Олександр Похиленко. З турботою про літніх людей

Титульне фото: Олександр Похиленко. З турботою про літніх людей
Розібравши іграшковий танк, звичайний лазерний принтер і кілька комп'ютерних мишок, 16-річний Олександр Похиленко створив оригінального робота-доглядача. Цей девайс розпізнає голос і виконує голосові команди, може читати аудіокниги та керувати домашньою побутовою технікою. 
"Такий винахід незамінний для літніх людей з обмеженими можливостями", – з гордістю говорить Олександр. – Ідея зробити робота мені спала на думку в 11-му класі, коли тато подарував міні-комп'ютер Raspberry Pi. Цей одноплатний комп'ютер розроблений спеціально для вивчення базових комп'ютерних наук британським фондом. 
Оглянувши багато старих речей у квартирі, я, припустив, що їх можна буде використовувати саме для робота. Наприклад, в комп'ютерній мишці, там, де коліщатко, стоїть спеціальний диск із зубами: цей датчик дозволяє роботові дізнатися, як далеко він просунувся, і визначити його місцезнаходження, собівартість її досить низька. Але треба бути готовим, що модель періодично потребує заміни шестерень.
– Робот пройшов усі необхідні випробування і може використовуватись у побуті будь-ким. Роботом можна керувати через спеціальний вебсайт, – каже Сашко. – Основною ідеєю було створити помічника для людей, які з якихось причин опинилися поза соціумом і повинні перебувати під наглядом інших людей. Тому тут передбачена функція віддаленого доступу та керування девайсом через Інтернет. Якщо опікуну необхідно відлучитися на деякий час, він може підключитися до роботи з комп'ютера або смартфона і подивитися, що відбувається вдома. Робот може побудувати карту приміщення та автоматично пересуватися вказаними точками. А ще пристрій може керуватися інфрачервоним пультом. Зараз винахідник удосконалює свого робота: куратори підказали, що добре б додати кнопку виклику екстреної допомоги та функцію управління побутовою технікою. Для подачі сигналу про екстрену допомогу Сашко вже придумав запровадити спеціальний набір датчиків, які стежать за станом здоров'я пацієнта та відправляють сигнал опікуну. А щоб робот зміг керувати, наприклад, телевізором – доповнити винахід інфрачервоним передавачем. 
"Навіть у нинішній комплектації модель успішно пройшла тестування у поїзді та літаку", – каже винахідник. – Я й сам був вражений: робот виявився навіть витривалішим і надійнішим, ніж я, припускав!

Тетяна Мищенко, завідувачка патентно-технічного відділу ДОУНБ
28.09.2022