Дніпропетровщина бібліотечна

Апостолівський район


 
Запорізька сільська бібліотека 

 
Історія бібліотеки

Історія бібліотеки сягає далеко  в  1922 рік.  З  1921 року на території ,  де розташоване село Запорізьке, з’являються перші поселенці.

А уже у 1922 році відкрита перша хата - читальня. З 1924-1926 роки у селі уже чотири хати-читальні. Вечорами до хат-читалень сходилися переважно

мужики, так як жінки вечорами пряли, в’язали, співали пісень, «вечорували», як говорили старожили. Мужики приносили десь куплену газету в місті або кимось привезену газету, читали її, обговорювали прочитане, почуте, ділилися думками щодо економіки, політики в країні, районі, селі. За свідченнями старожилів, у хатах-читальнях люди з захватом слухали вірші українських та російських письменників, особливо вірші великого Кобзаря - Тараса Григоровича Шевченка. Один із старожилів - Закаблук Федір знав вірші Шевченка на пам’ять, майже всі. З рук в руки переходив старенький потріпаний «Кобзар». Народ розумів і любив вірші Шевченка. Починаючи з 1923 року перший учитель села Стасенко Калістрат Павлович щонеділі почав навчати грамоті всіх бажаючих селян. І які б політичні та економічні процеси не відбувалися у житті держави – народ прагнув знань, вірив у світле майбутнє, тому хата-читальня завжди була повна.

Офіційно бібліотека відкрита у селі з 1952 року. Керівництво колгоспу ім. Молотова придбало близько 30 примірників книг, які видавалися колгоспникам для читання. Бібліотека була колгоспною  і  була розташована у приміщенні контори колгоспу ім. Молотова по 1959 рік. У 1958 році бібліотека переходить до Апостолівського відділу культури. Бібліотечний фонд складається з 800-ти примірників.

У 1959 році закінчилося будівництво Будинку культури і бібліотечний фонд, який становить 1050 книг переносять у нове приміщення. З 1968 року бібліотеці віддають дві кімнати для розміщення фонду та його поділу на дитячий відділ та дорослий. У цьому приміщенні станом на 01.01.2014 рік і працює Запорізька сільська бібліотека.

За статистичними даними бібліотека отримувала до 200 примірників книг на місяць. З кожним  роком фонд бібліотеки поповнюється , зростає кількість читачів  і  книговидача.

У 70-і роки енергійну бібліотекарку неодноразово зустрічали і біля польового стану, і біля комбайнів у гарячу літню пору - косовицю, і на фермі, де вона проводила політінформації, знайомила колгоспників з новинами у країні,новинами культури,спорту. У приміщенні бібліотеки був розміщений агітаційний пункт, працювала пересувка,за допомогою якої з новими виданнями бібліотекар знайомила читачів.

7 жовтня 1971 року під час проходження «Тижня української літератури на Дніпропетровщині» Запорізьку с/б відвідали відомі українські письменники:  Микола Зарудний, Іван Драч, Сергій Бурлаков, Абрам Кацнельсон, Григорій Григор’єв, Павло Глазовий, Михайло Нечай  та  Олекса Гуреїв. Поети І.Драч, С. Бурлаков, А.Кацнельсон  читали свої нові твори перед колгоспниками.

На початку 90-х  років розпочалося реформування сільськогосподарських земельних відносин, часи перебудови, часи становлення самостійності нашої держави. У зв’язку з цим відчутно знизився розвиток соціально-культурної  сфери села.  Бібліотека залишилася без тепла, без  поточних ремонтів, без іншої матеріально-технічної бази. Слід відмітити що завдяки Апостолівському відділу

культури, Першотравенській с/раді бібліотека весь час працювала,хоч і недостатньо, але фінансувалася: читачі завжди могли ознайомитися з новими підписними виданнями, пресою.

З 2000 року бібліотека веде  по сільському радіомовленню радіогазети на тему  Афганської війни, Чорнобилю, Незалежності, Дня Перемоги, визволення села. У сільській бібліотеці зібрано  відеоматеріали по історії життя і розвитку села починаючи  з 1962 року.

У  2005 році у бібліотеці відновлено опалювання, зроблений ремонт у приміщенні дитячого відділу бібліотеки. Цікаво і весело завжди проходять заходи з користувачами: бібліотечні уроки, огляди літератури, ранки, вечори та ін.  заходи у стінах бібліотеки. Працюючи з користувачами, спілкуючись з старожилами бібліотекар зібрала матеріал та спогади жителів  і підготувала до 85- річчя утворення села альбом спогадів та історію заснування і розвитку села Запорізьке «Минуле і  сучасне нашого краю».  

У  2007-році у бібліотеці оформлено куточок народознавства, куди ввійшли предмети старовини: прядка, елементи побуту,  старовинні ложки,  стакани, які принесли люди. Тут, при проведенні народознавчих заходів, учні наочно знайомляться з предметами старовини, із цікавістю слухають розповіді про історичне минуле нашого народу,  історію села.

В 2011 році бібліотека брала участь у конкурсі "Поповнення фондів сільських бібліотек та активізація їх культурно-просвітницької роботи з дітьми та молоддю"  Міжнародного  фонду «Відродження» та набула корисного досвіду у написанні проектів.

