Дніпропетровщина бібліотечна


День духовної та військової слави

 

Омельченко Л., бібліотекар КЗ «Дніпропетровська районна бібліотека для дітей»

Равшанова Ю., бібліотекар юнацького абонементу КЗ «Дніпропетровська центральна районна бібліотека»

 

Свято Покрови нині було особливим: вийшов Указ Президента України Петра Порошенка – про відзначення Дня захисника України саме 14 жовтня. Втратив чинність Указ Президента України від 23.02.1999 р. – про святкування 23 лютого Дня захисника Вітчизни. Віднині, 14 жовтня ми будемо згадувати не тільки наших предків – козаків, а й сучасних захисників України – воїнів Збройних Сил України, Національної Гвардії, добровольчих батальйонів територіальної оборони.

Районна дитяча бібліотека, разом із юнацьким абонементом ДЦРБ, підготували народознавчий урок «Свята покровителька козацтва». Бібліотекар Юлія Равшанова розповіла учням Підгородненської ЗОСШ №3 про історію Свята Покрови Пресвятої Богородиці. Воно виникло ще в Х ст. у Греції, на яку тоді напали араби.

Городяни Константинополя зібралися на всеношну відправу до Влахернської церкви. Під час Божої служби вони побачили в горішній частині храму образ Божої Матері. Вона в оточенні сонму святих тримала над віруючими християнами омофор (покров, звідси Покрова) і молилася. Це видиво надало грекам впевненості в своїх

силах і вони відстояли незалежність. З того часу свято Покрови стало всенародним.

Оскільки в Київську Русь християнство прийшло з Константинополя, то відповідно було прийняте й свято Покрови. Вперше національний культ Богородиці увічнив Ярослав Мудрий при будівництві святої Софії та церкви

Благовіщення на Золотих Воротах у Києві. Найбільшої популярності культ Покрови Богородиці досяг у 17-18 сторіччях. Для козаків свято Покрови було найбільшим і найбільш значущим святом. У цей день у козаків відбувалися вибори нового отамана. Козаки вірили, що свята Покрова охороняє їх, а Пресвяту Богородицю вважали своєю заступницею й покровителькою. Козаки настільки вірили в силу Покрови Пресвятої Богородиці і настільки щиро й урочисто відзначали свято Покрови, що впродовж століть в Україні воно набуло ще й козацького змісту і отримало другу назву – Козацька Покрова.

Бібліотекар Лариса Омельченко розповіла присутнім про Дніпрові пороги, які були затоплені при будівництві Дніпрогесу в 1927-32 роках. Видатний знавець Запорожжя академік Д.І. Яворницький перед затопленням порогів ще встиг здійснити експедицію на козацькому човні-дубі, склав альбом порогів та заборів – підводних скель та велетенських каменів. Усі описані істориком природні явища ховаються під товщею дніпрової води, яка дає людям електроенергію. Під водою опинилися й старовинні українські села, історичні святині нашого народу, козацькі церкви та могили…

Присутні на уроці розвеселилися, послухавши «Лист запорозьких козаків турецькому султану». У світлі нинішніх подій у країні він набув актуальності! Цікаво було дізнатися, що «Лист» не є історичним документом. Це пам’ятка літературної творчості, явище у світовій пародійній літературі, і, на наш погляд, є витвором народного протесту, сатирою на ворога. У «Листі» добре відчутний гумор, що допомагав боротися й перемагати! Існувало кілька варіантів «Листа запорозьких козаків»: перший датований ще 1620 роком, а широко відомим став список «Листа», який знайшов Дмитро Яворницький. Це сталося в с. Тарасівка Катеринославської губернії 1885 року.

На уроці школярі переглянули літературний відео-калейдоскоп «До вершин Козацької слави». Цікаве й пізнавальне відео було підготовлено Юлією Равшановою. Діти більше дізналися про історію виникнення Запорізької Січі, про її військовий та побутовий устрій.

 

Дніпровська зоря.- 2014.- 31 жовтня