Дніпропетровщина бібліотечна


 Нащадки творців слов’янського письма  

Матвієнко О., завідуюча КЗ «Міська бібліотека м. Вільногірськ»

24 травня в усіх словянських країнах відзначається День словянської писемності та культури. В цей день також вшановують святих рівноапостольних – первоучителів Кирила та Мефодія, які створили слов’янську писемність, здійснили переклад богослужбових книг з грецької мови на слов’янську, поширювали християнське вчення.

Двадцятирічна просвітницька діяльність Кирила та Мефодія і їх учнів мала всеслов’янське значення: вони підняли освіту і спільну культуру слов’янських народів на високий щабель, заклавши тим самим основи церковно-слов’янської писемності, фундаментом усіх слов’янських літератур.

Святкування пам’яті святих братів ще в старі часи мало місце в усіх слов’янських народів, але потім, під впливом різних історичних та політичних обставин, було забуте. Та в наші часи це свято знову набуває свого унікального значення. День словянської писемності та культури, згідно Указу Президента України, наша держава щорічно відзначає, починаючи з 2004 року. Крім України, День слов’янської писемності і культури святкують також у Росії,Білорусії, Болгарії, сербії, Македонії, Чорногорії та у ряді інших країн.

22 травня в читальному залі працівники міської бібліотеки провели усний журнал «Творці словянського письма». Цього разу гостями були учні 96 класу ЗОШ №2 (кл. керівник С.Братко) «Сторінки» усного журналу познайомили учнів з історією свята, з деякими біографічними фактами та просвітницькою діяльністю Кирила та Мефодія, ознайомились з видами стародавнього письма, за допомогою якого були написані рукописп IX-XV сторіч. На виставці діти могли побачити книги, якими поправу пишається бібліотека: «Повість минулих літ» - найвидатніша пам’тка літописання Київської Русі та «Велесова книга» - збірник молитов, легенд, оповідань про давню слов’янську історію. А завершилась зустріч невеличким майстер-класом. Учні власними очима мали можливість спостерігати за написаням такого рідного нам слова Україна за допомогою старовиних словянських літер.

Сьогодні ми рідко замислюємось над тим, який це чудовий подарунок – здатність вислолювати свої думки на папері, бути зрозумілим та почутим мати можливість говорити на своїй рідній мові, мати свою культуру. Тому в День словянської писемності та культури ми висловлюємо свою вдячність та повагу рівноапостольним Кирилу та Мефодію за цей безцінний дар.

Вільногірськ.- 2014.- 30 травня