Сонячний колектор Антона Католіченка

Титульне фото: Сонячний колектор Антона КатоліченкаНаукові дослідження – секрет успіху юного криворожанина. Антон Католіченко став найкращим вченим області. Його самостійно зроблений сонячний колектор, який виробляє теплоенергію, приніс молодій людині перемогу на конкурсі Малої академії наук і Всеукраїнській олімпіаді геніїв. Ідея виникла через періодичні відключення гарячої води у нього вдома. Хлопець вирішив сконструювати екологічний пристрій для нагрівання води. Свою технічну інновацію робив із підручних матеріалів.
На виготовлення такого приладу витратив два місяці. Саморобний колектор допомагає нагрівати воду за допомогою сонячної енергії та без використання газу чи електроприладів.
Антон розповідає: «Такий пристрій доступний кожній українській родині. Собівартість колектора та акумулятора 2 000 гривень. Можна заощадити, якщо використовувати підручні матеріали, які є у вас вдома».
Його пристрій це плаский сонячний проєктор. Корпус для нього він збудував із дерев’яної дошки та фанери OSB. Для першого шару теплоізоляції юний науковець використовував мінеральну вату, потім – теплообмінник на основі променів дроби нержавіючої сталі діаметром 20 мм, покритий чорною термостійкої фарбою для більшого поглинання випромінювання.
З дитинства хлопця цікавила екологія. За його словами, стан навколишнього середовища у Кривому Розі дуже поганий. Тож хлопець намагається винайти екологічні рішенні, які допоможуть зменшити забруднення. Антон отримав перемогу в І відбірковому (заочному) етапі Всеукраїнської науково-технічної виставки-конкурсу молодіжних інноваційних проєктів «Майбутнє України» номінація «Екологія та ресурсозбереження».
Керівником проєкту була Олена Петрівна Ільченко, вчителька географії. Вона розповідає про свого талановитого учня: «Антон – відмінник, медаліст захоплюється наукою ще з початкових класів». А директорка з навчально-виховної роботи Наталія Горескул згадує про юного винахідника: «Знаючий, обізнаний, перлинка нашої школи».
Про себе Антон Католіченко говорить, що йому завжди подобалась математика і взагалі матеріалістичні науки. «Мені дійсно цікаво цим займатися і робити нашу планету кращою»!
 
Тетяна Мищенко, завідувачка патентно-технічного відділу ДОУНБ

09.04.2024