Моссаковський Володимир Іванович – вчений, педагог, особистість

«Зіркою першої величини сіяє на академічному

небосхилі постать видатного вченого-механіка

й педагога академіка НАН України

Володимира Івановича Моссаковського»

Борис Патон


Титульне фото Моссаковський Володимир Іванович – вчений, педагог, особистістьВолодимир Іванович Моссаковський – видатний учений-механік, талановитий педагог, академік НАН України, Герой Соціалістичної Праці, Почесний громадянин м. Дніпропетровська, Заслужений діяч науки і техніки України, доктор фізико-математичних наук, професор, Заслужений професор і Почесний ректор Дніпропетровського національного університету, Лауреат Державної премії СРСР у галузі науки і техніки та Премії Ради Міністрів СРСР, член Національного комітету з теоретичної і прикладної механіки, Людина 2000 року за оцінкою Міжнародного Інституту (Кембрідж, Велика Британія). Володимир Іванович Моссаковський з 1964 по 1986 рік очолював Дніпропетровський державний університет. Вчений заснував кафедру прикладної теорії пружності. Він 36 років завідував цією кафедрою. Моссаковський був організатором і науковим керівником проблемної науково-дослідної лабораторії міцності і надійності конструкцій ДНУ. Автор понад 270 наукових праць, з яких 7 монографій. Під керівництвом вченого захищено 11 докторських та 47 кандидатських дисертацій. Володимир Іванович став одним із фундаторів і керівником відомої в Україні і далеко за її межами Дніпропетровської наукової школи механіки.

Моссаковський нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня, орденами Червоної Зірки, «Знак Пошани», За Мужність, медалями «За бойові заслуги», «За взяття Берліна», «Маршал Г.К. Жуков», Почесними грамотами Верховної Ради України та багатьма іншими високими відзнаками. Ім'я Моссаковського занесено до Книги Трудової Слави Дніпропетровщини.

Його наукові розробки в галузі математичної теорії пружності, з проблем міцності й стійкості конструкцій, механіки суцільного середовища відзначалися фундаментальністю підходу, масштабністю проблематики, справжнім новаторством і оригінальністю мислення.

Народився Володимир Іванович 27 серпня 1919 року в м. Мелітополь у сім'ї службовця. Після закінчення в 1939 році Дніпропетровської середньої школи №38 із золотою медаллю вступив до фізико-математичного факультету Дніпропетровського державного університету. У цьому ж році його призвано до Червоної Армії, а потім Володимира Івановича зі строкової служби призвано на Велику Вітчизняну війну. Бойові заслуги Моссаковського відзначені орденом Червоної Зірки та медалями.

Повернувшись з фронту він у грудні 1945 року був поновлений на першому курсі ДДУ. За 11 років Володимир Іванович пройшов шлях від першокурсника до доктора наук. Пройшовши всю війну, досяг вершин визнання, слави і при цьому зберіг високу інтелігентність і скромність.

Моссаковський - неординарна особа, оточував себе завжди цікавими людьми. На кафедрі, яку він очолював, працювали і шахіст, і альпініст, і любитель-археолог, і політолог. Обійнявши посаду ректора університету, навколо нього була згуртована команда з діловою хваткою. При появі ректора в навчальних корпусах усі, не зайняті в учбовому або виробничому процесах, боялись потрапити йому на очі.

Десятки років життя вчений віддав університету. Він щедро передавав студентській і науковій молоді свої знання та багатий досвід. Володимир Іванович виховав численний загін учених і висококваліфікованих спеціалістів-практиків.

Важко переоцінити вклад у розбудову та розвиток Дніпропетровського держуніверситету, який за роки його ректорства став одним із провідних університетів СРСР.

Володимир Іванович плідно співпрацював з КБ «Південне». За його наукового керівництва і активній участі було розроблено унікальні методики розрахунку міцності й надійності бакових конструкцій, що в розрахунковій практиці конструкторського бюро стали загальновизнаними. Це дало можливість перейти до створення принципово нових класів конструкцій ракетної техніки – основи стратегічних озброєнь країни.

14 липня 2006 року серце видатного науковця зупинилось. Вченого поховано на центральній алеї цвинтаря на Запорізькому шосе м. Дніпропетровська.

Невичерпна творча фантазія видатного вченого і зараз служить прикладом його численним учням. Він підкорював всіх чарівністю свого розуму. Володимир Іванович був людиною мрії та ідеї! Такі люди, як В.І .Моссаковський – гордість нашої держави.


Тетяна Мищенко, завідувач патентно-технічним відділом ДОУНБ

26.02.2020