Юний науковець Ігор Микитенко

Титульне фото: Юний науковець Ігор МикитенкоДиректор департаменту освіти і науки Дніпропетровської ОВА Олексій Полторацький зазначив: «Обдарована молодь Дніпропетровщини підкорює міжнародну наукову арену. Переймає знання і ділиться власними здобутками з вченими світу».

Юні дослідники з Дніпропетровщини здобули нагороди на одній із найбільших Міжнародних виставок винаходів і дизайну в Азії  Kaohsiung International Invention & Design EXPO (KIDE), яка проводилася з першого по третє грудня минулого року в тайванському місті Гаосюн. Україну на цьому заході представили 18 молодих науковців із 10 областей. Троє з-поміж 11 українських призерів – вихованці Дніпропетровського відділення Малої академії наук України. Наші земляки здобули дві золоті та одну срібну медалі.

Український 17-річний школяр із Дніпропетровщині – Ігор Микитенко став переможцем і отримав «золото». У 2021 році Ігор Микитенко брав участь у XXII Міжнародній науково-практичній конференції «Відновлювальна енергетика та енергоефективність у ХХІ столітті». У 2022-му хлопець став переможцем Всеукраїнського конкурсу захисту робіт Малої Академії наук України та пройшов дворівневий контроль на знання і розуміння теми англійською мовою.

Він навчається у ліцеї №3 у Жовтих Водах. Ігор є членом Дніпропетровського відділення «Науки про Землю» Малої Академії наук України, що діє при ліцеї №3 під керівництвом учителя географії Ганни Башлик. У МАН він навчається упродовж трьох років. За цей час устиг навчитися правильного написання наукових праць, дізнатися про методи досліджень і випробувати їх на власних роботах. На думку юнака, Мала академія наук відкриває неймовірні можливості для її учнів, адже у навчальному закладі можна знайти однодумців, друзів, познайомитися з людьми, які є експертами в різних сферах, отримати від них поради.

Останні два роки юнак працював над проблемами чистоти міст нашого регіону, сортування сміття і його переробки, правильної утилізації твердих побутових відходів на локальному рівні. Дані, які лягли в основу його винаходу, систематизував за допомогою комплексу дистанційного зондування Землі супутників NASA.

Титульне фото: Юний науковець Ігор МикитенкоРобота одинадцятикласника присвячена аналізу географії та переробного потенціалу несанкціонованих звалищ сміття в Дніпропетровському регіоні. Саме вона здобула перше місце. Юнак проаналізував, де краще побудувати сміттєпереробні заводи на Дніпропетровщині, розробив спеціальну мапу і зазначив, де встановити контейнери для сміття у рідному місті. Ігор каже, що органічні відходи можуть приносити користь: «Харчові відходи методом бродіння перетворюються на біогаз, а інша частина стає гарними добривами. З них можна виробляти електроенергію методом спалювання, як на теплоелектростанціях. Це нині дуже актуально».

Про особливості власного проєкту Ігор розповів: «Насправді, мої роботи мають як географічний, так і технологічний напрямки, адже я створюю проєктні креслення. Географією почав серйозно цікавитися з 8-го класу, коли учитель цього предмету запропонував мені взяти участь у гуртку «Дослідження в сфері географії. І ось уже впродовж трьох років я є учасником захисту науково-дослідницьких проєктів у Малій академії наук України». Юнак також розповів, що його найбільше цікавить проблема поводження з твердими побутовими відходами. Ігор сказав: «Зазначена проблема досить актуальна в усьому світі, адже й досі лише в розвинених країнах упроваджено роздільний збір та переробку сміття. Ця тема зазначається в угоді про Асоціацію між Україною та ЄС, нам потрібно змінити своє ставлення до твердих побутових відходів. 96% їх зараз зберігається на полігонах. Але цей вид утилізації нераціональний і створює більше проблем, ніж їх розв’язання».

Юнак вважає, що органічні відходи можуть бути корисні. Так, у Європі, а саме в Австрії, Німеччині, Франції та більшості інших країн ЄС біогаз є паливом для різних потреб, починаючи від палива для громадського транспорту. Також він може слугувати сировиною для виробництва електроенергії або опалення.

Ігор Микитенко пишається своєю перемогою і говорить, що отримана перемога надала йому ще більше мотивації займатися своєю справою, адже її так високо оцінили на міжнародній та українській аренах, а отже, він на правильному шляху!


Тетяна Мищенко, завідувачка патентно-технічного відділу ДОУНБ

22.02.2023