«Бетон - найкращий з матеріалів, винайдених людством». Зінченко Віктор Семенович

«Бетон –живое существо,

приспосабливающееся к любой форме,

отвечающее любому требованию,

выносящее любую загрузку».

      Пьер Луиджи


Титульне фото «Бетон - найкращий з матеріалів, винайдених людством». Зінченко Віктор СеменовичЗінченко Віктор Семенович, дійсний член Академії будівництва України, кандидат технічних наук. У 1964 році закінчив Дніпропетровський інженерно-будівельний інститут. Далі було серйозне призначення на пост директора комбінату залізобетонних виробів, Главкустанайстрой, КазРСР у 1968. На цій посаді Віктор Семенович працював до 1972 року. У цьому ж році був переїзд до міста Дніпропетровськ. З 1972 по 1975 рік він був директором Дніпропетровського заводу крупних стінових блоків. З 1975 року по 1995 рік він зайняв посаду старшого наукового співробітника, завідувача сектором, завідувача лабораторією ДФ НДІБВ. Весь свій час Віктор Семенович присвячував написанню дисертації на тему «Технологія вібровакуумного виробництва вертикально формованих залізобетонних конструкцій з негайною розпалубкою і зніманням». Після блискучого захисту в 1988 році він став керівником науково-дослідної лабораторії технології спеціальних бетонів і конструкцій.

У сучасному будівельному виробництві конструкції з бетонна і залізобетону знайшли масове застосування на більшості зведених будинків житлово-цивільного призначення, в тому числі при влаштуванні підвалів, цоколів, каркасів, стін і перекриттів. Бетон-основний матеріал, який використовується при будівництві гідротехнічних та інших відповідальних споруд: тунелів, мостів, теплових гідро - і атомних електростанцій, злітних смуг аеродромів, автомобільних доріг, шахт різного призначення. Важко назвати сучасну будівельну діяльність людини, в якій би не використовувалися бетон і залізобетон. Досягнення високих якісних характеристик стік бетонів, підвищення ефективності виробництва конструкцій і виробів може бути забезпечено за умови впровадження нових технологій і обладнання. Одним з найбільш прогресивних технологічних напрямків є вібровакуумне формування, що забезпечує поряд з ущільненням бетонної суміші отосі від 10 до 50% надлишкової води замішування. Новоутворена в процес її вакуумування структурна міцність ущільненої бетонної суміші дозволяє виробляти негайно машинну обробку поверхні конструкції і розпалубку. Саме це і зацікавило Віктора Семеновича. В результаті багаторічної науково-дослідної та дослідно-конструкторської роботи по вдосконаленню вібровакуумного формування залізобетону виконаного за участю Віктора Семеновича, встановлено, що подальший розвиток вібровакуумування повинен бути направлений на розробку і обладнання для вертикального формування конструкції, оскільки вертикальне вібровакуумне формування, в порівнянні з горизонтальним, забезпечує більш високі якісні характеристики ущільненої бетонної суміші: залишковий вміст води, щильність і структурну міцність.

Мені пощастило бути особисто знайомою з такою незвичайною людиною - як Віктор Семенович. Наше знайомство розпочалось з книги та телефонного дзвоника. А було це так: у наш патентно-технічний відділ надійшла нова книга Зінченко В.С. «Вібровакуумне формування залізобетону». Я її переглянула і мені дуже сподобались деякі цитати приведені в книзі, а також ілюстрації великоблочних, великопанельних, каркасно-панельних, залізобетонних багатоповерхових будівель, комплекси житлових і адміністративних будівель, мостів через р. Дніпро. У книзі розглянуто вітчизняний та зарубіжний досвід виробництва монолітних та збірних залізобетонних конструкцій з використанням вакуумування.

Мені особисто цікаво стало чи є винаходи у такої талановитої людини? Я відкрила електронну базу українського патентного відомства і знайшла його винаходи. Мені стало ще цікавіше і мені, на думку прийшла ідея познайомитися з цією людиною. У книзі був його телефон. Я зателефонувала і запропонувала йому зустрітися. Він погодився.

Ми познайомились. Мої враження були неперевершені. Треба сказати, що Віктор Семенович Зінченко чудовий керівник, будівельник, вчений – людина високої культури, невичерпної енергії, працьовита та надзвичайно скромна. Він задоволений життям. Про своє житло він сказав, що мені досить трьох кімнат. В одній – мій робочий кабінет, у другій - спальня і у третій - я приймаю друзів. Він щиро любить свою родину, обожнює свою талановиту дружину Альбіну. Яка теж працювала інженером - будівельником. Два його сини, Олександр і Віталій, - його гордість і натхнення, хоча і не обрали професію батька.  

В цьому році Віктор Семенович відсвяткував своє 80-річчя. Він сповнений творчого натхнення і задумів.

Віктор Семенович подарував бібліотеці свої книжки. Був дуже задоволений, що інформацію про нього розмістять на сайті бібліотеки.


Тетяна Мищенко, завідувачка патентно-технічним відділом ДОУНБ

13.12.2017