Дніпропетровщина бібліотечна

Магдалинівський район


 
Котовська бібліотека-філіал  

 

Історія бібліотеки

Заснована в 1924 році бібліотека, була важливою і цікавою організацією для мешканців села. Більшість сільського населення в той час  було неписьменним,  щоб  прочитати  листа чи оформити документ, потрібно було просити  священика  або вчителя.

У  відповідності до наказу від 11 червня 1951 року обласним відділом культури відкрито в селі Котовка районну бібліотеку для дітей та юнацтва із штатом три одиниці / завідуючий бібліотекою, бібліотекар та техпрацівник. Були виділені кошти на придбання літератури та інвентаря. 

Наказом Котовського районного відділу культури від 11 червня 1951 року завідуючою бібліотекою призначено Івершину Пашу Мефодіївну, бібліотекарем Темченко  Зосю В'ячеславівну, яка пропрацювала два роки і перейшла в школу учителем молодших класів.  На її місце було призначено Рябишеву  Софію Григорівну.

В жовтні 1959 року Котовська дитяча бібліотека стала філіалом Магдалинівської  районної дитячої бібліотеки.  Бібліотека мала 850 читачів, фонд налічував  15 000 примірників. Бібліотека обслуговувала  учнів Котовської СШ, учнів Котовської допоміжної  школи – інтернату,учителів та батьків дітей, що  готувалися до школи                  ( дошкільнят). Бібліотека комплектувалася обласним бібколектором, літературу відбиралася відповідно до шкільної програми. Бібліотека мала тісний зв'язок зі школою. Для пропаганди літератури проводились  такі масові заходи: з учнями 1-4 класів бібліотечні уроки, про те, як читати і берегти книгу, читацькі конференції, спільно з  музичною школою до всіх пам’ятних дат готували  привітання,проводили подорожі по книгам на різні теми, а саме: « Серце моєї Батьківщини – Київ», « Асканія – Нова»,Ми не забудемо тебе Тарасе», та інше. Діти уміло,  дуже гарно виготовляли альбоми з вишивками і  малюнками які демонструвалися на конкурсах відділу культури, учні – читачі отримували нагороди. Для пропаганди книги виготовляли  плакати. Наприклад про письменників та їх творчість. 

За роботу нашій бібліотеці   відділом культури та обласною  бібліотекою було присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи», а завідуючу бібліотекою було відправлено у наукове відрядження на 10 днів у м. Києв до державної бібліотеки для дітей на зустріч із дитячими письменниками:  М Познанською, Н. Забілою, Ю. Збанацьким, Л. Смілянським, Г. Бойком, Л Первомайським та іншими.  Було ще наукове відрядження до м. Ленінграда  в бібліотеку ім. Салтикова – Щедріна, завідуючою якою працювала  наша землячка з м. Дніпропетровська – донька М.І.Яворницького. Івершина ПА.М. пропрацювала в бібліотеці с. Котовка до 1 грудня 1979 року і передала бібліотеку Лисенко Тетяні Якимівні, яка була завідуючою дитячим відділом до 1985 року. 
У 1980р Пілько Раїса Іванівна очолювала Ковську сільську бібліотеку.

У 1985 році на  була прийнята Гарькава Валентина Петрівна завідуючою дитячим відділом. Персонал налічував три особи, Ковіка Ганна Михайлівна  - (1987р), Пілько Раїса Іванівна  (1980р) працівники дорослого відділу.                                                                                                                                                                     

Бібліотеки поповнюється новими  періодичними виданнями  ( від 25 до 30 назв). В цей  час  в бібліотеці створено  абетковий  і систематичний каталоги, фонд  бібліотеки  переведено на ББК.

Бібліотека бере  активну  участь в проведенні  різноманітних  масових заходів спільно зі  школою, будинком культури.

 Творці біографії села - це звичайні люди, ті, хто в ньому народився й виріс, і ті, кому долею призначено жити і працювати на цій землі. Здавна славиться с.Котовка талановитими людьми. Немає такого ремесла, до якого не приклали б своїх рук наші земляки - ткачі і ковалі, музиканти, теслярі, вишивальниці . Та найбільша слава - хліборобам, які в усі віки були годувальниками сім'ї, родини.

Храмом духовності, місцем збереження книжкових скарбів,  осередком цікавого спілкування і відкриття прекрасного є сільська бібліотека-філія. Нині бібліотека знаходиться у приміщенні Будинку культури, займає 1кімнату. 

