Дніпропетровщина бібліотечна


 Бібліотека міста: знову Перемога!  

Борисенко Т., методист Павлоградської міської ЦБС 

Безперервно вдосконалюватись на користь місцевої громади, крокувати в ногу з часом, впроваджувати найновіші технічні можливості, бути професійними, сучасними, такими, що вписуються в ринок, який постійно змінюється, більш привабливими з точки зору естетики, створювати найсучасніший культурний продукт – ось головні пріоритети роботи міських бібліотек.

Павлоградська міська централізована бібліотечна система є постійним активним учасником заходів програми «Бібліоміст». Практично всі бібліотекарі пройшли тренінгові навчання та здобули безліч суміжних бібліотечній справі кваліфікацій, конче необхідних для розвитку інноваційних послуг, впровадження сучасних ініціатив, необхідних громаді м.Павлоград. У 2012 році чотири бібліотеки стали переможцями конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету» (центральна міська бібліотека, центральна дитяча бібліотека, бібліотека філії №2,6) і отримали 15 комплектів комп’ютерної техніки. І вже з жовтня 2012 року відкриті та успішно функціонують 4 нові пункти публічного безкоштовного доступу до Інтернету.

Відкриттям Інтернет-центрів при бібліотеках ми розпочали процес подолання інформаційної нерівності серед мешканців міста, яким бракує необхідних навичок та техніки.

Для них працюють курси комп’ютерної грамотності (консультації та тренінги), вони мають можливість підтримувати зв’язок з рідними і друзями по Скайпу в інших містах та за кордоном, спілкуватись у соціальних мережах, розвивати свій бізнес через Інтернет, отримати довідки щодо годин прийому, адрес, телефонів в медичних, юридичних закладах та ін.., зробити покупку товарів через Інтернет безкоштовно. Користуються попитом послуг е-урядквання.

Порвняно з населенням інших країн Європи, відсоток українців, які володіють англійською хоча б на розмовному рівні, є мізерним. Для вирішення цієї проблеми у 2013 році наші бібліотеки взяли участь у конкурсному проекті фірми Funmedia ( попередня назва FunFnglish.pl) -  «English123 в бібліотеці» і отримали безкоштовний доступ до електронного курсу англійської мови English123.com.ua.

Зараз, починаючи з травня 2013 року ми запрошуємо всіх бажаючих безкоштовно почати вивчення англійської за сучасною інтерактивною інноваційною методикою «123» («Один, два, три»), розробленою міжнародною командою лінгвістів, що використовуються у 24 країнах світу.

Бібліотечні проетки-переможці і справді унікальні. В ході їх реалізації спільно з організаціями-пертнера бібліотеки надаватимуть принципово нові сучасні інноваційні послуги, які значно підвищать якість життя городян. Судіть самі. На території вільного спілкування «посиДЕЛОчки» юнацького абонементу центральної міської бібліотеки ( вул. К.Маркса, 67) відкриється молодіжний медіа-центр (ММЦ) «ЗМІ» (знання+можливості+інтелект), який знайомитиме юних павлоградців з теоретичними засадами журналістики, з нормами функціонування різних видів ЗМК в Україні та за її межами, закономірностями впливу медіа на особистість та громадськість. Навчання проходитиме в тренінгові-практичному вигляді, передбачає впровадження сучасних форм проведення семінарів, рольових ігор, дискусій, виконання творчих завдань, створення учасниками власних макетів газет, радіо-відкосюжетів та їхнє обговорення. Відвідувачі ММЦ «ЗМІ» писатиміть статті, створюватимуть відео сюжети та отримуватимуть експертні оцінки своїх напрацювань. Основні завдання Центру вирішать питання подальшої профорієнтації юні, формують навички спілкування, грамотного володіння словом, вміння чітко висловлювати свої думки, удосконалять навички користування різноманітною оргтехнікою, розширять коло спілкування, дозволять знайти друзів і однодумців.

Останнім часом все більше людей нашої громади потребують інформаційної допомоги щодо вирішення соціально-побутових проблем. Бібліотека-філія №5 (вул. Дніпровська, 22) спрямовала свій міні-проект «Соціальний «Онлайн-кіоск» на вирішення проблем специфічної категорії користувачів: самотніх жінок з дітьми багатолітних матерів, самотніх молодих майбутніх мам та самотніх батьків, пенсіонерів та безробітних, які опнилися в скрутних життєвих ситуаціях, а також членів ОСББ. Соціальний «Онлайн-кіоск» передбачає дистанційне спілкування громадян з органами місцевого самоврядування, організацію безпосередніх зустрічей-консультацій з спеціалістами управління праці та соціального захисту. Пенсійного фонду, Центру зайнятості, юристами і т.д. Ми плануємо не тільки надавати консультативно-пошукову допомогу зі створення пакету документів, необхідних для звернення до відповідних інстанцій (роздрукування, копіювання, сканування, запис на електронні носії документів і тд.), а й прищеплювати навички самостійного користування послугами е-урядування, навчати прийомам вільної навігації у мережі.

Дитячі бібліотеки теж не залишились осторонь інновацій. Для конкурсу бібліотека-філія №6 для дітей (вул.Дніпровська, 557) розробила проект «Інтернет-майстерня для малят «КІТ» (компютер+інтелект+творчість), якій також одержав перемогу. Його мета – створення умов для ефективного поступового розвитку дитини до 7 років, її успішного навчання та виховання, сприятливої адаптації до навчання у школі. Проект передбачає розвиток у вихованців дошкільного закладу №30 «Журавлик», який знаходиться неподалік та є давнім партнером бібліотеки, комплексу показників функціонального розвитку, необхідного для успішного навчання в школі за допомогою нових комп’ютерних технологій. Це практичні навички володінням комп’ютером, розвиток пізнавальної активності, інтелекту, емоційно-волевої та комунікативної сфери діяльності з елементами тренінгу. Щодня, у зручний для дітей час бібліотечні фахівці проводитимуть різноманітні навчальні розвиваючи ігри on-line: логічні й аркадні ігри, квести, стратегії, пазли, тести. Крім того, за допомогою компютерів малюки зможуть переглянути навчальні мультиплікаційні програми, потренувати память, малювати примітивами, роздрукувати її собі на згадку. Проект передбачає створення для педагогів та батьків вебліографічних покажчиків, рекомендаційних списків, дайджестів інтернет-ресурсів з питань навчання і розвитку дитини засобами гри, проведення інноваційних творчих лабораторій, батьківських марафонів та консультацій із фахівцями. Все це у комплексі значно підвищить інтерес дошкільнят до навчання, закріпить їх прагнення до оволодіння новими знанями за допомогою комп’ютера.

Результатом відвідування дошкільнятами бібліотечної інтернет-майстерні «КІТ» стане зняття психологічного стресу перед школою, розвиток допитливості як основи пізнавальної активності, інтелекту, творчої уяви, фформування навичок спілкування з дорослими та однолітками.

Інші проекти, які не були відзначені конкурсним журі, також будуть реалізовані протягом наступного 2015 року та нададуть безліч нових можливостей нашим відвідувачам проводити час у бібліотеках цікаво та корисно.

Наша перемога – це впевнений крок до позитивних змін у роблті бібліотек. У нас зявились нові читачі, нові форми роботи і, сподіваємось, хороша репутація у місцевій громді. Ми стали більш відкритими і готовими до нового партнерства та з радістю підтримаємо ініціативи громади, для якої працюємо.

Західний Донбас.-2014.- 9 липня