нараховую майже стільки ж років.

     Сьогодні я не розлучаюся з книгою, і не уявляю собі кращого відпочинку, ніж читання. І цей мій вибір підтверджують всі дослідження вчених. Спілкування з друзями, активний відпочинок, комп'ютер - від цього людина отримує не більше 30 відсотків релаксу. А ось книга - це 63 відсотки релаксу. Після читання відчуваєш себе відпочивши і повним сил. Я ніколи так не відпочиваю, як з книгою в руках, захопившись читанням. А на своїй роботі - моє основне завдання навчити цьому інших. І я бачу, що усі працівники КЗК «Жовтоводська ЦБС» віддані справі свого життя та впевнені в незворотності успіху!

            - Віра Данилівна у вас є можливість привітати через газету всіх колег і читачів з Всеукраїнськім днем бібліотек, щоб Ви хотіли всім побажати?

- Шановні колеги бажаю вам: творчої активності, фонтану ідей, здоров’я, миру, сімейного щастя, віри в особисте майбутнє і майбутнє бібліотек!

- Шановні читачі бібліотек! Бібліотеки завжди працюють для Вас! Пам’ятайте, що тут Ви створюєте своє особисте майбутнє та майбутнє своїх дітей для кращого майбуття нашої країни!

                                                                                                                             Жовтоводські вісті.-2015.-25 вересня