Аліса Ломакіна – амбасадор України з еко-просвіти

Титульне фото: Аліса ЛомакінаКам’янчанка Аліса Ломакіна стала фіналісткою міжнародного конкурсу GENIUS OLYMPIAD. 11 вихованців Дніпропетровського відділення МАН, які отримали ЕКОБІЛЕТ GENIUS, вибороли 6 нагород. Серед них і учениця наукового ліцею імені Анатолія Лигуна Аліса Ломакіна. Журі конкурсу відзначили юну учасницю Почесною нагородою. GENIUS Olympiad – це міжнародний конкурс екологічних проєктів, який щороку відбувається в США і збирає понад 1500 учасників із 60 країн. У 2021 році Мала академія наук України першою у світі отримала ліцензію на проведення національного етапу цього заходу в Україні. Цього року в національному відборі взяли участь 700 проєктів із усієї України. 47 учнів Малої академії наук представили Україну в Рочестерському технологічному інституті у штаті Нью-Йорк.
Учасників Олімпіади геніїв урочисто зустріли та привітали з перемогами на прес-конференції у Музеї науки. Подію організували Міністерство освіти і науки та Мала академія наук. На прес-конференції підлітки розповіли журналістам про свої еко-ідеї.
Також із привітаннями виступили міністр освіти і науки Оксен Лісовий, заступник міністра освіти і науки з питань євроінтеграції і директор GENIUS Olympiad Ukraine Євген Кудрявець і президент Малої академії наук Станіслав Довгий. «Саме вам завтра відбудовувати нашу державу, саме вам створювати нову Україну та екологічну безпеку на планеті», – звернувся до учасників Олімпіади геніїв президент Малої академії наук Станіслав Довгий.
«Ваша участь в Олімпіаді геніїв – це також про внесок у перемогу нашої країни. Адже ви не лише презентували свої проєкти, а й представляли Україну на міжнародній арені. Ви показали нас світові як державу з потужним інтелектуальним потенціалом. Незважаючи на виклики війни та сильний психологічний тиск, ви продовжили займатися своєю справою. Переконаний, що також зможете вибудувати країну, у якій буде хотітися жити», – звернувся до учасників змагання Оксен Лісовий.
Захід транслювали у прямому ефірі на офіційній сторінці Міністерства освіти і науки, тож батьки, наукові керівники та всі охочі могли долучитися й дізнатися імена переможців.
Юна школярка, мила та сором'язлива дев'ятикласниця з нестандартним світоглядом, завдяки одному фото змогла підкорити досвідчених суддів міжнародного конкурсу. Класна керівниця Аліси першою помітила талант сором'язливої дівчинки. «Для мене, як для вчителя, вона відкрилася, вона досить скута дівчинка, але ви просто не уявляєте, яка вона талановита, і я пишаюся нею. Також хочеться, щоб більше дітей могли відкриватися, особливо сьогодні», – зауважила наукова керівниця гуртка МАН «Науково-технічна творчість», викладач математики Наукового ліцею імені Анатолія Лигуна Оксана Рєзнік. Саме вона запропонувала дівчині взяти участь в олімпіаді, а коли та погодилася, допомагала на етапі оформлення заявки і постійно підтримувала морально.
Титульне фото: Аліса ЛомакінаАліса розповідає: «Якось восени 2022 року мій класний керівник Оксана Вікторівна скинула посилання на дуже цікаву олімпіаду геніїв. Побачивши категорію «Мистецтво. Фото», я дуже зайнялася ідеєю зробити проєкт, який чимось допоможе світу».

Тато та мама Аліси – відомі у Кам'янському фотографи, і не дивно, що у їхньої доньки виникло бажання фотографувати. Ще у 12 років батьки подарували Алісі професійний фотоапарат, з того моменту дівчина у пошуку цікавих кадрів. А переможне фото зробила під час прогулянки лісом!
«Мій проєкт – це фото та есе, яке пояснює, чому це фото важливе, і як його потрібно розуміти, – пояснила ліцеїстка. – Зробили ми це фото дуже несподівано. Ми з сім'єю гуляли лісом, і я звернула увагу на старий, порослий мохом чобіт. Ще таке освітлення було драматичним, що я одразу зрозуміла – це треба сфотографувати».
Участь у конкурсі не обмежується лише проєктом, обов'язкове написання есе та інтерв'ю англійською в онлайн-форматі.
Юна школярка згадує: «До мене підійшли 12 суддів, коли до моїх друзів-мексиканців лише 6, хоча вони також мали фото. Я вважаю, що кожному вдалося донести мою ідею, тому судді відходили від мене з вогниками в очах».
Від перебування в одному з найвідоміших вишів США у дівчини залишилися приємні спогади, як і про найцікавішу екскурсію до Ніагарського водоспаду. «Організатори сплатили нам екскурсію човном до самого серця Ніагарського водоспаду. Там було дуже добре, – поділилася враженнями дівчина. – Ми бачили канадську частину та американську».
Титульне фото: Аліса ЛомакінаНа окрему увагу заслуговує український прапор, який Алісі урочисто вручили в ліцеї. Дівчина єдина серед української делегації була із синьо-жовтим прапором, який тепер рясно вкритий сотнями підписів та побажань. «Я привезла його до США та дала підписати представникам інших країн, щоб вони написали щось хороше для України, – зізналася Аліса Ломакіна. – Для того щоб підписати прапор, люди ставали в чергу. Взагалі було дуже багато обіймів, усмішок та побажань у цей момент».
Мама Аліси розповідає про те, що у неї ніколи не виникало сумнівів, що її дитина особлива, але участь в олімпіаді геніїв та ще й за океаном – це те, про що можна було тільки мріяти.«У Аліси не зашорений погляд усілякими догмами з приводу фото. Вона постійно експериментує, і в неї справді виходять зовсім інші фото, ніж у нас із чоловіком», – прокоментувала Ірина Ломакіна.
Також Ірина подякувала всім, хто підтримував та вірив у її талановиту дочку: «Я дуже вдячна всьому ліцею, вдячна директору за підтримку, дякую Оксані Вікторівні, яка розглянула в нашій Алісі, досить сором'язливій дівчинці цей талант. Більше того, вона була певна, що Аліса переможе».
Почесна нагорода в олімпіаді передбачає отримання грантів на навчання в Рочестерському інституті, але перед Алісою ще два роки навчання в ліцеї. За цей час вона планує створити короткометражний фільм екологічної тематики. Що буде далі? Дівчина побоюється відкривати завісу мрій. Ми віримо, що їй вдасться все заплановане. Молода людина, своєю творчістю вплинула на світогляд людей різних континентів. Аліса точно знайде своє місце у майбутньому!

Тетяна Мищенко, завідувачка патентно-технічного відділу ДОУНБ

30.10.2023