Давид Степаненко. Екологічні таланти молоді

Титульне фото: Давид Степаненко. Екологічні таланти молодіЗадумуючись над екологічними проблемами, перш за все треба дбати про чисте довкілля. Ми добре знаємо, як поводитися, щоб не зашкодити природі. І якщо не будемо байдужими до проблем довкілля, дбатимемо і дотримуватимемось елементарних правил відпочинку на природі, можна сподіватися, що будуть чистими кожна вулиця, місто, село, загалом країна, а люди житимуть у злагоді з природою.

Мета екологів – привернути увагу суспільства до проблеми надмірного споживання одноразових пластикових виробів і, як наслідок, непоправного забруднення довкілля пластиковими відходами. Окрім цього, популяризувати доступні екологічні рішення на заміну пластику.

Раніше вважалося, що 15% пластмаси знаходиться на пляжах, 15% – у морі, а 70% – на морському дні. Однак, зараз вчені припускають, що на дні знаходиться 90% пластмаси.

Накопичення пластику, забруднення природи синтетичними відходами – це серйозна світова проблема, і вирішувати її також потрібно спільними зусиллями. Пластик став епідемією! Але куди він дівається? Незначну частину переробляють, частина потрапляє на звалища, а найбільша – у водойми. Пластикове сміття можна знайти всюди – на землі, в морі та навіть глибоко на дні океану. Забруднення планети відходами пластику перетворюється на справжню екологічну катастрофу. Вони забруднюють ґрунт, ґрунтові води, моря й океани. Під час їх спалювання в атмосферу виділяються токсичні речовини. Руйнівні наслідки забруднення відходами пластика навколишнього середовища видно вже сьогодні.

Титульне фото: Давид Степаненко. Екологічні таланти молодіЗа невтішними прогнозами, через 35 років в океанах на 2 т риби припадатиме 1 т пластика. Причина – відсутність можливості переробляти цей вид відходів: близько 1/3 виробленого пластика йде не на переробку, а в Світовий океан. В океані він перетворюється на мікрочастинки, які з'їдають риби та інші морські тварини. Разом із морепродуктами і рибою пластик потрапляє до нашого організму. Всі чули про сміттєві острови в океані. Велика тихоокеанська сміттєва пляма – приклад гігантського сміттєзвалища, настільки величезного, що це складно зрозуміти. Воно складається з нескінченної кількості пластикових пляшок, риболовецьких сіток, пластикових іграшок, м'ячів і всього пластикового сміття, яке тільки можна собі уявити. У світових океанах є п'ять плавучих сміттєзвалищ із пластмаси, 80% вмісту їх пояснюється діяльністю людей на суші, лише п'ята частина потрапляє із суден або викликана якоюсь діяльністю на морі. Мікропластик забруднює все від полюса до полюса, його виявили навіть у полярних льодах, і концентрація там вища, ніж у морській воді.

Саме вирішенням цієї проблеми і зайнявся Давид Степаненко. Хлопець дослідив синтез біополімерів на основі кальція альгінату. Він розробив матеріал на основі екстракту водоростей, який може стати екологічною заміною пластику. Це міцна безпечна для харчів плівка. Вона не пропускає воду, витримує високі температури та розкладається за півроку.

Юний науковець із Дніпропетровщини виборов золоту медаль на Міжнародній виставці винаходів Snternational Snnovation Show-2022 у Хорватії, в місті Осієк, де юні вчені демонстрували свої технічні розробки. Цьогоріч презентували роботи у змішаному форматі – офлайн і онлайн. Участь взяли понад 400 дослідників з 20 країн світу. Україну представляли 40 вихованців Малої академії наук із різних областей. Всього українські винахідники здобули 40 золотих медалей.

Давид навчається у «Фінансово-економічному ліцеї наукового спрямування при Університеті митної справи та фінансів Дніпровської міської ради». Хлопець розповів: «Ми розробили екологічний матеріал, який виконував би ті ж функції, але розкладався за короткий період».

Давид упевнений, що його розробка стане у пригоді на виробництві та в побуті, а в майбутньому сприятиме покращенню стану довкілля!


Тетяна Мищенко, завідувачка патентно-технічного відділу ДОУНБ

01.03.2023