Бібліотека на селі - це чи не єдине місце, де кожен житель може реалізувати своє конституційне право на вільний, рівноправний доступ до найрізноманітнішої інформації, отримати можливість для безперервної освіти, для гармонійного розвитку своєї особистості. Документно-інформаційний фонд книгозбірні, розкритий через книжкові виставки і тематичні полиці, є універсальним за своїм складом .

В середині 90-х  років,  в  зв’язку з дефіцитом коштів, приділяється  мало уваги бібліотекам  і клубам.

В 1996 році зав. бібліотекою було переведено на  0,5  ставки посадового окладу, у 1998 р. на 0,25 ставки  посадового окладу.

В січні 2007року, в зв’язку  з внесенням  змін  в  бюджетний  кодекс та  децентралізацією бібліотечної мережі  району, Котовську  сільську бібліотеку  було передано  на утримання  за кошти з бюджету  сільської ради.

2003 рік  за  Указом Президента  України  проголошено Роком культури  в Україні.  Зав. бібліотекою  повернуто повну ставку  посадового окладу.

За 2003-2005р.р.  в бібліотеку надійшло за кошти державного  бюджету – 25 примірників  літератури.

2006 рік   -  проголошено Роком  села в Україні.

В даний час завідуюча бібліотекою  працює на  повну ставку посадового окладу.  Спільно   з будинком  культури, школою,  дитсадком проводяться  різноманітні творчі акції:  ігри, конкурси, вікторини, книжкові виставки, перегляди, літературні вечори.

На 1.01. 2013 року фонд  бібліотеки  становив 20 661 примірників книг і брошур. Обслуговується  більше 1400 читачів, видається біля 21000 книг щорічно.

При бібліотеці діє для учнів  6-8 класів гурток «Фантазії умілих рук» , який займається творчою  роботою.

Вже стало традицією кожного року в  листопаді місяці проводити в селі літературні години.

В бібліотеці приділяється значна увага екологічному вихованню учнів 1-9 класів і дошкільників. Протягом 2012 року  було проведено масові  заходи: екологічний турнір  «Будь природі другом», конкурс «Хоровод літніх квітів»,  екологічну гру  « Маленьким друзям про великі таємниці природи».

Бібліотека намагається бути інформаційним центром громади і початковим пунктом пошуку  інформації про місцеві новини, навчання, роботу, тощо.

На 2014 рік, Ковіка Ганна Михайлівна  завідуюча Котовською  сільською бібліотекою,бібліотекар Пілько Раїса Іванівна, посада техпрацівниці відсутня, але бібліотекарі сумлінно виконують її обов’язки, безкоштовно.

 Сьогодні можна стверджувати, що бібліотека є носієм ідей культурної інтеграції з різноплановими функціями:

◄ інформаційна;
◄ освітня;
◄ просвітницька;
◄ виховна;
◄ рекреаційна.

Читачам приємно відвідувати її, адже тут панує дружня атмосфера, все чітко налагоджено, на своєму  місці, і, водночас, просто, доступно, красиво і зручно. Органічне входження в життя громади села, внесок у виховання дітей і молоді, роль у створенні культурного середовища, підтримка інвалідів та інших соціально незахищених верств населення - все це чинники, які зробили цю бібліотеку важливою складовою соціуму села.  І в цьому велика заслуга завідувачки бібліотекою-філією.

Близько 35 років працює Ганна Михайлівна на бібліотечній ниві,  та колега   Раїса Іванівна  Люди, жінки  виняткової працьовитості, творчого пошуку, високого професіоналізму, які здатні вкладати душу в улюблену справу. А якщо є така відданість обраному фаху, є любов до відвідувачів, то бібліотека перетворюється в рідний дім, де проходить життя, де щодня готуються до зустрічі дорогих гостей - читачів.

І працює бібліотека, виходячи з особистих, соціальних та життєвих потреб мешканців села в інформації, спілкуванні, забезпеченні громадянських прав. Цьому сприяє тісна співпраця з виконавчим комітетом сільської Ради, окремими депутатами. В сільській бібліотеці користувачі та мешканці села можуть отримати всю необхідну для них інформацію (особливо - незахищені верстви населення), що дозволяє їм вирішувати соціальні питання тощо. Це підвищує рівень правової культури громадян.   Крім того, в інфотеках зібрані рішення виконкому сільської ради, розпорядження сільського голови. Ганна Михайлівна систематично інформує односельчан про надходження матеріалів з питань діяльності місцевих органів влади, новинок літератури.