В 2012 році бібліотека бере участь у Всеукраїнських громадських опитуваннях   "Бібліотека нашої громади: сучасне і майбутнє". В 2013 році взяла участь в регіональній кампанії «Дніпропетровщина читає Олеся Гончара».

Бібліотека приймає активну участь у  обласних та районних заходах. З цікавістю  користувачі готуються до «Шевченківських березин», який проводить Апостолівська районна бібліотека, приймають участь у конкурсах читців творів автора.  Слід зазначити, що у 2010 році користувачка бібліотеки Григоренко Юлія стала «Найкращим читачем » Апостолівського району, а  у 2013 році  Митровці Анастасія стала переможницею районного конкурсу «Найкращий  читач року» та брала участь у обласному конкурсі.

Бібліотека працює з цільовою бібліотечною програмою: «Моє рідне село: минуле, сьогодення, майбутнє..», яка має за мету розвиток краєзнавства. 
Бібліотека тісно співпрацює з органами влади. Всі заходи, які  проводяться  в селі, не проходять без участі бібліотеки. 

Так на  День села  бібліотекар розробляла  сценарій, оформила стенди по  історії села  «Село моє оспіване в піснях». 



Сучасність бібліотеки

На сьогодні основними завданнями Запорізької сільської бібліотеки є тісна співпраця з педагогічним колективом Запорізької ЗШ з метою сприяння розвитку підростаючого покоління, формування культури читання та бібліотечно - бібліографічної грамотності користувачів – дітей шляхом проведення бібліотечних уроків. Одним із пріоритетів роботи бібліотеки - є патріотичне виховання. У бібліотеці проводяться години пам’яті, уроки гідності, години громадянської освіти, акції милосердя, уроки – спогади на яких виховується повага до історичного минулого рідного краю, нашої держави.

У 2016 році разом з користувачами - батьками та дітьми, педагогічними працівниками школи організували екскурсію на о. Хортицю та могилу Івана Сірка. 

В бібліотеці проводиться велика краєзнавча робота. Збираються та зберігаються матеріали з історії села , його минулого і сьогодення , відомих людей села. Переважно це матеріали з періодичних, фото та відео матеріалів.  

Значне місце в роботі бібліотеки займає робота в екологічному напрямку , так як це одне з найактивніших питань , яке постало сьогодні перед суспільством. Тому  у бібліотеці створена постійно діюча тематична поличка «Природа потребує захисту», проводяться бесіди, екологічні вікторини. Одним  із найяскравіших заходів   проведений екологічний турнір «Голос рідної природи серцем слухати навчись». В бібліотеці вже стало традицією відзначати дату народження Т.Г.Шевченка, тому кожного року проводяться « Шевченківські дні». 

У бібліотеці проведено літературну годину «Читаємо Яворницького сьогодні». До 160-річчя І.Я.Франка бібліотека провела вечір  «Непоборний син землі рідної».

Не залишила без уваги бібліотека і роботу по популяризації літератури про утвердження здорового способу життя, профілактиці шкідливих звичок, наркотичної залежності, згубних наслідків СНІДу. З учнями 7-8 класу бібліотекар провела урок здоров’я « Здоров’я людини - здоров’я Землі». З учнями 9 класу проведена година - застереження «Наркотики - реальна загроза». З  учнями дитячого майданчику та їхніми батьками бібліотекар другий рік поспіль проводить екологічну вело-експедицію «Ми - за здоровий  спосіб життя» до токівського водопаду та зимівника козаків.

Для молоді та юнацтва  в бібліотеці оформлено книжкову виставку «Твоє здоров’я-в твоїх руках», урок здоров’я «Зроби свій вибір на користь здоров’я» для учнів 6-7 класів проведено разом з  медичним працівником СЛАЗПСМ Шкльодою Т.І .годину роздумів «Якщо не хочеш втратити майбутнє», проведена виховна година» Безпечна поведінка – запорука здорового способу життя».

Різні групи користувачів в бібліотеці ознайомились з проблемно-тематичною виставкою «Туберкульоз – глобальна проблема людства», яка постійно поповнюється новими матеріалами. 
В  своїй роботі бібліотекар використовує  різноманітні форми популяризації літератури, години поезії, індивідуальні бесіди, приймає участь у читацьких конкурсах. 

У бібліотеці проводилися  літні  голосні читання «Влітку книжка не відпочиває». До 160-річчя Івана Франка проведена літературна година «Непоборний син землі рідної», бесіда «Читаємо Яворницького сьогодні».
З учнями дитячого майданчику у бібліотеці до Дня захисту дітей бібліотекар провела конкурсно-розважальну програму «Стежинами улюблених казок». Та конкурс малюнків «Мій рідний край, моя земля».

Бібліотека і надалі буде працювати над іміджем бібліотеки, намагатися стати більш сучасною, планується подальше впровадження інноваційних форм, обслуговування користувачів з урахуванням сучасних змін в суспільстві, спрямованих на розширення доступу до інформації та реалізації  державних і місцевих програм . Взагалі, бібліотека намагається бути інформаційним, дозвіллєвим та краєзнавчим центром для громади села Запорізького.